PDA

View Full Version : sfaturi ptr un acvariu 300L de poecilide



bazare
15-04-2007, 01:12
vreau sa imi construiesc singur un acvariu cu dimensiunile 160x55x35.
Stiu ca multi o sa spuneti ca acel 35 e prea putin dar mi-am facut mobila special ptr acest acvariu si nu imi permite mai mult spatiul camerei. Ma sfatuiti sa mai reduc din lungime ptr a fi mai echilibrat? Nu am mare experienta in acvaristica dar am mai lipit 3 bazine mai mici pana acum si nu am avut probleme. Am citit ceva despre niste fasii de sticla lipite in partea de sus la mijlocul acvariului drept intaritoare (sa nu se curbeze sticla). Poate cineva sa imi dea mai multe detalii?
cam ce grosime sa aiba fasiile? necesita lipituri speciale? Ptr constructie vreau sa folosesc sticla de 0.8 sau 1 si silicon transparent de la den braven special ptr sticla. Daca are cineva alte idei in privinta materialelor astept sugestii.
Ptr suport as vrea sa folosesc polistiren de 3 cm grosime din acela care se foloseste la izolatiile termice.
Am citit tot pe forum ca ar fi nevoie de 2W la fiecare 1l de apa. Lungimea maxima a unui tub flourescent am inteles ca este de 1.50m cu puterea de 50W. cred ca imi va fi imposibil sa montez mai mult de 3 neoane din cauza spatiului. E suficient 150W la 300 de l? Mentionez ca doresc a planta acvariul cu multe plante, dar mai putin pretentioase gen valisneria elodea echinodorus cateva cryptocorine si alte cateva plante diverse. As dori sa am un ritm bun de crestere a plantelor. Se gasesc lampi fluorescente speciale ptr plante la 1.50 m?
In privinta filtrului o sa trec saptamana asta prin obor, am vazut ptr 300l la 70-80lei. Si aici astept sugestii.
Substratul o sa fie format din nisip de rau si pietris, dar nu am inteles daca sa folosesc sau nu si pamant respectiv turba ... am citit tot felul de opinii care mai de care mai ciudate ... pamant de flori , turba , pamant de gradina , pamant rosu etc. Pamant de flori nu o sa folosesc nici daca ma sfatuieste cineva ptr k are o gramada de elemente nedorite in el plus k are pH usor acid 5.5-6.5. Nu stiu ce compozitie are turba si daca stie cineva de ce e buna asptept raspunsurile voastre. Ma refer la turba naturala nu la cea imbogatita artificialsi care se gaseste in mai toate florariile.
In privinta pestilor treaba e clara intrucat in prezent am vreo 10 gupy maturi si vreo 20-30 pui la o luna 2 xifo cumparati recent 2 moli simpli negri 4-5 platy diferite modele 2 ancistrus 2platydoras si 4 sanitari somni mustacioisi nu mai stiu cum se numesc(cei mai comuni, nu corydoras oricum).
as vrea sa mai cumpar niste moli balon si niste velifera din constanta unde am vazut niste exemplare superbe. Probabil pe parcurs o sa ma inmultesc colectia dar oricum as vrea sa pastrez numai poecilide. Ce ma mai sfatuiti sa adaug?
Cu ce influenteaza melcii de substrat evolutia plantelor si de ce sunt necesari?
De la cineva cu experienta rog sa ma ajute cu cantitatea de sare si daca e nevoie de ea la volumul meu de apa. Unii crescatori mi-au spus k e necesar altii ca se poate fara. Sarea nu ii afecteaza si pe sanitari? Si nu contine sarea grunjoasa in afara de NaCl si alte saruri de sulf?
Cat ar trebui lasat un acvariu asa mare la cilcat si ce pesti ar trebui introdusi in perioada de cilclare?
In legatura cu decorul as vrea sa folosesc un background negru mat, dar nu stiu cat de frumos o sa iasa. A mai incercat cineva un background negru simplu? Nu ma incanta polistirenul extrudat si e si destul de complicat sa mi-l fac singur... Si as vrea sa stiu daca javamoss-ul poate fi prins si face radacini si pe roci. Nu prea am vazut buturugi care sa imi placa si cred k o sa apelez la necostisitoarele pietre. poate o sa le asez in asa fel incat sa formeze o grota sau ceva de genu. as putea obtine aspectul de covor si pe suprafata rocilor?
mai am o mie de intrebari despre ce vreau eu sa fac dar cred ca astept intai sa aflu raspunsurile pana aici ca sa ma pot apuca de treaba.

lupul-sur
15-04-2007, 10:34
Of.
Dimensiunile sunt bune, la grisime sticlei de 8 totul va fi oka, nu vei avea nevoie de intaritoare.
Pe care forum ai citit de 2 wati pe litru?
Pe asta nu cred, arata unde ai citit si mananc bitii respectivi. Majoritatea plantelor ce se gasesti in Romania merg pe 0,5 litri. Neoane cu spectru potrivit pentru plante nu gasesti de 50 wati. Cele mai lungi sunt cele de 36 wati. Iti recomand Osram flora.
Greutate, volum, pret
Grosime sticla 8 mm
Grosime substrat 10 cm
Volum acvariu 308,0 L
Volum apa 289,3 L
Suprafata sticla 2,39 mp
Pret sticla 143,10 RON
Greutate sticla 46,8 kg
Greutate substrat 86,3 kg
Greutate totala 483,9 kg

Aflarea grosimii si deformarii Aflarea FS si deformarea
lungine (L) 160 cm lungine (L) 160 cm
latime (l) 55 cm latime (l) 55 cm
inaltime (h) 35 cm inaltime (h) 35 cm
siguranta 3,8 grosime (t) 8 mm
Grosime fund 7,8 mm Siguranta fund 4,0
Grosime lxh 5,2 mm Siguranta lxh 9,0
Grosime Lxh 5,6 mm Siguranta Lxh 7,7
Deformare fund 0,22 mm Deformare fund 0,20 mm
Deformare lxh 0,30 mm Deformare lxh 0,08 mm
Deformare Lxh 0,29 mm Deformare Lxh 0,10 mm

Cam acestea sunt datele tehnice ale acvariului tau.
Apoi nu costa mult, cumpara substrat dedicat. Cel de la jbl este foarte ieftin.
Poti folosii si argila, pentru amorsarea pe termen lung, insa nu orice fel merge. cel mai la indemana repet este substratul de la jbl.
Pentru locul unde nu ajunge lumina poti intercala neoane mici de 18 wati.
Sunt recomandati melcii de substrat , melanois tuberculata , pentru ca permit schimbul de gaze. insa numai pana la o adancime de maxin 3 cm.
Melcii galben sunt si ei buni deoarece sunt buni gunoieri.
Xipfo prefera ape dure, molly ape mai sarate. Desi sunt din aceiasi familie vin din locuri diferite. Asta nu inseamna ca sunt incompatibili. Sarea in cantitatea mare afecteaza corry.
Poti folosii autocolant negru, da bine. Java prinde si pe piatra. Tutusi recomand lemn, vei plange la un moment dat dupa spatiul pe care til ocupa piatra.

bazare
15-04-2007, 11:34
Ms omule m-ai lamurit in privinta mai multor probleme, dar mai am cateva nelamuriri. Cred ca am gresit eu cand nu am specificat care este inaltimea si care este latimea
Reformulez si imi cer scuze ca nu am fost destul de clar de la inceput
160(L)x35(l)x55(h).
Ma gandesc ca in cazul asta deformarea sticlei in partea de sus la mijloc o sa fie mai mare ... crezi ca o sa fie nevoie de intaritore?
Din cate stiu tuburile fluorescente de 36W au aprox un metru lungime. Pot sa intercalez 2 tuburi de 36 in partea stanga cu 2 tuburi de 36 in partea dreapta? cu 4 tuburi de 36 (144W per total), crezi ca as avea cantitatea de lumina suficienta?
In legatura cu substartul si cu melcii m-am lamurit asa o sa fac, ms de sfat. In legatura cu pietrele am avut deja problema spatiului in acvariul actual de 50l si am scos pietroiu dupa 2 sapt. O sa incerc o radacina de mopan sau o radacina de vita de vie tratata in prealabil sa vad cum iese.
Nu m-am lamurit daca trebuie sau nu sare in acvariul meu ... si daca trebuie cat la litru? Ms ptr sfatul cu autocolant incerc inainte pe acvariul actual si daca imi place fac si la cel mare.

lupul-sur
15-04-2007, 16:35
Aflarea FS si deformarea
lungine (L) 160 cm
latime (l) 35 cm
inaltime (h) 55 cm
grosime (t) 10 mm
Siguranta fund 1,6
Siguranta lxh 10,0
Siguranta Lxh 3,1
Deformare fund 0,97 mm
Deformare lxh 0,16 mm
Deformare Lxh 0,49 mm
Folosesti fund dublu, 10 cu 8, si intaritoare pe lungime latime de 5cm lipite la 5 cm de buza superioara. Pot sa fie din geam de 8. pentru restul acvariului geam de 10.
Citeste despre fiecare specie in parte sa iti dai seama despre ce este vorba la compatibilitati.

Gabii
16-04-2007, 07:46
Salutare!

Cu cat cresti inaltimea, cu atat mai mare va fi presiunea pe laterale...
Intaritoare - neaparat, pe lungime in partea superioara asa cum spunea Lupul.
Eu stiam ca tuburile de 36 de w standard au cam 120 cm lungime.

bazare
18-04-2007, 21:17
asa este intre timp am fost la un magazin si am intrebat exact ce lungime au cele de 36 W (120 cm). am fost la un magazin in zona obor si am intrebat de bobine ptr neon ... aveau ceva la 10lei universale ptr 18-36W
A mai folosit cineva asa ceva? stie cineva unde pot gasi bobinele de la philips cele folosite la reclamele luminoase de pe strada, si eventual si un pret?
Ps am dat comanda de geam ptr acvariu dar mi-au spus k nu au pe stoc de 1 cm si abia peste 2 sapt sa ma duc sa il ridic.

killiman
19-04-2007, 14:52
bazare bobinele de care vorbesti(scrii) tu se numesc drosere si se gasesc la orice magazin de electrice .Apropos!lLinga ele ai nevoie de sarma,starter,condensator ,capete contact si gata lampa !

LupeLupino
19-04-2007, 15:42
Beeep! Raspuns gresit! :mrgreen:
Cele "universale" despre care vorbea el se numesc balast electronic - in general sunt complet echipate (cabluri, capete contact, chiar si clipsuri de prindere a neoanelor la unele modele) si nu mai ai nevoie la ele decat de tuburi. ;)

killiman
19-04-2007, 16:30
Sa spunem ca ai dreptate Lupe ! Dar ia sa vedem ! BOBINA = infasurare din conductor electric izolat, ce la alimentare genereaza camp electromagnetic in functie de curentul (I) care trece prin bobina .Adica este electrotehnica ! Balast electronic : 1- Este cu componente electronice ! (tranzistori,tiristori,condensatori,diode si rezistente) Cam asta ai in balastul electronic.Dar daca "BOBINA" = CIRCUIT PENTRU LAMPA FLUORESCENTA atunci nu pot decat sa spun MEA CULPA si sa invat denumiri noi !

LupeLupino
19-04-2007, 16:35
Stai linistit! De fapt greseala este a lui ca a denumit balastul electronic drept "bobina". Dar din descrierea lui am inteles despre ce este vorba plus ca a mai existat un topic pe care s-a discutat despre aceste ."balasturi electronice universale" (http://www.acvarist.ro/forum/viewtopic.php?t=3153)

MarsM
20-04-2007, 01:13
[...] 160(L)x35(l)x55(h).
Ma gandesc ca in cazul asta deformarea sticlei in partea de sus la mijloc o sa fie mai mare ... [...]

La o structura similara, sticla de 8mm (doar asa am gasit atunci) eu am pus intaritoare sub forma de fisii pe laturile lungi si n-au fost suficiente. Am adaugat un H la mijloc, dar a cedat din lipituri. Abia cu doua H-uri cu lipituri intarite a fost bine. 160L si 55H e o structura care cere musai geam de min 10 mm si ceva intarituri pt. a nu se deforma.


Aflarea FS si deformarea
lungine (L) 160 cm
latime (l) 35 cm
inaltime (h) 55 cm
grosime (t) 10 mm
Siguranta fund 1,6
Siguranta lxh 10,0
Siguranta Lxh 3,1
Deformare fund 0,97 mm
Deformare lxh 0,16 mm
Deformare Lxh 0,49 mm


Lupule, Daca exista vreo formula de calcul da-mi-o si mie sau indruma-ma spre ea (pls, tnx)

Solaris
20-04-2007, 23:02
La o structura similara, sticla de 8mm (doar asa am gasit atunci) eu am pus intaritoare sub forma de fisii pe laturile lungi si n-au fost suficiente. Am adaugat un H la mijloc, dar a cedat din lipituri.
de ce n-au fost intariturile suficiente si cat timp ai lasat siliconul la uscat?

Abia cu doua H-uri cu lipituri intarite a fost bine.
cum sunt lipiturile intarite?

MarsM
21-04-2007, 02:15
de ce n-au fost intariturile suficiente si cat timp ai lasat siliconul la uscat?
[...]
cum sunt lipiturile intarite?

Pai ... intariturile, adica niste foi de sticla de 8/50 mm lipite la marginile superioare, n-au reusit sa tina peretii drepti fara sa se curbeze, H-ul l-am lipit in asa fel incit sa aiba contact si pe peretii acvariului si pe intarituri, am lasat siliconul la intarit 3 zile (restul lipiturilor au rezistat dupa 3 zile de intarire, cu exceptia H-ului, deci siliconul era cit-de-cit "uscat") ... lipituri intarite: adica ceva mai costiincios facute si cu niste baghete de sticla ajutatoare (m-a cam injurat geamgiul cind l-am rugat sa mi le taie) ... multumit de explicatie?

Solaris
21-04-2007, 04:01
lipitura in H are aria de imbinate mare la contactul cu intaritoarele si nu sunt de ajuns in nici un caz numai 3 zile. eu azi am 5 zile cu 2 H-uri (pentru 100L 50H) si sunt la jumatatea timpului.

chestia cu baghetele de sticla nu am mai auzit dar ai explicat bine :grin:

bazare
22-04-2007, 05:15
cu schema de legare a unui tub fluorescent am inteles ... cred ca o sa merg pe varianta drosere, nu sunt insa lamurit daca pe langa intariturile pe lungime facute din sticla cu latimea de 5 cm mai am nevoie si de intaritura in H la mijlocul acvariului ... oricum mai dureaza pana imi vine sticla. Si de ce trebuie lasat siliconul asa de mult la intarit? Eu stiam ca se atinge gradul de polimerizare de 98%-99% in 48 ore :?:

Solaris
23-04-2007, 09:31
daca nu tragi de el e bine si 48 ore dar la acvariile mari si la forte mari nu cred ca se risca cineva sa bage apa dupa 2 zile.

lupul-sur
23-04-2007, 10:56
Eu le tin o saptamana pe cele de pana la 300 litri. Pe cele mai mari ajung si la o luna.

Gabii
24-04-2007, 07:25
Din cate am observat o, cred ca virgula conteaza foarte mult CANTITATEA DE SILICON dintre cele 2 suprafete de sticla lipite.
Am observat asta la multitudinea de capace de sticla pe care le-am confectionat.. mai exact la "T" ul lipit deasupra capacelor (ce are rol de maner). La cele unde am presat bine de tot cele 2 bucatele de sticla ce formeaza "T" - ul de capacul de sticla, acolo dupa intarirea siliconului (in medie 2 -3 zile) puteam sa tin capacul de manerul ala in orice pozitie, sa il inclin, sa fac ce vreau cu el. La cele unde NU am presat "T" - ul de sticla, unde a ramas un strat mai gros d esilicon intre cele 2 suprafete de contact, nici dupa 1 saptamana nu era un maner rigid. Adica se misca intr-o parte si in alta "T"-ul ala. Cred ca observatia asta trebe luata in considerare la lipirea acvariilor... Un acvariu care are sa jicem 1/2 mm grosimea siliconului intre laturi va fi mult mai rigid si reziestent decat un acvariu unde intre suprafetele de contact ale laturilor siliconul va fi de 2 mm. Iar daca se exagereaza cu grosimea siliconului, puteti sa lasati acvariul ala si o luna la uscat, tot nu se va intari ca lumea siliconul.

wolfi
24-04-2007, 12:39
Adica se misca intr-o parte si in alta "T"-ul ala.

Pai... poate n-am inteles eu bine faza, dar siliconul e elastic, deci normal ca se misca daca a ramas strat de silicon mai gros, indiferent cat il lasi la uscat (ma rog, nu stiu cum e dupa un an doi :D). Manerul respectiv s-a rigidizat in timp? Ca eu nu cred. Altfel sunt de acord cu tine :)

bazare
24-04-2007, 15:17
saptamana viitoare trebuie sa imi vina sticla si ma apuc de treaba. o sa incerc sa apas cat mai bine lipiturile si cred ca o sa il las la uscat cam o saptamana. sper sa fie ok la volumul de 300l

Solaris
24-04-2007, 22:49
nu exagea cu apasarea ca ramai cu mai putin de 1/2mm de silicon intre lipituri. care e grosimea ideala pentru diverse litraje, e o chestie pe care n-am gasit-o pe nicaieri.