PDA

View Full Version : boala sau mancati de alti pesti???



BaLZAQ
21-02-2006, 18:33
salut
am si eu un acvariu de vreo 3 luni(sunt clar incepator).azi dimineata cand am plecat la scoala toti pesti erau intregi dar cand am venit acasa am abservat ca lipseau 2 dintre ei.Am aruncat o privire mai atenta si i-am vazut pe fundul acvariului morti........sincer nu stiu numele pestilor morti(am cautat pe Acvarist si nu am dat de ei)dar ii pot descrie:SUNT PESTI DE DIMENSIUNI MICI CAM 3 CM SI AU PE SPATE SPRE COADA UN TRIUNGHI NEGRU. ....amandoi sunt (erau) din aceasta specie.cand iam gasit nu erau intregi :aveau burtile mancate,se vedeau oasele,nu mai aveau ochi(mentionez ca amandoi erau la fel)........nu cred ca ar fi o boala(nu stiu) poate au fost mancati de ceilalti pesti(MENTIONEZ CA IN ACVARIU INAFARA DE ACESTI 2 PESTI MAI AM UR PESTI:XIPHO,pallas,NEON,TETRAZONA,CORYDORAS)...... .IMI PUTETI SPUNE VA ROG CARE ESTE PROBLEMA? SI CARE DIN ACESTI PESTI DIN ACVARIUL MEU IAR FI PUTUT MANCA? :( :( :(

vA MULTUMESC SU VA ROG SA-MI SCUZATI EXPRIMAREA DAR NU AM DESTULE CUNOSTINTE DESPRE ACVARISTICA.....SI SPER SA-MI PUTETI DA UN RASPUNS
MULTUMESC

BaLZAQ
26-03-2006, 22:22
ma ajuta careva si pe mine..........????.........

mona
26-03-2006, 22:39
Nu prea putem sa-ti spunem noi de ce au murit pestii tai, mai ales ca nu ai dat prea multe amanunte. Erau deja bolnavi, nu ai observat nimic ciudat la ei? E putin probabil sa-i fi omorat ceilalti pesti, probabil au murit iar ceilalti au profitat de asta. Corydoras sigur mananca cadavrele de pe fund, au atentat si la scalarul care mi-a murit mie in acvariu, dar l-am scos repede.

Johnny
27-03-2006, 03:17
La tine in acvariu probabil e o mare ciorba ,cum sa-ti spunem noi cine ti i-a mancat sau de ce au murit cand tu n-ai idee nici cum se numesc?Tu cand cumperi pesti nu intrebi ce specie sunt ,la ce dimensiuni ajung ,sunt veninosi ,etc?Daca ne spui ce volum are acvariul, toate speciile de pesti si numarul lor , la cat timp schimbi apa si cat , si cam orice altceva care are legatura cu acvariul tau atunci poate te putem ajuta.Dar dupa modul in care ai intrebat , mi se pare ca la tine pestii sunt doar niste chestii furmos colorate care innoata prin acvariu ,NIMIC MAI MULT :evil:

neouber
27-03-2006, 09:47
Ader la ceea ce a spus Johnny..cred ca pestii care au decedat la tine in acvariu se cheama conconius
Ideea e urmatoarea..multa lume (in special copii, sau parintii pentru copii), achizitioneaza un acvariu pentru ca desi vor un animal de casa (caine, pisica), deranjul provocat de acesta li se pare prea mare si considera ca intr-un acvariu trebuie doar sa pui mancare, si sa mai schimbi din cand in cand apa...ei bine nu e asa

BaLZAQ
05-04-2006, 15:28
.........ce sa zic? in mare parte aveti toti dreptate......acvariu este mic(20 L),pesti sunt multi(10 la numar),........si o iesit o ciorba de peste pe cinste........aveti dreptate..... :( :( :(
SA VA ZIC CUM AM INCEPUT:cand am hotarat sa achizitoanez un acvariu cu pesti nu stiam mai nimik,despre acvaristica(nici acum nu prea stiu).....am mers la un pet shop (noiembrie,2005) am cumparat un acvariu,am luat 4 pestisori mici-mici(2 xifho,2neoni)(acu macar stiu ce am in acvariu).......am pus apa de fantana,cam la temp camerei era,si am pus incet pesti.......ca orice incepator am bagat si o carabie in acvariu......in timp am mai cumparat ceva pesti(2coridoras,2 tetrazona,2tetrazona galbeni(asa mi-o zis ala de la pet shop ca le zice,tetrazona galbeni!!!))..........in timp am inceput sa caut tot felu de chesti pe net despre pesti,mancare,acvariu,si asa am dat de ACVARIST..........si am inceput sa aflu lucruri noi si interesante.........de ex:am scos corabia din acvariu,am pus mai multe plante(citez:"un acvariu trebuie sa fie un colt de natura ")........am cumparat filtru de aer,pompa,etc.........incet, incet mai promovez cate un pic.un pic detot.......si mai am destul de lucru........................DECI.....sa recapitulam :acvariu(20L),10 pesti(2 xifho,2neoni,2coridoras,2 tetrazona,2tetrazona galbeni......majoritatea au o lungime de 4cm mai putin xifho care are vreo 8cm),schimb 30% din apa cam odata la saptamna,buretele de la filtru il spal cam odata la 2-3 saptamani,aspir mizerile de pe fundul acvariului cam o data la saptamna,de mancare le dau fulgi dimineata si seara,apa are o culoare putin galbuie dar e limpede fara mizerii care sa pluteasca in ea,.........................e deajuns.........stiu ca ar fi trebuit sa ma documentez la inceput si apoi sa cumpar pesti si acvariu..........dar incerc sa repar acum ,,,,pe parcurs..........cu ajutorul vostru........oricum va multumesc......................................... ......si mai am o problema legata de acvariu............in ultimu timp au aparut foarte multe puncte verzi,mici(alge ma gandesc ca is) pe peretii acvariului.........din ce cauza??? si cum as putea scapa de ele??.........multumesc........aaaaaaaa si astia de la pet shop nu stiu prea multe chesti ,vor doar sa vanda pesti,sa faca vanzare........nu ii intereseaza dc is compatibili.......de ex: am intrebat dc is compatibili scalari cu caras si cu beta(asta dupa ce am citit pe site si stiam ca nu is compatibili...ca se ciondanesc).........ala o zis ca da pot sa-i pun in acvariu linistit ca nu are nimica..........noroc cu VOI ca dc m-as luat dupa astia de la petshop(dupa unii dintre ei) nu as mai fi avut pesti de mult

si JOHNNY........mersi pt sfaturi.........poate la inceput vroiam sa am cate 2 bucati dintre cei mai colorati pesti din petshop(ASTA LA INCEPUT).........dar acum ma fascineaza tetrazonii si incerc sa raman la specia asta de pesti............urmeaza sa fac mai intai un suport pt un acvariu mai mare........si sa incerc sa-l umplu in special cu tetrazona......sa-i vad asa cum umbla impreuna,sa fie vreo 10.......sa fie fericiti...............dar acum nu as putea sa renunt la ceilalti pestisori pt ca i-am crescut de cand erau mici mici si m-am atasat de ei mult...................................mai vb........salutare si te-as ruga dc ai timp sa-mi zici si mie cum stiu cati pesti sa pun intr-un acvariu(in asa fel incat sa fie fericiti) in functie de cantitatea de apa din acvariu.....mersi

BaLZAQ
05-04-2006, 15:31
va rog sa ma scuzati ca am scris mult si probabil va-ti pierdut rabdarea citind............scuze..........astept sfaturi :grin: :grin: :grin:

mona
05-04-2006, 21:27
Uite, dom'le, ca nu ne pierdem vremea pe forumul asta, unii chiar proceseaza informatiile si urmeaza sfaturile care sunt de urmat! Bravo! :salut
Referitor la vanzatorii din pet-shop-uri, nu zic ca sunt toti la fel, or mai fi si oameni cu constiinta, dar marea majoritate spun orice ca sa-si vanda marfa. Important e sa nu te duci ca iepurasu' la farmacie si sa nu inghiti toate gogosile care ti se servesc.