PDA

View Full Version : are ceva?



Edi
14-04-2007, 20:27
am vreo 3 guppy nascuti fara o aripa,bine una dintre ei este o fem cumparata,cei pui au o aripa lipsa din cauza mamei nu?

Laurentiu Craciunas
14-04-2007, 20:28
ok, acuma tradu-ne si noua te rog.

Edi
14-04-2007, 20:36
adik am luat di greseala o fem de guppy fara o aripioara,apoi ea mi-a facut pui si doi dintre ei s-au dascut fara o aripioara,este din cauza mamicii nu-i asa?

Solaris
14-04-2007, 21:00
este defect genetic, degenerare din inmultiri in familie.
PS. este chiar asa greu sa scrii corect.? inainte sa dai 'submit' verifica ce-ai scris, nu e greu.

Edi
14-04-2007, 21:10
cateodata ma grabesc si mai schimb scrisu si nu ma mai uit mai departe ca sa corectez :grin:

DanIonita
14-04-2007, 21:40
1.pestii au inotatoare si nu aripi :roll:
2........ cam atat. da... fenomen genetic.femela are fenotip cu o singura inotatoare.. iar masculul fenotip cu ambele inotatoare. deci femela are in genotip gena recesiva ia masculul numai gene dominante. asadar femela heterozigot...masculul homozigot recesiv din care rezulta descendenti cu fenotip cu o singura inotatoare. Inteles ? explic mai bine daca nu ai inteles ;)

Edi
14-04-2007, 21:53
am inteles.......cred :roll:

DanIonita
14-04-2007, 22:08
Din imperecherea masculului cu inotatoare cu o femela cu o singura inotatoare au rezultat pui cu o singura inotatoare => fenotipul(complex de trasaturi vizibile ale tuturor caracterelor unui organism, acestea fiind expresia mesajului genetic transmis) este determinat de gena dominanta(A) a femelei => puii au primit prin gameti gena dominanta(A) de la mama si gena recesiva(a) de la tata => puii au genotip heterozigot la fel ca mama/femela.
Femela are genotip heterozigot cu gene dominante(Aa) si masculul are genotip homozigot cu gene recesive(aa) din care au rezultat pui cu genotip heterozigot...deci au capatat fenotipul femelei adica fara o inotatoare. ;)

romelian
14-04-2007, 22:15
Edy simti un fel de nor de ceata in jurul capului? :twisted: E din cauza lui @sumatranu",care te-a bagat in ceata.Concluzia e ca daca vrei sa ai pui sanatosi ,nu-i mai obtine de la acea femela,ci incearca sa o inlocuiesti cu alta.

DanIonita
14-04-2007, 22:18
Am zis ceva gresit ? :mrgreen:

Edi
14-04-2007, 22:34
nuuuuuuuuu......cred,hey am doar 10 ani!

romelian
14-04-2007, 23:23
Am zis ceva gresit ? Mr. Green
Scuze, nu am comentat ceea ce ai spus,e foarte corect,dar copilul nu are cum sa inteleaga,de asta am intervenit.trebuie sa-i explicam ca unui copil,"cum ca daca o femela de pesti e bolnava,ea nu va putea niciodata sa faca pui sanatosi,asa ca va trebui sa caute o alta femela,sanatoasa,iar pe aceasta s-o opreasca de la reproductie,eventual izoland-o ,dar in nici un caz sa nu o omoare sau sa renunte la ea in vreun alt fel..." :) [/quote]

Edi
14-04-2007, 23:26
acum am inteles ce vrea sa spuna! :mrgreen:

DanIonita
14-04-2007, 23:31
Got it. Si uite asa s-a facut cu 2 explicatii una stiintifica si una "mot-a-mot
" ... sa aleaga :P . Sa speram ca a inteles si ca va actiona cum trebuie daca doreste pui frumosi si sanatosi... Edi eu am detaliat metoda de inmultire... si daca esti baiat descurcaret vei sti ce femela si ce mascul sa alegi pentru a avea pui cu anumite culori sau modele de la ei ... ;) Bafta

romelian
15-04-2007, 00:00
Ok,da-i inainte! :thumbright Iti urez sa ai pesti cat mai frumosi,multi si sanatosi!