PDA

View Full Version : guppy cu betta



bad_day_4_me
11-04-2007, 09:49
am doi guppy..(mascul si femela) si as vrea sa imi cumpar si 2 betta (mascul si femela)....vreau sa stiu daca se vor impaca masculii dintre specii ....cu femelele nu cred ca vor fi prbleme....in concluzie..."masculul de betta se va impaca cu cel de guppy"?

Laurentiu Craciunas
11-04-2007, 09:50
Nu e agresiune specifica intre mascului (decat betta vs betta), in schimb betta (mascul sau femela) poate atenta la coloritul masculip\lor de guppy.

Gabii
11-04-2007, 09:52
La mine in acvariul cu guppy am acum vre-o 5 -6 masculi si vre-o 8- 9 femele... plus doua femele de betta si un mascul de betta. pana acum vad ca apar scantei doar intre femelele de betta, care au ce au una cu alta. In rest mascului de betta nu are nici o treaba cu guppy, nici cu masculii nici cu felmelele

MarsM
12-04-2007, 01:25
Nu sint probleme majore de incompatibilitate intre betta si guppy, pot fi tinuti impreuna in acvarii, ocazional (dar foarte rar, extrem de rar) apar adversitati la unii masculi betta degenerati mintal care nu tolereaza masculi guppy. O alta problema, minora, ar fi diferenta de temperatura-duritate pe care cele doua specii o prefera, insa se poate ignora, la 25-27 *C si duritate medie se simt bine ambele.

Burn_x1
12-04-2007, 01:27
Masculul de betta sa fie mic cand il pui si sa ai peste 50L.

andra_g55
15-04-2007, 16:14
As vrea si eu o pereche de Betta.. dar astept intai un acvariu mai mare decat cel pe care il am (20 l). Credeti k se vor intelege Betta cu guppy, xipho si neonii? plus puii de molly care numai bine vor creste mari pana reusesc sa achizitionez acvariul :grin:

MarsM
16-04-2007, 01:56
Ar trebui sa se inteleaga, probleme vor fi cind xipho si molly vor ajunge la peste 8-10 cm si se vor uita cu jind la guppy si neonii aia mici.

cosmindv
16-04-2007, 17:09
eu am avut in acvariu destui, impreuna cu un cuplu betta adult, nu au nimic, am mai avut guppy cu codite ciupite dar, asta e :) au nevoie si de un stres