PDA

View Full Version : Boala tetrazone



Gurytza_ta
24-04-2007, 15:13
Am o problema mare! Am avut 10 tetrazone (acum mai am 9, unul a murit) si sunt bolnavi. adica s-au decolorat brusc (in cateva ore) si inoata cam haotic, si se ascund. cel care a murit, in momentul cand m-am apropiat de acvariu a mai facut 2 ture ca fulgerul si a murit. impresia care mi-a lasat-o a fost ca a dat cu capul de geamul acvariului. pestii astia ii am de vreo 2 luni si pana acum nu am avut probleme cu ei. tin sa mentionez ca nu am introdus nimic nou in acvariu (pesti, plante etc.) si nici nu le-am dat vreun sortiment nou de hrana. acum i-am pus intr-un alt acvariu si culoarea parca le-a mai revenit un pic, dar tot mi se pare ca inoata haotic.
Ce pot face si ce ar putea sa aiba? Eu m-am gandit la "boala neonului", dar nu pricep de unde au luat-o si nici nu credeam ca poate aparea si la ei.
Va rog dati-mi un sfat!!! n-as vrea sa mai moara si restul.

Titlu editat de Betta_Boy: Data viitoare cand mai faci topic nou, foloseste un titlu adecvat din care sa se inteleaga despre ce este vorba in post. NU mai folositi mesaje gen: "heeeelp", "ajutor!!!!" etc....

Burn_x1
24-04-2007, 18:10
De cat timp sunt asa?

Gurytza_ta
24-04-2007, 18:55
de aseara (aprox 20 ore)

Burn_x1
24-04-2007, 18:59
Verifica temperatura. Sa nu fi pus prea multe substante in apa. Sau poate acum i-ai mutat in acvariu nou neciclat?
Daca toate acestea sunt in regula, ar fi bine sa incepi un tratament

Gurytza_ta
24-04-2007, 19:12
temperatura e de 25 grade C si asa e de cand ii am, adica de 2 luni, ultimul schimb partial de apa l-am facut acu o sapt, cu apa statuta 48 de ore si atunci nu am adaugat decat niste sera aquatan, dar chiar mai putin decat era indicat pe sticla.
au inceput sa se comporte asa cand erau in acvariul comun, si in acvariul "carantina" am adaugat si apa din celalalt acvariu, iar restul apei era statuta, nu direct de la robinet.