PDA

View Full Version : Hoplosternum thoracatum vs Betta



bogdan9999
18-01-2010, 13:22
M-am trezit intr-o zi ca Hoplo a sarit pe coada masculului de betta... si l-a franjurat bine de tot.
Mie imi era frica sa nu se infrupte betta din mustatile lor.
Ati mai patit asa ceva?

Silvio
21-01-2010, 12:25
- Imi vine cam greu de crezut, hoplo in general sunt pasnici, am tinut hoplo cu beta (eu aveam un hoplo de 17cm) si nu au avut nici o treaba unul cu celalalt. De fapt niciodata nu am vazut vreun hoplo sa se dea la alt peste.
- Mai conteaza si cat de mare e acvariul, daca stau intr-un acvariu mic si hoplo este mare e de ajuns sa se zbata un pic si sa il raneasca pe beta.

paulpaul94
22-01-2010, 07:08
ia stai putin,descrie-mi si mie putin acvariu.
eu stiu ca Hoplo mai sunt AGRESIVI cand se pregatesc sa depuna....

bogdan9999
25-01-2010, 17:52
50 de litri are acvariu. Mascul de betta si 3 hoplo, 2 cory si 3 guppy.

Masculul de beta este mare si frumos... era si coada mare si frumoasa :( acu se regenereaza repede si bine.
Hoplo sunt micuti 5 cm. Ar putea fi o explicatie si faptul ca aveam o oglinda lipita sus, dar a alunecat pana jos. Masculul de betta a gasit-o si se infoia acolo de zor chiar pe nisip... iar hoplo prin zona cuata mancare si l-a prins de coada cum statea masculul pe jos si se infoia la oglinda.

CataOlo
26-01-2010, 00:45
Tu lasi masculului o oglinda toata ziua ???

La Betta, daca vrei, te "distrezi" cu el 2-3 minute pe zi, si atat! Saracul peste nu isi da seama ca acolo nu este un adversar ... sta tot timpul stresat, pe pozitie de lupta ... daca ai fi im locul lui cum te-ai simti ?

bogayman
26-01-2010, 01:12
M-am trezit intr-o zi ca Hoplo a sarit pe coada masculului de betta... si l-a franjurat bine de tot.
Mie imi era frica sa nu se infrupte betta din mustatile lor.
Ati mai patit asa ceva?

Uite ca am patit eu ceva asemanator. 2 haplo (baieti) mi-au omorat un caras de 5/6 cm si l-au ranit pe unu de 7/8cm.
Au prostul obicei de a merge sa ia aer de la suprafata si uita ca mai sunt si alti pesti in acvariu...

bogdan9999
26-01-2010, 15:31
ia stai putin,descrie-mi si mie putin acvariu.
eu stiu ca Hoplo mai sunt AGRESIVI cand se pregatesc sa depuna....

Nu e cazul sa depuna... sunt prea mici.