PDA

View Full Version : Despre tratarea grisului ( Ichthyophthirius multifiliis )



lupul-sur
04-04-2006, 21:22
esti tare omule deja mi-am salvat textul :)

Johnny
04-04-2006, 23:00
Interesant articol ,mi-am permis sa-i dau un nume mai intuitiv si sa-l fac sticky.Sper ca nu te superi ;)

Radu
05-04-2006, 11:25
In general, daca respectati indicatiile articolului boala asta o sa fie un fleac. Oricum aveti grija cu sarea din moment ce la unele specii (Corydoras si Bala Shark stiu sigur ca d-astea am) sarea poate deranja. Iubita mea a avut si ea inacvariu un puseu d-asta de Ich. dar a folosit o "tona" de sare si a crescut doar putin temp. si in 2 zile s-a rezolvat totul. Totusi boala se rezolva in general mai greu si recomandarea mea este sa respectati indicatiile date. In cazul ei cred ca a fost mai mult noroc si faptul ca a prins boala in primele ore ale aparitiei.

sweet_cherry
01-07-2006, 11:11
Super tare articolul! Chiar am avut de invatat din el! Intr-adevar, unele produse din comert decicleaza acvariul. Daca mai ai si alte articole despre alte boli, share-uieste-le! Inca o data BRAVO!

Radu
03-07-2006, 10:46
Mersi, mersi. Ma bucur ca pot fi de ajutor!

Danny
13-07-2006, 21:43
eu urmez tot ce scrie aici despre gris dar unele puncte dispar si mai apar altele.. cum ar trebui sa evolueze vindecarea?

Radu
13-07-2006, 21:49
Mah nu stiu ce sa zic. Ai mei au avut sute de puncte pe ei (probabil ca erau si mari si de aia si nu mi-am dat seama cand apareau unele si disparea altele) dar daca urmezi indicatiile totul ar trebui sa fie O.K. Am avut si pesti care au raspuns la tratament foarte greu. Am un Synodontis Decorus care mi-a stat vreo 2 sapt plin de puncte de credeam ca il scot in sicriu din acvariu dar am avut rabdare si si-a revenit. Probabil ca conteaza si rezistenta pestelui, starea de sanatate, conditiile apei dar eu zic sa nu iti faci griji si sa mai ai rabdare cateva zile. Oricum vezi ca pestii ar trebui sa manance - sa fii atent s-o faca. In rest.... nush ce sa iti mai spun .. Mult noroc cu boala!

Danny
13-07-2006, 22:00
merci, vad ca mananca sunt activi nu sunt apatici.. puncte nu au multe si nu au toti.. carasii au scapat de ele, un singur leeri mai are vreo 3 sau 4 si platidoras am vazut una.. e greu sa imi dau seama la el sta ascuns.. oricum intentionez sa le aplic tratamentul vreo 16 zile crezi ca e de ajuns?

Radu
13-07-2006, 22:25
Mah, nush ce sa-ti zic! Eu am alta filozofie. Las temperatura crescuta inca vreo 2-3 zile dupa disparitia tuturor punctelor si am avut Ich. de 2 ori la pestii comunitari si o data la Astronotusi si nu a mai recidivat la 2 zile dupa ce am dat caldura incet deci probabil ca nu mai era in acvariu Ich. Dah ... si eu am avut aceeasi problema si cu Platidoras si cu Agamyxis numai ca ai mei sunt foarte mari si e greu sa nu ii zaresti pana la urma oricat s-ar ascunde. Am avut dificultati mari la Synodontis Brichardi (care e speriat rau de lumina si desi e mare de-abia il zaream) si mai ales la Kuhlii (eu am un castel mare de tot din lut ars si se ascundeau sub el si practic au fost singurii pesti pe care nu i-am supravegheat si n-au avut nimic). De fapt am 5 Kuhlii dar numai unul, cel mai mare nu mi-a facut deloc Ich. desi eu n-am izolat nici un peste (ca la mine nu se poate ca am pesti multi si mari - ar fi culmea sa scot Pangasiusii sau Fossilisii sau Synodontis care au dimensiuni apreciabile de unde stau ei in 350 de l). Totusi carasii ar fi trebuit sa nu iti fii facut Ichtyo. In general pestii cu solzi fac greu Ichtyo. La mine scalarii (am vreo 5 mari n-au facut - de fapt nu s-au imbolnavit niciodata de nimic si mi-au rezistat fara nici cel mai mic semn de suferinta la 18C o data cand am uitat geamu deschis la camera noaptea cand nu dormisem la mine). Ich fac pestii fara solzi si mai rar cei cu solzi mici. Dar oricum cred ca ai tai sunt pe drumul cel bun asa ca nu mai ai nici o treaba. Ai scapat! Salut si toate cele bune!

steff
13-07-2006, 23:33
Salut...
M-am tot gandit daca sa spoun sau nu, risc si spoun... atunci cand luam decizia sa aplicam un tratament e bine sa ne gandim ce fel de tratament aplicam, tratament termic sau tratament chimic. Niciodata pe amandoua deodata, ridicand temperatura in momentul in care deja aplicam tratamentul chimic riscul este mare, temperatura va amplifica efectul chimic si atunci vin problemele mari. Dar mai bine sa ne fereasca cel de sus de boli si noi sa avem grija si sa nu picam in capcana bolilor.
Multa bafta.

dan20070
14-07-2006, 19:21
Aceasta boala a dat multe batai de cap multor acvarofili ,dar sa stiti un lucru o data ce apare in acvariu , nu mai are rost sa scoateti si sa puneti in carantina pestele infectat deoarece intregul ecosistem s-a infectat deja
Pentru prevenire:
1 Intotdeauna cand cumparati un peste pregatiti doua ligheane :
Puneti apa curata in ambele ligheane , dar in primul adaugati multa sare de bucatarie luati peste cu plasa punetil in primul lighean(cu apa sarata) , nu lasati pestele ore intregi tinetil cam 5-7 sec dupa care il puneti in ligheanu cu apa curata , este cea mai buna cale de a dezinfecta pestele.
2 Cand puneti pestele in acvariu , dupa ce ati terminat operatiunea 1, stingeti lumina deoarece acesta se va acomoda mai repede cu lumina stinsa ( lasati lumina stinsa circa 10-15 min.)
3 Cand curatiti intregul acvariu , adica schimbati total apa , curatati perfect pietrisul , substratul si masele filtrante.
4 Adaugati putina sare in apa din acvariu cam o lingura mare la 50 L si jumatate de lingura mica la 10 L , puneti lingura/lingurita rasa de sare ( fara varf)
5 Mentineti o temperatura a apei intre 24-26 C

In cazul unei infectii:

Ihtiofirioza sau gris este un protozoar ( animal unicelular) parazit care traieste si pe corpul pestelui si in apa, este foarte contagios.
Aceasta maladie se dezvolta si in conditiile unei scaderi de temperatura sau dupa introducerea unui nou peste , care a fost infectat.
Ne putem da seama daca pestele este infectat numai daca acesta prezinta pe corp niste puncte albe . ATENTIE cand virusul este inca puiet acesta creste in branhiile pestelui numai cand ajunge adult acesta incepe sa se dezvolte pe peste , de aceea va si recomand operatiunea 1 deoarece se curata intregul peste cu exceptia , in cazul in care virusul e deja adult .
Sa vedem ce simptome sunt: puncte albe pe corp si pe inotatoare pestele se freaca des de decoratiuni sau de substrat .

1 Ridicati temperatura apei pana la 29-30 C dar urcatio usor macar 1 C la fiecare ora pentru a nu crea stres sau disconfort la pesti daca puteti ridicatio chiar la 32 C ( la 32 C parazitul moare )
2 Inainte de a cumpara tratament sa intrebati pe cel de la care cumparati medicamentul ce plante afecteaza , eu le-am scos din acvariu si le-am tinut intr-un lighean bine ilumminat.
3 Hraniti bine pesti , adaugati si tratament pentru rani , cand parazitul adult cade de pe corp lasa o rana .
4 Scoateti 1 pe saptamana 25% din apa si inlocuitio cu una proaspata( ptr cei din bucuresti trebuie sa fie statuta deoarece cei de la Apanova baga clor mult , tineti apa 48 de ore in sticle deschise)
5 1 la 2 saptamani faceti operatiunea (1)
Acvariul poate sta in tratament de la 2 saptamani pana la 3 luni in functie de volumul apei si cat de grava e situatia.
Atentie EU DOAR VA RECOMAND NU VA OBLIG SA Faceti operatiunea (1) ,deoarece daca nu sunteti atenti puteti avea si victime

Danny
19-07-2006, 10:04
am respectat toate regulile (mai putin temperatura am lasat-o doar la maxim 28 de grade din cauza carasilor care ma 'injurau' de mama focului) si de 4 zile nu mai au nici un punct :mrgreen: multumesc de sfaturi chiar ma speriasem ca pe langa ca sunt incepatoare am si inceput in 'forta'. acum le reduc incet incet dozajul de sare pana ajung la zero sa speram ca nu recidiveaza.. si iar sunt rea.. am zis eu de un anume petshop in alte posturi.. ieri carasii aveau coada pliiina de puncte.. e jale.

marianos
31-08-2006, 10:18
Salutare! si la mine au apucat gris 5 xipho si probabil datorita scaderii temperaturii din acvariu.
In cate zile ar trebui sa dispara grisul daca in prima faza i-am tratat prin adaugare de apa curata cu sare, 1 lingura cam la 3 litri. Si fac schimbari zilnice de 15% din apa cu alta curata cu sare neiodata.
PS: sa curat si buretele? se fierbe sau cum?

ionutlatcan
31-08-2006, 10:53
de preferat sa nu fierbi buretele pt ca omori bacteriile atat de necesare intr-un filtru.

lupul-sur
31-08-2006, 11:48
Rugaminte mare daca tot aveti articole interesante puneti-le frate la articole. Nu va ganditi ca nu sunt din carti, este experienta voastra, si este relevanta!

marianos
14-09-2006, 12:58
explicati-mi si mie ce inseamna baie in apa ca sare ca am citit mai sus : "Se mai pot face bai de sare individuale la pesti cu concentratii foarte ridicate de sare pentru eradicarea trophozoitilor (2 linguri de masa /4 litri)."
Cat trebuie tinut pestele in acea apa cu sare???

wgetd
29-10-2006, 00:57
Intai de toate, sunt foarte incepator. M-am mutat la cineva care mi-a lasat acvariul!

Evident, pana sa gasesc discutiile de pe acest site, am facut deja o prostie: am schimbat cam 3/4 din apa din acvariu (de 60L) si am pus apa de la robinet (lasata numai 1-2 ore in vas deschis) cam in proportie de 1/4). Precizez ca socul termic nu a fost prea mare, deoarece aveam incalzitorul cu termostat in functiune. Restul de apa am completat in zilele urmatoare cu apa lasata o zi la declorificare (intre timp am gasit site-ul). Pestii au supravietuit si a trecut cam o saptamana de la incident.

Citind acest topic, am constatat ca perechia de Sanitari prezinta niste puncte mici de genul celor descrise, dar si niste pete albe, pe partea superioara anterioara si in jurul branhilor, dar nu sunt sigur ca acestea sunt semnele bolii!

Puteti sa-mi oferiti mai multe detalii despre modalitatea in care se manifesta boala? Cat de pronuntat trebuie sa se frece de obiectele din acvariu?

viviparu'
29-10-2006, 09:50
Cum arata acele pete albe? Sunt ca niste puncte? Pestele parca e presarat cu pudra alba? Sau petele au aspect de mucegai? Da-ne putin mai multe detalii.

O poza ar fi, cred, mai relevanta.

wgetd
29-10-2006, 15:31
O sa incerc sa revin cu o poza mai clara...

Poza 1
http://82.76.161.193/upload/29-10-06_0119.jpg

Poza 2
http://82.76.161.193/upload/29-10-06_1644.jpg

lupul-sur
29-10-2006, 22:30
Stai calm. :) Hoplo au ei punctele astea. Deci fara tratament nu sunt bolnavi insa daca spui ca ai 60 litri aia cresc enormi.

wgetd
30-10-2006, 10:04
Mersi pentru raspuns.

Am masurat acvariul si are 60x30x40, deci vreo 70-72L. O sa-i donez daca n-o sa mai aiba loc in acvariu :), desi io cred ca sunt deja maturi...

lupul-sur
30-10-2006, 15:22
:) crezi in pace!

Deceneu
07-11-2006, 19:34
La cat timp dupa disparitia punctelor albe de pe pesti tb readus acvariu la normal (temp + concentratie de sare)? Am 3 carasi care ma injura la minut pt temp de 30 de grade....

ionutlatcan
16-11-2006, 14:03
dupa o zi sau doua cred. eu asa am facut si nu am mai avut probleme

Solaris
17-11-2006, 18:54
Salut!

Am un acvariu nou de 60-70l cu filtru intern, ciclat 6 saptamani. Temperatura era de 25C, bine plantat si aerat, parametrii apei sunt in limite normale. In data de 10 nov, am introdus pestii 4 sumatranus de 2cm si un corydoras avand grija la socul termic si la obisnuirea pestilor cu noua chimie a apei si cateva zile nu au fost probleme. In data de 13, zi cu ghinion maxim pentru mine, dupa ce am spart o ceasca de portelan am observat un punct alb pe inotatoarea anala la unul dintre sumatranusi. Probabil era infectat de cand l-am cumparat.
Imediat, ca masura de salvare am marit temperatura apei la 28C o zi si dupa aia la 30C pana azi ; in plus am pus 1 lingurita de sare grunjoasa la 10l apa. Dupa prima zi punctul a disparut si in locul lui a ramas o pata alba de aceeasi marime, in plus i-au mai aparut 2 pete mici (abia vizibile) pe coada. Pestele are pofta de mancare dar dungile lui negre s-au cam estompat. Vreau sa va intreb daca evolutia bolii e normala si ce mai pot face. Tratamentul chimic sa fie ultima solutie. Sare nu mai pot adauga din cauza de cory. Temp mi-e frica sa o cresc la 32C ca nu stiu daca speciile astea 2 suporta. Voi ce ziceti si ce sfaturi imi dati?

razvan
17-11-2006, 21:33
asigurind o buna aerare, te poti duce pina la 31.... la 32, parca n-as mai baga mana in foc...
practic, incearca sa ramai la 30... daca intr-adevar era grish, si nu un inceput de saproglenie, pastreaza 30 cel putin o saptamana...sa se anihileze "germenul" ;)

Solaris
17-11-2006, 22:04
ok, multumesc pentru raspunsul rapid; am vesti bune.
Se pare ca acest forum ma ajuta pe cai nebanuite; dupa ce am scris postul de dinainte m-am uitat din nou la pestele bolnav...nici un punct si nici o pata, doar este un pic mai decolorat decat ceilalti. O sa mentin temperatura la 30C inca o saptamana asa cum ai spus si sper sa nu am probleme cu cory care pare cam vascularizat in zona branhiilor care sunt si usor dilatate. Daca il scot temporar nu am rezolvat nimic, ca atunci cand il introduc la loc e tot infectat (purtator) Sper doar ca 'germenul' sa nu supravietuiasca ca sa nu am parte de recidive ulterior.
P.S. saproglenie...nu stiu ce e aia...n-am gasit nimic despre boala asta...

Solaris
18-11-2006, 03:43
Scuze, nu am fost atent, probabil te referi la spuma. Sper sa nu fie cazul desi initial m-am gandit si la asta.

razvan
18-11-2006, 08:27
P.S. saproglenie...nu stiu ce e aia...n-am gasit nimic despre boala asta...

http://www.google.ro/search?q=saproglenia&ie=utf-8&oe=utf-8&rls=org.mozilla:en-US:official&client=firefox-a

dipnoi
18-11-2006, 12:49
f. bine documentat articolul si foarte util, noua ;new21 . nu cred ca exista acvarist care sa nu fi avut problema cu pestii sai, afectati de aceasta boala.
ce pot spune eu... .

- nu ma feresc de tratamentul cu sare. adaosul acesteia in apa favorizeaza schimbul de ioni la nivel branhial si, mai ales, excretia amoniacului (fenomen care se produce, la pestii de apa dulce, intr-o proportie importanta). de aceea - in conditiile in care, din diverse motive, concentratia amoniacului in apa, creste - aplic uneori (de exemplu in conditii de supradensitate temporara), adaos de sare in apa pentru a limita riscul intoxicatiei cu amonaic a pestilor (pina la aplicarea altor masuri de interventie - preschimbare majora a unui volum de apa).
- cu tot efectul benefic asupra fiziologiei pestilor, nu a fost nevoie sa adaug sare, in mediul de viata al pestilor.
- aplic tratamentul cu sare atunci cind nu am un diagnostic cert al starii anormale a pestilor.
- doza "soc" ar fi 1.5 - 2%, 10 - 15 min expunere (baie de scurta durata, intr-un vas separat), cu repetare dupa 24 ore, 3 zile consecutiv, aerare buna, urmarirea comportamentului pestilor si eventual scurtarea perioadei de expunere, in caz ca pestii "afiseaza" inot anormal, pierderea echilibrului.
- pentru boli bacteriene sau micoze, folosesc medicatii specifice.
- nu am avut incredere in a aplica tratamentul cu sare, in cazul ihtioftiriozei. desi sarea are un spectru relativ larg de actiune, aceasta boala este provocata de acel porotozoar ciliat parazit, greu de combatut.
- speciile termofile de pesti pot fi eficient tratate prin ridicarea temperaturii, daca boala este "luata" din pripa iar starea de intretinere a acestora dinainte de aparitia bolii a fost buna.
- la speciile care prefera o temperatura mai scazuta (sub 24 grd C), este mai dificil (am reusit totusi, o data, sa "desfiintez" parazitul, la o specie indigena de pesti ;) ).
- am "apelat" la tratamentul cu verde de malachit (1 g/10 t este o doza safe pt multe specii) sau chiar cocktail malachit+formalina.
- oricum, exista o limita de toleranta la doza de verde de malachit ( o medicatie puternica, precum si la medicamente in general) care prezinta specificitate de aceea, teoretic se recomanda testul de toleranta a 1-3 ex, la doza normala de substanta. eu nu-mi permit sa experimentez niciodata acest test, pe pestii mei ... . de ex, am "esuat" in tratarea grisului la Glossolepis incisus dar nu cred ca din cauza dozei ci a evolutiei bolii, acut si grav.

- consider ca, mai ales in cazul acestora din urma (specii de pesti de zona temperata), este necesara dezinfectia si deparazitarea generala a acvariului, prin izolarea temporara a pestilor (dar cit e de dificil sa distrugi echilibrul, intr-un acvariu stabilizat si sa o iei de la capat... de aceea carantina pestilor noi veniti, pe o durata de 30 zile, este f. importanta...).
- am mai observat ca, intr-un acvariu "comunitar", este posibil ca unele specii sa fie afectate iar altele sa fie rezistente la atacul parazitului, functie de (repet) starea de intretinere, chimismul apei (optim si corespunzator cerintelor ecologice ale speciilor), factorii de stres (relatii inter- sau intraspecifice competitive, lipsa de refugii, zone obscure - functie de specie etc) dupa cum, am "patit-o" cu transmiterea parazitului intre doua acvrii alaturate care nu comunicau intre ele decit prin intermediul ... obiectelor pe care le-am "manipulat" - accidental :oops: - defectuos.
:salut

razvan
18-11-2006, 15:35
neica dipnoiule, taci tu taci, dar si cind le zici... :salut

dipnoi
18-11-2006, 16:30
;new21 ;new21 ;new21 ;new21 ;new21 ;new21

Solaris
24-11-2006, 02:16
De vreo 7 zile nu se mai vede nici un semn de gris;;;am readus temperatura la 25C. tratamentul cu sare si urcarea temp la 28-30C a dat rezultate bune in cazul meu, dar am depistat boala la inceput. Acest tratament il recomand si altora inainte sa foloseasca chimicalele.
multumesc pentru sfaturi!

maryuss
04-12-2006, 23:01
Acum doua zile am observat ca pe masculul de black molly au aparut niste puncte albe. Am cautat repejor pe aici si am aflat ca ar putea fi ''gris''. Nelamurirea mea consta in faptul ca punctele acelea ar trebui sa fie mici dar in cazul meu sunt destul de marisoare. Azi am observat ca au aparut si la un neon si parca si la un mascul de guppy. Ciudat este ca nu am adus nici un peste nou in ultima luna si nici nu le-am dat tuby. Am crescut temperatura la 29,5 si am adaugat 7 linguri de sare la 150l de apa. Nu stiu daca este suficient. Stiu ca trebuie sa am rabdare dar parca as avea nevoie de inca o confirmare. Voi ce ziceti?

Solaris
04-12-2006, 23:20
daca punctele sunt ca si smocuri albe cu aspect pufos atunci se poate sa fie saproglenie. aceasta boala se afla in starte latenta in toate acvariile (parerea mea) si aparitia ei este favorizata de rani. mai multe detalii despre boli si tratamentele acestora aici:
http://www.acvarist.ro/bolile-pestilor-de-acvariu.php

dns7ate
24-12-2006, 15:17
daca pun 2,3 picaturi de albastru de metil sau verde de malachit si ridic temperatura la 32C, oare scap de boala? mi-au murit doi gupi si un play are pete pe el.

Sicmar
25-12-2006, 00:40
Albastru de metil - ineficient asupra grisului.
Verde de malachit - eficient dar toxic. Daca nu dozezi bine, pestii pot scapa nu numai de gris ci si de griji, eventual pot orbi. Ofera-le si pestilor un an nou fericit.
Sarea si caldura sunt sfinte. Reciteste ce s-a scris la acest topic si comformeaza-te.

iulyanc
06-01-2007, 21:27
eu am avut la un caras gris si nu numai ca acesta a murit...dar a infestat si restul acvariului, motiv pentru care mi-au murit 2 xipho (la unul am vazut clar ca avea gris) o femela de gupy, 2 ancistrusi...si acum cred ca o sa le schimb apa total, ca vreau sa mai umblu si la substrat putin si nu vreau sa mai am si alte victime. credeti ca procedez bine sau sa urmez specificatiile articolului? sa cresc temp si sa pun sare in concentratia ideala?

Sorin
07-01-2007, 03:59
Caras nenorocit, nu putea sa moara in liniste? A lasat un blestem si asupra celorlalti pesti! Ca doar am avut grija sa tin acvariul la ciclat 5 ore dupa ce am dat cu detartrant in acvariu impotriva algelor alea hidoase. O sa apelez eu la substrat putin ca sa-i vin de hac, sa nu mai am si alte victime. "Specificatiile" producatorului nu prea au facut bine la "articol", dar "concentratia" a fost mai mult decat "ideala"... :new50

iulyanc
07-01-2007, 12:06
Sorin, crezi ca rezolvi ceva daca ma iei pe mine la misto? crezi ca vei atrage simpatia celorlalti membri daca te declari superior? sunt la inceput, doar nu crezi ca o sa actionez ca profesionistii in intretinerea unui acvariu. n'am nici o luna de cand am acvariul. eu nu cred ca tu te-ai nascut invatat...si e imposibil sa nu gresesti la inceput. poate ca au murit pestii din cauza detartrantului, desi nu cred. si n-am cum sa tin acvariul la ciclat 3 saptamani ca n-am unde sa tin pestii, n-am alt acvariu. mie unul mi se pare de prost gust postul tau, aici nu e un forum sa ne ironizam unii pe altii, ci sa ne ajutam cu opinii si sugestii. sau cel putin asta am observat eu. daca gresesc va rog sa ma corectati.

lupul-sur
07-01-2007, 18:07
Va rog calm sa nu intervin eu. Intradevar nu trebuie uitat ca toti am fost la inceput. Eu 2 ani si ceva pana in primavara anului trecut am tot omorat pesti. Deci.... Totusi daca cititi un articol pe forum care vi se pare ca a primit girul participantilor uramtil cu sfintenie. Daca nu intelegeti sensul unui anume tratament intrebati.

Sorin
07-01-2007, 19:47
iulyanc: Nu stiu ce gust are postul meu, dar cu siguranta are un pH mai scazut, fiind umpic acid :)
Acum mai in gluma mai in serios, mi-am pierdut rabdarea cand am vazut ca tu iar vrei sa scoti toti pestii si sa schimbi apa total, in conditiile in care viviparu' ti-a zis deja ca asa ceva nu se face, e o regula. Iar apa pe care o pui la pesti o tii la decantat 48 de ore (minim 24 de ore macar, in nici un caz 5 ore). Notiunea de ciclare nu tine de cat timp lasi tu acvariul inainte de a pune pestii. Deci propozitia "a lasa acvariul la ciclat 5 ore" e incorecta. Trebuie sa citesti despre ciclare in articolul de aici, este foarte important: http://www.acvarist.ro/forum/viewtopic.php?t=768. Poate cel mai bine e sa o iei de la cap cu acvariul, dar inainte de asta citeste bine tot ce tine de punerea in functiune a unui acvariu.
De asemenea m-as fi asteptat sa fi inceput demult tratamentul, daca te misti suficient de repede ai mari sanse sa scapi de boala fara prea multe batai de cap si fara prea multe victime. Articolul lui Radu e destul detaliat.
Apoi daca ai deschis un topic nou despre problema ta, este bine sa discuti acolo ceea ce are legatura cu asta, pentru a nu obliga pe cei ce incearca sa te ajute sa caute in 2 sau mai multe locuri detalii despre problema ta.
Evident toti am facut stangacii si probabil inca mai facem :) nici cand ai impresia ca stii totul nu esti privat de probleme si continui sa inveti... Totusi exista cateva reguli de aur (in articolul de care am amintit mai sus) care te vor feri de foarte multe probleme.

Mult noroc in rezolvarea acestor nenorociri si... hai sa ingropam securea.

iulyanc
07-01-2007, 22:50
ok...sa ingropam securea:D poate sunt offtopic dar sunt de acord cu tine. pe mine ma enerveaza oamenii care se iau aiurea de mine, mi se pune pe suflet. ai dreptate din punctul tau de vedere, recunosc, dar cred ca am si eu dreptate. ma impacientez cand vad atatia pesti murind si prima mea reactie a fost sa le schimb total apa. acum am facut si un substrat mai bunicel...am pus prima oara nisip, dupa aia pietris foarte fin si dupa care pietris de granulatie ceva mai mare (de rau). am pus si un neon pentru plante...sper ca totul sa decurga bine. Sorin eu tin apa la decantat 48 de ore in 2 galeti (20l) asta pentru ca am acvariul de 100l si schimb 20l la 2 zile. imi cer scuze pt offtopic si daca e nevoie puteti sa-l stergeti sau sa ma avertizati.

razvan
08-01-2007, 08:28
off topic...

nu stiu de ce "va incapatinati" ;) sa utilizati pietrisul MARE, in formarea substratului..
s-a mentionat in nenumarate rinduri dezavantajul de a acumula granulele de mancare, imposibilitatea sanitarilor de a scoate acea mancare, implicit faptul ca, ramanind in apa, se strica si strica parametrii apei.

de asemenea, utilizarea pietrisului "mic" (granulatie 1-3 mm) este oportuna in cazul folosirii de fertilizanti lichizi, pentru a usura cilculatia apei "imbogatite" catre radacini..

am scris aceastea in presupunerea ca nu cunosti cele prezentate, si nu ca un deget (aratator) aratat unui copil care a facut o prostie ;)

Gabii
08-01-2007, 09:26
Va salut!

Cred ca ma confrunt si eu cu celebrul Gris... :cry:
Dupa cum am mai scris intr-un post de-al meu, joi si vineri am facut talmes-balmes, m-am pricopsit cu vre-o 100 si ceva de pesti pe care a trebuit s aii impart in trei acvarii impreuna cu ceilalti pesti pe care ii aveam deja. Pestii cand i-am luat stateau toti intr-un acvariu d e170 de litri suraaglomerat de plante, practic de-abia reuseam sa vad scalarii si ciclidele printre plante, nu aveau loc sa inoate si cel mai rau- in acvariu erau noua grade celsius. M-am gandit imediat ca s-ar putea sa se imbolnaveasca.. Am dus pestii acasa, i-am tinut intr-o galeata de lavabil de 15 litri pe jumatate cu apa... Am adaugat cam din jumate in jumate de ora apa din acvariu.. apa la 24 de grade. Buuun, la un moment dat s-a umplut galeata :shock: , asa ca am introdus un incalzitor.... Am ridicat pe parcursul a catorva ore temperatura pana la 20 -21 de grade apoi am acomodat pestii prin acvarii.
Asta se intampla pe la 12 - 1 noaptea :cry: .
In fine, sambata la un Xifo am observat un punct albicios pe spinare, cam 1 - 1,5 mm diametru. Am crescut temperatura din incalzitor la 27 de grade... a crescut temperatura treptat - cam in 4 ore. Apoi am adaugat vre-o 10 lingurite cu varf de sare grunjoasa.. Se pare ca nu am adaugat destula, am cam 200 de litri de apa. Ieri am crescut la 29 -30 de grade. Ca urmare molly si Xifo au innebunit, molly- masculii aleargau disperati dupa bietele femele de Xifo.. le tooot ciupeau de gaura c. :mrgreen: .. . Asa ca i-am scos si i-am bagat in bazinul cu koi. Apoi Xifoaicele (vre-o 5 mature) se tooot bagau in bradis, scalarii dedesubt.. si blup, cate un pui cam la cateva minute :idea: . Scalari hap! inghiteau puiul... Apoi a venit randul molly-lor fleosc cate un pui negriios... am reusit s asalvez doar doi pui de Xifo si unu d emolly.. apoi m-am lasat pagubas. Asta e, scapa cine poate...
Dar vad ca grisul nu a disparut.. . Ieri seara am schimbat cam 15 litri de apa, am bagat sare grunjoasa, cam 5 linguri cu varf intr-o galeata d e10 litri.
Azi dimineata am observat ca grisul e tot acolo...
Cand ajung acasa o sa le dau iarasi sare concomitent cu o schimbare de 20 de litri de apa.
Era de asteptat sa apara gris, de la felul in care au trait pestii aia inainte sa ii iau eu...
Sper sa nu am prea multe decese.
Aaa, in cadrul operatiunii au murit totusi 2 neoni si un peste cu coada semitransparenta...

razvan
08-01-2007, 18:13
o singura observatie....
grisul nu apare si dispare "instantaneu" in citeva ore.

iulyanc
08-01-2007, 20:40
daca pun apa curata cu sare (o lingura normala de bucatarie la 4l) la acvariul meu care are cateva plante acestea pot fi afectate?ca n-am vazut pe nimeni intreband de plante. momentan am ridicat temperatura incetul cu incetul.si nu stiu daca sa aplic si tratamentul cu sare. merge si tratamentul cu verde de malachit daca se dozeaza cum trebuie?

Gabii
09-01-2007, 07:16
Va salut!
Ieri cand am ajuns acasa- in acvariu - Xifoaica aia mare si afectata de gris incepuse sa mai aiba pe langa cele 2 puncte initiale inca vre-o 6 -7 puncte, toate pe aceeasi parte. Apareau ca niste mici umflaturi cat varful de ac de cusut, putin iesite in relief. Daca nu ma uitam cu atentie ar fi trecut aproape neobservate, asa mici erau. Am luat niste sare grunjoasa si o olita de plastic, am pescuit xifoaica si i-am facut baie cu sare.. .dupa 10 secunde in saramura am crezut ca am "rezolvat-o" cu totul.. ca s ecocarjase de spate. In fine, am bagat-o inapoi. Am crescut aportul de sare in acvariu, adica la vre-o 200 de litri de apa am mai bagat vre-o 15 lingurite cu varf dizolvate... Am crescut temperatura la 30 -31 de grade... Azi dimineata pestii mei - jumatate erau la suprafata. O rasbora cand o apuca incepea sa inoate ca Migul 29 cand intra in vrie... Da cand ajungea jos isi revenea si inota mai departe linistita. Chiar vroiam sa intreb cam in cat timp dispare grisul, daca dispare- da m-a lamurit Razvan... Xifoaica aia are nca punctele multe pe ea, da parca nu mai sunt iesite asa in relief.
Sper sa nu ii gasesc pe toti ciorba cand ajung acasa... Ieri n-am avut timp sa le mai schimb apa.. Da rezolv azi problema asta.

P.S. Sper sa scap mai repede de gris, pt ca la temperatura asta am un condens de nedescris....

lupul-sur
09-01-2007, 10:16
:) Te-ai intins prea mult. Sper ca sarea era neiodata. Temperatura se creste constant.

Sicmar
09-01-2007, 15:22
Ridicarea pestilor la suprafata este efectul lipsei de oxigen in apa. Au conlucrat mai multi factori: odata cu cresterea temperaturii scade cantitatea de oxigen dizolvat in apa, datorita caldurii se accentueaza metabolismul pestilor si implicit au nevoie de mai mult oxigen, in timpul noptii plantele consuma si ele din putinul oxigen.
Remediu consta in marirea aerarii prin diverse metode: inlaturarea plantelor care ajunse la suprafata impiedica valurirea intregii suprafete (eventual eliminarea frunzelor care acopera o mare parte din suprafata apei cum ar fi nymphaea), modificarea directiei si inaltimii jetului de apa dat de filtre pentru marirea valuririi apei, adaugarea unei pietre de aer in zona in care apa nu este valurita de filtru, etc.

Gabii
10-01-2007, 07:14
Am inteles - Sa traiti!
:grin:
Am recitit articolul:

Citat:

" Cresterea temperaturii la 30°C/86°F. Aceasta crestere este de obicei bine tolerata la pestii tropicali. Aceasta temperatura ar trebui mentinuta cc 10 zile dupa care ar trebui readusa incet la normal. Daca pestii sunt mai toleranti la caldura temp. poate sa ajunga la 32°C/89.5°F si mentinuta cca 3-4 zile pt a omori Ich. si apoi coborata la 30C si mentinuta cca 6-7 zile. Pestii trebuie supravegheati cu atentie in tot acest timp.
"

Ok, deci au trecut 2 zile de cand am peste 30 de grade...
Mai am de asteptat cam o saptamana...

Numai bine!

catalinsapasu
10-01-2007, 17:39
ce vrei sa spui cu "peste 30 de grade"? cat peste? mentine-o la 30, nu o mai creste. multe plante nu suporta demp de peste 30. si ai grija si la pesti. cred ca 29-30 e de ajuns.

Gabii
10-01-2007, 22:57
Am intre 32 si 33 de grade.. De fapt corect e "am avut" ca azi cand am ajuns acasa, dornic sa le fac un bine, am schimbat o galeata de apa.. si cred ca am scapat mai multa sare in galeata ce a turnat-o... ca dupa 2 ore un neon era cu burta in sus si altul statea aiurea prin acvariu. Ambii au dat ortu.. :cry: . Asa ca imediat am schimbat inca 2 galeti de apa si am redus temperatura, concomitent cu montarea a inca unui filtru (am lasat crapii doar cu un filtru) cu orientarea jetului in sus. La celalat filtru am facut asa incat apa sa tasneasca pe orizontala pe deasupra oglindei apei.. Toti Xifo, molly si guppy stateau la suprafata... Dupa 2 ore de la al doulea schimb de apa si-au mai revenit, au inceput chiar sa manance. Acum mentin apa la 30 de grade...

Asta e, din greseli invatam...

Solaris
10-01-2007, 23:59
asta nu se mai poate numi greseala, se poate numi 'frumos' o incercare de 'imbunatatire' a tratamentului, necugetata as mai adauga si care este din pacate foarte raspandita in randul incepatorilor. Voi cei care va tratati pestii, respectati indicatiile celor mai experimentati. Nu mariti temperatura peste cea indicata si nu 'scapati' sare mai multa, in afara de faptul ca cunoasteti foarte bine ce faceti. Medicatia si acvaristica in general se face cu masura si responsabilitate nu dupa ureche.

Gabii
11-01-2007, 09:34
Solaris, ai fost diplomat. .. :oops: de fapt am facut tampenii..
Ceea ce ma toot framanta e ca... hmmm .. am toot citit despre tratarea grisului. Si aici, si pe alte toicuri si pe alt forum. Cam peste tot unde venea un acvarist cu problema, posta problema in data de x. Apoi primea raspuns si in data de X +1 sau X + 2 zile spunea ca de la aplicarea tratamentului deja vede rezultate...
Pai io mi-s nedumerit ca la mine e deja data de X + 5 zile si ... paaarca vad o usoara ameliorare la Xifo, adica punctele alea mici de pe lateral nu mai sunt asa iesite in relief. Da ele sunt tot acolo.. Plus punctul ala mai mare, diametru cam 1 -1,5 mm pe spinare - vad c aala nici nu creste, nici nu scade, nici nu se curata :evil: .

Asa ca io cred fie ca unii mai si mint, ca sa se laude ca "gata fratilor, dupa 2 zile am scapat de gris" cand de fapt vor sa ascunda dezastrul din acvariu, ca nu vor sa se faca de bascalie pe forumuri, fie eu sunt prea nerabdator, sau fac greseli/tampenii in lant. Eu prefer sa spun cand fac vre-o tampenie, macar altii care citesc sa nu repetetampeniile mele...
Am citit undeva un topic despre gris la guppy - spunea in data de 20 parca faptul ca toti guppy sunt afectati de gris, puncte multe si albe pe tot corpul, nu mananca, sunt cu un picior in groapa.. ma rog. Si apoi la urmatoarea postare, in 21 :shock: - se lauda ca gata, si-au revenit si sunt vioi, iar in 22 gata, nu mai au gris! :evil: . Mai sa fie.. hokus-pokus!

Conditiile actuale- 2 filtre , jetul la unu e de sus in jos, tasneste de deasupra oglindei apei, al doilea e de jos in sus, pentru o buna aerare si valurire a suprafetei apei. Am redus mancarea, temperatura am redus-o de la 32 -33 la 30 de grade. Am mai redus concentratia de sare, de fapt nici nu le ami pun sare ca stau cory aia suparati toata ziua.

Si ... astept... :roll:

Numai bine,
Gabii

lupul-sur
11-01-2007, 10:53
:) Cine a avut boli in acvariu stiu ca evolutie au. Nu astepta sfaturile sfatuitorilor de ocazie si evolutiile miraculoase. Apoi si evolutia bolii este data
si capacitatea pestilor de a rezista la boala.

iulyanc
11-01-2007, 14:57
nu cred ca poate scapa cineva de gris intr-o zi sau chiar 2. poate sa observe boala foarte repede (chiar din momentul aparitiei) si sa aplice tratamentul foarte repede...dar nici chiar asa e prea putin probabil. eu am aplicat tratamentul de la articolul lui radu de luni (au trecut 4 zile de atunci). am ridicat temperatura la 31*C si am aplicat 3 tratamente cu sare (20l de apa cu sare tinuta la declorinat la fiecare 12h,de 3 ori...asta cu acvariul meu de 100l) si tot am gris. a disparut la unul din pesti....care avea foarte multe puncte albe...dar a aparut la altii...o sa mai astept 6 zile cu temp ridicata...sa se acumuleze cele 10 zile...iar daca boala tot persista am o solutie de la sera speciala pt gris...

Gabii
15-01-2007, 07:43
Va salut!

Dupa 9 zile de la aparitia primelor semne de gris, cred ca am scapat de boala asta.

e usor de tratat daca ai rabdare..

In schimb Xifoaica aia mai are o problema... Are mucegai, pe care eu l-am confundat cu grisul.
:oops:
Adica a avut in mod SIGUR si gris, care a disparut dupa ridicarea temperaturii la peste 30 de grade, cam in 2 -3 zile au cam disparut bobitele albe.. In schimb mucegaiul e cam cat un solz, pe spinarea femelei.. .

Incep sa caut acum un toic despre tratarea mucegaiului, ca sa nu stricam firul discutiei aici...

P.S - De gris NU AM AVUT NICI UN DECES, in schimb de la sare si ridicarea temperaturii au decedat 5 neoni, mai am vre-o 8 -9 care sunt veseli.

Temepratura am scazut-o la 29 de grade, diseara mai reduc cu un grad.. Incet- incert o reduc la normal, adica 24 -25 de grade.


Numai bine!
Gabi

MarsM
19-02-2007, 01:51
Asta este grisul? ... ar putea fi altceva? Xipho este destul mic, are cam 5cm.
http://www2.edituramix.ro/imagini/stiri/gris.jpg
http://www2.edituramix.ro/imagini/stiri/gris_detaliu.jpg

(La pesti inca nu ma descurc, dar la poze 8))

wolfi
19-02-2007, 09:53
asta e
succes cu tratamentul

totosch
27-02-2007, 17:09
Salut. Am si eu o pereche de guppy care nu au semne de gris, dar din cand in cand (nu foarte des) se freaca de substrat, mai ales masculul. Credeti ca este o problema sau un comportament normal? Sunt pusi recent intr-un bol micut (aprox 5 l) si nu mai sunt alti pesti.

catalinsapasu
27-02-2007, 19:43
Salut totosh si bine ai venit pe forum.
Acum.... guppy tai sigur nu se simt bine in bolul ala. Eu sunt impotriva acestor recipiente, pentru ca nu poti sa le cureti usor, nu le poti filtra, nu le poti planta, nu le poti incalzi... etc. E posibil sa aiba gris dar sa nu se vada inca. Fa-ti un acvariu decent, incalzezte apa, ca sigur e sub standarde, si pune-le si femele, ca altfel or sa se ia la bataie.

totosch
27-02-2007, 21:57
Si totusi insist. Credeti ca pot avea gris?

catalinsapasu
27-02-2007, 22:07
Da, e posibil sa fie gris sauvreo micoza. Se freaca de substrat pt ca ii mananca. Tine-i sub observatie.

MarsM
28-02-2007, 02:40
[off-topic]
O intrebare asemanatoare am adresat si eu cu ceva timp in urma si toate raspunsurile au fost: in borcanul ala mic? ... asigura-le un acvariu decent ... de ciclare ai auzit? ... cineva chiar mi-a raspuns ca e normal sa se scarpine ... hm, n-am gasit logica raspunsurilor. eu intreb de boli ei raspund de borcane. Le-am asigurat acvariul, pestii au mai crescut, a crescut si grisul pe ei. Macar a devenit vizibil si am stiut ce tratament sa abordez. Morala (ascunsa adinc si tilcuita intortocheat): Doar in acvarii adevarate poti observa atent si corect problemele!
[/off-topic]

Grisul il observi greu daca e in faza incipienta, doar cind apar mici puncte albe pe piele poti banui ca e intradevar Ichthyophthirius multifiliis. Scarpinatul poate fi si din alte cauze, articole utile: http://www.acvarist.ro/bolile-pestilor-de-acvariu.php http://****************/content/view/110/29/ (citeste-le cu atentie) sau mai cauta cu google (eventual cauta carti la biblioteca :mrgreen: ). Risc sa-ti recomand o mica crestere de temperatura (treptat pina la 25 grade cred ca e ideal), o observatie atenta a simtomelor si te asteptam cu detalii. Banuiesc ca nu ai pus verde de malachit, tripaflavin sau alte chimicale in apa inainte de a pune pestii, nu cunosti nici ph-ul sau duritatea apei.

[off-topic]
Sugestie: Comanda-ti un mini acvariu paralelipipedic care sa-ti incapa pe birou (L20 x l20 x h~25 in functie de incalzitor) si vei intelege motivul pt care bolurile sint pt flori nu pt pesti. La aceeasi suprafata ocupata va avea dublu volum si vei putea tine citiva guppy fara probleme, pretul ar trebui sa fie cca 10 ron.
[/off-topic]

Solaris
28-02-2007, 03:15
La mine pe birou nu are loc un acvariu mai mare.
nu ma intelege gresit dar chiar nu pricep de ce vrei pesti neaparat cand nu le poti oferi conditiile necesare. biroul e chiar asa de mic sau altceva nu are loc de imprimanta? ;)


Sugestie: Comanda-ti un mini acvariu paralelipipedic care sa-ti incapa pe birou (L20 x l20 x h~25 in functie de incalzitor)
aia e fatatoare, nu am mai auzit ca cineva sa tina pesti in fatatoare.

oameni buni, de ca va mirati ca altii va iau la 'rost' pentru ca tineti pestii in borcane? chiar nu intelegeti ca NU E BINE?

MarsM
28-02-2007, 03:27
Solaris esti off-topic. Ofera tratamente si solutii la gris, nu flame pe teme discutate si rasdiscutate. (Rog adminul sa stearga acest post si imi cer scuze anticipat)

Solaris
28-02-2007, 03:32
total off-topic nu sunt, unde se ivesc probleme acestea trebuie rezolvate.

on topic: toti pestii se freaca mai mult sau mai putin, sunt detalii prea putine pentru un raspuns clar, pana nu apar puncte, nu e gris.

razvan
28-02-2007, 09:22
pentru cei cu birouri extrem de mici, pe care nu incap acvarii relativ adevarate, am gasit solutia...

un acvariu virtual, ;) screensaver,,, detalii pe pm ..

si subscriu puncrului de vedere al lui solaris ...
daca nu aveti loc de un ACVARIU nu va incapatinati sa tineti un peste in conditii "in-pescale"

lupul-sur
28-02-2007, 09:35
Solaris nu a fost off topic. In ultima vreme raspund mai rar pentru ca am cam spus ce aveam de spus. Ma mai repet: in orice acvariu exista germeni: acestia stau in faza latenta sau pestii au imunitate la ei atata timp cat acvariul este oka. In conditiile in care pestii nu au un mediu de viatza adecvat ei se imbolnavesc. Ca sa nu ajungeti la boli inlaturati cauzele. Daca vi s-au imbolnavit totusi odata cu tratamentul inlaturati si cauzele. va dau un caz de al meu. Am avut pana de curand un acvariu de 80 litri. Si intr-o dimineata ma trezesc ca am bestii bolnavi nu de una ci de doua boli. Gris si oodinioza. Va dati seama cat de socat am fost pentru ca nu realizam ce s-a intamplat. Prima reactie este sa te duci sa cumperi tratament si te apuci de treaba. Nu am luat de gris pentru asta il tratez cu sare si temperatura , am luat doar de oodiniaza. Cand bag mana in acvariu sa pun solutia apa rece. Ma uit la termometru 21 grade. Cineva trasese termometru din priza. Aia a fost cauza. Am ridicat temperatura de 30 grade treptat, am adaugat sare si nu am pierdut decat un peste. Asa ca sfatul meu este sa fiti atenti la detalii.
Cele mai importante rele din acvariu sunt temperatura scazuta si aglomeratia.

MarsM
01-03-2007, 03:38
Sa revenim la topic: acu' 10 zile aveam gris la majoritatea pestilor din "borcanul" cu vivipari mici. Am crescut treptat temperatura de la 25 la 29-30 grade, am adaugat sare neiodata cca 1 lingurita rasa la 10 litri de apa (adica mai putin de jumate din ce se recomanda), tot treptat. Dupa 5-6 zile punctele albe de pe pesti au disparut. Au mai disparut puisorii de ancistrus si un platy. Cory au rezistat. Am schimbat la doua zile 10% din apa sifonind fundul acvariului, am scos plantele (erau plantate in ghivece) si nisipul care imita substratul. As risca sa spun ca am scapat de gris. Am schimbat toata apa si am spalat bazinul (nashpa rau: o luna dureaza pina se recicleaza). Preventiv am tratat si cu Sera Costapur (pe eticheta zice ca e eficient si la gris), cam jumate din concentratia recomandata. Acum sint "in parametrii" ... pestisorii sint vioi si "par" sanatosi. Cred ca daca foloseam de la inceput Sera Costapur, fara sare si 29-30 grade nu pierdeam ancistrusii si platy, ce parere aveti?

lupul-sur
01-03-2007, 08:52
NU era cazul sa scoti totul din acvariu si sa il deciclezi. Iar cand faci tratament fa-l la dozele recomandate pentru altfel bolile pot revenii. Tratamentul cu sare nu declicleaza pe cand costapurul....

MarsM
01-03-2007, 14:32
Perfect deacord lupule cu dozele, dar ce facem cu parazitii inchistati si ramasi in substrat ... mor doar la 32 grade, pestilor nu le prieste aceasta temperatura. Sarea in concentratia recomandata si pe timp mai lung ii afecteaza pe corrydoras. Avantajul Costapurului este ca nu e nevoie de temperatura asa mare pe timpul tratamentului.

La mine boala s-a declansat la o pana de curent care a durat citeva ore: nu au functionat nici pompele de la centrala termica nici incalzitoarele, temperatura a scazut brusc la ~18 grade, cu citeva ore inainte schimbasem 1/4 din apa [deci concentratia de sare si verde de malachit era foarte scazuta], iar in ziua precedenta adusesem citiva xipho, guppy, moly mici de la o crescatorie [amicul mi-a garantat ca la el nu sint probleme cu boli] si din lipsa de carantina i-am bagat la gramada cu ceilalti, evident ca devenise o idee cam suprapopulat. Este posibil sa se repete scenariul si parazitii inchistati ramasi in acel acvariu sa redevina activi, asa ca am preferat sa scot tot si sa curat cit mai temeinic. Ultimul dintre ancistrusi a murit azi dimineata, oare ce i-a afectat: sarea, temperatura sau ambele?

Probleme am acum la un bazin cu pui de guppy si xipho mai nereusiti, de "calitatea a doua": plutesc in deriva cu capul in jos si isi dau duhul in 1-2 zile. In conditii similare in maternitati, crese si bazinul cu puii selectionati "calitatea intai" nu sint probleme. Initial am crezut ca fiind pui proveniti din parinti batrini, degenerati, etc nu sint prea rezistenti, dar cind au inceput sa moara masiv m-am gindit ca ar putea fi tot Ichthyophthirius multifiliis, dar inca nu a ajuns la forma de puncte albe. Am pus acu 2 zile citeva picaturi de Costapur si n-au mai murit. Pareri?

totosch
01-03-2007, 14:36
Revin cu intrebari. Pestii au niste placarde argintii (asemanatoare cu un strat de cositor), aspect care l-am observat si la unii pesti din acvariu propriu-zis (fara sa poata fi contaminat de la bol, cel putin in aparenta). Recent (acum 3-4 zile) am adugat o pastila de bactozim in acvariu, iar in bol am presarat putin praf din capsula (ar fi fost prea mult o pastila intreaga). Poate exista vreo legatura?

totosch
01-03-2007, 14:38
Pestii din acvariu nu se freaca de substrat sau plante, cel putin nu i-am vazut eu

totosch
01-03-2007, 14:57
Ba se freaca de substrat. Am vazut acum. Deocamdata rar, dar probabil o sa inceapa mai des. Asa au facut si cei din bol :((

razvan
01-03-2007, 15:14
Recent (acum 3-4 zile) am adugat o pastila de bactozim in acvariu, iar in bol am presarat putin praf din capsula (ar fi fost prea mult o pastila intreaga). Poate exista vreo legatura?

mai totosh, cind te doare capul, nu iei furazolidon...
trebuie sa intelegi ca medicamentele au si ele un rol..
nu spui "medicamentul" este bun la raceala, ci aspirina este buna la raceala..

revenind la oile noastre, bactozymul, nu este un medicament, ci este un "conditionator" de apa... grabeste ciclarea, si nu are nici cel mai mic rol in tratarea grisului.

'inteles??? ;)

totosch
01-03-2007, 15:36
Stiu mai bine decat crezi ce inseamna medicamentele. Bactozymul promoveaza formarea rapida a bacteriilor. Ma gandeam ca poate a "promovat" formarea bacteriilor pe pesti. Grisul in bol il tratez cu 29 grade si Costapur. Nu inteleg insa cum a ajuns si in acvariu cu ceilalti pesti si nici nu sunt sigur ca e gris. Am nevoie de ceva ajutor nu de morala. Multumesc anticipat

razvan
01-03-2007, 16:09
Stiu mai bine decat crezi ce inseamna medicamentele.

imi cer iertare, dar din cele scrise de tine, nu prea am putut deduce.


Bactozymul promoveaza formarea rapida a bacteriilor. Ma gandeam ca poate a "promovat" formarea bacteriilor pe pesti.

intr-adevar, promoveaza formarea bacteriilor, dar nu a bacteriilor generatoare de boli, ci a celor denitrificatoare, care se "stabilesc" in filtre, si care, in lipsa unui curent constant de apa... mor ;)


Grisul in bol il tratez cu 29 grade si Costapur.

asta e bine, este calea normala si indicata. daca te bate gindul totusi sa inaspresti tratamentul cu verde de malachit, incearca in prealabil, eliminarea sau reducerea pe cit posibil a costapurului, sa nu intre "in conflict" cu verdele... sa-ti mai zic si de precautiunile lucrului cu malachitul??? sau le stii deja ???



Nu inteleg insa cum a ajuns si in acvariu cu ceilalti pesti
daca intr-adevar este griseste de ajuns sa bagi mana uda, dintr-un acvariu in celalalt, sau minciogul....

multumita???

p.s. morala??? eu credeam ca sunt pe cale sa clarific anumite probleme, pe care am "vazut" ca nu prea le stapinesti... ce cunostinte ai tu in materie, nu am de unde sa stiu.

totosch
01-03-2007, 16:16
asta e bine, este calea normala si indicata. daca te bate gindul totusi sa inaspresti tratamentul cu verde de malachit, incearca in prealabil, eliminarea sau reducerea pe cit posibil a costapurului, sa nu intre "in conflict" cu verdele... sa-ti mai zic si de precautiunile lucrului cu malachitul??? sau le stii deja ???
Costapurul contine verde de malachit. Cel putin asa scrie. Nu vad de ce l-as mai combina cu verde de malachit. De poze ce parere ai? Ce boala crezi ca poate fi?
P.S. Din pacate nu ma pricep la medicamentele de pesti sau la pesti, dar pot invata. Nu are rost sa polemizam. Eu caut doar ajutor pt a-mi trata pestii[/quote]

lupul-sur
01-03-2007, 16:33
Este o spuza alba foarte fina cu aspect de matase? daca da este oodinioza daca are si pete mai mari este cu gris.

totosch
01-03-2007, 16:35
In zonele incercuite sunt acele pete ca de cositor. La zebrele din acvariu sunt sigur ca nu erau. Si aproape sigur ca nici la guppy
http://i34.photobucket.com/albums/d150/totosch/pestibolnavi-1.jpg

totosch
01-03-2007, 16:36
Este o spuza alba foarte fina cu aspect de matase? daca da este oodinioza daca are si pete mai mari este cu gris.
Pare mai degraba o zona compacta. Mie nu prea mi se pare catifelata. Mai degraba as descrie-o ca lucioasa.

lupul-sur
01-03-2007, 16:54
ma dau batut.

totosch
01-03-2007, 20:44
Alte pareri?

MarsM
02-03-2007, 02:33
Gris nu e, pare mai degraba ceva in piele decit pe piele. Mai sapam, poate gasim ceva in timp util. Teoretic Costapurul ar putea sa rezolve problema: formalina si verdele de malachit stau la baza majoritatii tratamentelor eficiente impotriva protozoarelor parazite externe. Rezultatele ar trebui sa fie vizibile dupa 5-10 zile de la inceperea tratamentului. Nu combina cu alte chimicale. Astept(am) cu interes informatii despre evolutia bolii [ca nu se stie cind voi avea si eu(noi) asemenea probleme], eventual si niste poze mai elocvente.

Gabii
05-03-2007, 10:28
Va salut!

Stiu ca e prezentata o tratare de la A la Z a grisului pe acest topic..
DAR, vreau sa intreb daca cineva a folosit stamicin in tratarea grisului??
Asta pentru ca am intr-un acvariu gris (deh, in urma cu 10 zile am luat de la pet-shop niste pesti si nu i-am carantinat.. :oops: ). Am ridicat temperatura la 30 de grade in urma cu 2 zile, am adaugat sare ca si data trecuta si acum astept. Acolo am multe plante, multe soiuri d epesti si nu vreau sa risc sa bag nici un fel de chimicale...

Preventiv, si in acvariul cu Guppy - am ridicat si acolo temperatura la 29 -29,5 grade, chiar daca nu am mai bagat pesti in acvariul ala.. dar am folosit acelasi monciog la toate acvariile..
In acelasi timp mai am un acvariu de vre-o 30 de litri unde s-a declansat boala. Acolo nu am deca o pereche de molly si 4 puiuti de xifo de 3 cm bucata si vre-o 10 -12 pleco. Cred ca de la Pleco mi se trage grisul.. practic peste tot unde am rasandit pleco aia - peste tot am dus si grisul :evil:

Acum sa va mai zic o chestie.. am io mintea odihnita cate-odata, ca si io ma mir..
Am mai facut un mic acvariu, de 12 litri, am bagat bolborositor cu burete, si am bagat acolo cei 4 xifo bolnavi de gris.
Vreau pentru astea 2 recipiente (12 si 30 de litri) sa incerc alt fel de tratament! Adica cu chimicale!
La pleco am bagat "Tetra contra-Spot" pe care l-am mai folosit si in trecut, in urma cu 10 zile, cand am scapat 2 betta de gris in numai 48 de ore! e drept ca erau doar 2 -3 punctulete - deci la inceput - dar totusi sunt curios daca acum va afea acelasi efect pe pleco si molly.

In cel mic de 12 litri ma gandeam sa incerc tratament cu Stamicin. Un prieten care se ocupa cu acvarii de ani buni mi-a spus ca cica ar fi foarte eficient pentru gris, cica o pastila la 40 de litri. Sunt 4 pesti carantinati, plini de gris pe tot corpul...

Intrebare: A mai folosit cineva Stamicin?

Stiu ca sunt cinic si cam fac experiente pe pesti, dar numai asa imi pot da seama pe proprie piele ce efecte are folosirea unei metode sau a alteia in combaterea bolilor de acvariu... Sper ca experientele astea sa imi fie d efolos in viitor.

MarsM
05-03-2007, 14:16
Am citit in mai multe locuri despre folosirea antibioticelor in general la tratarea unor ihtio-boli. Penicilina injectabila (nu comprimatele orale care contin putina substanta activa si excipienti in completare) dizolvata in apa acvariului era data ca exemplu pt pestii de mici dimensiuni, alifii si injectii pt cei mari. Unii autori chiar recomanda, profilactic, o mica doza periodic, din pacate nu-mi amintesc nici perioada, nici dozajul, nici cartea sau siturile unde am gasit. O problema ar putea fi cu bacteriile denitrifiante din filtre, probabil antibioticul le va omori, o alta posibila problema ar fi aparitia unor tulpini de virusi si bacterii mutante rezistente la antibiotic si foarte agresive pt pesti ... Recomandarea mea este sa experimentezi pe pesti izolati in bazine separate si cu instrumente pe care sa nu le mai folosesti niciodata la restul acvariilor, sa notezi stiintific toate etapele si simtomele, sa ai rabdare citeva luni inainte de a formula o concluzie si, evident, sa ne tii la curent cu desfasurarea experimentului.

totosch
06-03-2007, 23:32
Stamicin este un antimicotic nu un antibiotic (adica este impotriva ciupercilor nu a bacteriilor). Iar grisul este un protozoar (nici bacterie nici ciuperca). Deci nu stiu ce efect ar avea asupra lui.

Gabii
07-03-2007, 07:36
Gata, am inceput asa-zisul experiment de tratare a grisului si a inca unei boli (o femela de xifo are pe o parte solzii zbarliti, a slabit si e apatica). Am pus o femela matura, care a nascut in urma cu 2 saptamani si de atunci ii e tot mai rau, am mai pus 2 xifo mici -2 -3 cm PLINI de gris pe tot corpul... Am pus 1/3 de pastila de stamicin bine maruntita si diluata in apa, acvariul de tratament e de 12 litri, apa la 25 de grade (intentionat!), aerator cu burete.
Azi dimineata nu murise nici unul.
Va tin la curent cu rezultatele.

georgian
07-03-2007, 08:05
bai fratilor, de ce va chinuiti cu tot felu de medicamente?

acu' ceva ani am patit-o si eu. am luat pesti din piata si gata grisuletu.

am bagat costapur de la sera, am ridicat temperatura la 29C.
in 4-5 zile nu mai aveau nimic. medicamentul este pe baza de vedre de malachit, utilizarea este foarte precisa, fara multe riscuri.
costul tratamentului este ok si ai rezultate sigure. nu fac reclama dar intr-o vreme ma chinuiam si eu cu tot felu de medicamente si medicamentatii.

luati pesti din sursa sigura si tine-tii in carantina.

Gabii
07-03-2007, 10:17
costul tratamentului este ok

Pai vezi tu, in Arad sera costapur nu gasesti. Am gasit contra-spot de la Tetra dar care costa 15,9 ron 100 ml... Si din cate am oservat nu e asa de eficient in acvarii mai mari cu filtre mai puternice...
Iar eu ma pregatesc intens sa cresc, sa inmultesc la scara mai mare niste amarati de pesti.. iar cand apare beleaua, imi trebuie 2- 3 sticlute ca sa tratez acvariile mari..
Stamicin am luat ieri de la farmacie, costa 4 ron cutiuta de nustiu-cate tablete, cica se pune cate o tableta la 40 de litri de apa. De aceea ma chinui ;) sa gasesc alt tratament.
Desigur, ridicarea temperaturii duce la tratarea grrisului, DAR am 12 acvarii si numai vre-o 6 incalzioare, am sa mai iau incalzitoare, dar pana reusesc sa dotez toate acvariile cu tot ce le trebe, incerc sa gasesc alte solutii de compromis...

va mai tin la curent
Gabii

MarsM
08-03-2007, 02:01
Cred ca cea mai grava problema cu grisul (adica cu toate bolile in general) nu este tratare ci transmiterea sau recidivarea. Scapasem de probleme. Nimic suspect in niciun acvariu. Pina acu citeva zile cind am observat puncte suspecte pe un alt xipho in bazinul cu "tinere sperante", in urmatoarea zi au aparut la inca unul si azi am observat simtomele si in acvariul cu reproducatorii mari. Posibil sa fi transmis chiar eu boala de la un bazin la altul pt ca nu am dat prea mare atentie dezinfectarii riguroase a ustensielor comune ... Tratamentul cu Costapur pare foarte eficient, dar ma ingrozesc deciclarea si schimburile repetate de apa.

Gabii
08-03-2007, 09:45
Va salut:
ultimele noutati.

Stamicinul incepe sa isi faca treaba. cei doi pui de xifo care erau plini de gris, vad ca se simt mai bine, punctele au mai disparut, mai sunt cam 60 % din cate erau alaltaieri.. Femela aia saraca, inainte de tratament avea si gris si solzii zbarliti pe o parte... vad ca in locul unde erau solzii zbarliti- nu mai sunt zbarliti, a aparut ca si un fel de crusta alba, cred ca au cazut solzii si a incput sa se vindece. De asemenea, mai are doar cateva punctulete de gris pe ea. Aseara am sifonat bine fundul acvariului d ecarantina, apoi am completat cu apa statuta, apoi am pus iarasi un sfert de pastila de stamicin dizolvata intr-un pahar cu apa.

Am extins tratamentul si la alt acvariu de vre-o 30 de litri unde am o pereche de black molly, vre-o 12 pleco si un pui de xifo- toti infectati de gris.

Promit sa va mai tin la curent!

Gabii
12-03-2007, 07:52
Va salut!

Am dus experimentul la capat...
urmatoarea situatie:
Cativa pesti (4 xifo mci, 1 Xifo matur, cativa pleco ) - toti infestati bine de tot cu gris.

2 acvarii :
1 - in care am tinut la comun 2 pui de xifo + toti pleco la 22 -24 de grade, doar cu stamicin, acvariul cam 30 de litri. Dupa 5 zile de tratament - s-a mai diminuat grisuletul de pe pesti, dar NU A DISPARUT COMPLET!
Dupa ce am pus stamicin, am mai bagat 3 pesti SANATOSI - 3 black molly. Molly NU s-au infestat cu gris, dar grisul NU a trecut COMPLET nici la ceilalti pesti. ii las in continuare si continui observatiile...

2 - Acvariu mai mic, cam 12 litri unde am pus iarasi stamicin, femela de xifo afectata rau de tot de gris si cred ca si de mucegai... si 2 xifo mici. Temperatura pe la 25 -27 de grade. Dupa 2 zile de tratament ma bucuram deja ca vedeam primele semnde de diaparitie a grisului... Dupa 5 zile a disparut COMPLET :lol: . Ieri deja m scos cei trei pesti carantinati acolo sub tratament si i-am introdus pe fiecare la locul sau...

Concluzia pana acum: stamicinul da rezultate, in combinatie cu ridicarea usoara a temperaturii pana la 26 -27 de grade. Sub 25 de grade eficienta tratamentului a scazut cam la jumatate.

Va mai tin la curent

razvan
12-03-2007, 08:15
completare - cu ridicarea MUSAI !!!!!!! a temperaturii PESTE 28 grade !!!! si implicit aerare puternica.

Gabii
19-03-2007, 07:43
Va salut!
Trebe sa mai povestesc din experimentele mele.
Stiu ca trebe MUSAI ridicata temperatura peste 28 de grade, dar am incercat sa vad ce se intampla DOAR cu tratament fara sa ridic temperatura. Si s-au vindecat, e drept, mai greu, dar a disparut grisul.
Deci - la pestii tinuti dar cu stamicin bola a disparut complet dupa 8 -9 zile, si ast afara sa bag icalzitor... Fara adaos de sare... Doar stamicin, 1 pastila la 40 de litri de apa.
In acvariul unde am ridicat temperatura initial la 25 -27 apoi la 29 -30 de grade si am bagat si stamicin, grisul s-a dus pe apa sambetei in 5- 6 zile.
in acvariul unde DOAR AM RIDICAT temperatura la 29 -30 FARA stamicin sau alte chimicale, a disparut grisul cam dupa 9 -10 zile....

Acum iarasi am gris in 2 acvarii de carantina, pestii au dat primele semne de gris la 10 zile de la achizitie (e vorba de o armata de pleco pe care i-am tinut separati in 2 acvarii de carantina - vedeti, am inceput sa invat din tainele acvaristicii si sa imi vina mintea la cap :lol: !). Pentru ca pana in week-endul viitor vreau sa scap de gris am crescut temperatura la 29 -30 de grade si am bagat stamicin... Ca sa mai completez un pic experimentul meu precedent (deh, asa am io mintea odihnita) am introdus duminica un peste plin de gris in acvariul unde tocmai terminasem tratamentul cu stamicin. ca sa vad daca pestii ce tocmai au scapat de gris - au capatat sau nu imunitate la gris... Adica e vorba de acvariul unde NU am umblat la temperatura, unde i-am tratat doar la 22 -24 de grade.

Ce am mai constatat: cand se foloseste Stamicin daca aveti burete bolborositor - la suprafata apei bulele de aer devin asa ca o spuma.... ca si cum s-ar "ingrosa" apa. Acest efect dispare odata cu schimbarea apei.

lupul-sur
19-03-2007, 11:31
Consider ca 10 zile fara temperatura ridicata este prea putin. Asta tinand con de ciclul de viatza al parazitului.

Conte
24-03-2007, 11:39
Offf si temperatura asta. Am tinut 2 zile la 28 grade acvariul meu si din 6 carasi mari si frumosi au murit 2. Am incercat tratamentul cu ridicarea temperaturii si sare. Grisul nu este vindecat....ma duc sa achizitionez stamicin sau costapur...si sa incerc un tratament la temperaturi joase....carasii mei se pare ca nu rezista la temperaturi asa inalte timp mai indelungat :(

Gabii
24-03-2007, 12:31
Mai am niste comentarii...

Tocmai mi-a fost decimata armata de pleco... Din 60 de bucati mi-au murit in jur de 45 :!: . si asta pentru ca nu le-am dat atentia cuvenita...
Au murit de gris!

Istoric.
Am luat pestii care erau stresati de la transport, fusesera trambalati cam 8 ore pe drum...
Acasa am pus 2 in acvariul unde am niste pui de xifo - 3 -5 cm, 30 intr-un acvariu separat, special pentru ei, si restul de 28 in alt acvariu, tot separat.
Timp de cateva zile m-am tooot uitat la ei - erau nitel speriati, da in resst totul ok, haleau, apa nu putea...
Dupa 5 zile nu i-am mai supravegheat atet..
La 10 zile dupa ce i-am cumparat am mers in piata cu ei. Acolo am constat ca atat pleco (TOTI!) cat si puii de xifo erau PLINI COMPLET DE GRIS!!!
Repede am strans totul si am fugit acasa- unde am inceput tratamentul..
-Xifo - stamicin + 29 de grade. Au scapat TOTI, inclusiv cei 2 pleco..
- Cei 30 care i-am dus la piata i-am bagat la tratament cu contra-spot si 30 de grade... Au murit in decurs de 1 saptamana TOTI!
- Ceilalti tratati separat.. .au decedat da nu asa in masa, abia acum, la 1 saptamana de la inceperea tratamentului nu mai dau semne ca ar vrea sa dea coltul, in schimb mai au totusi gris pe ei. La ei am bagat in disperare si contra-spot in alternanta cu stamicin supradoza, si sare grupa mare si temperatura 29 -30 de grade.
Problema e ca am folosit acelasi minciog (pe care il folosisem nitel mai devreme ca s aduc pleco morti la WC) cand am luat o femela de velifera superba- si pe care am pus-o in fatatoare.. A fatat aia, am luat puii (5 pui) si i-am bagat in acvariul unde aveam vre-o 150 de pui mici de xifo de-abia fatati de o zi...
Dupa cateva zle a aparut gris pe velifera, care e acum in tratament...
Dupa inca o zi au murit cam jumate din puii de xifo.. de gris... pentru ca bou de mine nu si-a dat seama, acvariul ala sta la semiintuneric.. de-abia aseara am observat ca s-au umplut puii de gris.. am ridicat temperatura la pui, am bagat sare si cotra-spot..
Din pacate in acest moment nu ii pot tine sub observatie ca sunt la scarbici - probabil pana diseara..
:!:
aveti grija ca nu e de gluma cu bolile astea.. si nu faceti greselile mele.
:!:

lupule, in acvariul ala de test -stamicin tot timpul in acvariu! - nu am ridicat temperatura ca am 1 caras micuut de tot. l-am folosit pe post de cobai, fara sa ii spun si fara sa ii cer aprobarea in prealabil.. si NU s-a imbolnavit de gris.. dar acolo grisul era in faza de "inceput" - pe cand acum la pleco grisul cred ca era in faza finala cand am observat io ... :oops:

MarsM
25-03-2007, 02:39
Tocmai mi-a fost decimata armata de pleco... Din 60 de bucati mi-au murit in jur de 45 :!: Au murit de gris! [...]
-Xifo - stamicin + 29 de grade. Au scapat TOTI, inclusiv cei 2 pleco..
[...] Dupa inca o zi au murit cam jumate din puii de xifo.. de gris... pentru ca bou de mine nu si-a dat seama [...]

Pleco poate nu de gris, poate tratamentul nu le-a placut, si mie mi-au murit la ridicarea temperaturii la >29 grade si adaos de sare. La xipho, guppy, molly, platty nu am avut decese. Si "bolovanul de mine" a tinut puisorii la semi-lumina, a folosit aceleasi ustensile la toate acvariile, nu a observat boala si a pierdut citeva sute de guppy si xipho ... bun venit in club, nu esti singur :mrgreen: .

Zilele trecute am cumparat citiva gurami albastri, colisa si leri de la pet-shop-uri din brasov si toti sint plini de gris, dar nu am observat decit acasa dupa ce i-am pus in bazinul de carantina iluminat corespunzator, lerii "au dat coltu'" repede, ceilalti sper sa se vindece. Trag concluzia ca [posibil, dar nu obligatoriu] distribuitorul zonal are probleme, aduce pestii gata bolnavi si a contaminat unele pet-shop-uri ... atentie brasoveni [martie 2007].

Gabii
26-03-2007, 08:54
Daca la voi in Brasov aveti Zoo-mania... e clar.
spun asta nu ca si contra-reclama, daca n-ar fi ei in Arad - practic nu ar fi altii care sa aiba atatea sortimente de pesti... Problema sta asa. TOATE zoo-maniile din tara sunt aprovizionate saptamanal de la depozitul care e in ploiesti. Deci pestii vin din import la depozit in ploiesti de unde pleaca una- doua zile mai tarziu (sau dupaa una- doua saptamani) la drum prin tara. Pestii sunt stresati si traumatizati de la atata trambalare cu transportul, e si normal sa se intample asa nu? E si normal ca dintr-un lot de 500 de pesti de acelasi fel- cativa care stau la inghesuiala sa fie cativa mai sensibili si sa faca gris in perioada asta .. si stand laolalta cu ceilalti sa ii infecteze si pe ei. Daca pestele sta putin timp (1 -2 zile) in depozit - ajunge la vanzare infectat cu gris, da boala nu e inca declansata, iar daca un client grabit ca mine cumpara pestii in ziua cand au ajuns in magazin - atunci normal si firesc boala se va declansa la client acasa in acvariu... Asta e sistemul, nu dau vina pe nimeni, eu am fost singurul vinovat pentru ca nu am tratat cu deosebita atentie pestii achizitionati. Practic pe bietii pleco ii consideram pana la evenimentul asta- printre cei mai rezistenti pesti. I-am supraapreciat...

pleco, cred in continuare ca au murit de gris. Am explicat.. Am observat FOARTE tarziu ca au gris.. Cand am observat eu aveau saracii gris pe tot corpul - inclusiv pe ochi. Am alti pleco pe care ii tin fara probleme cam de prin ianuarie- si pe aia i-am fiert in 2 randuri la 30 de grade pentru mai bine de 10 zile de fiecare data - si nu au avut nici pe dreacu.

pleco ramasi din tura aia - vad ca incep sa le dispara grisul de pe corp... a mai murit unul in week-end, vre-o trei nu mai au semne vizibile de gris absolut deloc, da nu ma risc, ii tin acolo in carantina - dupa zicala- toti sau niciunul!


p.S - in acvariul cu pui de cateva zile - odata cu ridicarea temperaturii + adaos de sare + adaos de stamicin - am mai avut doar vre-o doua- trei decese nesemnificative, restul efectivului de piu-piu vad ca desi mai au puncte albe pe ei - mananca si traiesc intens fiecare clipa :lol:

MarsM
27-03-2007, 01:28
Offf si temperatura asta. Am tinut 2 zile la 28 grade acvariul meu si din 6 carasi mari si frumosi au murit 2.

Asa este, carasii prefera temperaturi mai mici, rezista bine chiar si iarna sub gheata, dar temperaturile mari "ii ushidi". Totusi la 28 grade nu ar fi trebuit sa moara ...


Daca la voi in Brasov aveti Zoo-mania... e clar.
[...]
p.S - in acvariul cu pui de cateva zile - odata cu ridicarea temperaturii + adaos de sare + adaos de stamicin - am mai avut doar vre-o doua- trei decese nesemnificative [...]

Am facut o mica ancheta si cred [e doar o impresie, brasoveni nu o luati de buna] ca principala sursa de gris in Brasov [acum] nu e zoo-mania, ci un crescator din (cartierul-comuna) Sacele care furnizeaza pesti si plante la mai multe pet-shopuri din oras.
Singurele decese importante cantitativ le-am avut, si eu, doar la puiet si asta la citeva zile dupa ce considerasem complet eradicata boala in toate acvariile. Fi cu bagare de seama, parazitii se inchisteaza si ramin in bazin, putind reveni cind au conditii prielnice, iar puisorii mici sint foarte sensibili.

titi
27-03-2007, 11:06
eu pot doar sa spun cum l-am combatut . si era la discusi.
"tetra contralck - conzentrat " o sticluta de 20 ml.

mie mi s-a parut , sincer , foarte bun , e un pic scump dar dozajul e mic parca 5ml / 10 l apa.

dumi
13-04-2007, 22:59
Din pacate, nici eu nu am scapat de aceasta boala...am cumparat acum 2 zile neoni de la magazinul d-lui Oprea si nu aveau nici un semn de gris...acum, dupa 2 zile, le-au aparut cateva punctulete mici, albe...cum eu mai aveam in acvariu cativa pesti, de mai multa vreme, inclin sa cred ca neonii aveau deja germenii bolii...ce pot sa fac?...am pus sare in acvariu....temperatura era oricum de 28 grade...
Ce ziceti, sa cumpar maine niste Costapur de la Sera pentru completarea tratamentului ?

Solaris
13-04-2007, 23:30
cum boala e la inceput cred ca nu e cazul sa mai cumperi altele (inca).

AirBoy
25-10-2007, 20:40
Am adus si eu boala in acvariu, cu un xipho mascul, minunatie de xipho, pe el se vad petele, pe altii inca nu, am ridicat temperatura de la 25C la 30, in 24 de ore, tot cate 1 grad la 2-3 ore.
Am pus si putina sare in apa, 6 lingurite la 100 l de apa... mai mult n-am avut curaj.
Intrebarea mea este, daca rezista la 32C, urmatorii pesti:

Hoplosternum thorracatum
Corrydorasi (sanitarii aia albi si smekeri, zburdalnici)
Guppy
Xipho
Platy
Molly
si melcii Pomaceea

Daca da, as ridica temp la 32 de grade, 2-3 zile sa moara protozaurul.

Thx mult!

mcer
25-10-2007, 21:04
cred ca ai putea sa o lasi si la 28-30 celsius, dar asteapta si alte pareri mai competete.
Din cate stiu, Cory nu prea au sanse sa reziste la sare, mai bine-i pui in alta parte, dar atentie cum faci trecerea in noua apa (temperatura, saliniate).
Nu stiu insa daca acele 6 lngurite reprezinta un pericol pt ei sau nu.

Radu
26-10-2007, 00:30
6 lingurite de sare este putin ... stai linistit. Practic puteai sa nu le pui. Da, Cory nu simpatizeaza sarea dar nu e o problema. Tu ai pus 2 linguri la 100 l ... altii pun 1 lingura la 10-15 l acolo ar fi o probl. Sa ai mila de plante, ok? Daca ai naturale ... Cu exceptia Cory care sunt sensibili la temperaturile crescute (nu la 30-32 ... stai linistit) nici unul n-o sa simta nimic. Vezi sa oxigenezi un pic mai tare apa. Recomandarea mea este sa o mai lasi asa macar o zi .... iar daca situatia dlui xipho nu se imbunatateste (apar mai multe puncte/nu mai mananca) creste-o la 32. Cu timpul ai sa-ti dai seama ca tolereaza relativ bine temperaturile astea (daca ai apa nepoluata/suficient oxigen) astfel incat ar fi cazul sa-i tii mai mult timp pe temperatura crescuta ... se mai intampla sa recidiveze boala cand se tin temp crescute pt putine zile.
Eu se pare ca sunt tare norocos. Am cumparat din petshopuri pesti cu Ichtyio fara sa realizez (1-2 puncte pierdute pe un Ancistrus Albino sunt greu de vazut cand te grabesti). Am avut doar 26C si totusi au disparut. Sincer ... am pus-o pe baza lipsei de stres, a calitatii apei din acvariul meu, a plantelor, a dimensiunii acvariului si a ascunzisurilor. E o boala relativ usoara atata timp cat nu intri in panica si actionezi cum se cuvine la timpul potrivit. Eu am riscat la nesimtire neluand nici o masura (desi am in acvariu ... de 400l numai specii una si una) si am castigat. E adevarat ca nici pestele nu era f infectat (avand in vedere nr redus de puncte) dar schimbul de mediu ... dauneaza intotdeauna. Informeaza-ne in legatura cu evolutia bolii, ok?
Mult noroc.

AirBoy
26-10-2007, 10:22
Thx de info, oxigenarea e facuta cu doua pietre de bolborosit, pompa de aer am dat-o un pic mai tare, apa e buna, zic eu, se simt bine, papa bine, inclusiv dl. Xipho. Plante am garla, valisneria, echinodorusi, anubias var nana, si inca 2 specii. Ce zic ele de temperatura? Nu de alta dar echinodorusii, de 10 zile, au crescut cca 4-5 cm :)

Radu
26-10-2007, 20:59
Sincer sa fiu nush ce zic ele de temperatura. In general nu le prieste dar cred ca limitarile date in unele carti/site-uri de specialitate sunt exagerate. Cred ca in jurul valorii de 30 de grade (nu mult peste) nu sunt afectate majoritatea plantelor. Eu ziceam de sare ... ca plantelor nu le prieste sarea. Ma bucur ca pestii sunt bine. :grin: Sa ne tii la curent cu evolutia.

AirBoy
26-10-2007, 23:23
De pe mr. Xipho, n-au disparut inca punctele, de pe Guppy-nela, da. Am scos-o de-am pus-o in solutie de verde de malachit, cum scria pe sticluta, 20 minute (baie de scurta durata). Pe domnul sus amintit n-am reusit sa-l prind cu minciogul, e atat de rapid. Si se ascunde intre plante. Dupa cca 20 de minute de vanatoare, m-am dat batut. Asta clar nu e comportament de peste bolnav :)

AirBoy
28-10-2007, 11:36
Incepe devolutia bolii, au disparut petele de pe Xipho, doar 2-3 au mai ramas, mult mai mici decat erau, sau probabil e doar locul. Tin deocamdata apa la 30C, urmand sa scad treptat temperatura.

Eugen
31-12-2007, 10:07
Ieri am observat pe cei 2 ramirezi ai mei puncte albe de gris :? , sunt singurii care au (deocamdata), sper sa nu mai apuce sa-i afecteze si pe ceilalti. Nu au multe puncte, 4-5 fiecare, dar imi e clar cu ce ma confrunt.
Am citit ca este posibila tratarea grisului doar cu cresterea temperaturii, fara alte adaosuri chimice gen verde de malachit sau sare care pot crea dezechilibre in bazin.
Am crescut temperatura initial la 30 grade si apoi, dimineata, la 32 (sper sa fie tolerata cat de cat usor), am orientat gaurelele de la evacuarea filtrului catre suprafata apei pentru o oxigenare buna si acum astept, sper sa nu fie probleme. :?
Din experienta voastra, cum si cat timp pot tolera plantele si pestii temperaturi asa inalte?

Ramirezii, fiind primii pesti din bazinul meu care au gris, banuiesc ca sunt si cei cu care am adus boala in acvariu. Asa ca, daca ati cumparat pesti de la Moghioros de curand, aveti grija. Nu am nimic cu nimeni, mai ales cu cei de la magazin care, dupa parerea mea, este printre magazinele bune din Bucuresti. Sunt convins ca nu au vrut sa-mi vanda mie pesti bolnavi dar se poate intampla oricui, de asta am si lansat avertismentul.

Daca are cineva idei sau experienta in tratamente fara chimicale, ar fi binevenite. Intre timp eu am sa va tin la curand cu evolutia (involutia sper) bolii. :!:

andreic
31-12-2007, 11:14
Se mai rfolosestea si sarea, dar in cazul tau nu este recomandata. In mod normal ar trebui ca plantele sa supravietuiasca 3 zile la 32 gradeC fara probleme majore.

Eugen
31-12-2007, 11:24
Si dupa cele 3 zile ce se intampla? Pot sa las temperatura la 30 grade inca 3 zile?

andreic
31-12-2007, 11:33
schimbi din apa 1/3. Daca nu se mai observa nici un simptom incepi sa scazi temperatura cu 2 grade/zi pana la valoarea dorita.

Eugen
31-12-2007, 12:36
mercic. :bounce

andreic
31-12-2007, 12:42
Numai bine.

Eugen
01-01-2008, 14:06
Deja sunt cam 36 ore de cand apa sta la 30,5 grade si imbunatatirile sunt evidente: doar masculul mai are 2 puncte albe pe el, femela nu mai are deloc (in conditiile in care au avut 5-6 fiecare) si, culmea, ramirezii mei arata de ieri mai bine ca niciodata - se vede din ce in ce mai mult albastru pe ei (i-am luat adolescenti in crestere). :grin:

andreic
01-01-2008, 16:09
Mai stai putin pana sa incepi sa scazi temperatura.

Eugen
01-01-2008, 16:21
Nu ma grabesc, va mai ramane asa temperatura cateva zile...

i_love_green93
10-01-2008, 00:01
nu prea vreau sa ma duc sa cumpar tratament de gris pt ca este schump si magazinul pt pesti e departe exista vreo solutie mai simpla "homemade"?am citit despre cea cu 1 lingura de sare la 3l dar am un acvariu de 30L nu omor pestii cu atatea tone de sare?

djphazer
10-01-2008, 00:07
la 10 litri .... sare grujoasa deiodata .... dar intai incearca cu cresterea temperaturii treptat la 30 de grade ... deabia dup`aia daca nu se observa rezultate poti sa incerci alte minuni....

i_love_green93
10-01-2008, 00:22
deci aia e necesar cresterea temperaturi oooooooffff!!!nui corect!!saracii pesti!!!!!!!faza e ca nu am incalzitor!!si e 20$ si e si departe magazinul si e aproape 18:00.va trebui sami cheltui toti banii stransi dar ce nu fac eu pentru pestisorii mei...

djphazer
10-01-2008, 00:25
in cazul in care te decizi sa cresti temperatura trebuie sa cresti si aerarea ... metabolismul pestilor creste ...si odata cu el si nevoia de oxigen ...

i_love_green93
10-01-2008, 00:29
mda super nici pompa de aer nu am

Gaia
10-01-2008, 00:33
Nu-i nevoie de pompa daca pozitionezi filtrul in asa fel incat sa faca mici 'valuri'. Trebuie sa se miste suprafata apei doar un pic, vezi sa nu faci furtuna. Nu-i nevoie sa dai banii pe pompa de aer.

i_love_green93
10-01-2008, 00:38
filtrul e dat pe maxim ar pesti stau la suprafata cam tot timpul deci nui nevoie sa cumpar pompa?si cum sa pozitionez filtru?

Gaia
10-01-2008, 00:46
Pai ce fel de pesti ai?
Filtrul il asezi in asa fel incat sa arunce jetul de apa filtrata un pic in sus, incat sa 'sparga' suprafata apei si sa faca un pic de valurele. La unle filtre poti regla sa arunce apa in sus, la altele trebuie sa ridici un pic filtrul cu totul

i_love_green93
10-01-2008, 00:54
patru xifo 2 perechi ma duc acum sa studiez filtru

i_love_green93
10-01-2008, 01:01
nu reusesc nici cum sal mut cumva da io zic ca face destule valuri

i_love_green93
10-01-2008, 03:56
am cumparat incalzitor...si acum...cu speranta....dar nu am cum sa fac niste valuri mai mari...merci tuturor!

i_love_green93
11-01-2008, 02:37
va rog ajutatima si pe mine cu asta:

http://www.acvarist.ro/forum/viewtopic.php?t=7286&start=15

Tudor.M
20-02-2008, 09:08
In cazul unei infectii:

Ihtiofirioza sau gris este un protozoar ( animal unicelular) parazit care traieste si pe corpul pestelui si in apa, este foarte contagios.
Aceasta maladie se dezvolta si in conditiile unei scaderi de temperatura sau dupa introducerea unui nou peste , care a fost infectat.
Ne putem da seama daca pestele este infectat numai daca acesta prezinta pe corp niste puncte albe . ATENTIE cand virusul este inca puiet acesta creste in branhiile pestelui numai cand ajunge adult acesta incepe sa se dezvolte pe peste , de aceea va si recomand operatiunea 1 deoarece se curata intregul peste cu exceptia , in cazul in care virusul e deja adult .


hotarastete...ori e protozor ori e virus ca diferenta e foarte mare ;)

ktor
30-03-2008, 10:59
In cazul unei infectii:

Ihtiofirioza sau gris este un protozoar ( animal unicelular) parazit care traieste si pe corpul pestelui si in apa, este foarte contagios.
Aceasta maladie se dezvolta si in conditiile unei scaderi de temperatura sau dupa introducerea unui nou peste , care a fost infectat.
Ne putem da seama daca pestele este infectat numai daca acesta prezinta pe corp niste puncte albe . ATENTIE cand virusul este inca puiet acesta creste in branhiile pestelui numai cand ajunge adult acesta incepe sa se dezvolte pe peste , de aceea va si recomand operatiunea 1 deoarece se curata intregul peste cu exceptia , in cazul in care virusul e deja adult .


hotarastete...ori e protozor ori e virus ca diferenta e foarte mare ;)


:P :alien sau poate o fi si el peste????:))?:)) :lol: :shock: :blackeye :mrgreen:

ktor
30-03-2008, 16:42
Super tare articolul! Chiar am avut de invatat din el! Intr-adevar, unele produse din comert decicleaza acvariul. Daca mai ai si alte articole despre alte boli, share-uieste-le! Inca o data BRAVO!

da man bravo:)) :lol:


baga caldura si iese ciorba la 1 l;ingura la 4 litri de apa:))