PDA

View Full Version : carasi-am nevoie de cateva sfaturi...

Cispri
28-12-2009, 23:22
buna...intentionez sa achizitionez 2 pui de carasi si am nevoie de cateva sfaturi cum ar fi:
-i-as putea tine in acvariul de 60 l impreuna cu celelate specii(adica guppy,platy,molly,neon si corry) desi stiu ca deobicei ei stau separat(cineva mi-a zis ca cel mai bine ar fi sa iau pui deoarece cei mari pot fi agresivi cu celalte specii,iar daca sunt mici se obisnuiesc treptat cu celalte specii)
-dar daca nu se poate nu mai cumpar deoarece nu as vrea sa ii chinui degeaba sau sa chinui restul pestilor....
-mentionez ca persoana care m-a sfatuit este un crescator cu experienta iar la el a reusit acest lucru iar acum carasii lui sunt mari si bine mersi,dar totusi nu vreau sa risc....
asa ca va rog daca ma puteti sfatui ce sa fac sa ii pun impreuna cu vivipari si restul sau sa fac un alt acvariu doar pentru ei.....

Alt_Razvan
28-12-2009, 23:30
1. Nu-i lua !
2. Mai citeste despre compatibilitatea intre specii ;)

Cispri
28-12-2009, 23:32
ma gandeam ca asa se va intampla multumesc de avertisment dar ma gandesc totusi daca le-as face un acvariu seaprat doar pentru ei unde sa creasca singuri ar fi bine?

Alt_Razvan
28-12-2009, 23:34
mult mai bine.. dar retine ca fiecare caras are nevoie de minim 50L apa..

Cispri
28-12-2009, 23:37
deci asta ar insemna ca pentru 2 carasi ca nu vreau mai multi ar trebui sa fac un acvariu de 100l?

zfcristian
29-12-2009, 00:01
deci asta ar insemna ca pentru 2 carasi ca nu vreau mai multi ar trebui sa fac un acvariu de 100l?
Dap pentru ca or sa creasca, ai nevoie si de o filtrare buna plus ca vara o sa ai probleme cu temperatura apei, cel mai bine ar fi sa renunti la idee!

Cispri
29-12-2009, 00:06
cam asa e cred ca cel mai bine ar fi sa renunt la idee.....va multumesc ca m-ati ajutat cu sfaturi foarte bune inainte de a face vreo prostie :grin:

P.S. ma gandesc totusi daca as lua niste zebre ce ziceti ele ar sta cu viviparii ca am vazut multe acvarii in care erau prezente alaturi de vivipari.