PDA

View Full Version : ajutooor....am un gupy bolnav



genu999
29-03-2007, 14:29
tocmai am luat 3 masculi de gupy de la magazin si i-am bagat in acvariu dupa ce s-au acomodat si pareau ca se simt bine...in acvariu mai aveam 1 mascul si 3 femele de gupy + 1 labeo bicolor....credeti ca l-o fi ciupit labeo? acum il vad ca nu prea are echilibru...sta mai mult aplecat spre stanga si cu botul in jos....

LupeLupino
29-03-2007, 14:57
Este vorba de acel "acvariu" micut in care ne povesteai intr-un alt post? Parca acolo ai fost sfatuit sa scoti acel Labeo si tu mai aduci si alti locatari? :shock:

genu999
29-03-2007, 15:11
lasa ca am vazut intr-un acvariu de 20 de litri aproape 50 de pesti...si nu se mai omorau intre ei...si erau si 4 sau 5 labeo si cativa gupy si 2 gurami si xifo si moli...spuneti-mi cum as putyea sa-l salvez...ca e cam in deriva

razvan
29-03-2007, 16:04
neicusorule... vrei sfaturi? ti s-a dat unul
daca ne iei cu "lasa ca am vazut eu undeva" poate ar fi indicat sa intrebi acolo, cum face de tine asa aglomeratie.
considera aceste "vorbe" ca fiind o atentionare a faptului ca nu-i nevoie sa te "zburlesti" la cineva care iti spune ca gresesti in felul in care vezi acvaristica.

cum poti sa ii salvezi?? sa-i muti pe toti intr-un ACVARIU ;), sau sa muti labeo in alt recipient.

Mugabis
22-05-2007, 21:59
am o femela gupy care este dupa a doua nastere in prima a fost totul k dar a doua a nascut puii morti.Acum dupa o saptamana am descoperit azi ca sta cu botul in jos si coada sus parca nu mai are echilibru.Sta mai mult pe la suprafata si mi se pare ca ajunge cu greutate la fund aproape ca nu o face deloc.Care sa fie cauza?Batranete?. O detin de aprox un an jum.