PDA

View Full Version : Perioada nastere la o Molly



webpsiho
21-04-2007, 17:34
Vorbesc dupa un exemplu intamplat ieri .. Am vazut ca e gravida si am pus-o intr-un acvariu maternitate .. de dimineata am vazut 5 pui (mi se pare cam putin .. poate ca i-a halit pe restul ..), burta nu i s-a desumflat complet .. am zis ca poate nu a terminat si am mai lasat-o putin .. am mutat-o in acvariul mare si masculii ii dau tarcoale si burta e doar putin mai desumflata.

Care e perioada in care poate naste? .. Se poate sa nu fi terminat de nascut? sa o pun la loc in maternitate?

Rog ajutor.
Merci

Betta_Boy
21-04-2007, 20:37
Femelele de molly nasc odata la 3-4 saptamani, iar perioada de nastere dureaza intre 1-2 ore si o zi (depinde de factorii din jur: temperatura, stres, apa, lumina, etc....). In concluzie nu se poate spune exact cat dureaza perioada in care sunt nascuti toti puii.

oviliv79
21-04-2007, 21:33
si totusi eu zic ca trece de 4 saptamani ;) ......4--5 saptamani...in functie de temperatura...

webpsiho
21-04-2007, 22:43
Sa inteleg ca daca a nascut ieri nu mai e necesar sa o pun inapoi in maternitate? ... a facut doar 5 ! .. si burta e cam marita (nu ca inainte de nastere dar totusi e maricica si punctul alb e acolo) ...
.. Se poate sa nu fi terminat de nascut? sa o pun la loc in maternitate? Adica exista posibilitatea sa nasca 2 zile la rand ? :?

Laurentiu Craciunas
21-04-2007, 22:52
Daca e la prima nastere e posibil ca doar 5 pui sa se fi dezvoltat, restul e pt data viitoare.

webpsiho
21-04-2007, 22:57
Data viitoare insemnand .. 4 saptamani banuiesc :) ... sa nu fie data viitoare maine ca sar carasii pe mormolocii aia mici :lol:

.. cred ca e la prima nastere .. am luat-o saptamana trecuta si are cam 3 cm ..

Laurentiu Craciunas
21-04-2007, 23:00
Nu carasii sunt problema, puii sunt destul de vigilenti si nu se lasa prinsi de carasi (mai ales daca sunt si voalati). Restul pestilor, sau mai bine zis parintii sunt problema :)

Eu zic sa astepti mai bine de 4 saptamani, catre 5-6.

webpsiho
21-04-2007, 23:09
OK ! asa am sa fac atunci :)
Cat despre pestii unei neprogramate nasteri sper sa isi gaseasca locuri repede :)
Conditii sunt, plante avem si mai tufe si mai lungi, ceva lemne naturale (nu stiu cum se numesc) care stau pe fund .. acu depinde de rapiditatea lor .. si istetime :lol:

Apropos de o nastere neasteptata .. ba chiar nevazuta .. m-am trezit cu un xifo pui .. cand a inceput s aprinda culoare l-am observat. In acelasi mediu s-a dezvoltat impreuna cu aceiasi nesatuli carasi. :lol:

Laurentiu Craciunas
21-04-2007, 23:14
Se numeste selectie naturala :)

Cine e suficient de capabil (sa se ascunda) traieste, cine nu...

Cine stie, poate treaba asta are si un mini suport genetic, asa incat puii supravietuitotului vor avea aceeasi "calitate".

Gabii
25-04-2007, 07:31
Perioada de gestatie depinde de temperatura.. cel putin la mine in acvarii.
Unde am avut o vreme temperatura ridicata la 29 -30 de grade, Velifera portocalie a nascut inainte de termen, la 26 de zile :oops: . Vad ca black molly nasc normal intr e28 si 32 de zile. Am si o exceptie, care nici de-a dreacu nu vrea sa nasca cand am io chef. Adica o mut din 30 in 30 de zile si ea fata... cam la 34 -36 de zile :x numai asa ca sa-mi faca in ciuda!