PDA

View Full Version : un nou inceput



mona
24-02-2006, 21:09
Fratilor, gata, am facut-o! Am dat carasii! M-am ales cu o mana de valisneria gigantea, o sfera de cladophora aegagropila si 2 scalari.
Problema e urmatoarea: din lipsa de incalzitor, am doar 24,5 grade. Pot sa-i tin asa pana maine cand imi voi cumpara un incalzitor?

sorel
24-02-2006, 21:17
Daca nu coboara temperatura sub 23 nu-s probleme. Scalarii se simt bine intre 23 si 28 grade.

bogdan
24-02-2006, 21:55
Asa este daca temperatura din acvariul tau nu scade sub cea pe care o ai acum fara probleme poti sa ii tii fara incalzitor care doar in cazuri speciale ti-ar trebui{boli ,depuneri}

mona
24-02-2006, 22:06
Pai "la carte" zice de 27 grade :roll:
As fi foarte bine sa fie nevoie de 24 grade, asta e temperatura obisnuita in acvariul meu si nu mi-as mai bate capul cu incalzitorul.

sorel
25-02-2006, 08:30
Oricum este bine sa ai un incalzitor, pentru ca nu se stie cand poti avea o problema cu incalzirea in casa si nu ai cu ce incalzi acvariul.

bazil88
25-02-2006, 10:05
24-25 grade este super bine si pentru scalari si pentru alte specii care sunt "mai pretentioase" la caldura...tu crezi ca acvaristii crescatori de peste ii mentin la 27 grade ca asa spune cartea, :P sa fim seriosi de atatea generatii pesti sunt inmultiti si obisnuiti in conditii mult mai vitrege decat le oferim noi cei care-i tinem pentru decor., deci nu-ti face probleme de temperatura si apoi la 27 de grade valisneria ta nu se va simtii deloc bine .

Johnny
25-02-2006, 12:37
E bine ca ai trecut pe scalari ,acum poti avea un acvariu mult mai frumos plantat , numai ca valisneria giganteea nu-ti va fi de folos ;)

neouber
25-02-2006, 13:10
Mai, mona, mai...nu ai mai rezistat...eu ii mai tineam daca nu dadeau ortu' popii, dar ai facut bine..de cand am viviparii (care oricum nu sunt pre pretentiosi), imi ia mai putin sa curat acvariul, chiar si mai rar...la scalari daca vrei sa-i reproduci..va tre' sa iei mai multi (7-8)..asta daca nu sunt deja o pereche formata..oricum bafta

mona
25-02-2006, 13:23
Nu era vorba de curatenie, ci de plante. Imi doream tare mult un acvariu plantat ca lumea. Cu aceasta ocazie am facut si o curatenie generala in acvariu, am scos tot, am curatat turba de la plante pe care o ridicasera carasii la suprafata, am rearanjat plantele. Nu va spun in ce hal era filtrul...l-am curatat in niste apa din acvariu si aceasta a devenit NEAGRA.
Oricum, e o diferenta ca de la cer la pamant intre carasi si scalari. Nu-mi vine sa cred cat de cuminti si linistiti sunt, fata de nebunii de carasi!
Deocamdata nu-i am decat pe astia doi, care sunt pui. Daca e totul ok, voi mai lua cativa, dar caut exemplare deosebite, colorate frumos.

Johnny
26-02-2006, 16:20
Ai putea sa incerci sa bagi si niste neoni acolo ,sa mai animeze atmosfera.Dar baga-i acum cat sunt mici scalarii si cauta sa iei exemplare cat mai mari.

mona
26-02-2006, 17:05
Esti sigur? Nu-mi voi gasi scalarii cu burtile pline si un zambet larg pe fata?

Johnny
26-02-2006, 17:17
Eu am scalari cu neoni si n-au nici o treaba , atat ca in perioada de depunere am avut scalarii separati si nu stiu exact cum s-ar comporta.Dar cateva luni pana se formeaza o pereche poti tine 100 %.

Radu
15-04-2006, 22:52
Scalarii nu mananca Neoni sau alti pesti decat daca sunt pui. Problema era ca sunt agresivi dar daca cresc cu Neonii, s-ar putea sa nu-i agreseze cand or creste.
Bine ai facut ca ai dat carasii. Cred ca 20 de scalari de abia fac cat un caras "curat" in privinta poluarii si murdaririi apei. Problema cu scalarii este mai mult de spatiu. Cresc destul de inalti si de lungi.
Cat despre temperatura crede-ma ca este foarte buna. Temperaturile "de la manual" sunt cele optime. Poti sa-ti tii scalarii si la 20 C pentru cateva zile si daca patesc ceva iti iau 4 noi. Chestia este ca trebuie sa se obisnuiasca incet cu temperaturile mai scazute si sa nu dureze prea mult "gerul" (adica pemanent). Cam la 15C (in functie de pestele fiecaruia dar de obicei...) scalarul il gasesti cam mort. Am avut un prieten care s-a intors a 2-a zi dupa Revelion acasa si in acvariul de 400 de litri din boxa erau 12 C si nu-i murisera decat vreo 2 scalari din 5. Bineinteles ca a incalzit apa rapid ca altfel decedau si ceilalti dar vreau sa zic ca nu exista reguli stricte privitoare la pesti. De exemplu lamine scalarii au fost singura specie de pesti din acvariu care nu a facut Ichtyo. desi am avut o epidemie groaznica de care de-abia am scapat (am 5 scalari si 30 de pesti in total) asta cu toate ca se zice si sunt convins ca si altii sunt de acord cu mine ca scalariisunt pesti destul de "firavi".
Spre exemplu, stii si tu care sunt temperaturile optime pentru carasi dar sa stii ca multi acvaristi (straini mai ales ca pe aici nu exista smecherii d-astea) tin caraseii cu niste crapi Koi in iazuri de gradina si iarna si cand da geru' iau ciocanelu' si fac o copca ca sa-i hraneasca si sa le mai dea niste O2.