PDA

View Full Version : Caras bolnav sau stresat?



SAdrian
14-04-2007, 18:59
Deschid acest topic pt. ca sunt suparat si nu stiu ce sa fac.
Am 4 carasus auritus, din care 3 baieti si o fata toti de cam 7-10 cm.
Pana acuma am crezut ca o duc bine mai ales ca doamna mea din acvariu in 7 luni a depus icre de vreo 3 ori. Totul pana acum o saptamana cand a inceput sa se ascunda intr-un colt al acvariului si sa se lase pe o parte in loc sa stea normal. Am zis ca sa saturat sa o tot "alerge" carasi, dar azi am constatat ca pe partea pe care se intorcea la "ureche" branhie a aparut o pata rosie ca o blanda destul de mare de vreo 0.5 cm si inafara de asta parca ar da sa pluteasca.

Cine are vreo idee sa imi spuna si mie ce are si ce pot sa fac pt ca mi-ar parea rau sa o pierd mai ales ca am doar o singura carasitza.

VA MULTUMESC ANTICIPAT.

manu
18-04-2007, 08:53
e clar ca e bolnava carasita, nu e stresata!
scoate-o din acavriu si tine-o in carantina o perioada.
din pacate nu stiu ce boala are (eu nu m-am lovit de asa ceva), deci nu stiu ce sfat sa-ti mai dau :roll:
dar macar eviti sa se imbolnaveasca si ceilalti carasi!

sper sa-ti raspunda altii mai stiutori!

marcoutza
18-04-2007, 15:15
Ciudat ca la 7 luni femela ta depune...se pare ca e mai precoce... ;)
In ce priveste pata..nu prea am intzeles..branhia este roshie..sau pe corp (langa branhie)a a aparut ac. pata..?
Oricum... ar trebui s-o separi si sa o tratezi..E vorba de infectii bacteriene..care in ultimul timp fac ravagii in randul carasilor adushi din asia.
Incearca bactopur direct.. de la Sera..desi este cam scump, da rezultate bune..
este un medicament pe care il folosesc si eu in tratarea carasilor..
bafta

iuliana_francisco
15-05-2007, 13:05
Si carasul meu are o problema asemanatoare.
Poate ar trebui sa scrii ce ai mai facut cum l-ai tratat si daca e bine acum. Din schimb de experiente invatam.
Sper sa mai scrie cineva pe aici desi vad ca nu s-a mai scris de mutlicel.
Nu descriu problema pt ca am mai descris-o in 2 topicuri si daca aici nu mai e nimeni intersat...... nu cred ca mai are rost.
Astept semne de viata