PDA

View Full Version : Ramirez bolnav: ochi umflat si umflatura deasupra aripioarei



AllyDea
21-04-2007, 23:06
Am nevoie urgenta de ajutor! Am un ramirez caruia acum 3-4 zile i s-a umflat un ochi si i-a aparut o umflatura undeva deasupra aripioarei. M-am panicat! Am si o pereche de scalari in acelasi acvariu care depusesera asa ca amanasem reimprospatarea apei. Am crezut ca de asta s-a imbolnavit asa ca am scos cam 1/3 din apa din acvariu si am inlocuit-o cu alta tratata cu solutie de imbunatatire si am adaugat Omnipur de la Sera si nu am mai aprins lampa. Asta a fost ieri. Din nefericire astazi am observat niste viermi(?) (arata ca niste firisoare albe si subtiri de cam 1-2 milimetri lungime) care au aparut in numar mare pe peretii acvariului si care se misca foarte usor iar atunci cand sunt atinsi se strang intr-un ghem pe care aproape ca nu il mai vezi.

Scalarii nu au nici un semn vizibil de boala doar atat ca sunt un pic mai linistiti ca de obicei si mi se pare ca nu prea mananca.

HELP! HELP! HELP! Tin foarte mult la perechea de scalari si la ramirez si nu vreau sa pateasca ceva. Nu am gasit nimic pe net care sa semene cu ce am patit eu.

Multumesc anticipat de ajutor!

Titlu editat de drhyperlaur: asa ar trebui sa arate un titlu la care astepti raspuns repede, e mult mai usor de remarcat - atrage atentia celor care te-ar putea ajuta

Sorin
22-04-2007, 00:54
Ramirezul il poti trata intr-un acvariu de carantina cu Sera Bactopur, infectia de la ochi fiind cauzata de o bacterie. Omnipur il folosesti cand nu ai idee daca boala e cauzata de ciuperci, bacterii ori paraziti.
Legat de acei viermi, nu te speria, se numesc planarii (http://www.acvarist.ro/photo/acvarii-planarii-724.htm) si sunt inofensivi. Este posibil sa fi aparut datorita supra-hranirii pestilor sau datorita aspirarii deficitare a substratului. Oricum nu le place lumina, de aceea si-au facut simtita prezenta cand nu ai mai aprins neonul.