PDA

View Full Version : Femele de guppy cocosate dupa nastere



DanasiLaur
04-04-2007, 21:04
Nu stiu ce se intamplacu femelele mele de guppy.Am un acvariu de 50L cu 3 Xifo,2 Molly,1 Cory,2 melci si 3 guppy(care au ramas doar 1,adik masculul).Schimb apa o data pe saptamana in proportie de aprox 30%, le dau de mancare fulgi de 2 sau 3 ori pe zi,am incalzitor pe care-l tin la 22-23 de grade si filtru nolmal, intern, cu burete.
Am avut mai multe femele de guppy care mi-au nascut (adik 4) si toate au murit imediat dupa nastere, sau la ceva timp dupa(a durat chiar si o luna pana la deces de la nastere).Una singura a nascut de 2 ori(prima data a nascut putini si a ramas cu burtica destul de mare,apoi dupa 3 saptamani a nascut din nou si a ramas fara burta deloc).
Dupa cea de-a doua nastere a devenit cocosata,adik statea cu coda mereu in jos si deabia isi tinea echilibrul.A trecut o saptamana si jumatate si a murit.
La fel s-a intamplat si cu celelalte femele,doar ca ele nu au apucat a doua nastere.
Nu stiu ce sa mai fac,pur si simplu nu imi explic ce se intampla.Va rog ajutati-ma sa inteleg.

ciclid
04-04-2007, 21:14
Buna DanasiLaur!Tu trebuie sa intelegi un lucru: Pestii exotici(ca si oricealt animal folosit in zootehnie)sunt de doua feluri:obisnuiti si MATCA.Adevaratii crescatori folosesc pentru reproducere Matci,adica pesti atent selectionati(marime,culoare,rezistenta la boli,degenerare biologica scazuta,etc.),valoarea lor poate sa fie si de peste 10 ori pretul pietii...

DanasiLaur
04-04-2007, 21:35
Aha, si...deci ar fi ceva oarecum normal sa imi moara 4 femele dupa nastere?Oricum am 3 generatii de pui,dintre care una de peste 2 luni formata din 7 femele si 2 masculi,sper sa fie mai bine si sa nu moara chiar toate la nastere,sau dupa.

ciclid
04-04-2007, 22:06
Cand ma ocupam serios de reproducerea Gupilor,faceam selectii continu pentru a inbunatatii rasa respectiva la fel ca si alti crescatori.Acest lucru nemaifiind la fel de rentabil odata cu trecerea anilor(deh-tranzitia la Capitalism),speciile,respectiv rasele s-au depreciat.Pestii tai sunt un exemplu concludent al degenerarii biologice...

DanasiLaur
04-04-2007, 22:21
Multumesc pentru explicatii,initial am crezut k eu am gresit cu ceva.Eu nu tin neaparat sa reproduc guppy,dar incerc sa imi formez niste exemplare frumoase in acvariu pentru ca apoi sa las femelele sa nasca in acvariu fara sa le mai separ.Sper sa imi iasa un acvariu frumos!:)
Multumesc siSarbatori fericite alaturi de cei dragi!

Juwel
22-05-2007, 14:24
Abia acum am citit topicul, si vad ca esti din Galati. Am patit exact la fel, sunt curios daca:
1. erau din cei cu coada rosie
2. erau luati din halele vechi

Am crescut guppy dintotdeauna, este pestisorul tuturor inceputurilor. Dar numai acum am patit asa.
Deci femela este gestanta, datorita presiunii abdominale coloana se deformeaza (normal as zice), dar dupa fatare coloana ramane stramba ca si cum ar fi fracturata, pestele devine greoi in miscari, apatic dupa un timp moare. Cred ca indura niste dureri groaznice...
Sunt cu adevarat degenerati, parerea mea ca din consangvinizare in primul rand. Oricum majoritatea pestilor de la noi din Galati sunt adusi din Ukraina, nu stiu ce calitate au crescatoriilor de acolo. De frumosi sunt frumosi, dar....
De asemenea am mai observat ceva ciudat: se adpateaza destul de greu cu hrana normala, adica vie sau proteine. Nici acum ai mei, dupa 10 zile de la achizitie nu inteleg prea bine ce e cu fulgii tetra sau chironomidele. Eu tubi nu dau, s-ar putea sa fie hraniti numai cu tubi si de aceea.

Gurytza_ta
22-05-2007, 14:31
si eu am patit asa, adica sa am femele de guppy cocosate dupa nastere, dar de obicei ale mele nu mureau... am avut una enorma (vreo 7 cm), care a trait la mine vreo 2 ani si ceva, timp in care a nascut de foarte multe ori (ajunsesem sa scot de la ea peste 100 de pui/nastere). era intr-adevar foarte cocosata, dar nu parea sa o deranjeze acest lucru.

Gabii
23-05-2007, 09:51
Crescatorii care inmultesc guppy- cei care selectioneaza guppy pe culori etc au alta tehnica: de mici ii separa - puii masculi de puii femele. E FOARTE IMPORTANT pentru dezvoltarea femelei sa NU ramana gestanta la 5 -6 saptamani de la nastere (femelele de guppy pot ramane gestante chiar si dupa 4 saptamani de la nasterea lor). Daca femelele NU au masculi pe langa coada lor la tinerete- ele apuca sa se dezvolte si sa se maturizeze ca lumea, cresc MULT MAI MARI. La fel si masculii - daca sunt tinuti numai cu masculi, nu fugaresc femelele toata ziua si cresc si ei destul de mari.
Pentru selectia culorilor e foarte simplu apoi: se ia unu - doi sau mai multi masculi din rasa dorita si se pun impreuna cu femelele de aceeasi rasa in alt recipient. Proceldeul asta e folosit de cei care intr-adevar doresc sa faca selectie. Majoritatea celor care au guppy insa- ii lasa sa se alea-alea masculii cu femelele in acvariul comun si sa iasa ce-o iesi. e important de stiut ca si la guppy, ca si la Black molly sau Xifo - femelele dupa un nr de fatari imbatranesc si incep sa fete pui nedezvoltati sau morti, pui degenerati etc. De aceea procedeul cu separarea are avantajul ca femelele incep sa fete abia cand sunt ele mari si sanatoase, uneori poate dura si trei - patru luni pana o femela de guppy ajunge la marimea optima pentru a putea fi data la imperecheat. Dar desi incepe sa fete mai tarziu, - ea va face mai multi pui la o fatare si pui viabili si sanatosi. alea 10 -15 fatari din viata ei vor fi mult mai "eficiente". Dupa alea 10 -15 fatari femela se paote deja considera "batrana". De asemenea procedeul asta ajuta mult la scaderea mortalitatii in randul femelelor de guppy inainte sau imediat dupa momentul nasterii.

Juwel
23-05-2007, 12:43
Intradevar, ai dreptate. Asa ar trebui, pestii sa atinga intai maturitatea sexuala.
Numai ca in cazul meu, femela era gestanta de cand am luat-o. Greseala mea, trebuia sa fiu mai atent.
Tot ce ai zis tu e ok pana cand pestii sunt scosi la vanzare. In acel moment sunt pusi in acelasi tank si normal ca incepe distractia, chiar daca sunt inca pui...

haryalma
21-06-2015, 16:49
Buna tuturor! Am cautat un post pe problema asta, cred ca asta e cel mai nimerit. Am luat de la pet, a treia oara, black molly, datorita schimbarii de apa ( sau nu numai), au depus, dupa care au ramas cu coloana stramba, miscari dificile si,inevitabil, neputandu-se alimenta, au murit..Sa inteleg ca se datoreaza unei fortari a fatarii sau asta se intampla frecvent? Ce ma sfatuiti sa fac, nu prea imi vine sa cumpar pesti ca sa-i am doua zile...?!