PDA

View Full Version : numarul de pesti intr-un acvariu de 60l????



clodul
30-03-2007, 01:52
O intrebare! Cam care ar fi numarul de pesti intr-un acvariu de 60 de l populat cu vivipari, mai escact cu xifo/guppy/ molly/ platy? Cred ca eu am inteles gresit...pentru ca auzisem ca ar fi cam 1,5 l pe cap de pestisor..mai exact la cei mici de maxim 5 cm? Va rog sa imi dea cineva detalii.
Eu am cam 25 acuma dar am primit niste guppy super si as vrea sa-i bag in acvariul mare de vivipari. Si asta ar face ca populatia mea sa se ridice la 45-48 de flestisori ceea ce cred ca-i riscant datorita suprapopularii dar am avut discutii serioase cu mai multi amici despre acest subiect si majoritatea sustin ca datorita faptului ca sunt guppy nu o da fie probleme ca s-ar ajunge la numarul de 45 in 60 de litri de apa.
Va rog parerea cu cit mai multe detalii.
Ceau
ps .am uitat :filtru extern ,3 neoane de 20/aqua/flora si 860/,incalzitor , plante 6 la numar nu le stiu denumirile....cam asta ar fi.

LupeLupino
30-03-2007, 07:51
Pai, simplu:
a - un mascul Guppy la maturitate - ~ 3 cm
b - o femela Guppy la maturitate - ~ 4 cm
c - un mascul Xifo la maturitate - ~ 6 cm
d - o femela Xifo la maturitate - ~ 7 cm

Calcul: a x 3 cm x 1,5 + b x 4 cm x 1,5 + c x 6 cm x 1,5 + d x 7 cm x 1,5 = volum de apa necesar (L)

unde inlocuiesti a - numar masculi Guppy
b - numar femele Guppy
c - numar masculi Xifo
d - numar femele Xifo

Daca mai ai si alte specii de vivipari, te documentezi asupra dimensiunilor pe care le ating la maturitate si le introduci in formula dupa model.
Vezi ce-ti iese (ce ar trebui sa-ti iasa) din acvariul tau SUPRAPOPULAT! :mrgreen: