PDA

View Full Version : gris-sare-plante



BogdanHojbota
20-04-2007, 19:02
Se pare ca pestisorii mei au fost atinsi de grisi, iar asta e ori din cauza unu guram pe care l-am achizitionat mai nou sau poate din cauza chironomidelor.

In postul special dedicat combateri acestei boli http://www.acvarist.ro/forum/viewtopic.php?t=425 am citit ca poate fi produsa de un nou venit sau de tubifex, sa se fi declansat la mine din cauza ca ii hranesc cu chironomida care cica sunt viermi de apa sarata si nu transmit boli?

dar principala mea ingrijorare este efectul sarii diluate in apa asupra plantelor. Situatia sta in felul urmator
acvariu: rekord 60,
plante: ceratopteris, cabomba, java moss, si mai multa valisneria + inca o plante ce nu-i cunosc numele
pestisori: 4 conconius(2galbeni,2 verzi(salbatici))(3-4cm)
2 tetrazona(2-3 cm)
3 neoni
1 sanitar(3cm)
1 guram albastru(5cm)
+ 2 pomaceea(marisori)
substrat: pietris negru 2-3 mm
filtru intern 3 straturi+pompa 280l juwel(adik toate sunt de la juwel, au fost incluse toate cand am luat acvariu, la fel si incalzitorul de 50w)

am diluat sare in apa din acvariu in cantitatea specificata in topic si am crescut temp apei la 28 de grade si totodata am marit oxigenarea apei prin introducerea unei pompe de aer cu piatra)
Pesti atinsi de grisi: guramul-cel mai nashpa , puncte tot corpul, sanitarul cam la fel un conconius f putin si un tetrazona doar 3 4 puncte pe inotatoare.
Intrebarea mea finala este: Sarea diluata in apa din acvariu influenteaza negativ plantele? pot sa imi moara aceste plante(chiar nu as vrea ca m-am muncit mult pana sa fac rost de ele)? {(un profesor universitar licentiat in pesti mi-a recomandat sa arunc toate plantele sa fierb tot pietris, bureti si sa pun verde de malachit, dar nu vreau sa pierd plantele, de aceea am aplicat tratamentul cu sare +cresterea temperaturii)
Dar temperatura de 28 de grade afectreaza plantele(negativ)?

Anturaju
20-04-2007, 21:58
Nu le afecteaza. Eu am avut discusi iar apa era mereu la 28 de grade si plantele o duceau bine dar foloseam injectie de CO2. Mai mult cred ca le afecteaza sarea din apa decat temp. de 28 de grade. De ce nu pui pestii intr-un acvariu spital unde sa-i tratezi tot asa cu sare si cu apa la 30 de grade.? Grisul nu moare definitiv cand se aplica tratamentul el ramane in chisturi in nisip, iar cand momentul este din nou prielnic apare din nou. Daca scapi de gris spala bine nisipul ori filtrele (ai grija la filtre ca decilezi acvariul, foloseste tablete Tetra Bactozym pentru ciclare rapida si refecerea bacteriilor in filtru). Poti folosi si verde malachit pentru tratarea grisului, dar tot asa intr-un acvariu separat fara plante si nisip.

Solaris
21-04-2007, 00:20
pe perioada tratamentului plantele o sa suporte si sarea si temperatura - pe care o poti ridica la 30C dar in acest timp urmareste pestii cu atentie.