PDA

View Full Version : bacterii



titi
21-04-2007, 10:17
la toate firmele producatoare de filtre externe am vazut ca recomanda folosirea ceramicii sau a bio-balls in compartimentul de sus ( ultimul ) .

acele bacterii nitrificatoare nu se formeaza si in interiorul furtunului de iesire ( care are de obicei cam 1 - 1.20 ml ) astfel incit sa renuntam la ceramica si bio-balls si sa folosim pt. alt mediu de filtrare acel compartiment ?

ciclid
21-04-2007, 13:00
Salut Titi!Probabil ai vrut sa scrii "diametru de 1-1.20 cm."Eu cred ca toate depunerile de pe peretii filtrului sunt utile in nitrificare si filtrare.Deasemenea,cred ca cele doua medii de care ai pomenit,prin textura si materialul din care sunt compuse,favorizeaza colonizarea bioaerobilor.

Solaris
21-04-2007, 13:02
majoritatea firmelor recomanda folosirea bioballs si a ceramicii in compartimentul de jos. in orice caz bacteriile de pe furtunul de iesire nu sunt de ajuns deci bioballs si ceramica nu poate lipsi. in compartimentul de sus se afla de obicei vatelina.

titi
21-04-2007, 13:54
pt.ciclid : buna , furtunul de la filtrul extern are cam 1- 1,20 ml de jos pina la marginea de sus a acvariului . in el ma intb eu daca se formeaza bacterii , mai ales ca furtunul il spal foarte rar .

pt. solaris : http://www.hagen.com/pdf/aquatic/Fluval_series5_manual.pdf

unde apa circula de jos in sus

Solaris
21-04-2007, 14:07
sunt si cazuri in care aranjamentul mediilor filtrante e asa cu bioballs sus dar 90% din filtrele de pe piata sunt invers. care randament e mai bun nu se stie cu siguranta dar se zice ca trecerea apei prin burete intai, micsoreaza aportul de oxigen care ajunge la bacterii prin aceasta micsorandu-se randamentul. eu am un JBL Cristal Profi 120 cu ordinea materialelor filtrante de jos in sus asa: bioballs, ceramica, burete cu porozitate mare de doua ori, vatelina. sunt multumit si isi face treaba bine. mai am in alt acvariu un filtru intern modificat de mine unde apa trece intai prin burete si apoi prin bioballs care isi face la fel treaba bine, mult mai bine decat cum a fost numai cu burete. eu nu as renunta la bioballs si/sau ceramica pentru carbune sau amonia remover si nu recomand nimanui acest lucru. daca vrei sa inlocuiesti cu spartura de scoici pentru cresterea duritatii poti face asta; bacteriile stau foarte bine si pe scoici.

LupeLupino
23-04-2007, 10:20
Discutii cu privire la pozitionarea stratului de filtrare biologica au mai fost pe acest forum. Pot fi cautate. Dar concluzia la care s-a ajuns (din ce imi aduc eu aminte) era ca BioBalls-ul sau Ceramica ar trebui sa fie ultimele in circuitul apei pentru ca bacteriile sa nu fie sufocate de "mizerie" ;)

lupul-sur
23-04-2007, 10:59
Exact. S-a ajuns la concluzia asta si nu sus sau jos datorita faptului ca circuitul apei intrun filtru difera: ori de sus in jos ori de jos in sus. Deci de preferat este ca ceramica si bio-balls-urile sa fie in ultimul sertar in circuitul apei.

lukeloo
29-04-2007, 22:19
Exact. S-a ajuns la concluzia asta si nu sus sau jos datorita faptului ca circuitul apei intrun filtru difera: ori de sus in jos ori de jos in sus. Deci de preferat este ca ceramica si bio-balls-urile sa fie in ultimul sertar in circuitul ape

Adevarat, cu exceptia cand se foloseste turba. In acest caz, ea trebuie sa fie ultima.