PDA

View Full Version : Compatibili cu tetrazonele



TEZEU
22-04-2007, 03:34
Pe scurt asa va rog cine imi poate spune si mie cu ce fel de pesti sunt compatibili tetrazonele.Eu stiam de conconius,neoni(parca).Merg cu molinezi?sumatrani sunt pesti dificili?cine are tetrazona si poate sa imi povesteaca pe scurt cate ceva despre cum se cresc pestisori astia as raman indatorat.

Am editat eu titlul topicului. Daca vrei sa primesti raspuns cat mai repede si sa atragi atentia userilor capabili sa-ti raspunda la intrebari foloseste un titlu pe care il poate intelege toata lumea... (Betta_Boy)

Betta_Boy
22-04-2007, 13:35
In general tetrazonele au un caracter agresiv fata de alte specii. Se recomanda sa nu fie tinui cu pesti care au inotatoarele dezvoltate (voal) deoarece sunt cam tentante pentru acestea. Este de preferat sa fie tinuti cu alti pesti de card (neoni, cardinali, lemon tetra, etc...) deoarece se simt mai in largul lor si sanitari. Se simt bine in grupuri de peste 10 indivizi deoarece au un oarecare sentiment de siguranta. Prefera acvariile bine plantate si care au lungimea mai mare de 60 cm (inaltimea si latimea nu prea conteaza).

Burn_x1
22-04-2007, 13:45
Pe scurt, orice atarna sau flutura va fi distrus ;)
Merg si cu zebre, ar fi bine sa-i ascoziezi cu pesti mai vioi.
Citez


Sumatrani: tetrazone, brachidanio rerio, platy, danio, leeri.

TEZEU
22-04-2007, 14:44
"Am editat eu titlul topicului. Daca vrei sa primesti raspuns cat mai repede si sa atragi atentia userilor capabili sa-ti raspunda la intrebari foloseste un titlu pe care il poate intelege toata lumea... (Betta_Boy)" Ai dreptate,multumesc
Bun deci am sa mi adun haitele de tetrazone,neoni,conconius cativa corry si cativa ancistrusi(da chiar pleco pot baga?acvariul va avea 250 de litri), in afara de ce ce am enumerat eu ce mai pot baga pe langa indivizi?Cu neoni chiar nu au nimik tetrazonele ca parca nu m-as apuca sa cumpar 30 de neoni si sa mi bubuie.

BogdanHojbota
22-04-2007, 15:36
eu am conconius 2 galbeni cu rosu si 2 verzi(salbatici), 2 tetrazone si 3 neoni...si se inteleg super, nu s-au luat o singura data unul de celalalt...
mai naspa e cu platy(ca am 2 femele si se simt amenintate, stau numai intre plante si ies doar la mancare)...dar acu' depinde de marimea lor...

Burn_x1
22-04-2007, 23:24
Bala Shark, Bosemani Rainbow, Clown Loach, Dwarf Neon Rainbow, Fancy Goldfish, GloFish, Kissing Gourami, Kribensis, Kuhli Loach, Leopard Pleco L114, Molly, Pearl Gourami, Peppermint Pleco L030, Platy, Pleco (Common), Rainbow Shark, Red Tailed Shark, Rosy Barb, Sunshine Pleco L014, Swordtail, Three Spot Gourami, Tin Foil Barb, Upsidedown Catfish, Zebra Danio,

TEZEU
23-04-2007, 12:13
Multumesc baieti m-am mai luminat putin, multumesc Burn_x1 cu toate ca mi-ar fi fost mai usor daca imi enumerai pestisori compatibili cu tetrazona dupa denumirile lor populare.Multumesc inca odata:)

Johnny
23-04-2007, 14:21
Pai dupa denumirile populare le-a enumerat ;)

Burn_x1
23-04-2007, 19:54
Multumesc baieti m-am mai luminat putin, multumesc Burn_x1 cu toate ca mi-ar fi fost mai usor daca imi enumerai pestisori compatibili cu tetrazona dupa denumirile lor populare.Multumesc inca odata:)
Ajunge sa zic ca pestii mai activi ar fi cei mai buni

TEZEU
23-04-2007, 20:51
Dap deci am inteles cam cu ce pesti ii pot creste pe tetrazoni.Cand am spus denumiri populare ma refeream cam cum le gasesc eu numele gravat pe acvariile cu pesti de prin pet shop:)Multumesc inca odata colegi acvaristi:)

Edmund
23-04-2007, 22:21
Intr-un acvariu de 45 l, relativ bine plantat, am 6 tetrazona cam aproape de maturitate (crescuti de pui) cu 3 gurami pitici (1 mascul si 2 femele).
Nu am vazut niciodata vreo urma de agresivitate intre ei. Ba mai mult, au invatat si gurami pitici sa fie mai "activi" atunci cand li se serveste hrana.

Recent insa am observat ca grupul de tetrazona sta mai mult in partea stanga a acvariului in timp ce pestii guramii in dreapta, dar repet, fara vreo urma de agresivitate.

TEZEU
23-04-2007, 23:36
Edmund eu cred ca este posibil sa nu fi aparut inca urme de agresivitate intre ei tocmai pentru ca terazonele sunt "aproape maturi" si nu maturi incat sa depuna.Gurami pitici adica colisa?
Burn_x1 m-am mai uitat inca odata pe lista ta cu pesti compatibili cu tetrazona.Dupa denumirile de acolo nu am recunoscut multi pesti dar dupa un search pe google si dupa ce am vazut pozele pestilor in cauza am gasit cativa pestisori care chiar mi-ar place pe langa tetrazona.Ce vreau sa te intreb, eu am cumparat in urma cu vreo doua luni doi sylver shark (asa se numeau,asa i-am gasit si prin obor ca denumire) cert e ca seamana perfect cu bala shark, sunt aceasi specie?Molly -sunt acelasi lucru cu molinezi(vivipari aia vioi )?

ginger
24-04-2007, 02:27
nu tine molly cu tetrazone. Tetrazonele pe cat sunt mai multe pe atat se cred buricul acvariului. Molly alergati, zebre care stau doar intr-un singur loc new10 , pana si de ancistrusi tripli fata de ele se iau (foarte rar ce-i drept). In rest nu stiu. Bine ca am scapat de ele :mrgreen:

Edmund
29-04-2007, 00:27
Edmund eu cred ca este posibil sa nu fi aparut inca urme de agresivitate intre ei tocmai pentru ca terazonele sunt "aproape maturi" si nu maturi incat sa depuna.Gurami pitici adica colisa?

tetrazonele sunt deja la vreo 4-5 cm, si dintr-un grup de 6 defapt 4 sunt masculi si 2 femele, abia acum am vazut, caci cand erau mici nu am putut bine observa si degeaba am crezut ca am 3 perechi....

DA, colisa lalia (rosii)... 1 mascul si 2 femele... stiu ca au mai depus deja de 2 ori oua... dar inca nu m-ar interesa sa reproduc... desi poate ar fi interesant.... mai ales ca acum femele sunt "gestante" si agresive fata de mascul... cred ca trebuie sa depuna curand...
ultima data masculul de gurami pazea cu strasnicie ouale... dar la un moment de suparare si "tulburare" a apei, le-a inghitzit pe toate... :))

HyJack
30-04-2007, 14:35
Eu am in acvariu acum guppy si tetrazone. (4 de fiecare). Pana acum nu am vazut urme de violenta. Singurul alergat e un wild guppy mai mic, dar atat il alearga si apoi il lasa in pace, nu il musca.
Am mai avut tetrazone cu scalari - au rezistat scalarii doar o saptamana, asadar nu puneti in acvariu scalari cu sumatrani.

Edmund
01-05-2007, 21:58
Offtopic:
Faza mishto', azi am ridicat capacul si vroiam sa schimb apa cand un tetrazona a luat un avant de aproape jumate de metru. Nu am vazut decat "ceva" trecand brusc prin fata mea :shock: ... dar l-am recuperat imediat si e bine mersi :lol:

Burn_x1
01-05-2007, 22:02
Offtopic:
Faza mishto', azi am ridicat capacul si vroiam sa schimb apa cand un tetrazona a luat un avant de aproape jumate de metru. Nu am vazut decat "ceva" trecand brusc prin fata mea :shock: ... dar l-am recuperat imediat si e bine mersi :lol:
Vroia sa iasa si el la un gratar de ziua muncii :P

Edmund
01-05-2007, 22:57
Iti spun eu ca nu-i PSD-ist :P

ginger
04-05-2007, 21:48
Ce am observat eu la tetrazone foarte dubios?!?! Cand nu le convine ceva se decoloreaza rau de tot (dungile aproape se albesc) Cand se alearga, cand sunt stresate, cand se aprinde lumina brusc etc se intampla asta.
Ceva sigur a deranjat zebra zburatoare a ta, odata am aprins neonul in mijlocul noptii: toate tetra gri aproape :? Am zis ca le trece, pana s-a auzit un poc pe parchet. Le-am adunat de pe jos si acum sunt bine mersi, am stins lumina si si-au revenit imediat la culoare :alien .

TEZEU
05-05-2007, 17:55
ginger majoritatea pestilor se decoloreaza noapte.La mine unu cand se implineste ora 12 chiar daca nu le sting neonul uni dintre ei incep sa se decoloreze si pur si simplu sa se puna la somn.Neoni cand stingi lumina se decoloreaza rau. Si in cazul tau au sarit tetrazonele din acvariu tocmai pentru ca ai aprins lumina in toiul nopti

Edmund
05-05-2007, 21:41
Eu sunt "incepator" si nu imi permit sa emit pareri "avizate", dar din cate am observat/stiu, pestii isi schimba culorile mai mult cand "conditiile" nu le sunt propice.
Tetrazona cand "doarme" da bine cu capul in jos (de ex la cateva secunde dupa o masa copioasa) dar totusi nu am observat sa-si schimbe culoarea.... :roll:
Primul meu acvariu a fost de 45 l, care acum e in coridor (intre timp am trecut la unul de 130l in camera). In primul meu acvariu am 6 tetrazona (si 3 gurami pitici). Si cand aprind lumina dimineata, nu sesizez decat poate un usor deranj al pestilor care nu se dau peste cap ci doar se agita pentru vreo max. 2-5 secunde (depinde mai degraba de "delicatetea" cu care aprind neonul... caci la vibratii mai puternice raspund in orice moment al zilei). Culorile insa nu se schimba catusi de putin!!! (Ba chiar deloc desi pH-ul uneori e cam la 6 -> 6,5.)
Mie mi-a sarit un tetrazona afara doar pentru ca nu avea unde sa se ascunda si am "umblat" in acvariu dupa o pauza de o luna... deci era firesc sa fie speriat... :roll:

TEZEU
05-05-2007, 23:11
hmmm mi se pare mie sau trebuia sa vorbim despre alceva :lol:

Edmund
05-05-2007, 23:15
Asa cum am spus, am 6 tetrazona cu 3 gurami pitici. Nici o urma de agresivitate si cu atat mai putin vreo urma de "decolorit" ;)

ginger
05-05-2007, 23:24
Tezeu te contrazic, orice stres decoloreaza tetrazonele. Daca le alearga alt peste, daca stau intr-un mediu neprielnic, daca Le streseaza ceva se decoloreaza imediat. Eu stiu ca multi pesti sunt decolorati noaptea dar tetrazonele se decoloreaza din mai multe motive nu doar somnul. Am observat acest lucru in mai multe acvarii.

Cat despre subiectul in discutie...eu sunt derutata total :? Nici nu mai stiu ce sa cred: am avut odata tetrazone si erau agresive cu toti pestii pe care ii aveam....le-am dat unui prieten, iar de curand i s-a crapat acvariul. Tetrazonele au fost "cazate" la mine..aceleasi tetre nu s-au mai luat de nimeni de loc :shock:
In concluzie fiecare peste cu personalitatea lui, in general ele ar fi considerate mai agresive pentru ca au prostul obicei sa alerge dupa alti pesti (fara sa-i muste dar ii streseaza), poti avea insa norocul sa ai tetrazone cuminti . Nu stiu sigur daca este vorba despre noroc, comportamentul lor in mare parte este determinat de varsta, de numarul de indivizi in gasca tetrelor, de momentul in care le pui in acvariu, de ceilalti pesti cu care impart acvariul etc.
Deci treaba este complexa. Personal as umple acvariul cu tetrazone sa scap de orice nelinisti, iar privelistea ar fi magnifica. Am incercat zebre-tetrazone (prima data se luau tetra de zebre apoi invers, apoi de loc), molly - tetrazone (daca ai putini molly ii terorizeaza, de mai multi nu au curaj) neonii ar merge cu tetrazonele din simplu motiv ca sunt pesti foarte rapizi asemenea lor, dar daca ma gandesc mai bine si zebrele sunt considerate la fel si totusi nu sunt o solutie, cel putin stiu sigur ca sanitarii nu prezinta nici un fel de interes pentru tetre.
In schimb, cu Kryptopterus Bicirrhis (ghost catfish) se inteleg perfect, nu va asigur ca este asa, dar n-am vazut vreodata sa se certe si am observat aceasta combinatie in mai multe acvarii...explicatia cred ca tetrazonele nu-i vad pe colegii lor de acvariu :P

TEZEU
05-05-2007, 23:42
ginger ce anume contrazici tu ca eu nu am spus ca nu as fi de acord cu tine ci doar am spus ca si seara cand se sting luminile pestisorilor mei, se decoloreaza majoritatea specilor.Si banuiesc ca a aprinde lumina la pesti noaptea ii streeaza incat sa recurga la "gesturi" cum ar fi un salt pe parchet.

Edmund
05-05-2007, 23:49
Eu cred ca parchetul vostru e de lux :twisted: :lol:

Si apropos de colorit, cele mai intense culori le are scalarul mascul noaptea cand doarme sau dupa o masa copioasa. Nu cred in versiunea ca TOTI pestii se decoloreaza cand dorm. Poate ca e adevarat, eu insa n-am vazut asta pana acum (adica de 1.5 ani ;) ).

ginger
05-05-2007, 23:58
scuza-ma Tezeu am fost putin neatenta :oops:

TEZEU
06-05-2007, 00:06
ginger nu face nimic, multumesc oricum de ajutor :)

TEZEU
06-05-2007, 00:15
edmund eu nu am spus ca toti pesti se decoloreaza noaptea.Eu am spus ca pesti mei se decoloreaza noaptea majoritatea.Ce ai vrut sa spui cu parchetul de lux decat tu sti ca eu unu nu am inteles.
P.S.hai sa ne limitam la ceea ce pentru ce am cerut eu ajutor si anume "compatibili cu tetrazona"(multumesc celor ce m-au ajutat cu pareri si sfaturi pana in prezent)Si daca cineva mai are ceva de spus referitor la ceea ce am cerut ajutor il rog sa o faca.Vreau sa aud pareri de la colegi ai forumului ce sunt crescatori de tetrazona(cu cat mai multe cu atat mai bine).Ideea este ca am mai amestecat n speci de pesti si in trecut si nu a fost deloc bine,placut(atat pentru mine cat si pentru saraci pesti).deci....bafta belo belo :)