PDA

View Full Version : conconius imi mananca plantele



BogdanHojbota
22-04-2007, 15:52
mai spuneam si in alte topicuri ca am 2 conconius rosii si doi verzi, de 3-4 cm dar sunt foarte fomisti, mananca toot ce le dau si credeti-ma chiar le dau de mancare si fulgi si granule si chironomida, dar nu este deajuns, dupa ce ca au devenit patrati au niste abdomene de zici ca "sunt in luna a 9 a" imi mai mananca si plantele, dar nu toate..
in acvariu am 3 fire cabomba rosie cu verde si vre-o 3 4 fire cabomba verde, si mananca toata ziua la ea, si o rup, multe ace de la planta cad pe jos, si preconizez ca cabomba o sa cheleasca..
e normal pt conconius sa faca asta...sau le place doar cabomba...?

Burn_x1
22-04-2007, 19:53
e normal pt conconius sa faca asta...sau le place doar cabomba...?
Este normal sa se infructe din plante, incearca sa le dai hrana vegetariana un timp

Gabii
24-04-2007, 07:41
mie mi-au zapacit pur si simplu cam un sfert din acvariu (de 250 l brut) unde era un stufaris des de tot de cambomba! Asa ca ma gandesc la modul cel mai serios sa renunt la Cambomba, sa pun Ludvigia in loc de cambomba... aaa, da atat cocconius, cat si sumatranii si femelele de Xifo au dat atacul. Restul pestilor se simteau bine in tufis, mai ales noaptea cand se culcau prin zona.

BogdanHojbota
24-04-2007, 20:24
exact la asta m-am gandit si eu.o sa renunt la cabomba si imi pun ludwigia..
dar cabomba le-o mai las weekendul asta, k plec de acasa doua zile si sa aiba ce manca :D

zoli
25-04-2007, 15:30
Ai putea sa incerci si tu spirulina de la sera, dar sa ai rabdare ca rezultatele probabil nu vor aparea decat dupa vreo luna si ceva de folosire.

gabone
27-04-2007, 18:41
se pare ca nici spirulina nu are niciun efect! asa sunt ei.

Yogi
26-06-2007, 12:58
e normal pt conconius sa faca asta...sau le place doar cabomba...?
Este normal sa se infructe din plante, incearca sa le dai hrana vegetariana un timp
Aproape tot genul lor sunt omnivori, chiar le trebuie si hrana vegetala. Plantele cu frunze fine, moi...sunt un deliciu :D.