PDA

View Full Version : Piata de killifish din Romania



okipho
16-01-2010, 03:55
Vreau sa vin cu o propunere pentru cei ce posteaza la aceasta sectiune dar mai ales membrilor RKA si anume,ca fiecare dintre noi sa anunte cind apar noi specii de killi in magazine sau la importatori sau chiar in pietele de pesti din orasele fiecaruia.Am informatii ca in Timisoara apar regulat in diverse magazine specii noi de killie,din pacate f putin cunoscute de majoritatea acvaristilor.In plus,in tara mai exista colectionari batrini care nu intra pe net si detin citeva specii (Cluj,Oradea,Baia Mare,Bistrita)
Consider ca acest lucru ne-ar ajuta sa inventariem putin speciile de killie din tara noastra si in plus sa facem rost de noi specii,cei interesati desigur

edyr
16-01-2010, 12:47
Care sunt speciile noi si cele vechi?
Ca sa facem ce spui tu,( initiativa foarte buna), trebuie sa inventariem ceea ce este in momentul actual"pe piata".Asadar ne trebuie o lista cu ceea ce avem toti si ceea ce se gaseste in momentul asta.Dupa ce avem lista,atunci putem confrunta cu ceea ce apare...

Sebi.S
16-01-2010, 19:36
Ca sa incep eu lista...
- Aplocheilus Lineatus Gold - magazin 'Lumea Animalelor' CORA Cluj Napoca - 10 lei/buc.

CataOlo
16-01-2010, 23:12
-Gardneri - magazin Zoo Mania Sibiu (producator din Rasinari cica) - 5 ron/buc

rick
31-01-2010, 08:51
La Reef magazin exista noto si australe la pretul de 25 ron /buc si gardneri la 10/buc.Pretul nu-l comentez caci ma bucur totusi ca au inceput sa apara si pe la noi. Sincer totusi eu prefer sa cumpar de la un crescator si iubitor de killi pe care il si pasioneaza acesti pestisori.

okipho
02-02-2010, 00:49
De care notho au si cit costa?????Wow!Astia chiar sunt pestisori din aur!

rick
02-02-2010, 08:26
Pretul l-am trecut mai sus.Noto erau egersi blue si inca o varietate pe care nu-i mai retin denumirea.
Si mie imi place f.mult cum arata un noto dar nu as putea sa-l cresc in acvariu.Traieste prea putin.

okipho
02-02-2010, 23:57
Sa stii ca se pot tine pina la 7-8 luni,destul de mult pentru un killifan.In aceasta perioada,se pot scoate de la o singura pereche pina la 200 urmasi sau chiar mai mult daca scoti si de la puii lor.Stii,pestii killie sunt o adevarata provocare pentru acvaristi si datorita acestui fapt,trebuie sa-l descoperi repede,sa-l cresti,sa-l intelegi si sa-l reproduci!Asta este cel mai important pentru detinatorii de killie.Cam asta-i tine in priza pe killifanii din toata lumea si sa stii ca unii o fac de peste 30 ani cu aceeasi pasiune,doar pentru Pasiune!

rick
03-02-2010, 09:04
Da asa este au farmecul lor dar eu ii prefer pe cei neanuli.Imi dau siguranta ca ii am in acvariu si ca nu sunt presat asa tare de timp

CataOlo
03-02-2010, 10:37
@rick - sa vezi ce frumos bombani cand iti mor non-anualii fara nici un semn exterior ... si iti toci creierii de ce, si nu aflii ! Siapoi ajungi in acelasi stadiu ca la noto: "Hai, icra, eclozeaza!" :mrgreen: ...'been there, done that !

rick
03-02-2010, 18:20
Eiiiii asta e ,riscuri si riscuri asta face acvaristica fascinanta.Dar nu fii si tu cobe acum! :grin:

CataOlo
04-02-2010, 10:38
Doamne Feri! Nu vreau sa cobesc ... iti prezint numai ce am patit eu, atat! Si ca un P.S., cam in aceeasi perioada a patit-o si @Ovidiu_85 ...

Tatanka
20-02-2010, 22:23
La Hornbach Berceni Aphyo. australe orange- tinerei, subtirei; trebuie papa si cred ca ajung capabili in maxim o luna. Parca vreo 15 RON/buc.

alin_parauan
26-02-2010, 15:59
Vreau sa vin cu o propunere pentru cei ce posteaza la aceasta sectiune dar mai ales membrilor RKA si anume,ca fiecare dintre noi sa anunte cind apar noi specii de killi in magazine sau la importatori sau chiar in pietele de pesti din orasele fiecaruia.Am informatii ca in Timisoara apar regulat in diverse magazine specii noi de killie,din pacate f putin cunoscute de majoritatea acvaristilor.In plus,in tara mai exista colectionari batrini care nu intra pe net si detin citeva specii (Cluj,Oradea,Baia Mare,Bistrita)
Consider ca acest lucru ne-ar ajuta sa inventariem putin speciile de killie din tara noastra si in plus sa facem rost de noi specii,cei interesati desigur

cine e din Bistrita ?
si are killifish.

multumesc.

ladf
13-03-2010, 15:56
Aphyosemion Australe Gold, sunt deja bun pentru reproducere, am 10 trio, astept pm.

ladf
21-03-2010, 16:50
Nu mai trimiteti pm, nu mai am Aphyosemion A.G. pana data viitoare ;) Multumesc

Duminica frumoasa in continuare!

rick
06-05-2010, 09:22
Pentru amatori:
-Lineatusi se gasesc la Coralis langa Tricodava-6lei buc.;
-F.Gardneri la Reef,nu stiu pretul.

ovidiu85
06-05-2010, 14:01
Pt. cine este interesat, pot trimite icre de FP Gardneri.
Pretul il vom discuta in functie de numarul de icre.
Tel: 0741649400 - Ovidiu

CataOlo
25-05-2010, 10:43
Reinviu acest topic ... cu informatii "fresh":

Ieri, in Zoo Mania, au primit Killi! Atat gardneri (varianta "gold" daca am vazut eu bine), cat si Lineatusi!

Gardner-ii - erau nepretuiti (fara pret :D)
Lineatus-ii - erau la 4.9 ron parca.

Miculuti si unii si altii.

okipho
26-05-2010, 01:11
Cata,adica erau gardneri galbeni?ne-ai putea trimite o poza cu ei,daca nu e prea mult.Tu ti-ai luat?

CataOlo
26-05-2010, 01:15
Sunt ofticata inca ... si nu mi-am luat. Unu - nu aveau pret, doi ... am luat in trecut si au murit! Am uitat de trei: nu am luat de frica sa nu mi-i atace pe astia mici! Sunt deja 8 pesti in 18l brut ... cam multicei. Aratau ca domnul asta:


http://lh5.ggpht.com/_TYycv8G9-os/SwweEmkSNbI/AAAAAAAAC1U/a8erqF5tCOI/s720/P1040243.JPG



http://lh6.ggpht.com/_TYycv8G9-os/SwweDqrbJgI/AAAAAAAAC1M/iCf0E6SOG9o/s720/P1040241.JPG

okipho
28-05-2010, 01:40
Multam fain pentru poza.Asa ceva au aparut si pe la Bucuresti,nu arata prea grozav.Se pare ca este "aquarium strain".

neagoebt
28-05-2010, 10:56
Cata, de ce nu ai luat lineatusi? Aia da provocare.

CataOlo
28-05-2010, 11:10
No ... astia sunt! Eu am puiuti "albastrei" :D

Bogdan, nu am luat lineatusi deoarece tin prea mult la gardnerii mei, si nu aveam chef sa imi gasesc gardnerii hipioti in acvariu! Este un risc pe care nu am niiiiici o intentie sa mi-l asum!

szep84
03-12-2010, 14:55
Sunt proaspatul detinator a 2 femele si 1 mascul de gardneri cumparati din Pet Mania Iulius Mall Cluj la 4 ron bucata dar sunt la inceput si nu prea stiu cu ce se mananca. Daca stiti pe cineva din Cluj care activeaza pe forum si mai stie una alta sa mai imi spuna si mie despre gardneri

Simon
03-12-2010, 20:33
pana se anunta colegii din cluj , (am impresia ca sunt ) sa te ajut eu in limita cunostintelor mele .
mancarea lor trebuie sa fie pe cat posibil alcatuita din hrana vie si diversificata , artemia , grindal ,tubi .
Merge si cea sub forma de fulgi dar numai daca reprezinta o completare la cea vie si daca o accepta ei , sunt colegi care o folosesc cu succes , dar acum depinde cu ce au fost hraniti inainte de a ajunge la tine .
ce dimensiuni au ?
ce acvariu ai pentru ei ? e comunitar ? daca da spune-ne ce specii mai ai in el :D

Juwel
04-12-2010, 00:27
dar acum depinde cu ce au fost hraniti inainte de a ajunge la tine .

Da e foarte important, dar cand ii cumperi de la petshop sunt mici sansele sa afli chestia asta.
Eu de cand ii am ii hranesc numai cu tubi. Si cred ca au deja anul daca nu, mai bine. Mananca si larve de chironomide cu placere. Artemia congelata la fel. Dar prefera tubifex.

Acum sa revin la titlul topicului referitor la piata de killifish din Romania. E clar ca este ca si inexistenta. Pestii sunt frumosi, usor de intretinut daca ai cateva notiuni de baza in acvaristica, Exista specii care pot fi tinute in bazine fara filtrare, fara aerare. Cred ca mai mult nu se poate cere de la un peste de acvariu.
Si totusi, daca facem referire la speciile nonanuale, usor de crescut si reprodus, vedem ca se gasesc foarte rar la petshop. Sigur ca pare normal, e o latura a acvaristicii slab reprezentata. Dar nu inteleg faptul ca nici atunci cand se fac donatii nu apare nimeni interesat.
Eu am avut de mai multe ori postate donatii, una dintre ele este de actualitate si sta de vreo saptamana asa cum am editat-o. Nici un raspuns.
Recunosc ca imi rezerv dreptul sa ii dau cuiva care este de buna credinta, nu as vrea sa ajunga pe mana vreunui tortionar de pesti. Dar din pacate nu am de unde sa aleg deoarece nu s-a aratat nimeni interesat.
Nu consider ca ar trebui sa facem din killi vreo legenda, e un peste frumos ca oricare altul si care poate fi crescut foarte usor intr-un bazin comunitar. Ma refer, repet, la nonanualii raspanditi pe la noi.
Cand spun ca sunt foarte usor de intretinut, o fac prin comparatie cu ce am eu prin casa: marini, discusi, killi si... restul lumii.

okipho
04-12-2010, 02:33
Revenind usor la "piata de killifish" din Romania,am ajuns la concluzia ca cine este interesat de acesti pesti,poate sa-si procure citeva specii destul de usor. Ma bucur enorm ca in Iasi au aparut mai multi colectionari de killie care au facut deja investitii pe aquabid sau au apelat la alte surse din afara tarii.Pot spune cu bucurie ca in Iasi,pe la detinatorii de killie,in afara celor detinuti de mine,se mai gasesc cel putin 15 alte specii!Pacat ca a dat frigul,ca se mai "molipsesc" si altii de comenzi de icre,specii noi.
Stiu ca si in Bucuresti se gasesc vreo 6 specii,Oradea si Arad.

Juwel
04-12-2010, 04:47
Dar care este piata in Romania? Faptul ca luam de pe aquabid este stiut, tocmai pentru ca piata din Romania este nula. Nu neg ca or fi 15 oameni in Iasi care au 1 sau mai multe specii de killi. Dar asta nu are legatura cu piata de killi, nu am vazut nici un anunt ca vinde cineva din Iasi killi - in afara de Edy extrem de rar. Si revin la ce spuneam mai sus, am scos la donat de mai multe ori killi si nu am primit nici macar 1 (UNU) reply. Ca sa fim clari, donat=GRATIS!

Simon
04-12-2010, 14:09
aveti dreptate domnu Juwel , piata de killifish de la noi este inexistenta , dar chestia e ca inca este o ramura noua a acvaristicii , ajunsa si in Romania .A luat amploare odata cu infiintarea asociatiei + de asta killie trebuie ca orice peste sa atraga acvaristul .
Oricum timp mai este pana ce vom putea afirma ca avem o piata de killifish stabila in Romania , pana atunci ne folosim de sursele externe pentru a introduce specii noi .

CataOlo
04-12-2010, 17:32
Oho, piata de Killi = ZERO barat ! Eu am avut initial in plan sa nu ma limitez la gardneri, dar din motive varii, acum ma cam bucur ca nu am decat un acvariu de gardneri, pentru care sincera sa fiu prevad in viitorul apropiat ca o sa am si mai putin timp decat am avut pana acum. Am ramas adepta inmultirii naturale a pestilor, si nu a separarii icrelor, si asta si datorita faptului ca nu se mananca intre ei. Productia e slabuta, dar nici nu am avut vreo cerere, in afara de Paul din Deva, caruia cu prima ocazie i-am trimis un trio, si Bogan din Bucuresti care si-a exprimat dorinta de Gardneri cand cei care ii am acum erau doar icre ... din pacate, pana cand au crescut, si-a gasit prin Bucuresti, si nu am putut sa imi onorez promisiunea. Dar eu astpt doritori! :) Nu postez la donatii deoarece am chiar cateva femele de dat, si nu cred ca se merita ... dar daca e cineva de prin Sibiu care vrea, cu cea mai mare placere, in limita posibilitatilor, se rezolva! ;)

paulpaul94
04-12-2010, 18:01
Paul de la Deva,ce dragut suna.
Am vazut ceva pui prin acvariu 2 sau 3 mai mici si o femela aproape dusa la maturitate.Am un Trio complet!
Sunt adeptul selectiei naturale,asa stiu SIGUR ca ce va ramane nu va avea probleme.
Astept cu nerabdare sa-mi fac cateva Trio-uri de Gardnerii deoarece piata de killi in zona Ardealului este Slaba,este la un petshop,dar cu 10 lei bucata,sper sa duc la capat acest "proiect" si sa am cati mai mult sa donez/vand.

CataOlo
04-12-2010, 18:15
Copil, daca vrei sa donezi/vinzi, fa bine si apuca-te de separat icre ! Prin selectie naturala productia e slaba, crede-ma pe cuvant!

paulpaul94
04-12-2010, 20:03
Stiu,si o simt. dar ar insemna sa scot mosul si sa las mai putin,ca sa pot controla mai repede DAAR cum la mine un sfert din acvariu e moss,doar nu m-am timpit.
Lasa ca am vorbit cu un coleg,si a zis ca-mi da niste Kili,numa sa intru in posesia lor,urmatoarele acvarii pe care le fac,pun PUTIN moss, ca sa pot controla mai des.

szep84
07-12-2010, 22:26
Scuze ca nu am apucat sa intru pana acum ... dupa cum spuneam am un trio. Hrana consta in larve uscate de tantar pentru ca hrana vie nu prea este la cluj o sa caut ceva congelata dar sa stiti ca mananca bine si larvele de tantar uscate. Le-am facut un acvariu separat, un cub, 30x30x30. Substart aquabasis si nisip de quartz peste. Plante ce am recoltat din acvariul cel mare niste umbrosum si ceva polisperma, filtru intern ceva maruntel asa ca si acvariu, de 200 l pe ora ... ei stau cuminti sub niste frunze contra curentului, cred ca stau la interceptie pentru hrana :)). In rest la inmultit nu m-am gandit pentru ca inca sunt micuti au cam 3-5 cm (nu am pus liniarul pe ei) si in plus de sta si daca ar face icre nu prea cred ca le-as vedea. Ma batea gandul sa ii pun in acvariul comunitar ca acolo nu am decat vreo 15 pesti dar inca sunt sceptic pentru ca acolo am masculi de guppy cu niste codite "apetisante" numai bune de ciupit :P. Cam atat de la Cluj care mai dorete sa ma mai palmuiasca pentru ca nu am facut ceva bine o poate face :D.

Juwel
07-12-2010, 23:15
Nu te palmuieste nimeni, dar nu vad legatura cu piata de killi din Romania.
Este o sectiune pe aici unde ne prezentam toti speciile pe care le crestem, cate ceva despre vechimea in bransa si asa mai departe.
Sa-ti traiasca si sa-i inmultesti.

@Paule, daca vin amicii din Deva de sarbatori, iti trimit si eu ceva.

paulpaul94
07-12-2010, 23:44
@Juwel,Pai noi 2 am discutat,acum sa faceti o lista,ca doar se intorc inapoi in Galati nuuu?
Momentan un "trio" de Gardnerii.

okipho
09-02-2011, 00:54
In Iasi,deja se pot gasi pe la colectionari alte specii de killie,sub forma de pesti in diverse stadii cat si icre.In afara de mine,mai exista si alti crescatori de la care se pot achizitiona pesti sau icre,notobranchius,fundulopanchax,aphyosemion,aust rolebias,aplocheilus sau epiplatys.Au aparut chiar si prin diverse magazine din Moldova din cate mi s-a mai spus.

Simon
09-02-2011, 01:07
In Iasi,deja se pot gasi pe la colectionari alte specii de killie,sub forma de pesti in diverse stadii cat si icre.In afara de mine,mai exista si alti crescatori de la care se pot achizitiona pesti sau icre,notobranchius,fundulopanchax,aphyosemion,aust rolebias,aplocheilus sau epiplatys.Au aparut chiar si prin diverse magazine din Moldova din cate mi s-a mai spus.

E bine de stiut , acum nu ne ramane de facut decat sa asteptam sa se mai incalzeasca putin:)

tudosie eugen
10-02-2011, 16:10
Apropos de "piata" , din piata de la petshop am cumparat un trio de gardneri (piata veteranilor, sector 6, bucuresti) care s-au plictisit (incredibil de) repede in acvariul meu .... si au luat o cale ..... tubulara sa zic asa. Sa fi fost ciorba acra .... sa fi avut lineatusul botul prea mare .... ca e mare malacul, au preferat calea usoara; tind totusi sa cred ca erau bolnaviori, cand m-am intors pa petshop sa vad in ce stare sunt ceilalti ..... nu mai era codita ... :( .

neagoebt
11-02-2011, 01:35
E Lineatusul de la mine, sigur. Cunosc stilul :D Pai nu te-am avertizat eu de la inceput ca aia musca din orice le incape in gura... ba chiar si ceva mai mare?

Nu ai vrut sa ma asculti...

Cat despre piata, in Hornbach au Aphyosemion Australe Orange. Mi-am luat o pereche de curand dar ca pret sunt exagerati: 15 ron bucata. Daca era cald afara nu mai luam eu de la ei... faceam o comanda la Okipho dar asa nu prea am ce face... i-am vazut frumusei acolo si de cand vroiam sa iau...

Juwel
11-02-2011, 07:49
Nu fi sigur de asta.
Lineatusii mei sunt cazati intr-un acvariu comunitar, unde am o ciorba de specii adunate de ici colo, printre care si ceva "albinute" (gobi) care nu au mai mult de 10 mm. Stau impreuna de anul trecut, nu a disparut nici un peste si nici urme de lupta nu sunt - gen inotatoare rupte sau altele.
Ba mai mult, in afara de momentul mesei cand ei inghit jumatate din ceea ce arunc in acvariu, stau retrasi printre plante in zona superioara a apei, fara sa deranjeze pe nimeni.
De fapt eu am mai scris ca in acvariul cu gardneri am creveti - toti colegii de pa aici care au vazut s-au crucit, mai ales ca se vad si pui (de creveti).
Poate o fi la mine vreo flacara violeta la aragaz, nu stiu... ca toata lumea sta in pace pe unde i-am cazat.

Sigur aveau ceva, asa am patit si au acum vreo doi ani cand am luat primii gardneri. Au murit in liniste, fara nici un semn exterior, in 2 zile, singuri in acvariu. M-am intors la vanzator (care avea o gramada cand cumparasem eu) si nu mai avea nici unul. Mi-a zis ca "s-au vandut". Vrajeala de popa de tara.

neagoebt
11-02-2011, 10:00
Iti dau dreptate daca spui ca ai reusit sa tii si altceva cu Lineatusii.

Poate ai tai sunt mai linistiti insa ai mei distrug absolut orice, de la guppy(pentru ei sunt hrana vie, oricat ar fi de mari), o un trio de Epyplatis(pentru care si acum ma oftic), chiar molly mari cat ei. Si avand in vedere ca Eugen are de la mine acei lineatusi, cunosc materialul genetic si de-asta tind sa cred ca e posibil sa fi avut grija de gardneri.

Posibilitatea existentei unei boli nu se exclude, ba chiar uneori este sursa tuturor deceselor de pesti cumparati de pe ici-colo.

Juwel
11-02-2011, 12:05
Pacat de epyplatis, intr-adevar... Am doi masculi pe care ii tin 3 australe. Vad ca se inteleg - bineinteles e tranzitoriu procesul, isi vor relua ficare locul.

tudosie eugen
15-02-2011, 14:52
Da Bogdan, ei sunt "eroii" care la un moment dat au sarit in fatatoarea pusa tot in acvariu si au mancat puii de cory si toate icrele !!! Cand am vrut sa fac curat dimineata ..... nu mai era nevoia, am scos fatatoarea, am clatit-o si .... am pus-o la loc ... ceapa lor de stiuci !!

neagoebt
15-02-2011, 15:04
Da Bogdan, ei sunt "eroii" care la un moment dat au sarit in fatatoarea pusa tot in acvariu si au mancat puii de cory si toate icrele !!! Cand am vrut sa fac curat dimineata ..... nu mai era nevoia, am scos fatatoarea, am clatit-o si .... am pus-o la loc ... ceapa lor de stiuci !!

:D Hai ca m-am amuzat copios. Acum chiar recunosc samanta. Acelasi lucru l-am patit si eu odata si m-am invatat minte. De atunci pun alevinii intotdeauna separat, departe de stiuci.

@Juwel: Daca vrei, te pot ajuta cu niste Aplocheilus Lineatus productie proprie care sa iti faca si tie putina curatenie.

Auzi... 10 mm si scapa... asta e blasfemie...

okipho
16-02-2011, 02:08
Le-am gasit nasi la lineatusi!Un mascul super frumos de Sjoestedti(cadou de la Edyr)tine la respect 5 lineatusi(si astia cadou de la Livio),ba chiar incearca sa se cupleze si cu femelele lor in mopuri de suprafata!Asadar,in meci direct,Sjoestedti-Lineatus team 1-0.

neagoebt
16-02-2011, 09:19
Le-am gasit nasi la lineatusi!Un mascul super frumos de Sjoestedti(cadou de la Edyr)tine la respect 5 lineatusi(si astia cadou de la Livio),ba chiar incearca sa se cupleze si cu femelele lor in mopuri de suprafata!Asadar,in meci direct,Sjoestedti-Lineatus team 1-0.
Daca e asa, atunci urmatoarea mea achizitie va fi constituita dintr-un trio de Sjoestedti. :D Am sa venerez orice reuseste sa puna bestiile la respect.

okipho
17-02-2011, 01:39
Cu siguranta mai sint si alti "curajosi".In acelasi acvariu cu "bestiile",mai exista si alte specii de killie,intre care un mascul de rivulus tenuis care se strimba la lineatus si e nigerianum Baissa care il provoaca pe sjoestedti desi sint in jumatate cit el!Lumea lor(killifish) e plina de curajosi cand exista si femele prin preajma,indiferent de marimea combatantului.Toti lupta sa se reproduca.

paulpaul94
17-02-2011, 09:29
Toti lupta sa se reproduca.
Bine punctat!!!!
+1 din partea mea!
Si ca un "OnToppic"-Si ce killie se gasea,la preturi d'alea...,NU se mai gasesc.(La mine in urbe)

Leon
22-02-2011, 16:59
in introducerea mea:
http://forum.acvarist.ro/showthread.php?21488-Leon-from-Cluj-Napoca

Simon a spus:

bine ai venit , tin sa te felicit pentru evolutie , meriti !!
ps : imi place ca te-ai gandit la aphyosemion australe , sper sa te vedem la sectiunea killiefish in scurt timp ;)

ei uite, am si eu de ceva timp aphyosemion australe, iata si o scurta istorie:
acum 15 ani cand m-am reapucat de acvaristica, citind din putinele carti de pe atunci (anul 1993), se zicea ca e bine ca pH-ul apei sa fie usor acid (aveam neoni pe atunci), iar se putea realiza pe atunci cu turba (ca si acum de altfel), am citit tot ce s-a putut de turba si am aflat ca igredientul principal e TANINUL, care face o apa mai moale si acida, am inceputat sa caut tanin, si am gasit la cineva care lucra in domeniul pielariei si mi-a dat doua pungute din care am adaugat in apa. Dupa cateva luni, am vazut la un petshop niste pestisori aurii care mie mi-ai luat ochii, am ramas fascinat de ei, era pentru prima data cand vedeam asa ceva, practic, m-am indragostit la prima vedere de ei, nu mi-am putu inchipui ca pot exista niste pestisori asa de frumosi, intreband la magazin ce sunt, mi s-a spus ca sunt aphyosemion australe, am luat doua perechi (nu stiam pe atunci de trio-uri), iar in ziua in acre i-am bagat in acvariul meu, am constatat ca se simt foarte bine, ba chiar, fiecare mascul isi "inghesuia" femela din lateral (nu mi-am dat seama atunci ce se intampla :)) ), fara a se sinchisi de neonii pe care-i aveam in acvariu. Surpriza cea mare a fost, sa vad, dupa cca 2-3 saptamani, cand aprindeam lumina la acvariu, niste fiinte mici mici, lunguiete, de 1-2 mm pe geam, de culoare galben transparent, care, la aprinderea luminii, dispareau in max 2 minute printre putinele plante pe care le aveam, totusi, am reusit sa numar cca 35 de astfel de pui, care bineinteles erau de aphyosemion australe, deci am fost foarte bucuros ca am devenit "tatic" de aphyosemion australe. Puii au inceput sa creasca, insa, din pacate, eu eram in proces de mutare de apartament si am hotarat cu regret sa donez acvariile (aveam 2). Insa dupa mai multi ani, m-am hotarat sa ma reapuc pentru a 2 a oara de acvaristica in 2009 (a se vedea introducerea), am constat ce mult s-au schimbat lucrurile in domeniul acvaristicii si datorita internetului, practic acum am invatat de reciclare, CO2, lumina, plante, parametrii apei etc., insa nu mi-am putut scoate din cap iubitii mei pestisori (aphyosemion australe) pe care i-am cauta cu infrigurare in zona Clujului, dar fara succes:

http://forum.acvarist.ro/showthread.php?19460-aphyosemiun-australe-in-Cluj&p=181463#post181463

nici macar un reply :( ..pana cand, (ca sa fiu la obiectul topicului) recent am vazut la cineva din Cluj ca a primit aphyosemion australe, i-am trimis PM, a zis ca n-are numa 3, dar stie pe cineva care are, mi-a dat numele si telefonul si, culmeaaaaaa, era cineva pe care-l cunosteam si l-am mai tot bazait la cap daca nu o primesca aphyosemion australe, si-mi tot zicea ca nu, pana la urma am fost la el si am luat ce am mai gasit, practic 3 femele si 3 masculi d (din care 1 e handicapat saracu, n-are aripiorele din fata), pentru poze, se poate vedea la introducere:

http://forum.acvarist.ro/showthread.php?21488-Leon-from-Cluj-Napoca

Sper ca nu v-am plictisit cu lunga mea poveste despre killie, dar, eu ii consider printre cei mai frumosi pesti, alaturi de discusi

Concluzie:
- KILLIE sunt niste pestisori deosebiti de frumosi, dar foarte greu de gasit, in special unele specii
- din experienta mea cu aphyosemion australe va pot spune urmatoarele:
- le place apa acida, chiar foarte acida, imbogatita cu turba (tanin)
- se pot inmulti si fara a folosi mop sau alte chestii (probabil rata natalitatii e mai mica)
- se pot asocia usor cu unele specii
- le plac unele plante, sa se mai ascunda printre ele, in zone mai ferite si umbroase

okipho
28-03-2011, 03:05
Au aparut australe orange la Zoo-mania din Iasi la pretul de 4ron/buc!Bravo lor cu asa pret.

juweltrigon190
28-03-2011, 22:27
Chiar si cu 5 ROn cat erau azi si tot e OK pretul. Mi-am luat si eu o pereche, masculul incearca din greu sa faca fata lineatusilor, inca nu a apucat sa manace mai nimic, dar femela e mai isteata, a coborat un pic si a mancat bine congelate cu discusii.
Acum, ca am trei specii de killie, ar trebui sa arat mai intai niste icre si apoi sa ma inscriu in asociatie, sau mai bine stau cuminte si ma bucur de faptul ca am amici gen Viorel si altii din Iasi:)?

CataOlo
28-03-2011, 22:36
Glumesti ??? Eu am numai gardneri, si sunt in aociatie! ;)

Asociatia este, din punctul meu de vedere, un grup de oameni interesati de killi, in cazul nostru. Asa ca ... go ahead! :thumbright

bamse_il
10-07-2011, 21:59
Sper ca postez bine aici.
Am vazut sambata 09.06.2011 Aphyosemion australe normali la Hornbach Berceni parca la 10 ron bucata dar unii dintre ei aveau pete albe in apropiere de cap asa ca pot sa fie bolnavi.9520 (http://aquascaping.ro/acvaristica-de-apa-dulce/pesti-de-apa-dulce/killie/102-aphyosemion-australe)

okipho
17-07-2011, 17:04
ar fi fost interesant ,avand in vedere data informatiei,iunie,sa fie vazuti de cineva cu experienta in Aphyosemion,pentru a sti daca era vorba de varianta salbatica,care arata ca in poza din postul lui bamse.
Am vazut ieri in Constanta la un pet shop Austrolebias nigripinnis.

bamse_il
18-07-2011, 11:08
Poza este de pe net, dar baietii aratau exact asa. Am vazut ca la o cautare pe Google apar intai imagini cu varianta gold, de aceea am si pus imaginea respectiva.

okipho
27-01-2012, 01:09
Am revenit la acest post pentru a mai improspata informatiile si din dorinta de a afla care mai e "Piata de killifish din Romania"
In Iasi,din pacate,au ramas destul de putini detinatorii de killie iar crescatori...mai sunt doar vreo 2.Ca si specii disponibile pe piata,greu dar nu imposibil,ceva gardneri-nigerianum,australe orange,lineatusi ,Epiplatys dageti si Jordanella floridae(care nu prea mai este considerat un killie).Piata de icre disponibile este ceva mai bogata.In Constanta,din observatiile mele,doar gardneri,lineatusi si nigripinnis la un crescator.

tudosie eugen
09-02-2012, 16:34
In Bucuresti ? As vrea "altceva" .... mai colorat ...

okipho
17-02-2012, 01:36
Ar trebui sa insisti pe la crescatori cu experienta din Bucuresti.Stiu ca exista si alte specii in afara de gardneri si lineatusi.

tudosie eugen
17-02-2012, 22:22
... no luck yet .... sa vina caldura ... @ladf abia asteapta. Imi doresc orice informatie utila .... si va multumesc in avans.

Ersinv
06-05-2012, 23:56
salut! Exista un crescator foarte serios in Iasi. Ladf este coleg pe forum cu noi. Are killi si trimite si in tara.

okipho
23-10-2012, 15:51
Killie Sud Americani In piata Brick din Constanta,la Petrica.2 sau 3 specii.

okipho
18-07-2013, 11:17
Revin cu informatii din Iasi.Acum se gasesc aproximativ 12 feluri de icre de killie,plus 5-6 specii sub forma de juvenili sau adulti.

gty
18-07-2013, 15:30
si care sunt aceia ? / la icre cate sunt si ce pret si ce specie ?

Drafra
19-07-2013, 00:16
Revin cu informatii din Iasi.Acum se gasesc aproximativ 12 feluri de icre de killie,plus 5-6 specii sub forma de juvenili sau adulti.

Ap gabunense
Ap Australe gold
Ap australe chocolate
Ap striatum
Chromapyosemion bivittatum
Cromaphyosemion Splendopleure
Cromaphyosemion Bitaeniatum
Aplocheilus Lineatus Gold
Epiplaty dagety
Pseudoepiplaty annulatus
Fundulopanchax Lafia
Fundulopanchax Misaje gold
Fundulopanchax sjoestedti Niger Delta
Fundulopanchax gardneri nigerianus P82
Fundulopanchax Walkeri.............................juvenili
Fundulopanchax filamentosus ..................... juvenili
Ophtalmoides (Simpsonichtys) constanciae
Jordanella floridae
Nothobranchius guentheri blue ................... juvenili
Nothobranchius zamzibare ........................juvenili

plus puii de la francez si puii de anuali de la olandez .. mie imi scapa mereu numele lor :))

dar luna aceasta tre sa recompletam lista ca mai vin si alte specii

okipho
05-12-2013, 02:17
Momentan,la Catalin in Iasi,am gasit cea mai mare colectie de killie din tara,cu aproximativ 65 de varietati de killie,dintre care numai la nigerianum-gardneri am vazut vreo 8 feluri.In sfarsit,pot spune ca exista si la noi in tara specii foarte rare de killie!

gty
05-12-2013, 13:03
intradevar are o colectie serioasa
plus omul e tare de treaba
recomand cu cea ma mare incredere

Ersinv
05-12-2013, 14:07
In Bucuresti nu e nimeni cu killi ? Sau este orasul viviparilor?

okipho
06-12-2013, 01:10
Ia legatura cu Tatanka.Te poate ajuta cu specii deosebite!

opincarul
06-12-2013, 09:54
In Bucuresti nu e nimeni cu killi ? Sau este orasul viviparilor?

vrei sa stii cine detine sau comercializeaza?

Ersinv
06-12-2013, 11:01
Evident! Am fost si la Dl Boloni.

Drafra
07-12-2013, 11:00
Da . o fi cea mai mare colectie de killi din tara , dar m ati ajutat foarte mult .. si daca nu primeam acest ajutor la momentul potrivit nu reuseam sa inmultesc o mare parte din ei sau nu reuseam sa ii trec cu bine de anumite boli care apar intr un acvariu ..Si aici ma refer la okipho (http://forum.acvarist.ro/member.php?4445-okipho) ( Viorel Cantea )