PDA

View Full Version : acvariul in dormitor



titi
26-03-2007, 14:42
salut , rog pareri si sfaturi despre consecintele amplasarii unui acvariu in dormitor, probabil stiti acele observatii folclorice despre reactiile acestui fapt asupra organismului uman si mai ales asupra copiilor . daca aveti articole si pareri de la medici rog o prezentare , ma intereseaza foarte mult .

a doua rugaminte este o parere despre care ar fi cei mai buni nutrienti pt. plante , solizi ( pastile ) sau lichizi , respectiv firma producatoare. merci

andrei_fisher
26-03-2007, 15:14
daca iti plasezi un acvariu in camera in primul rand trebuie sa il feresti de soare si in al doilea rand sa il etansezi foarte bine deoarece apa se va evapora si vei avea umiditate mare

Sorin
26-03-2007, 15:44
am un higrometru in camera cu acvariile (2 acvarii cu aproximativ 500l apa in total) si pot sustine ca nu provoaca o schimbare vizibila a umiditatii. Ambele acvarii au capac (dar nu grozav de etans). Daca nu te deranjeaza clipocitul apei, eu zic ca poti sa dormi linistit cu el in camera. Am inteles ca in cazul copiilor mici este contraindicat un acvariu in dormitor, dar e destul de confuza treaba. Pot sa iti confirm ca in general copii pot avea probleme cu alergii, mult mai mari decat adultii. Eu am fost alergic la puricii de balta (atat vii cat si uscati) cand eram mic. Dar in ziua de azi nu mai hranesti pestii cu asa ceva... Tetraminul nu mai ridica astfel de probleme.

scorpion1195
26-03-2007, 16:27
pe de alta parte, toata iarna parintii mei puneau o oala cu apa pe calorifer, pentru a mai creste putin umezeala din camera.

Nici nu stiu ce sa mai cred, dar cu un capac pe el, cat de cat etans, nu cred sa ai vre-o problema

Al_koholic
26-03-2007, 17:35
De pe la 6-7 ani am acvariu in dormitor. Ehhh...nu stiu de ce mi-au crescut coarne, gheare, o cocoasa, coada si solzi...dar in rest nu am nimic...sunt bine.

titi
26-03-2007, 17:39
va multumesc . ideea este ca asteptam un bebe care o sa stea in camera cu acvariul ( 70 l. net, capac juwel, filtru fluval 105 cu medii originale de filtrare) . eu am cerut parerile si sfaturile prin prisma asa ziselor boli ( pneumologice ) care pot aparea la copii mici , provocate de cantitatea de apa "" statuta "" , alge, bacterii . am descris in mare acvariul ,mai sus , tocmai pt. a prezenta o aparare contra acestor asa zise invataminte din folclor cum ca un acvariu ar fi daunator pt. copii .
din discutia cu un medic f. bun pneumolog , acesta nu a putut sustine stiintific aceste " teze batrinesti " dar astept in continuare de la voi idei si pareri pt. acest subiect .

Al_koholic
26-03-2007, 17:41
Eu te intreb o singura chestie....risti sanatatea copilului pentru o placere?
Eu zic ca daca o sa-i placa acvariile va avea timp destul cand o sa creasca.

cyntyras
26-03-2007, 17:48
care ar fi cei mai buni nutrienti pt. plante , solizi ( pastile ) sau lichizi , respectiv firma producatoare. merci
Pastilele le folosesti ptr plantele care isi iau nutrientii din substrat ,iar solutiiile ptr plantele care isi iau nutrientii din apa(recomandate solutiile si ptr plantele cu hranire din substrat) .Ca pastile poti folosi de la Sera: Sera Florenette sau Flora prim..iar ca solutie Sera Florena (asta e ceea ce-ti recomand eu-poate a fi si ceva mai bun).

Nemo
26-03-2007, 21:04
Eu zic ca daca ai capac care se inchide bine ,nu este o problema,insa avand in vedere existenta unui nou-nascut ,lucrurile se complica,deci incearca sa amplasesezi acvariul in alta parte sau ... mai este o solutie ,mai simpla: poti sa dai copilul la orfelinat,e mai usor asa :D :mrgreen: (glumeam fireste :grin: )

cosmindv
17-04-2007, 12:51
eu am acvariu de 150l in camera de un an, capacul nu este deloc etans, am preferat sa aerisesc apa,, si dupa parerea mea nu trebuie sa ai o camera speciala pentru un acvariu, aerisesc destul de des (camera este prelungita pana in balcon, si intre am acvariul), daca schimbi 70% din apa macar odata pe saptamana, este deajuns sa nu ii simti absolut deloc prezenta,, cat despre zgomot, nu recomand deloc carasii pentru ca acestia plescaie noaptea, (scot plantele din substrat, se fac mari si papa pestii mai mici,, etc.

si inca un lucru ce l-am observat benefic a fost la pompa de aer,, am schimbat piatra/pietrele din acvariu cu un furtun de cauciuc (gasit prin comert) acesta face o cascada de aer frumoasa, si nu elimina deloc zgomot, pietrele in schimb, fac mult zgomot la producerea bulelor de aer,, si, avand in vedere ca acvariul vine cu un capac original,, cred ca o sa etanseze cat de cat si zgomotul produs de spargerea bulelor la suprafata,

sper ca am ajutat cu ceva,,s i,, multa multa bafta cu bebeul sa creasca mare sa iti aduca numai bucurii



later edit: da am zis 70 scuuuuze:) vroiam sa zic 25, 30 % din apa sunt la scoala si,,, ma streseaza o profa sorry

LupeLupino
17-04-2007, 12:54
daca schimbi 70% din apa macar odata pe saptamana

:shock: SIGUR? :shock:

cosmindv
17-04-2007, 13:02
am facut un experiment, (un concediu de 2 luni) acvariul a fost hranit de ai mei (cred) si nu a murit nici un peste) cum am venit am schimbat din apa, dar m-am trezit timp de o luna cu un miros distinct, mancare de pesti, si multa umezeala, sanatatea pestilor nu a fost atat de afectata pt ca desii miroseau ca niste proci,, era mediul lor :) am schimbat ceva vreme cate putin din apa,, si desii tin acvariul in domitor,, in lumina directa a soarelui (o duce perfect)

titi
17-04-2007, 14:36
merci pt. urare si sfaturi , zgomotul nu ma jeneaza, miros de la acvariu nu se simte si datorita filtrului extern , singura frica era de emiterea de bacterii daunatoare sanatatii , asa cum am scris la inceput , de eventualele boli pulmonare.

ionutlatcan
17-04-2007, 15:18
eu nu cred ca ai de ce sa iti faci griji...

in orice caz...evita sa hranesti pestii cu pureci de balta.
nu reprezinta o hrana de calitate si am inteles ca la copiii care au forme mai usoare sau mai grave de alergii purecii uscati pot creea probleme.

maryuss
02-05-2007, 17:38
"daca schimbi 70% din apa macar odata pe saptamana,nu ii simti absolut
deloc prezenta"
Prezenta cui nu o mai simti deloc, a pestilor? Pai cum sa schimbi 70% din apa pe saptamana?

DanIonita
02-05-2007, 19:31
"daca schimbi 70% din apa macar odata pe saptamana,nu ii simti absolut
deloc prezenta"
Prezenta cui nu o mai simti deloc, a pestilor? Pai cum sa schimbi 70% din apa pe saptamana?

@maryuss te rog fii mai atent.... urmareste posturile cum trebuie si apoi da un raspuns.
cosmin s-a scuzat si a corectat la timp :

later edit: da am zis 70 scuuuuze:) vroiam sa zic 25, 30 % din apa sunt la scoala si,,, ma streseaza o profa sorry