PDA

View Full Version : alge filamentoasa,cum scap de ele?



x_tziby
07-02-2010, 16:50
de ceva vreme mi-au aparut in acvariu alge pe plante si sticla.
am un acvariu de 50 litri iluminat cu 2 neoane, unul osram 965 si unul osram 865 cara merg 10 ore pe zi cu pauza 2 ore la pranz.
substrat am nisip de rau, si mai bag si pps luat de aici de pe forum.
pesti, 7 rasbora, 6 neoni, 3 guppy, si 1 molly.
va rog sa ma sfatuiti ce as putea sa fac sa scap de algele astea ca se vade foarte urat ecvariul cu ele. am incercat metoda cu apa oxigenata 25 ml dar fara rezultat.nu am si nici nu am facut vreodata teste de apa

http://i47.tinypic.com/68yc1e.jpg
http://i48.tinypic.com/whl374.jpg
http://i49.tinypic.com/xcqja9.jpg
http://i50.tinypic.com/2bwhgj.jpg

cAlex
07-02-2010, 17:59
Citez:


Fuzz, Thread, BBA, Staghorn si alte alge similare apar de la acumularea de mulm care se transforma local in depozit de amoniac si nitriti prin descompunere datorita unei proaste circulatii locale a apei combinata cu depasirea capacitatii de filtrare biologica a filtrului si/sau alegerea unei lumini nepotrivite, in cazul muschiului (moss) datorita unui curent puternic de apa in acea zona, acesta tinde sa functioneze ca un filtru mecanic astfel acumuland cantitati mari de mizerie.

x_tziby
07-02-2010, 19:03
ce este mulm_ul?
fac schimburi de apa saptamanal....
lumina eu cred ca este buna 2 osram de 18 w un 965 si un 865
am un filtru cascada

Claudiu Truta
08-02-2010, 00:19
In primul rand, ti-as recomanda sa faci teste pentru a determina nivelut PO4 si NO3. Eu si cei mai multi colegi iti vor recomanda testele JBL. Sunt aproape convins ca nivelul nitratilor este mare, care este si probabil sursa problemei tale. Daca ai putea sa ne dai cateva detalii despre fauna si despre filtrare, am putea sa vedem daca nu exista si acolo posibile cauze. Iti recomand:
- rezolva chimia apei
- introdu mai multe plante cu crestere rapida
- daca dupa aplicarea primelor doua masuri, alegele nu fac pasul in spate, iti recomand un blackout de 4 zile, urmat de un schimb de apa de 50% (pentru a indeparta algele moarte) si continuarea cu primele doua puncte.
Aceasta metoda este eficienta atata timp cat numarul pestilor nu este prea mare si capacitatea de filtrare, mai ales cea biologica, nu este prea mica

mihaim
08-02-2010, 11:18
Acele frunze afectate le poti taia de la baza, in general apare alga in zona unde circulatia de apa e mare daca frunzele pe care cade jetul puternic sunt batrane, orienteaza jetul in alta parte sau replanteaza-le sa nu mai fie in directia lui si vezi peste cateva zile care e rezultatul.

x_tziby
08-02-2010, 23:16
frunzele afectate le rup mereu iar alge am in tot acvariul ,nu numai in zona filtrului (filtru cascada aquaclear 150)si nu face un curent foarte puternic in acvariu.
in schimb astazi am observat ca pe anumite frunze algele au inceput sa se coloreze in maro-roscat.iar in seara asta apa a devenit cam albicioasa. oare sa fie o deciclare?ieri seara am schimbat 10 litri de apa si am mai adaugat 25 ml de apa oxogenata.oare din cauza asta sa fie apa asa?

Claudiu Truta
08-02-2010, 23:24
Eu zic sa nu mai folosesti apa oxigenata. Pana la urma, trebuie tratata cauza, nu efectul. Probabil ca in urma aplicarii acestei solutii, o parte din alge au murit si au facut sa creasca nivelul nitritilor. N-ar fi rau sa continui schimburile de apa. incearca sa indepartezi cat mai mult din algele si plantele moarte

undan
08-02-2010, 23:30
Vad ca ai vallisneria, exact pe planta asta am avut si eu acelasi tip de alga, chiar si "Thread algae" la un moment dat. A disparut dupa mai multe schimburi de apa, in fiecare zi cate o galeata de 10l...in cateva zile a disparut de tot. Mentionez ca acvariul meu este de ~72l net, iar acum fac schimburi normale 20-30% o data pe saptamana.
Bafta in eradicarea algei.

x_tziby
09-02-2010, 19:25
dimineata apa era limpede si o parte din alge (cele care erau rosii au disparut) o sa continui cu schimburi de apa sa vad ce o sa iasa. trebuie sa dea inapoi

x_tziby
10-02-2010, 19:29
cu parere de rau astazi de dimineata plantele mele erau ingalbenite toate, parca nu ar fii avut lumina 2 saptamani.cred ca odata cu algele s-au ars si plantele.mai fac schimburi de apa in continuare?

undan
10-02-2010, 21:14
Cum stai cu PO4 si NO3 ?

x_tziby
10-02-2010, 21:29
nu ma intrebati peramerii apei ca nu am si nici nu am facut vreodate teste de apa :oops:

Claudiu Truta
10-02-2010, 23:22
Daca nu vrei sa faci teste de apa, e ca si cum ai merge la doctor si i-ai spune ca vrei sa te faca bine, dar nu esti de acord sa iti masoare temperatura, sa iti asculte inima, sa iti faca radiografie, etc
Tu vrei un tratament si pace. Ei bine pana nu vei sti ce a declansat explozia algelor, nu ai cum sa scapi de ele. Nici nu stiu de ce ne-ai mai cerut sfatul daca oricum nu il urmezi.
Sper ca intelegi ca am combatut refuzul de a face teste si nu persoana ta. Algele apar doar atunci cand sunt dezechilibre in acvariu. Te rog sa nu te superi pentru ce am scris, si imi cer scuze inca de pe acum daca am fost mai drastic.

x_tziby
11-02-2010, 18:38
nici pe departe gandul de a ma supare dar.... din lipsa resurselor materiale nu am cum sa fac aceste teste de apa.cred ca am cam exagerat cu apa oxigenata pt ca odata cu o parte din alge s-au ars si plantele (cu exceptia moss-ului), toate sunt galbene si foaret moi.cred ca am gresit....................

Claudiu Truta
11-02-2010, 19:03
Testele JBL costa 83 de lei. Acavristica nu e o pasiune ieftina. Poate reusesti ca impreuna cu un prieten sa cumparati impreuna. Testele contin reactivi pentru 50 de testari. Un are 52 de saptamani. Daca iti mor toate plantele si trebuie sa cumperi altele, e mai ieftin ?

adiio
11-02-2010, 20:47
si daca cumpara altele si pateste la fel?
ai probleme? vrei sa le rezolvi? ia teste

x_tziby
12-02-2010, 14:52
cand o sa dau de bani asta ar sa fie urmatorul pas