PDA

View Full Version : Gris



woolphy
31-03-2007, 19:55
Inevitabil, a dat peste mine grisul. Am citit posturile despre tratare si deja am inceput sa ridic incet temperatura la 28-29 de grade. Eu am neoni clasici si tetrazone in acvariu. Vor rezista neonii la asa temperatura. Am citit ca si putina sare grunjoasa face bine. Suporta nenii o cantitate anume de sare? daca da, cam cat?
Inca o chestie ciudata este ca pe tetrazone nici macar un punct nu vad... neonii toti au 2-3 puncte pe ei. Este posibil sa nu fie gris? Punctele sunt f f mici, doua-trei zecimi de milimetru, albe situate in special pe inotatoarea codala si cea dorsala. Mai sunt 2-3 neoni care au si pe corp.
Merci

andrei_fisher
31-03-2007, 20:50
ce acvariu ai.ai filtru intern daca da scoate buretele de la el si lasal sa mearga in continuu.nu e indicat sa bagi si sare si sa cresti temperatura .ori una ori alta.

Solaris
01-04-2007, 00:10
din contra, cresterea temperaturii merge foarte bine cu sarea. in rest sa ai aerare buna. si sare nu 'putina' ci dupa reteta din topicul sticky cu grisul.
http://www.acvarist.ro/forum/viewtopic.php?t=425

woolphy
01-04-2007, 12:00
Pana acum ii 1-1 :P . Mai isi spune cineva parerea? Tin sa mentionez ca in acvariu am si 4 corydoras albino care din cate stiu nu se prea intelege cu sarea.

Laurentiu Craciunas
01-04-2007, 12:10
Boala i-a afectat si pe corydoras?

lupul-sur
01-04-2007, 12:13
Combina temperatura cu sarea, ai grija sa pui sarea dizolvata

woolphy
01-04-2007, 12:20
Pe cory nu vad nici un punct. Adevarul ii ca sunt si albi si f mici si este mai greu de observat. Dar oricat ma uit nu vad nimic pe ei. De asemenea nu vad nimik nici pe tetrazone. Doar pe neoni si ancistrus vad acele punctulete. Momentan temperatura este la 30 de grade. Se mentine intre 30 si 31. Pestii au pofta de mancare doar ca sunt putin mai agitati si respira repede. Am sa pun si sare incepand de maine, sa ii las putin sa se obisuniasca cu temp.

Laurentiu Craciunas
01-04-2007, 12:21
Vezi ca incalci o regula foarte importanta. Tratamentul nu se aplica si pestilor sanatosi. Cand apare o boala in acvariu, transferi pestii afectati cat de repede poti intr-un acvariu carantina. Daca ii lasi impreuna risti sa se imbolnaveasca toti.

woolphy
01-04-2007, 12:26
Pai da, sunt constient de asta, dar eu vreau sa tratez "acvariul" si nu doar 2-3 pesti deoarece nu stiu daca mai exista sau nu parazitul in apa, pe plante sau substrat. Pt ca nu vad puncte pe cory sau tetrazone nu inseamna ca acestia nu pot avea parazitul in stadiu incipient de dezvoltare astfel incat sa nu il pot observa eu. Din acest motiv m-am gandit sa aplic tratamentul in tot acvariul. Poate ca nu fac bine....... :?

Laurentiu Craciunas
01-04-2007, 12:29
Eu n-as face asa, pestii se tin in carantina macar 4 saptamani, timp in care daca ar fi si ceilalti bolnavi ar aparea semne si i-ai transfera in acvariul carantina.

andrei_fisher
01-04-2007, 17:28
poti sa incerci sa pui triplaflavin in loc de sare,mai ales ca ai cory....

Gabii
02-04-2007, 08:50
Cred ca e un topic sticky foarte bun cu privire la gris si diversele metode de tratament...

woolphy
02-04-2007, 18:29
1. Stiu ca este acel topic sticky, l-am citit, dar aveam nelamurirea cu privire la sare si neoni/cory pe care ii stiu f f sensibili la orice cantitate de sare plus ca in momentul in care am deschis topicul nu eram convins ca este gris. Acum sunt!
2. Acel medicament "triplaflavin" este din farmacie sau din ceva pet-shop mai bine aprovizionat? Imi poate spune cineva de cine este facut si ce anume contine poate gasesc ceva asemanator pt ca in cluj, in cazul in care este din pet-shop, chiar ma indoiesc sa gasesc.

Laurentiu Craciunas
02-04-2007, 19:11
Gasesti si in Cluj, eu am luat de la magazinul de langa regionala cfr. E destul de bine aprovizionat.

woolphy
02-04-2007, 19:12
Merci de sfaturi!!!

woolphy
02-04-2007, 21:14
Pana la urma am cumparat Sera Costapur. Am nimerit in magazin cu un doctor veterinar care m-a sfatuit sa aleg Sera Costapur in loc de Triplaflavin. Si am spus ca daca omul tot a facut o facultate merita sa incerc. Apa are acum o culoare verziuie. sper sa nu fi pus prea mult medicament deoarece si acela este pe baza de verde de malachit si sa nu pateasca pestii ceva. va tin la curent cu ce se intampla.