PDA

View Full Version : probleme cu beta



adrian
19-02-2006, 23:58
salut sant adrian .sant proaspat in acvaristica de vreo sase luni .am si eu o beta femela i sa umflat burta foarte mult si nu mananca .am separato de ceilalti pesti nu stiu ce tratament sa ii aplic.daca ma puteti ajuta.astept raspunsuri.

bogdan
20-02-2006, 11:03
Daca nu este femela si nu cumva are icre poti sa o masezi usor pe abdomen de 3 ori pe zii da f usor.Cred ca este singurul tratament care va da roade in cazul acestei boli de care sufera pestele .

bazil88
21-02-2006, 11:58
cam ce varsta are femela?
daca este matura atunci trebuie sa o scoti impreuna cu un mascul sa depuna icrele altfel ... va murii
deci acolo unde ai separat-o punei si un mascul, ridica temperatura cu cateva grade ( in jurul la 28-30) va depune si totul va fi OK!

sorel
21-02-2006, 18:42
Nu moare cu icrele in ea, nu va speriati.
Femela mea de betta m-a luat prin surprindere cand a dat drumul la icre prima data, si le-a varsat printre niste frunze de giganteea. Apoi le-a mancat la concurenta cu discusii. :cry:

adrian
21-02-2006, 23:01
salut beta este o femela de 8 luni am separato dar masculul are doar2luni si doua saptamani.mai bine sa aibe icre decat vreo boala .am separato de 2 zile si pare mai vioaie ii fac masaj pe burta fff incet va mai tin la curent cu ce se intampla.va multumesc pentru raspunsuri

vyrussu
12-03-2006, 09:30
Cam micutz masculul, dar cred, ca daca il accepta femela, va reusi cumva sa o faca sa elimine din icre, chiar daca nu pe toate. Eu am patit ca s-au cuplat si au tot depus icre, iar de la un moment dat, masculul o indeparta pe femela, am scos-o din acvariu si am pus-o in cel comunitar, crezand ca s-a golit de icre, insa am vazut cum in acvariul comunitar elimina singura icre. Cand nu va putea sa se mai abtina, probabil ca le va elimina si la tine

danarion
15-03-2006, 00:00
Si eu am o problema asemanatoare cu o femela de betta.Mentionez ca nu mai am mascul deoarece cel pe care il aveam a murit de batranete,cred.
Femela are corpul mult marit in volum si toti solzii zburliti,nu mananca si se deplaseaza greoi.
Este bolnava sau problema e de la icre?Ce sa fac?

danarion
17-03-2006, 01:15
Epilog: femela nu a supravietuit noptii.Dimineata am gasit-o si ii crapase burta asa ca ipoteza ca daca nu e imperecheata moare pare a fi cat se poate de valabila :(

vyrussu
17-03-2006, 20:28
Epilog: femela nu a supravietuit noptii.Dimineata am gasit-o si ii crapase burta asa ca ipoteza ca daca nu e imperecheata moare pare a fi cat se poate de valabila :(
Imi este greu sa cred, ca din cauza icrelor i-a crepat burta, mai probabil este de la prea multa mancare; dar cine stie, poate a fost si de la icre, insa cam greu de crezut.

mona
18-03-2006, 00:02
Daca avea solzii departati de corp e posibil sa fi fost bolnava... Parca hidropisie se numeste boala si din cate stiu eu e o infectie interna si contagioasa, iti poate afecta si ceilalti pesti din acvariu.

sorel
18-03-2006, 09:09
Mona are dreptate. Peste umflat si cu solzii zbarliti = Hidropizia. Asta este o infectie bacteriana interna, care netratata duce la distrugerea aparatului digestiv, si in final la afectarea rinichilor. In momentul asta urina nu mai se acumuleaza in cavitatea abdominala, in alveolele solzilor si in spatele ochilor, astfel incat ii se zbarlesc solzii si se pot umfla ochii.
Trebuia tratat cu Sera baktopur direct.

mona
18-03-2006, 12:50
Macar instituie carantina pentru ceilalti pesti si urmareste-i atent, sa nu mai fie vreunul bolnav si sa-l pierzi si pe acela.

Radu
02-04-2006, 16:15
O femela nu moare daca are icre indiferent daca are sau nu mascul.
In privinta masculului, nu cred ca el va face fata. Se poate ca daca il bagi la imperecheat cu ea, sa ti-l omoare (probabil ca nu ar face fata sarcinii de tata). Este un comportament tipic bettelor. In general pericolul le paste pe femele inainte dar mai ales dupa ce acestea au scapat de icre cand masculul le ia in primire si le protejeaza fata de aceasta (comportament specific Belontiidae-lor si mai putin guramilor care isi mai halesc si ei icrele si sunt cam nepasatori cu soarta acestora).
Cat despre boala, am auzit de ea dar nu stiu cum se trateaza. Cred ca trebuie sa izolezi pestii intr-un acvariu carantina, sa cresti temperatura cu cateva grade si sa institui un tratament antibiotic intrucat este vorba de o bacterie si trebuie dat oxigenul mai tare (cresterea temperaturii determina cresterea metabolismului pestilor).