PDA

View Full Version : E cumva o problema?

Edi
31-03-2007, 16:57
Mereu cand imi iau un Betta il gasesc rupt in doua sau mancat pe jumatate o sa va descriu acvariul si imi spunteti daca e vreo problema :are 17L
4 xipho
3 carasi
1 sanitar urias
5-6 guppy
1 broscuta testoasa cu tample rosii
2 molly
1 coridoras
1 zebra
si cam atat sa imi spuneti daca e vreo problema!!!!!VA ROG!!! :!:

andrei_fisher
31-03-2007, 17:09
probleme sunt multe:in primul rand broscuta poti sa o tii dar scoti pestii sau invers(hotararea e a ta).in al 2-lea rand sunt foarte multi pesti.renunta la zebra,carasii nu au ce cauta impreuna cu viviparii(guppy,molii,xifo),de asemenea scoate sanitaru urias.in concluzie acvariul tau ar trebui sa arate cam asa:2-3 xifo,4-5 gupy si 2 molii,si 2 cory.si asa e cam suprapopulat dar cu o oxigenare buna mai merge.

Edi
31-03-2007, 17:24
o sa fac ce mi-ai propus!

Burn_x1
01-04-2007, 11:45
E foarte suprapopulat. Alege doar 3-4 guppy si 1 cory

LupeLupino
01-04-2007, 11:50
acvariul tau ar trebui sa arate cam asa:2-3 xifo,4-5 gupy si 2 molii,si 2 cory.si asa e cam suprapopulat dar cu o oxigenare buna mai merge.

:shock: Da-mi voie sa te contrazic! La cei 17 L mai mult de cei 4-5 Guppy si 1 cory inseamna clar Suprapopulare! :mrgreen:

Xifo ajunge la 7-8 cm - 3 buc s-ar multumi cu vreo 20 L :mrgreen:
Molly ajunge la 5-7 cm - vezi mai sus

andrei_fisher
01-04-2007, 16:31
ai perfecta dreptate lupelupino dar te rog citeste tot postul si o sa vezi ca am zis ca si asa e suprapopulat(la varianta pe care am priopus-o),insa mai stiu ca si eu cand eram mic voiam multi,multi pesti(Edi a zis ca are 10 ani)

razvan
01-04-2007, 18:46
si ?? in consecinta, ce sa faca???
sa reduca numarul pestilor si sa intre intr-o relativa normalitate (daca normal se poate numi un bazin de 17 l) sau sa mai bage o mana de pesti, care vor continua sa se imbolnaveasca, si sa ne imbolnaveasca si pe "noi" de nervi cu intrebari "ce sa faca, ca sa nu-i mai moara pestii" ????

andrei_fisher
01-04-2007, 23:24
Ai dreptate, dar eu il cam inteleg pentru ca si eu am avut pesti de mic(cam aceeasi varsta),si daca e la fel de entuziasmat cum eram si eu probabil o sa isi achizitioneze un bazin mai mare.insa de remarcat si apreciat postul lui"o sa fac ce mi-ai propus"prin care cred eu invata ,fata de altii care sunt sfatuiti si nu iau in seama.toti facem greseli,toti invatam pe parcurs,toti suntem speriati la inceput cand avem pestii bolnavi s.a.cazul lui e unul fericit eu cand am inceput sa am pesti imi aduc aminte ca aveam intr-un bazin de nici 10 litrii vreo 30 pesti.si pe atunci nu aveam net si am invatat.daca vrei sa inveti se poate.

catalinsapasu
02-04-2007, 10:58
Eu la 10 ani aveam 20 de pesti intr-un bazin (ma rog, un borcan) de 5 litri.
Deci, Edi: scoate broasca aia, ca e carnivora. O sa iti manance toti pestii. Scoate carasii, pentru ca cresc foarte mari si au nevoie de spatiu. Daca nu au spatiu, vor muri.
Acum alege intre guppy, molly si xifo. Nu poti sa ii tii pe toti, pentru ca molly si xifo se fac destul de mari in timp, si or sa iti ciufuleasca guppy.
Betta sigur e mancat de broasca, pentru ca e cel mai puturos, cel mai lent.
Fa schimb partial de apa la 2 zile, pentru ca e foarte greu sa filtrezi acvariul ala (e prea mic). Si baga mult aer.

wolfi
12-04-2007, 17:36
E o problema in acvariul tau!
Daca intrebarea ta era ce sa faci cu betta, eu zic sa il pui singur intr-un borcan.

Edi
12-04-2007, 19:39
acei Betta mi-au murit inainte sa-mi iau Broasca :x

oviliv79
12-04-2007, 21:44
Scapa de adunatura aia...xifo,carasi,sanitar urias :lol: .testoasa....chiar si de zebra(nu-i prieste singura)...
Asculta sfaturile pe care le primesti...si pe urma mai intreaba.... ;)
sau mai bine fa rost de un acvariu mai mare :mrgreen:

georgian
14-04-2007, 23:59
scuze de la inceput. vad ca multi se agita si omu' dupa ce arunca piatra in balta, nici nu mai are bunavointa de a raspunde.
e chestie de bun simt.
nu m-am putut abtine.

Juwel
05-05-2007, 00:09
Edi, daca e adevarat ca ai 10 ani, atunci felicitari pentru modul de adresare si pentru pasiunea care te-a facut sa vii in aceasta comunitate.
Acum daca e sa rezolvi problema pentru Betta, incearca sa-ti mai iei un acvariu tip GEO, volum mic in care sa cresti cel mai frumos Betta pe care il gasesti in piata.
Restul pestilor deja sunt stressati la maxim din mai multe motive, printre care cel mai important este, asa cum spun toti colegii de mai sus, suprapopularea. In acel acvariu de 17 l ar trebui, dupa parerea mea sa cresti numai guppi. Gaseste cateva exemplare frumoase, masculi si cateva femele si ai sa ai surpriza sa gasesti si cativa puiuti printre plante peste ceva timp.
Dupa parerea mea restul pestilor nu au ce cauta intr-un acvariu de 17 l.
Iar broasca fa-o cadou cuiva, sau da-o la schimb pentru altceva legat de acvariu, asta daca nu-i cumperi si ei un acvariu separat.
In rest, nu intra in panica: totul se invata (n-ai vrea sa stii cum cresteam eu pesti la 10 ani :) ).

RazvanIlie
25-10-2008, 16:25
parerea mea...ai 3 variante:

prima ar fi sa pastrezi numai betta...cu putina atentie din partea ta...ar fi foarte fericit in acel acvariu

a 2-a ar fi sa pastrezi vreo 3 guppy(2 masculi si o femela) si vreo 3 xipho..

a 3-a ar fi sa pastrezi numai broscuta....dar n-ai sa poti s-o faci fericita intr-un acvariu asa de mic...ele mai cresc si au nevoie de spatiu

acum depinde de tine ce alegi sa pastrezi in continuare..numai bine si..APA LIMPEDE :bounce :bounce :bounce

andreic
25-10-2008, 16:34
De curiozitate, tu te-ai uitat la data? Postul acela are mai mult de un an.

Juwel
25-10-2008, 17:29
=)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =))

Ei, na. Intre timp a crescut si broasca si Edi.... Acum are 11 ani! (Edi nu broasca).

Zytahar
25-10-2008, 20:36
Pe langa diferenta mare de timp dintre postul original si raspunsul tau, ai zis:

a 2-a ar fi sa pastrezi vreo 3 guppy(2 masculi si o femela) si vreo 3 xipho..

Nu e bine asa, din 3 guppy, 2 trenuie sa fie femele si doar unul mascul. In plus, cum au zis si altii, doar 3 xipho in 17 L ar fi la limita; 3 gupp si 3 xipho ar fi prea mult.

Scuze de offtopic, stergeti postul daca e necesar, nu vreau sa fiu acuzat de nimic :)

Juwel
25-10-2008, 23:26
Nu ai fost off topic si nu ai de ce sa fii acuzat de ceva. Ai raspuns la o problema postata azi.
Si ai dreptate cu guppy si xipho.