PDA

View Full Version : Tentativa reproducere Colisa Lalia



MarsM
24-04-2007, 00:28
Am un mascul si o femela de colisa care dau semne ca sint pregatiti pt depunere. Se urmaresc reciproc prin acvariu comunitar, coloritul femelei s-a intensificat, masculul a avut o tentativa de a construi cuibul, dar a renuntat.
Ar fi o experienta interesanta sa obtin puisori de la perechea asta, dar nu ma simt prea stapin pe situatie si ... experienta zero. Am disponibile doua bazine mici, cca 10 litri, unul de 30x20x20 si altul de 40x15x20, incalzitoare, filtre, etc. ... la nevoie pot confectiona rapid un alt bazin special pt ei (care ar putea fi folosit la reproducere pt. toate anabantidele). Cum ar trebui amenajat acvariul de reproducere? Nu am plante de suprafata, deci cu ce le pot inlocui? Cum recunosc exact daca cei doi se plac si vor depune impreuna? Ce alte masuri suplimentare se recomanda?

Multumesc anticipat

Betta_Boy
24-04-2007, 17:25
Gasesti aici (http://www.acvarist.ro/gurami-trichogaster-leeri-colisa.php) tot ce ai nevoie sa sti. Nu scrie exact despre colisa lalia dar reproducerea e exact la fel ca la celelalte specii de colisa ;)! Spor la citit....

MarsM
25-04-2007, 00:56
Tnx pt amabilitate ... articolul l-am citit si rascitit ...

Tina
25-04-2007, 11:02
Pot sa-ti spun cum am facut eu. Am pus incalzitorul la 28C, am pus un ghiveci mic de plastic ca si ascunzatoare pentru femela, iar in loc de plante de suprafata am taiat o bucata de punga alba (aproximativ 6X6 cm). Am pus apoi perechea in acvariul de 30 litrii (inaltimea coloanei de apa 20 cm), am acoperit 3 peretii a acvariului (am lasat doar peretele ce dadea spre geam), ca sa nu se sperie si i-am lasat asa.
A doua zi cand m-am uitat la ei icrele erau deja sub bucata de punga. Am scos femela si am lasat masculul sa isi faca treaba in liniste.
Cel mai greu la acesti pesti mi se pare ca este cresterea puilor nu depunerea. Eu am reusit sa cresc doar 6 pui de la prima depunere (care cresc foarte incet comparativ cu cei de gurami albastru sau betta).

Spor!

oviliv79
25-04-2007, 21:41
la gurami nu am experienta....dar pot sa zic cum fac la macropodusi (oricum fac parte din aceeasi categorie)... ;)
tin masculul si femela total separati (fara sa se vada) cateva zile si la o temperatura mai joasa (cam 22-23)...pe urma ii pun la un loc in acvariul de reproducere prevazut cu ascunzisuri pentru femela, si ridic temperatura pana la 28g.....si in 2 zile am icre ;)
ai 2 exemple acum.....bafta....

MarsM
10-05-2007, 00:56
Prima tentativa de reproducere a fost un esec total: am folsit un bazin de ~20 litri (40x30x20) proaspat confectionat, l-am echipat cu incalzitor, filtru si aerator, o "vaza" de ceramica cu functie de grota, multe plante ca ascunzatori pt femela si suport pt cuib, temperatura cca 26* ... la citeva ore dupa introducerea masculului au aparut problemele, individul s-a invinetit, nu mai inota deloc, am pus si femela, dupa 2 ore devenise apatica si statea oblic, masculul abia mai respira ... am declarat ca e timpul sa-i salvez si i-am repatriat in bazinul lor de bastina. Si-au revenit dupa citva timp si acum se comporta normal, ambii. Am folosit ca tester un guppy handicapat si ala a dat coltu' repede, am spalat bazinul si accesoriile timp de citeva zile in mai multe ape, am bagat un alt handy-guppy-tester si iar a murit in citeva ore ... Pot sa banuiesc ca au fost oare-sh-ce elemente nocive in apa, dar oare ce: siliconul, incalzitorul, buretele filtrant, argila din care a fost confectionata vaza ... sticla bazinului, termometrul ... sau poate apa? Ar mai fi citiva handy-testeri disponibili, dar mi-e mila de ei ... help :(...

mcer
10-05-2007, 07:34
Prima tentativa de reproducere a fost un esec total: am folsit un bazin de ~20 litri (40x30x20) proaspat confectionat, l-am echipat cu incalzitor, filtru si aerator, o "vaza" de ceramica cu functie de grota, multe plante ca ascunzatori pt femela si suport pt cuib, temperatura cca 26* ... la citeva ore dupa introducerea masculului au aparut problemele, individul s-a invinetit, nu mai inota deloc, am pus si femela, dupa 2 ore devenise apatica si statea oblic, masculul abia mai respira ... am declarat ca e timpul sa-i salvez si i-am repatriat in bazinul lor de bastina. Si-au revenit dupa citva timp si acum se comporta normal, ambii. Am folosit ca tester un guppy handicapat si ala a dat coltu' repede, am spalat bazinul si accesoriile timp de citeva zile in mai multe ape, am bagat un alt handy-guppy-tester si iar a murit in citeva ore ... Pot sa banuiesc ca au fost oare-sh-ce elemente nocive in apa, dar oare ce: siliconul, incalzitorul, buretele filtrant, argila din care a fost confectionata vaza ... sticla bazinului, termometrul ... sau poate apa? Ar mai fi citiva handy-testeri disponibili, dar mi-e mila de ei ... help :(...
Ai incercat sa pui apa din acvariul mare in cel mic? Totusi, gandeste-te daca ar putea fi ceva toxic in acel acvariu si fa si un test de apa. Nu cumva ai spalat acvariul sau accesoriile cu detergent, ceva? Inteleg ca nici nu e ciclat acvariul?

MarsM
10-05-2007, 09:50
Nu cumva ai spalat acvariul sau accesoriile cu detergent, ceva? Inteleg ca nici nu e ciclat acvariul?

Nu, nu am folosit detergenti si oricum l-am clatit citeva zile in eventualitatea in care ar fi avut ceva mizerii ramase pe sticla din care a fost confectionat, accesoriile sint noi-noute si le-am spalat bine inainte de a le folosi. Nici ciclat nu este, dar nu cred ca asta e cauza deceselor.

Gurytza_ta
10-05-2007, 09:51
acvariul e cumparat sau e home-made? daca e facut de tine, ce fel de silicon ai folosit?

mcer
10-05-2007, 09:54
incearca sa pui apa din acvariul mare si vezi daca se repeta...tot cu un guppy
a doua varianta ar fi sa pui apa statuta minim 48 de ore, apoi tratata cu aquatan. Atentie si la diferenta de temperatura intre cele doua acvarii, sa nu se produca soc termic pestelui, la mutarea in noul bazin.
Daca se repeta, e ceva toxic in acvariu !

MarsM
22-05-2007, 13:57
Cu o mare intirziere i-am reintrodus in bazinul de reproducere, am crescut temperatura la 29* si am pus un tifon rar peste sa le creez o oarecare intimitate. S-au ignorat citeva zile, masculul a avut citeva tentative de a construii cuibul, insa a cedat repede. Doar citeva bule de aer fixate intre plantele care plutesc la suprafata, putina fugareala cu femela si in rest plictiseala. Azi a inceput iar s-o fugareasca, dar mult mai agresiv, mi-a fost mila de ea, am luat minciogul si am hotarit s-o repatriez in bazinul comunitar ... insa .. surpriza ... printre plante inoata sute de puisori minusculi, aproape invizibili.... ce a fost mai usor a trecut, dar urmeaza faza cu hranirea. Infuzori inca n-am reusit sa obtin, sper sa se fi dezvoltat ceva in acvariu printre plante. Chiar nu are nimeni cultura de parameci? ... ramine varianta cu galbenusul de ou, vom vedea rezultatele ...

oviliv79
22-05-2007, 22:08
felicitari . :!: ..ai vazut ce simplu a fost? :lol:
bafta cu puii, si sa ne tii la ''curent'' cu evolutia ;)

BMFCaesar
03-09-2007, 23:06
hmmm mie mi-au facut bucuria fara intentie... am vazut cuibul de vreo 3 zile, dar am fost plecat mai tot timpul ca am avut o nunta, a doua zi ciorba, apoi la munca. in fine azi am observat disparitia cuibului si agresivitatea masculului care la ciupit si pe imensul si eternul locuitor al acvariului: un sanitar. la o privire mai atenta, hop si puisorii, sunt f putini, e prima data cand depune perechea, nici nu stiu cand/cum sau cine a fost, poate au fost mai multi pui
acum am scos neonii si femelele, am lasat doar masculul si pestii de fund, am scos chiar si pomacea.
puii sunt f mici, destul de putini din ce se vede acum, si au stilul de inot f asemanator cu cel al puilor de betta, voi trece maine prin piata sa vad ce mancare gasesc ptr ei.

MarsM
08-09-2007, 01:48
Problema cea mai mare este hranirea acestor micro pestisori ... nu stiu cum le-a reusit altora, dar mie mi-au murit toti [adica citeva sute] in interval de 3-4 saptamini indiferent de ce am incercat pt ai hrani (fulgi sau granule f bine maruntite, galbenus de ou, larve de artemia - astea-s mai mari decit alevinii) ... puisorii au fost obtinuti in doua transe de la perechi diferite. Nu am reusit inca sa "cultiv" infuzori pt hrana si probabil asta e marele secret ...

remus
08-09-2007, 09:40
desi acum nu am asa ceva,cu ceva ani in urma(cam multi dupa parerea mea :cry: )obtineam ceva rezultate cu banalul galbenus.fiert ff.tare si administrat sub forma de solutie.luam putina apa din bazinul cu pui intr-un paharel si cu varful degetelor rupeam o bucatica de galbenus pe care o frecam in masa apei din pahar pana se obtinea o solutie alburie destul de densa.lasam un timp(cateva minute)sa se decanteze bucatile mai maricele ce mai scapau in pahar,apoi turnam din solutia obtinuta in acvariul cu pui.grija f.mare la cantitatea oferita.galbenusul strica apa mai repede decat pot eu sa va tastez!curatenia in bazinul cu pui e vitala!
mai de curand am folosit la altceva,dar cred ca se preteaza f.bine si la puii de anabantide,o hrana micro,sub forma de pudra.se numeste first bytes si e produsa de hikari.bafta.

pestoci
01-11-2007, 21:52
In Ro nu se gaseste liquifry? Sau altceva similar? Eu asta am folosit la puii de cory si a fost ok.