PDA

View Full Version : Proiect - Acvariu !



costtyyore
12-12-2009, 10:38
Salut ! Gata , m`am hotarat sa imi fac un acvariu nou ... cu
dimensiunile : 60Lx35lx35h , si urmatoarele , nu cred ca le pot spune nelamuriri , dar sa fiu convins :
- sticla trebuie de 5 mm nu? Volumul acvariului : 70 L .
- puteti sa imi recomandati un silicon bun pentru lipit acvarii ? (calitate)
- la iluminat nu ma pricep deloc , trebuie sa (mai) citesc ... sau daca imi puteti zice ( macar numarul de neoane ca sa stiu cum sa fac capacul )
- daca imi puteti spune un filtru de calitate , intern , care sa faca (daca se poate) toate tipurile de filtrari ( mecanica , chimica , biologica ) ... debitul acestuia ar trebui sa fie intre 300-500 L , eu am gasit cateva modele dar , vreau sa vad ce imi recomandati .
- un incalzitor , pe calculatorul de pe site zice de 90 W , adica 100W , aici trebuie sa caut unu bun .
Cam atat deocamdata , eu trebuie sa incep sa le cumpar pe toate rand pe rand . Multumesc !

Nicu Iuja
12-12-2009, 22:26
Incearca sa-l faci de 65 cm latime ca sa incapi lejer cu tuburile standard
Daca vrei sa plantezi si sa te poti juca in voie cu plantele fa-l de minim 40 inaltime si daca ai loc sa adaugi si latimii cativa cm atunci ai loc de desfasurare si in adancime.
La dimensiunile astea cred ca ar trebui sa te gandesti la un geam de 8 macar. Nu te juca cu grosimea geamului findca eu am facut-o candva demult si sa vezi ce desteptare am dat la 2 noaptea familiei cand a inceput sa navaleasca in dormitor 200 litri de apa.
Parintii mei au tacut malc si am adunat mpreuna covorul, l-am intins la scurs pe balcon, am adunat apa cu carpe si am uscat locul iar mama mi-a oferit un borcan mare de muraturi sa-mi pun pestii si plantele. A doua zi dupa ce am spalat covorul am primit bani pentru doua acvarii mai mici dar cu geam mai gros. Daca parintii mei mi-ar fi reprosat ceva atunci probabil ca astazi as fi avut alta pasiune. Aveam 14 ani si am invatat ca, grosimea geamului este direct proportionala cu linistea sufletului. ;)

DrLED
13-12-2009, 03:35
Incearca sa-l faci de 65 cm latime ca sa incapi lejer cu tuburile standard

65 latime?? Si despre ce tuburi este vorba?

Sebastian Costin
13-12-2009, 10:56
in 60x30 este dimensiunea standard la acvarii, asta ca sa gasesti capac de firma. Daca vrei sa il faci home made. in 60x35cm recomand urmatoarele neoane:
Osram 865 T5 - HO - 24 w 3 buc
sau
Osram 865 T8 - 15 w 4 buc

heitulet
13-12-2009, 11:07
Incearca sa-l faci de 65 cm latime ca sa incapi lejer cu tuburile standard

65 latime?? Si despre ce tuburi este vorba?

Se referea la lungime, a gresit putin.

black_man_ady
13-12-2009, 17:32
Salut. Costy felicitari pentru initiativa...sa stii ca nu ai sa regreti.
2. Dimensiunile acvariului sunt destul de ok ca si estetica dar lungimea e prea mica pentru tuburile care se gasesc pe piata, adica ai mai putea mari lungimea cu 5 cm, iar in rest e ok.
2. Sticla poti folosi si de 6 cu intarituri dar si de 8 pentru o mai buna siguranta.
3. silicon este special pentru acvarii....ar trebui sa fie in orice magazin de constructii.
4. filtru iti recomand unul extern (nu ocupa spatiu in acvariu , plus ca are o filtrare mai buna si poti umbla usor la el fara sa deranjezi plante sau decoruri din acvariu)
5. incalzitorul minim 100w.

Si inca ceva: nu ne-ai spus ce fel de acvariu va fi.

Nicu Iuja
13-12-2009, 22:27
Incearca sa-l faci de 65 cm latime ca sa incapi lejer cu tuburile standard

65 latime?? Si despre ce tuburi este vorba?

Am scris 65 cm pentru a incapea si tuburile t8 de 18-20w in caz ca nu vrea t5. Personal prefer sa am loc de manevra sub capac si asta este motivul pentru care las marja mai mare
Capacul meu este dotat cu t5-uri si cu t8-uri pentru ca osram fluora nu se fabrica in format t5

valisiano123
13-12-2009, 22:42
Salut. Buna initiativa ;) ;) ca si lungime cum s-a spus mai sus fa-l macar de 65 cm pt a intra tuburi de 18w recomandabil osram 965 sau 865 si floura. Nu ar fii nici o problema daca l-ai face de 70 cm lungime. Ai avea mai mult spatiu de manevra pe acolo si o latime de 35-40 cm cm ca sa poti sa asezi ceva prin el. Ca si sticla iti recomand si eu un minim de 8 mm, sa fii sigur si sa dormi linistit :lol: ca patitu nu stie nimeni :lol: Ca si filtrare , daca nu imi permiti momentan un filtru extern din magazin poti sa faci asa ceva : http://forum.acvarist.ro/viewtopic.php?t=25152
In rest..... SPORRRRRR ;) :bounce si asteptam vesti

Daniel
13-12-2009, 22:46
.

Nicu Iuja
14-12-2009, 00:04
Tot citesc pe aici pe colo recomandarea unui fund mai gros decat fetele acvariului. Dupa mintea mea fundul acvariului este supus celor mai mici tensiuni dintre toate foile de sticla. Suportul acvariului trebuie sa fie obligatoriu plan si neaparat sa nu se inconvoaie sub greutatea ansamblului.
Asadar toate tensiunile suportate de fund sunt preluate de blatul suportului. Atata vreme cat nu se sprijina ceva cu muchii ascutite pe sticla eu personal nu vad nici un pericol.

black_man_ady
14-12-2009, 16:51
Sustin cele spuse de nicu.

adrian_b
15-12-2009, 01:55
Nu ne-ai spus daca e plantat, (putin, mediu, la greu) daca vrei sa fertilizezi, daca introduci Co2 ?


Daca vrei sa il faci home made. in 60x35cm recomand urmatoarele neoane:
Osram 865 T5 - HO - 24 w 3 buc
sau
Osram 865 T8 - 15 w 4 buc

Are prea multa lumina, 68 lm/L, doua T5 sunt suficiente.

Daniel
15-12-2009, 10:05
.

snakefishmike
15-12-2009, 10:26
In toata nebunia si "prostia" lor , americanii au reusit sa faca un bazin de 2 tone cu fundul din sticla de 4 . Si e perfect functional .
Nu ca as recomanda asa ceva , insa ... fizica tot fizica ramine daca luam in calcul planeitatea si rezistenta suprafetei pe care sta acvariul .

Daniel
15-12-2009, 10:34
.

black_man_ady
15-12-2009, 12:25
Off: mersi Daniel, dar la scoala nu cred ca se face ora de acvaristica si rezistenta sticlei. Cel putin unde am invatat eu.

black_man_ady
16-12-2009, 13:02
Deci ,Costy, pana la urma ce se mai aude despre acvariul????

andreic
17-12-2009, 16:53
Am curatat eu discutiile off topic. "Campania electorala" s-a terminat, deci, va rog sa va rezumati la acvatistica. Celelalte discutii se pot purta pe privat daca doriti.
Multumesc.