PDA

View Full Version : Un nou inceput !



ProBIT
15-04-2007, 17:40
Un nou inceput !!

Am inteles greseile si m-am hotarat ! O IAU DE LA CAPAT!

Am scos tot din acvariu, am spalat acvariu si vechiul substrat l-am aruncat. Am pus pestii in borcane de 5 l. Am umplut acvariul cu apa proaspata, am pus 2 pastile de Bactozym si am pus si AquaSafe (5ml/10L). Momentan nu am substrat asa ca este doar apa si nimic altceva in acvariu. O sa pun si plantele vechi (numai cele naturale).
Sper sa pot pune abia dupa aceea substratul cu mare grija si sa aiba timp sa se linisteasca. Astept o recomandare de substrat....
Problema este ca desi apa este direct de la robinet tot exista anumite particule in suspensie prin apa adica apa nu este foarte curata. Sa las cesta apa sau sa caut apa curata, de izvor?

Mai am: TetraVital, PlantAMIN, EasyBalance si CristalWater. Acestea cum si cand se pot folosi?

Avand in vedere substantele adaugate la apa imi poate da cineva o aprozimare a perioadei de asteptare pana sa pun pestii? ( Acvariul are cam 90L).
Cer ajutorul unui acvarist Craiovean.... am si eu nevoie de un burete mudar de la filrtu. Il storc in apa si il returnez. Eu ma aleg cu bacterii.. el cu berea. :lol:

Multumesc !

DanIonita
15-04-2007, 18:27
De ce nu ai luat tu o galeata doua de nisip de constructii.. il spalai bine de tot (eu il puneam intr-un bidon mai mare si il spalam cu furtunul de la dus fara para...o data cu apa fiarta...o data cu rece...pana se curata bien de tot) si te faceai si cu substrat numai bun. Aruncai o mana de melci de substrat din aia conici... si erai boier. Acum tre sa scoti toata apa... si mai deschizi un topic "Un alt nou inceput" :P ;)

ProBIT
15-04-2007, 18:52
:? :shock: :cry: Ma gandeam ca poate reusesc eu sa pun substratul cu grija cu un furtun mai mare si cu o palnie.
Era o idee....

Oricum intrebarea ramane... cum grabesc ciclarea si cat astept sau dupa ce recunosc ca este ciclat acvariul in conditiile artate mai sus.
Pestisorii mei sunt in borcane si au prea mult spatiu. Nu vreau ca pana se cicleaza acvariul sa nu mai am ce sa pun in el.

BogdanHojbota
15-04-2007, 20:01
trebuia intai sa pui substratul, ca sa il poti aseza bine, ...cautai si tu un pietris..sau cumparai din petshop ca trebuie sa aiba de toate felurile(cel putin in iasi sunt) si apoi puneai apa si plantele...

ca sa grabesti ciclarea, da ai avea nevoie de un burete de la alt acvariu..dar oricum daca ai pus pastilute poate o sa o grabeasca, dar sa lasi filtru sa mearga si fara capac ca apa sa se oxigeneze si sa iasa clorul din ea, dak e de la chiuveta...si cel mai bun ar fi un filtru extern cu o pompa de vre-o 300l care o sa iti creeze o circulatie a apei...iar aceasta se va limpezi si in 3-4 zile poti pune si pestisorii in acvariu...dar cu grija..fa intai test cu unu mai amarat..la care nu tii..(adik bagi unu in acvariu si vezi cum se simte)

ProBIT
15-04-2007, 22:17
Situatia sta cam asa:

Acvariul este plin cu apa, dupa cum am mai spus am adaugat Bactozym (2 capsule), si AquaSafe. Toate elementele (filtru, incalzitor, lumina) sunt in functiune. Apa a ajuns la 25-26 grade. Am pus si plantele care le aveam. Acum incepe asteptarea. Numai ca nu mai am rabdare... pana si sotia ma bate la cap sa nu mai fiu morocanos si suparat ca se rezolva.
Pe fundul acvariului s-au depus cateva "mizerii" pe care le-am sifonat cu grija.
Am 3 borcane pline cu pesti si tare frica imi este sa nu se duca in raiul pestilor pentru ca nu au aertor sau filtru.
Maine incep operatiunea substrat. Am identificat gramada de nisip pentru constructii. Mai ramane de vazut daca este buna si granulatia (3-5 mm). La acvariul meu 70x30 baza cred ca o plasa ajunge.
Ramane insa acceasi intrebare: cum identific daca acvariul ete ciclat fara sa sacrific nici un peste? Si daca tot il sacrific dupa cat timp de tinut in acvariu sunt sigur ca este OK apa pentru ceilalti? Este buna fixarea cu bucatele de plumb a plantelor? Nu afecteaza calitatea apei? Eu din cate stiu plumbul este unu dintre cele mai toxice metale.

Ne vedem maine dimineata. BAFTA !

wolfi
16-04-2007, 14:36
Salve. Bravo pentru curaj... dar sfatul care ti-a fost dat a fost "Daca ai posibilitatea muta pestii in alt bazin si ia-o de la capat cu acvariul cu problema".

Cum tu nu ai decat borcane... mie mi se pare ca viata intr-un acvariu de 95l, chiar neciclat, e mult mai buna decat in 3 borcane, chiar daca le schimbi zilnic din apa. Daca as fi in locul tau, i-as muta pe pestisori, eventual pe rand, incepand cu ziua dupa ce ai pus pietrisul. Dar poate gresesc, sper sa ma corecteze cineva in cazul asta.

ProBIT
16-04-2007, 18:25
Salut.

Poate si eu am fost putin evaziv. Borcane inseamna 3 pesti intr-un borcan de 5 litri (delea mari de muraturi) si mi-a promis cineva ca imi imprumuta un aerator. Azi din pacate nu s-a tinut de cuvant. :cry:

Am gasit pietris de constructii, l-am dat prin 2 site, una de 3 mm suna de 1 mm si am obtinut o minunatie de substrat. Parca este orez ! Din pacate nu am calculat bine pierderile si abia maine voi avea toata cantitatea necesara. In afara de acest pietris de rau ce altceva se mai recomanda pt a fi adaugat la substrat?

Multumesc.

PS. Apa din acvariu este inca alburie iar pe deasupra acvariului s-a format o pelicula albicioasa iar filtrul respectiv termostatul si termometrul sunt acoperite de o pelicula "uleiosa" , adica aluneca cand pui mana pe ele. A si apa (in care sunt puse si plantele) are miros.... unul ciudat.
Este normal?

mikehorizon
16-04-2007, 18:29
Ma gandeam ca poate reusesc eu sa pun substratul cu grija cu un furtun mai mare si cu o palnie.
Era o idee....

Cea mai buna idee era sa pui de la inceput substratul....nu inteleg de ce nu ai facut asa.Probabil ca vrei sa ciclezi acvariul si apoi sa pui nisip....dar tot nu vad logica...cind o sa pui nisipul o sa fie un dezastru acolo....adio ciclare....tre' sa-l lasi iar la ciclat si limpezit.
Fa cum a spus Sumatranu (si cum am facut multi dintre noi). Apoi ca sa grabesti ciclarea poti pune Sera Nitrivec (parca) si filtrare cu burete si vibrator si in 4-5 zile ar trebui sa se vada ceva...

ProBIT
16-04-2007, 19:35
Momentan ce-a mai mare problema este faptul ca apa miroase ( a plante) si ca sunt extrem de multe particule in suspensie in apa. Pe peretii acvariului s-a format acolo unde au fost uzi de apa ca o pelicula de calcar iar in apa parca am pus o puga de scame. Si are o pelicula albicioasa si alunecoasa. Este plina de asa ceva.!! Ce s-a intamplat oare?

PS am pus CristalWater in apa dar nu cred ca asta este cauza.

DanIonita
16-04-2007, 20:29
Momentan ce-a mai mare problema este faptul ca apa miroase ( a plante)
Pai si a ce sa miroasa? Ca pesti nu ai bagat in el.. :lol: .E normal..

si ca sunt extrem de multe particule in suspensie in apa.
Acele particule vor disparea...uite asta ar fi un punct in care iti dai seama ca ciclarea incepe si vei sti cat timp sa mai tii fara pesti... in cazul tau nu se poate aplica aceasta tehnica...dar ca sa stii ;) .

Pe peretii acvariului s-a format acolo unde au fost uzi de apa ca o pelicula de calcar iar in apa parca am pus o puga de scame. Si are o pelicula albicioasa si alunecoasa. Este plina de asa ceva.!! Ce s-a intamplat oare?


E oarecum normal sa apara toate aceste "simptome" in timpul ciclarii unui bazin nou(mai ales cu apa noua...plina de clor..calcar..si alte minuni).... Nu te impacienta... eu unu nu prea sunt de acord cu toate solutiile astea lichide pentru conditionarea apei. Eu mereu am zis ca daca vrei un acvariu sanatos si frumos... sa il pastrezi cat mai natural....pe aceleasi cai... cat mai naturale. O ciclare sanatoasa la inceput te scuteste de FOARTE multe probleme pe viitor.

Zic sa mai incerci odata.... sincer. Vei avea "problemute" daca continui acum...

ProBIT
16-04-2007, 23:25
Multumesc pentru informatii si linistire.. deci pana acum totul este relativ OK.

Am incercat sa identific si plantele dar pana acum nu prea am avut succes. O sa postez fotografiile de plante neidentificate la sectiunea Plante si va multumesc anticipat pentru ajutor. Pana acum cred ca am identificat doua: Hygrophila difformis si Lemna minor (sper)

Sper ca nu am gresit chiar asa de mult prin faptul ca nu am pus inca substratul (acvariul are 24 de ore de cand este pus la ciclat). O sa incer sa pun substratul care asa cum am spus este numai pietris de rau cu granulatie 1-3 mm bine spalat conform sfatului lui razvan :

cu ajutorul unui tub..de 5-6 cm diametru si 20 - 30 cm lungime.
il umplii cu nisip, obturezi cu mana partea de jos, bagi tubul in acvariu, pina atingi cu mana de substrat, dupa care retragi mana. ridicind incet tubul, nisipul va cobori lent din tub, imprastiindu-se.

Multumesc si astept criticile voastre.

ProBIT
17-04-2007, 17:37
Azi am strans tot pietrisul necesar pentru substrat. O mica problema: Pietrisul era depositat afara si are cam 2 ani de cand sta in praf si sub un pom (plop) drept urmare a avut si multe resturi vegetale, dar l-am spalat pana apa a ramas super curata. Stiu ca in mod obisnuit pietrisul NU se fierbe, doar se spala, dar avand in vedere cat a stat afara si posibilitatea existentei multor microbi nu este mai bine sa il fierb si asa ma asigur ca nu introduc decat pietris in acvariu?

Multumesc.

Solaris
17-04-2007, 17:55
exista si alte metode de dezinfectare, solutie diluata de permanganat de potasiu sau albastru de metilen.

ProBIT
17-04-2007, 18:17
Din pacate eu nu am decat Verde de Malachit. Il pot folosi pe acesta? Si in ce mod/concentratie ?

PS. Pietrisul a trecut cu bine testul cu otet.

ProBIT
18-04-2007, 10:44
Buna dimineata.

Revin cu o problema la care nu a raspuns inca nimeni pana acum :

Acvariul meu este la ciclat de 4 zile. Are substrat (pietris de rau bine spalat), plante, filtru intern, termostat, termometru. Capacitate efectiva: 80L. Pentru ciclare apa a fost tratata cu: Bactozym, AquaSafe, Tetra vital, Cristal Water. Lumina 2 neoane 18W PHILIPS TLD 830. Populatie (pentru test) 3 cardinali, 2 coridoras.
Apa prizinta impuritati constand in ceva ce seamana cu smocurile albe de vata, care se strang pe suprafata apei, geam, filtru si plante. Cand nu se umbla la acvariu apa este foarte curata dar imediat ce apa este agitata aceste particule plutesc in acvariu si se reaseaza in aproximativ 1 ora. Apa miroase dar nu foarte puternic.

Intrebari:
1) Este normala aceasta reactie? Este urmare a procesului de ciclare?
2) In timpul ciclarii se face schimbul de apa?
Multumesc.

PS Filtrul intern este AquaEL FAN1 (deci nu are vata de perlon sau alte elemente filtrante cu exceptia buretelui).