PDA

View Full Version : Clipsuri de sustinere tuburi



Ro_land
03-04-2007, 11:15
Intrebare: cu ce prindeti tuburile de capac in cazul in care nu aveti soclu pentru ele (in sensul ca firele sunt legate direct la tub fara soclu)?
Eu am niste clipsuri de plastic care sunt pentru asa ceva dar probabil din cauza caldurii se rup dupa o luna. Am schimbat deja cateva si tot se rup.
Ar trebui ceva din alt material sau eventual metal cum se vede si aici (http://www.firstlightdirect.com/pp/Fluorescent_Starters_Ballasts_End_Caps/Fluorescent_Tube_End_Caps/Terry_Clips_for_T8_1Inch_Fluorescent_Tubes.html).
Acum le-am legat cu sfoara.

Aici (http://www.acvarist.ro/photo/acvarii-capac-hagen-lightglo-cu-tub-aditional-de-30w-549.htm) se vede despre ce vorbesc.

Solaris
03-04-2007, 11:27
eu am lipit cu Picatura multe clipsuri si nu au fost probleme.

Ro_land
03-04-2007, 11:31
Si eu am incercat sa lipesc (nu cu picatura ci cu Bison special pentru plastic, rezistent la temperaturi inalte) dar suprafata de lipire este prea mica si forta cu care apasa tubul prea mare (practic tot timpul este sub presiune fiindca asa tine tubul). Fara nici un rezultat asa ca trebuie sa caut o alternativa pentru clipsurile astea, eventual de la o alta firma. Cred ca de vina este compozitia plasticului.

scorpion1195
03-04-2007, 11:40
daca nu ma inseala memoria, cei de la JBL au clipsuri metalice. Mai caut, daca gasesc, te anunt

LupeLupino
03-04-2007, 11:48
Eu folosesc clipsurile luate odata cu balastul electronic. Le am in functiune de 4 luni si nu am avut probleme. Chiar de curand, am schimbat 830-urile cu Osram Fluora (inca o data multumiri, se stie cui :mrgreen: ) si iarasi nu au fost probleme. ;)

Ro_land
03-04-2007, 12:20
scorpion1195 cred ca ai dreptate, acum imi aduc aminte ca parca am vazut si eu. Trebuie sa vad daca au si in magazin la noi :thumbleft
Uite aici:
http://www.jbl.de/factmanager/factmanagerbilder/autosized/234_239_6170300_1.jpg http://www.jbl.de/factmanager/factmanagerbilder/autosized/219_240_6170300_2.jpg

razvan
03-04-2007, 12:57
se gasesc la orice magazin de "electrice" , socluri pentru tubul de neon, ce au prevazute o "ureche - gaura - decupare", astfel incit sa poata fi prinse FERM cu un kippling (holtzsurub) de soclul pe care va sta. daca nu ma insala memoria, e aproximativ 0.20 - 0.50 ron, si spre deosebire de multe socluri de pe corpuri chiar si de firma. prind foarte bine capul tubului.

Ro_land
03-04-2007, 13:22
Ai cumva o poza sau un link spre asa ceva ca nu stiu exact despre ce vorbesti?

razvan
03-04-2007, 14:23
in 10 min, in galeria mea.. si in functie de cit de repede sunt validate de cei in masura.


completat mai tarziu;)
berbec mai sunt...
am urcat pozele, dupa care am recitit postul tau initial .... si am vazut linkurile... se pare ca nu sunt chiar ce-ti trebuie...

Daniel
03-04-2007, 22:10
Ce porcarii pot sa faca unele firme cu renume!
Razvan are mare dreptate. Si eu folosesc respectivele dulii de care vorbea el. Costa 2 lei bucata. Rezista ani buni.

Ro_land
04-04-2007, 09:44
Din pacate eu am nevoie de astfel de porcarii si nu de dulii.
De dulii as fi avut nevoie dar nu am gasit din acelea izolate pentru mediu umed cum sunt cele din capacul original...

LupeLupino
04-04-2007, 09:47
Nu stiu daca spun o prostie :? , dar cred ca s-ar putea folosi acele cleme destinate pozarii pexalului pe perete! Bineinteles, cele cu dimensiune corespunzatoare diametrului tuburilor!!!

Ro_land
18-04-2007, 16:10
razvan in legatura cu soclurile prezentate de tine, cum se realizeaza etansarea dat fiind faptul ca tuburile sunt intr-un mediu cu umiditate ridicata sau chiar poate ajunge apa direct pe ele? Exista un capac de sticla intre tuburi si apa?

razvan
18-04-2007, 16:17
cele prezentate de mine nu cred ca sunt produse cu gindul folosirii in medii umede..

la clemele de fixare a firelor, cred ca putin silicon ar face minuni..
in partea cu tubul.. orice paravan "antistropi" e binevenit.

Ro_land
18-04-2007, 16:22
Ma interesa in sensul ca vreau o metoda de a prinde tuburile astfel incat sa le pot schimba cat mai usor daca vreau. Acum daca folosesc o etansare cu silicon, izolator etc, acest lucru nu este o operatie de cateva minute. Cel mai ideal ar fi sa folosesc socluri izolate pentru medii umede, de genul celor care vin cu capacele originale, dar nu gasesc asa ceva in magazine...

titi
18-04-2007, 16:54
eu l-am legat cu banda izolatoare la capete de soclu existent , si din loc in loc , cu o sirma subtire de cupru de celalalt tub si stau paralel . iar la capete am pus cite un furtunas subtire care tine cablul prins de bornele lui si il si izoleaza. la tine mi se pare ca al treilea ( cel aditional ) se apropie prea mult de nivelul apei cum e asezat

Ro_land
18-04-2007, 16:58
Da, stiu dar nu am de ales pentru ca in mijloc este un spatiu in interior pentru balast etc. Acum este izolat cu furtunas din acela care se strange pe fir daca aplici caldura, plus plastic din pistol din acela cu baton de plastic si banda izolatoare peste.
La vremea aia am cautat socluri din acelea speciale dar nu am gasit. Acum imi zice cineva ca ar exista, cel putin corpuri de iluminat pentru mediu umed, dar nu stiu daca se gasesc si socluri separat.

titi
18-04-2007, 17:23
si daca il pui acolo , chiar avind clipsuri , nu ajunge in apa ?sau cobori nivelul apei sub marginea capacului ?

Ro_land
18-04-2007, 20:42
Nu trebuie sa cobor nivelul apei din aceasta cauza, tuburile sunt la o distanta de 4 cm de luciul apei.

ionutlatcan
19-04-2007, 12:52
va vand un pont
doua gauri de 4mm in capac, prin ele se baga pisicutele sau curelusele alea din plastic care strang bine. se introduce varful in interior, se face o bucla, apoi se scoate afara si se prinde in acea catarama care nu ii da voie sa se desfaca

in acele bucle bagati neoanele...

se strange ca sarea ....dupa gust :mrgreen:

Ro_land
19-04-2007, 13:15
Si cu aste nu lipesti tuburile de capac? Adica nu stau lipite de capac daca le strangi?

ionutlatcan
19-04-2007, 15:08
daca le strangi la maxim stau lipitte
daca le lasi mai largi.....nu stau lipite
daca vrei sa stea departate de capac pui o bucata de polistiren sau altceva si trangi treaba ca sa stea si fixata si departata de suport
simplu si ieftin

Ro_land
19-04-2007, 15:10
Corect, dar asta nu rezolva problema inlocuirii rapide a tuburilor...

ionutlatcan
19-04-2007, 15:12
ce vrei sa spui??
eu am raspuns la intrebarea existentei unor suporti pentru neoane care sa nu se incinga sau sa strice neonul.

wolfi
19-04-2007, 15:51
ei, nu iti ia asa de mult timp sa desfaci soricelul (la noi asa se cheama :D) cu o lama de briceag, schimbi tubul si prinzi soricelul la loc

Ro_land
19-04-2007, 15:57
Aici ma refer la schimbarea tubului in totalitate, adica desfacerea legaturilor electrice etc. Un soclu izolat este ideal. Am apelat la aceste clipsuri numai pentru ca nu am gasit astfel de socluri. Problema mea era ca clipsurile de plastic se rupeau dupa o luna. Se pare ca JBL comercializeaza astfel de clipsuri dar din metal care probabil ca nu se mai rup. Si repet inca odata, scoluri izolate sunt cele care rezolva toate probeleme.

Ro_land
22-09-2007, 21:06
Mai eu nu stiu cum sta treaba cu calitatea plasticului la acele cleme de prindere dar la mine se rup toate in timp. Am luat cleme de plastic de la un magazin DIY, s-au rupt, am luat reflectoare JBL care normal ca au venit cu cleme de plastic, s-au rupt si alea. Inseamna ca trebuie sa cumpar si pentru reflectoare, tot de la JBL, cleme metalice care se vand in pereche si nu sunt chiar ieftine...