PDA

View Full Version : Gourami Agresiv



AexK
12-01-2010, 20:10
In acvariul meu am un singur Gourami, care se pare ca este cel mai agresiv. Cu toti pesti in general dar are ce are cu unul anume, nu ii cunosc specia.
Din cate am citit eu Gourami sunt agresivi numai fata de Gourami Femele, iar fata de restul speciilor este considerat cel mai pasnic peste. Ce l'o apucat pe a meu?? :?
Daca a mai patit cineva sau stie ce trebuie facut, il rog sa ma ajute:D

AexK
12-01-2010, 20:19
Am aflat specia pestelui agresat de Gourami :grin:
Puntius Conchonius

gigifgs
12-01-2010, 22:01
am si eu o femela matura si la fel e agresiva dar nu a facut rau la nici un pestisor

chechebog
16-01-2010, 15:28
Am avut si eu un gurami mascul foarte agresiv, agresa pana si scalari, rupea cozile la platy, etc. Nu am stiut ce sa fac si l-am dat la magazin si mi-au dat alt mascul, care a fost foarte pasnic. Nu am avut nici o problema cu al doilea.
Depinde nu numai de specie, ci si de individ. Al tau se pare ca are mai multi hormoni:D

Mai asteapta si alte raspunsuri, nu sunt foarte experimentat, dar ti-am spus cum am procedat eu. Puteam foarte bine ca si cel pe care l-am luat a doua oara sa fie agresiv, asa cred.

acvaristmetalist
12-02-2010, 00:37
probabil Chonchoniusul intra pe teritoriul lui si nu i place ... dar cu timpul se va obisnui ...

paulpaul94
12-03-2010, 12:18
scuze de of topic Cine?Chonconius sau Gurami :lol:
Da sa stii depinde si de caracteru pestelui,cum oamenii nu sunt la fel nici pestii nu sunt la fel