PDA

View Full Version : Jurnal Killi [24.11.2009]



ovidiu85
24-11-2009, 14:30
Salutare!

Am inceput acest jurnal ca un ghid pt toti cei care se afla in situatia mea, adica de proaspat initiat.

Povestea e simpla:
Dupa cateva topicuri citite aici pe forum, mi-am zis sa incerc si eu. Am luat legatura cu dl. Viorel (okipho), un impatimit pot spune. Asa am ajuns sa am un acvariu de ~ 21 l (Lungime 37,5 - latime 22 - inaltime 25), dotat cu capac (home made), sistem de iluminare(bec economic), burete filtrant.
In casuta le-am pus cam 2 cm de substrant de ~ 2 mm, o patura de muschi de apa (la recomandarea lui okipho), ceva plante de suprafata. Am si o buturuga, dar e inca in faza de prelucrare.Am mai pus un borcanel cu turba si un mop. (confectionate si recomandate de okipho).
Apa folosita provine o parte dintr-un acvariu comunitar, iar o parte de la okipho.
Acum locatarii:
- un trio de Fp. gardeneri "Makurdi"
- o pereche de Nematolebias Whitei

Tin sa-i multumes domnului Viorel pt rabdare si sfaturile date.
Voi reveni cu poze cat de curand!

CataOlo
24-11-2009, 14:52
Bravo!

La cat mai multe icre si puiuti!

ovidiu85
24-11-2009, 15:36
Asta intentionez si eu!
Daca decurge conform planurilor mele, va invit la cumetrie new7

Juwel
24-11-2009, 15:44
Bravo Ovidiule, vad ca te-ai tinut de cuvant!

ovidiu85
24-11-2009, 16:14
Multumesc!
De la dumneavoastra astept completari!

killiman
24-11-2009, 22:30
Si ce temperatura ai in acvariu !?
Ca la caracteristicile chimice ale apei se potrivesc speciile .

ovidiu85
24-11-2009, 22:51
Temperatura e de ~ 25 grade.
Caracteristicile apei le pot influenta si eu. Am de unde lua apa de osmoza si ma pot juca cu ceva chimicale.

ovidiu85
25-11-2009, 10:16
-Nematolebias whitei au descoperit paharul cu turba. Fetita sta in pahar si baietelul patruleaza zona :bounce. Au reactionat bine si la manacare.

-Gardnerii cam tematori. Masculul il mai vad, dar femelele doar prin muschiul de pe substrat. La mancare nu prea au reactionat.

Mancare de care tot pomenesc au fost niste granule, ca na, e post... dar au avut si de dulce 2 puisori de nigrofasciatum si 4 de gupy. Puisori pe care eu nu ii mai vad ;new43 .
Am si o cultura de grindal, dar inca nu e gata si sper ca duminica imi voi lua niste tubi.
Cred ca nu ar trebui sa am pretentii la ei datorita scimbarilor survenite.

P.S. Astazi le achizitionez un bec economic osram 865.

L.E. Becul osram 865 nu exista sub denumirea asta, asa ca am ales unul cu 600 l si 2500 k. Are o lumina placuta si se pare ca e apreciata si de vietuitoare. Diseara cred ca voi posta primele poze.

CataOlo
25-11-2009, 10:49
Felicitari!

Si eu am cumparat luni un trio de gardneri, dar ai mei sunt hazosi rau de tot: stau in bataia curentului de la filtru (in partea opusa filtrului totusi), la suprafata apei, si asteapta sa vina papa la ei! Le dau momentan granule, si le mananca. Drept e, am cumparat pestii din pet-shop ... si i-am pus in comunitar, unde au exemplu de la nehalitele alea de zebre cum ca granulele sunt "papa bun" ;)

Bafta cu "aia mici"!

Angelina
25-11-2009, 15:13
Becul Osram 865 chiar nu exista ... nu ca nu exista sub denumirea aia :mrgreen: Exista 827 de exemplu , cu lumina calda . Insa Philips are si 865 , ceva de genul asta : http://www.licitatii-electronice.ro/produse/detalii-produs.aspx?pid=6728

ovidiu85
25-11-2009, 16:54
@Angelina multumec, abia acum m-am prins...

Cum am promis, am facut ceva poze. Ce trebuie sa intelegeti e ca nu am gasit un aparat mai profi(dar voi gasi cat de curand) si gupy au doar rolul de a face pui >:-D. Pui care mai tarziu vor servi ca....va las pe voi sa ghiciti.

http://picasaweb.google.com/ovidiu.suhanea/KilliExpriment?feat=directlink

L.E. In timp ce va scriam aceste randuri, ceva extrem de frumos s-a intamplat in fata ochilor mei: masculul si femela de Nematolebias s-au afundat in paharul de turba si pret de cateva secunde au facut scandal acolo.
Cand spun afundat, adica nu se mai vedeau. Masculul a iesit primul si femela a mai intarziat pret de cateva secunde.
In secunda doi am pusa mana pe telefon si l-am sunat pe okipho(viorel).
Ce credeti?
Au incepus procesul de depunere!!!! ;new29 new7 .
In 2 saptamni trebuie sa scot turba...sa nu uit asta ;)

CataOlo
25-11-2009, 23:40
Frumos, frumos ... un pic sadic (guppy), dar in rest ... felicitari!

Nu uita sa scoti turba peste 2 saptamani! ;)

ovidiu85
26-11-2009, 15:04
Multumesc!

Pestisorii astia au un apetit sexual iesit din comun.
Nematolebias fac prostii toata ziua, iar masculul Gardneri e deasupara unei femele tot timpul :bounce . Sa vedem daca e productiva initiativa lui.

ovidiu85
30-11-2009, 09:26
Luni:
-observ cu stupoare ca perechea de Nematolebias are gris. Caut solutii si revin.

BMFCaesar
30-11-2009, 10:09
Bafta mai departe si sa nu uiti ca orice jurnal se tine si cu ceva poze ;) .
Dupa ce scapi de gris, evident...

ovidiu85
30-11-2009, 11:01
Multumesc!
Linkul cu pozele era mai sus 8) http://picasaweb.google.com/ovidiu.suhanea/KilliExpriment?feat=directlink (calitatea lasa de dorit)

Am scos pestisorii si i-am bait cu o solutie de verde de malachit. Astazi voi schimba si 5 l de apa, daca mai gasesc pe cineva in facultate sa-mi deschida camera unde e osmozorul.

BMFCaesar
30-11-2009, 11:12
Scuze, am citit in link, mai la repezeala, ceva cu google.com si am crezut ca-s poze de pe "goagle" si ca urmeaza sa le descarci pe cele facute de tine.
Plus ca sunt interesat de evolutie, deci baga in seama doar urarea ! :lol:

ovidiu85
30-11-2009, 11:43
Multumesc si nu ai de ce sa-ti ceri scuze! :oops:
Interesat de evolutia jurnalului sau a bolii?
M-am mai confruntat cu grisul, dar la specii de pesti care suportau 32-33 grade. La astia mie frica sa le fac focul sa nu ;new43 .
Nici nu pot pune verde de malachit in apa ca ar modifica parametrii. Asa ca ii pescuiesc frumos, pun 20 picaturi /1 l apa si ii pun sa faca baita. Incerc sa-i hranesc si mai putin, cu toate a nu prea am obiceiul sa exagerez.
Tare sunt curios ce o sa se intample!!!

ovidiu85
04-12-2009, 15:20
Tare sunt curios ce o sa se intample!!!
Nu s-a intamplat mare lucru. Pana la urma am calculat cam cat verde de malakit trebuie sa pun in 20 l apa, si le-am tras o baitza de lunga durata. Astazi am obs disparitia completa a grisului, asa ca am schimbat 5 l de apa. (apa de osmoza).
Concluzie finala: verdele de malakit nu mi-a schimbat prea mult caracteristicile apei, asa ca poate fi folosit cu incredere in acvariul cu killi.

ATENTIE!! verdele de malakit e un copmus chimic ce contine cupru, care in anumite concetratii omoara melcii(si crevetii). Deci mare atentie la folosirea lui!!
@CataOlo sa nu uiti sa-mi amintesti ca trebuie sa scot turba cu icrele!!! :mrgreen:

tudosie eugen
04-12-2009, 15:30
Ai deja icrisoare ?
Super.

More killies .. :bounce

ovidiu85
04-12-2009, 16:33
Ai deja icrisoare ?
Super.

More killies .. :bounce

Nematolebias depun in fiecare zi. Au un apetit sexual..... si e un adevarat specatcol.

La gardneri am verificat mopul dar nu am obs nimic. Sunt sanse sa depuna in mossul de pe substrat. Nu prea imi plac. Femelele sunt active, se duc prin mop, fac scandal, iar masculul sta ascuns mai toata ziua.

In incercarea mea cu killi de pana acum, scorul e:

Nematolebias - Gardneri

1 - 0

CataOlo
04-12-2009, 16:59
[quote=ovidiu85]
@CataOlo sa nu uiti sa-mi amintesti ca trebuie sa scot turba cu icrele!!! :mrgreen:

Am vazut postul de pe 26.11 ... si prima reactie - mi-am ridicat ochii pe calendar sa vad cat mai ai de asteptat! :roll:

In 10.12 trebuie sa scoti turba!

Iti dai seama ca fraza ta de mai sus m-a amuzat teribil, nu? 8)

ovidiu85
04-12-2009, 18:16
Iti dai seama ca fraza ta de mai sus m-a amuzat teribil, nu? 8)

Am incercat sa fiu amuzant si daca nu mi-a iesit regretele mele.

CataOlo
05-12-2009, 01:24
Pai avand in vedere ca am recitit prima pagina, am ridicat ochii pe calendar sa vad cat trebuie sa mai lasi turba acolo, cu gandul sa iti spun exact data, si apoi am vazut ca mi-ai amintit sa iti amitesc ... stateam si radeam de nebuna in birou! Ce zici, ti-a iesit? :mrgreen:

ovidiu85
05-12-2009, 10:12
Se pare ca da :blackeye

CataOlo
05-12-2009, 10:29
Mai ai 5 zile pana trebuie sa scoti turba! ;;grin

ovidiu85
05-12-2009, 12:20
Saru` mana!!! :rolleyes:

CataOlo
06-12-2009, 22:08
4 ;)

ovidiu85
08-12-2009, 16:04
4 ;)
In urma unor discutii cu 2 dintre membri "RKA", am decis sa aman colectarea icrelor din turba. Am aflat ca nu eclozeaza stand in apa si m-am gandid sa mai las sa se adune. Sincer sa fiu ma cam macina curiozitatea, dar astept poate fac rost de un microscop sau de o lupa puternica. Asa spectacolul va fi complet.

@CataOlo Imi cer scuze ca te-am pus pe jar.... ;new25 (eu sunt cel cu x-urile in ochi)

CataOlo
08-12-2009, 16:08
Hmmm ... E strict decizia ta! E drept ca mi s-a dus "distractia", dar ... ERh, lasa, gasesc eu alte motive sa te "toc" :grin:

ovidiu85
18-12-2009, 17:51
Astazi 18 decembrie am colectat turba cu icre (sper) de la nematolebias.
Cum am facut?
Simplu: :grin: am scos paharul cu turba, am scurs cu atentie apa, fara sa deranjez turba, am pus intr-un prososop pt careva minute, apoi la uscat pe ziare. Cand am considerat ca turba e aproape uscata, am etichetat o punga cu data si numele.... Icrisoarele nu am reusit sa le vad pt ca nu am aparatura necesara, dar legat de asta am aflat ca la temperatura la care stau ele acum ar putea ecloza in 3 luni in loc de 6.
Urmeaza sa scot si mopul de la gardneri sa vedem ce se intampla.

CataOlo
18-12-2009, 18:52
Pfff .... Du-te in piata si ia si tu o lupa, ceva! Cum verifici daca's "coapte" icrele daca nu ai scule ???

Sa ne tii la curent cu "ostilitatile" !

P.S.: Sa fii tu sanatos, ca trei luni nu ma apuc sa iti spun zilnic cate zile au mai ramas! 8)

ovidiu85
20-12-2009, 13:42
Astazi am primit un "mic" si anume cadou: ~ 17 icrisoare de fp nigerianus, aproape de eclozare.
Eu plec in vacanta si le voi lua cu mine :lol: !!!
Va tin la curent cu evolutia.
Din pacate voi lasa in Iasi celelalte specii. Am cautat niste pureci de balta sa le las de mancare. Nu am gasit asa ca ma rog sa fete gupoaica cat mai repede.

CataOlo
20-12-2009, 14:08
Esti incredibil! Te cari in vacanta cu icrele de killi, si te rogi la doamne-doamne sa face Guppy ... hai ca am ras o tura! ;)

Nu ai pe cineva sa aiba grija de killi ?

ovidiu85
20-12-2009, 14:41
Esti incredibil! Te cari in vacanta cu icrele de killi, si te rogi la doamne-doamne sa face Guppy ... hai ca am ras o tura! ;)

Nu ai pe cineva sa aiba grija de killi ?
Eu inca locuiesc in camin studentesc (pana termin masterul) si nu am pe cine lasa sa-i ingrijeasca. Inafara de asta voi fi plecat pt o saptaman, dupa care revin si plec iarasi pt 5 zile. Gupoaica fata sigur in 2-3 zile. Cat despre icre trebuie sa le iau cu mine obligatoriu, ca nu mai au mult si eclozeaza.
Ce o sa povestesc nepotilor mei? Cum de Cracium eu umblu cu icrele dupa mine PDT_Armataz_01_42

CataOlo
20-12-2009, 15:04
Ezact! Omu' cu punga' de icre! ;)

Cum le cari dupa tine ? Sper ca aii macar masina ... daca nu, nu imi inchipui cum se vor uita oamenii din autocar la tine cand scoti de sub geaca punga/recipientul cu apa, scoti lupa si incepi sa te uiti dupa icre sau dupa pui :cyclop

ovidiu85
20-12-2009, 15:24
Ezact! Omu' cu punga' de icre! ;)

Cum le cari dupa tine ? Sper ca aii macar masina ... daca nu, nu imi inchipui cum se vor uita oamenii din autocar la tine cand scoti de sub geaca punga/recipientul cu apa, scoti lupa si incepi sa te uiti dupa icre sau dupa pui :cyclop

Icrele ~ 17 la numar sunt depozitate intr-un borcanel cu turba foarte mic[deci usor de transportat]. Eu trebuie sa urmaresc cu un dispozitiv de marire (lupa sau microscop) si in momentul in care au eclozat in turba, sa le transfer in apa.

ovidiu85
20-12-2009, 15:25
Cu apa voi avea treaba mai tarziu :mrgreen:

edyr
20-12-2009, 20:00
sper ca de Craciun, atunci cand iti canta colindatorii la usa, tu sa verifici icrele..

CataOlo
20-12-2009, 22:28
Hai ca suntem sadici ! :twisted:

@ovidiu85, sa ne soui ce si cum cu icrele alea! Presupun ca o sa ai acces la net, nu ?

ovidiu85
21-12-2009, 10:43
Cum sa nu am acces la net? Eu nu rezist mai mult de 24 ore fara net....

okipho
23-12-2009, 00:12
Ovi,sa nu uiti sa ti le pui la git!Asa VOR ECLOZA SIGUR MAI BINE!Vei avea gemeni si tripleti!In plus,noaptea sa nu pui din greseala piciorul pe ele sa le sufoci. :blackeye

CataOlo
23-12-2009, 00:50
=)) =)) =)) =)) =))

O s-o duca icrele alea ca'n sanu' lui Avram!

ovidiu85
23-12-2009, 10:38
Ovi,sa nu uiti sa ti le pui la git!Asa VOR ECLOZA SIGUR MAI BINE!Vei avea gemeni si tripleti!In plus,noaptea sa nu pui din greseala piciorul pe ele sa le sufoci. :blackeye

Ei nu le port la mine(adica le-am luat cu mine, dar nu le tin de gat). L-am intrebat pe Edy si mi-a scpus ca aia era data la care au fost colectate, deci nu le dau inca prea mare importanta. Cam pe la inceputul lui ianuarie ar trebuie sa vad ochii.
O sa vad eu ce faceti dvs, care plecati la mare iarna :supz:
P.S. Poate va faceti mila si aduceti niste pietre calcaroase de prin zona :mrgreen:

@CataOlo ca`n sanu` lui Ovidiu =)) [nu te intreb daca stii bancul cu "hap-sanul"]

CataOlo
23-12-2009, 12:08
No ca pe-ala cred ca l-am ratat! Nu-l stiu, sau acum nu imi pica fisa ... Las' ca mi-l spui tu, nu-i asa? :twisted:

ovidiu85
23-12-2009, 14:05
Ce parere ai?

CataOlo
23-12-2009, 14:07
Bin' ca nu ai spus bancu' pe forum! grouse!

LauraP
27-12-2009, 16:31
Eu nu sunt asa fan cu killie, dar voi urmari ce se intampla pentru ca sunt foarte curioasa cum decurge povestea ;)
Tin pumnii stransi !!

CataOlo
28-12-2009, 09:58
Hai Ovidiu cu update! ;)

Acum vrei sa iti numar zilele cat mai ai pana eclozeaza astia micii ??? :twisted:

ovidiu85
28-12-2009, 15:57
Astazi, am ajuns in Iasi. Copii erau bine si lucrurile in ordine. Mai putin coada voalata a masculului de gupy, care lipsea :twisted:
Icrisoarele nu dau semne ca ar vrea sa intre la apa. Asteptarile sunt pentru inceputul lunii ianuarie, cand se pare ca voi achizitiona si un microscop. Din ce am mai vb cu cei din ASOCIATIE, am aflat ca dupa ce eclozeaza, margelel mai pot sta in turba pana la o luna....As incerca experimentul, dar tinand cont de nr. lor aman.
Revin cu posturi, imediat ce mai obs ceva...

fanta
30-12-2009, 22:44
putin offtopic, dar sunt in suceava pana pe data de 4 ianuarie si voiam sa stiu daca este cineva care detine killi sau betta in zona asta.
multumesc.

edyr
01-01-2010, 11:51
daca treci prin Iasi,te asteapta niste killi..

fanta
01-01-2010, 13:27
multumesc, am sa incerc dar nu garantez o reusita (sa ajung in iasi).
deja am luat numarul tau(cred) de la @juwel, acum sa vedem cum reusesc :grin:

ovidiu85
04-01-2010, 11:51
In noul an va doresc un calduros: LA MULTI ANI!!! sanatate si ape limpezi.

Vacanta cu rezultate neasteptate. ;new43
Duminica 04.01.2010 am ajuns din nou in Iasi. Rezultatul plecarii mele a fost sumbru. Am pierdut masculul de Nematolebias. L-am pierdut la propriu. Nu l-am gasit nici in acvariu, dar nici pe jos(chiar daca nu avea pe unde sa sara). Nu prea inteleg ce s-a intamplat cu el si mor de curiozitate. Sa nu mai spun ca el era preferatul meu si stapanul bazinului.
In alta ordine de idei, am facut un schimb de apa(5l de apa rezultata din zapada topita), am verificat margelutele si cred ca in 2-3 zile le plantez si incerc sa vad daca au depus Gardnerii.
Abia astept sa eclozeze icrisoarele de Nematolebias, sa-mi fac o familie mare :bounce

CataOlo
04-01-2010, 12:14
Pare rau de mascul :cry:

Vezi, poate e in filtru ...? Nu mai tin minte ce filtru ai, dar ... poate-poate!

La mai multe "margelute"! ;)

ovidiu85
04-01-2010, 12:24
@CataOlo

Cautarile au continuat si am ajuns la urmatorul rezultat:

Filtru bolborositor - checked;
Plante si substrat - checked;
Pahar cu turba - checked;
Toata camera - checked.

Urmeaza sa mai caut pe la vecini.

Multumesc de urare! :bounce

ovidiu85
05-01-2010, 19:00
Se pare ca si femela de Nematolebias s-a dus in raiul pestisorilor ;new43.
Cauza posibila:
Dupa o reteta de-a mea, am obtinut ~ 15 l apa din zapada topita pe care am amestecato cu o esenta de tanin de nuca de cocos. "Esenta" am obtinuto prin fierberea unei coji de nuca de cocos. Amestecul a stat la "maturat" timp de 24 de ore, dupa care a urmat schimbul masiv de apa.
Motivele au fost urmele de verde de malachit in urma tratamentului, care ma impiedicau sa bag niste melci.
Cu ocazia schimbului am renuntat si la substrat. Am obs ca microviermii care ajungeau pe fund, nu mai puteau fi gasiti. Acum raman pe sticla si se fac mai usor remarcati.
Am profitat si am colectat si turba.
Cam la 2 ore de la schimb am hranit gasca si fetita de Nematolebias a papat tot. Mancarea, viermisori de grindal. Acum pe seara, am gasito la suprafata, in pozitie normala, doar ca era moarta. Am obs ca era cam moale la atingere.
Sper ca vor ecloza margelele, dar pana in aprilie mai am de asteptat.


Acum poate ma poate lamuri cineva ce am gresit.... ;new48

okipho
06-01-2010, 02:00
Nu ai facut greseli,ai depus mult zel pt o cauza nobila...
Femela ta de nematolebias a facut bulimie de stres ca si-a pierdut iubitul...
a mancat pina nu a mai putut dupa o pauza de citeva zile.In plus si cel mai important lucru de stiut pt toti posesorii de killie anuali,un singur exemplar ramas dintr-o specie,de obicei,nu traieste singur decit putin timp,posibil datorita motivului simplu ca si-a terminat "treaba"in viata asta!Se pare ca procreerea este cel mai important factor pentru anuali si nu supravietuirea cu orice pret!

ovidiu85
06-01-2010, 13:04
Uite asa inveti lucruri noi. Cat am citit eu dar nu am gasit informatia asta nicaieri. Ma bucur ca nu i-am provocat eu moartea fetitei.
Am dus astazi margelutele primite de la Edy la pozat.
Aparatul cu o putere de marire de 1000 x si camera pe usb, l-am folosit la 400 x max. Nu am obs nimic. Poza nu am mai facut ca nu mai avea rost. Sa fi prins oare frig in momentul transportului?
Duminica sunt sanse sa pun mana pe un minimicroscop cu 100x si daca obs ceva le duc iar la pozat sa va arat si voua.
Intre timp astept intalnirea cu okipho sa vad pe ce drum apuc.


L.E. Am aflat ca daca icrisoarele prindeau frig se albeau......

ovidiu85
07-01-2010, 22:44
Odata cu vizita lui okipho, am ceva noutati: ;;mml
1. Un trio superb de Austrolebias bellottii. Masculul e criminal.
2. Au venit 2 fetite pt masculul de Makurdi.
3. Am mai primit o pereche de Nematolebias.
4. Si cel mai tare, 10 icrisoare de Nematolebias Whitei, care puse in apa au "inflorit". ;new29

Si acum sa va spun cum am facut cu icrisoarele:
Cu o lupa de 30 x, tot a lui okipho, am obs ochiorul care era inconjurat de o aura aurie(suna cam aiurea). Am mai obs si corpul pestisorului, ca un firicel. :bounce
Asta inseamna ca icrele au eclozat si se pot pune in apa. Intr-un pahar am pus turba cu icrisoarele si am adaugat apa(apa din acvariul de killi ). In aproximativ 30 minute am vazut 2 pestisori. In momentul asta am pus putina riccia pt oxigen si cativa microviermi(putin tare). In 3 zile urmeaza sa-i mut intr-un pahar berzelius de 1 l. Ca idee nu au nevoie de aerare daca au o planta care sa produca.

O veste proasta aduc margele lui Edy, si anume ca nu au eclozat in perioada regulamentara. In cazul asta le-am pus in apa pt 3 zile, urmand sa le scot si sa le usuc iar. Daca dupa uscare nu eclozeaza e clar ca nu mai am ce face cu ele.

CataOlo
08-01-2010, 11:25
.... Frumos ar fi sa pui si ceva poze cu noile achizitii! Frumos din partea lui @okipho ca s-a deplasat pana la tine si ti-a marit stocul de "copii" ;)

ovidiu85
08-01-2010, 13:44
Da..... mi-as dori si eu sa fac niste poze, dar din pacate nu am cu ce.. :cry:

capucino
14-01-2010, 01:58
Salutare si bine v`am gasit. Am citit cu nerabdare jurnalul de cand l`am vazut si astept si eu poze si continuarea "Reality Show"`ului :)
In legatura cu
O veste proasta aduc margele lui Edy, si anume ca nu au eclozat in perioada regulamentara. In cazul asta le-am pus in apa pt 3 zile, urmand sa le scot si sa le usuc iar. Daca dupa uscare nu eclozeaza e clar ca nu mai am ce face cu ele. am citit pe alt post ca icrele poti sa le pui la uscat si apoi iar la eclozat de mai multe ori.

P.S. : Am descoperit unde am citit :)

Din experienta mea, am avut icre care au eclozat a patra oara cand le-am pus in apa. Acesta e modul naturii pentru a asigura supravietuirea speciei, daca prima ploaie nu este indeajuns, si balta seaca dupa ce au eclozat primele icre. Deci, chiar daca ploile sunt slabe un sezon sau doua, icre viabile vor fi in continuare in noroiul de pe fundul laculu) In topicul lui CataOlo - Killi fish - ghidul incepatorului http://forum.acvarist.ro/viewtopic.php?t=25064

ovidiu85
14-01-2010, 08:42
Salutare si bine ai venit - Felicitari si pt intrarea in "clubul nostru" !

In legatura cu "observatia" ta:


O veste proasta aduc margele lui Edy, si anume ca nu au eclozat in perioada regulamentara. In cazul asta le-am pus in apa pt 3 zile, urmand sa le scot si sa le usuc iar. Daca dupa uscare nu eclozeaza e clar ca nu mai am ce face cu ele.

Acum astept sa vad daca se mai intampla ceva cu ele!

Referitor la poze o sa ma spetesc sa produc o camera, dar in primele mele posturi am atasat un link cu ceva poze.

Se pare ca am ceva probleme cu grisul. Azi vine okipho pe la mine si poate elucidam cauza.
:blackeye

ovidiu85
22-01-2010, 00:29
Cu toate ca nu am mai scris de ceva vreme, parca nici nu-mi vine sa o mai fac. M-am izbit de o bariera de care nu credeam ca nu pot trece. Am pierdut aproape toate exemplarele de killi.
Totul a inceput cu Nematolebias si grisul. Nici acum nu am inteles cum si de ce? Eu am acuzat o mancare uscata dupa care erau ei innebuniti. Se pare c m-am inselat. Totul s-a sfarsit cu decesul intregii familii. Norocul meu e ca am primit ~ 10 icrisoare de la okipho.
Apoi carnagiul a continuat cu moartea familiei de Bellotti. la ei a fost mai ciudat. A aplicat clasicul tratament cu verde de malachit peste noapte. Dimineata femelele erau toate moarte la suprafata, mai putin una care impreuna cu masculul prezentau urme de otravire; mai exact erau tot timpul cu gura deschisa, decolorati si oarecum apataci. In timpul zilei a murit si masculul. Pana la urma au murit otraviti se pare. Femela care a rezistat si-a revenit dar a prins o ciuperca pe ea. A dat si ea ortul azi.
Spre surprinderea mea, Gardnerii nu au avut probleme cu grisul si nici cu otravirea. Dar au murit si ei ei pe rand. De notat e ca mor doar femelele.
A mai ramas doar o pereche, dar femela se pare ca e terminata - are coada pe jumatate mancata si refuza mancarea. Ma bucur ca am reusit sa culeg din mop 6-7 icrisoare. Acum se odihnesc pr fundul unui pahar berzelius de 1l, alaturi de copii de Nematolebias deja eclozati. Alta greseala, dar sper sa nu fie mancati la eclozare.
Din toata afacerea asta ia ghiciti cine e fericit si cu burta mare? Da! Killi-gupul meu alb-negru. Da da....e cel care trebuia sa serveasca ca masa, doar ca acum e bataus tare si cam face legea la masa.

De mentionat e ca am dat un reste bazinului de killi. Schimb complet de apa + o baie de 24 ore in verde de malachit pt plante, paharele de turba, termometrul, filtrul intern, ciorpac. Pestii si melcii au facut putina baita intr-o solutie saturata de sare. Prin mica baita a se intelege ca cei trei pestisori + melcii pusi in ciorpac au intrat in decurs de ~ 2 sec de 2 ori in apa si au fost scuturati bine, pt a scapa de eventualii chisti de gris.
Se pare ca sunt bine mai putin femela Gardnerii de care v-am povestit.

Debutul meu dezastruos mi-a lasat un gust amar.
Mai apare cate un zambet pe fata mea cand ii hranesc pe "aia" mici si vad gamaliile cu burticile rotunde.

M-am luat cu vorba si nu am spus ca mi-am procurat un mini-microscop cu led, 100 x max. Dar acum nu am ce sa mai vad cu el.

P.S. Multumesc Viorele ca ma mai suporti !!!

CataOlo
22-01-2010, 00:57
... Fruncea sus! Fii barbat! Punct si de la capat! ;)

Tu sa taci, ca ai cui sa te plangi, are cine sa te ajute acolo, pe plan local!

Daca eu nu am renuntat la Killi, sa te puna bau-bau sa renunti tu!

Daca vrei (Da Doamne sa reusesc!), iti trimit din Sibiu baby Gardneri! ;)

Juwel
22-01-2010, 02:46
Apoi carnagiul a continuat cu moartea familiei de Bellotti. la ei a fost mai ciudat. A aplicat clasicul tratament cu verde de malachit peste noapte. Dimineata femelele erau toate moarte la suprafata, mai putin una care impreuna cu masculul prezentau urme de otravire; mai exact erau tot timpul cu gura deschisa, decolorati si oarecum apataci. In timpul zilei a murit si masculul. Pana la urma au murit otraviti se pare. Femela care a rezistat si-a revenit dar a prins o ciuperca pe ea. A dat si ea ortul azi.



TRATAMENTUL CU VERDE DE MALACHIT IN PREZENTA UNUI PH ACID ESTE LETAL.

In aceste conditii substanta din medicament devine otrava. Iar noi lucram in bazinele cu killi NUMAI cu apa acida, mai ales datorata turbei.
Cel mult puteai sa aplici tratamentul cu sare. Dar acelsi lucru l-am patit si noi la Galati cu exemplarele de la Viorel, si concluzia mea este ca nu e un gris obisnuit. Este mult mai rezistent si combinat cu o bacterie care actioneaza ca la finroth, mananca inotatoarele...
Asa ca Viorel, ai si tu grija cu ai tai sa nu patesti la fel. Sa nu-i pierzi, ca altii nu mai sunt....

ovidiu85
23-01-2010, 22:31
Cristi avea dreptate....a fost Finrot....problema identificata....stiu cum sa scap de ea(pe viitor), dar intrebarea mea acum vine firesc dupa ceva documentare:
E posibil ca melcii sa aiba rol de precursor al bolii? Ca pana am scos eu lesurile din bazin, ei au apucat sa haleasca din ele. Puse cap la cap, asa rezulta!

okipho
24-01-2010, 00:18
Cristi wrote:
....Asa ca Viorel, ai si tu grija cu ai tai sa nu patesti la fel. Sa nu-i pierzi, ca altii nu mai sunt
_

Multumesc de sfat.Asta n-am stiut.
Referitor la Nematolebias,inca mai am 2 fem si un mascul ,plini de gris uneori,otraviti la greu cu de toate si cu toate astea inca mai depun!Asa loviti de soarta saracii,inca depun.Am scos oricum pui noi la aceasta specie si mai am si icre de eclozat.
Referitor la grisul lor,intr-adevar pare a fi o infectie becteriana gen gris asiatic,combinat.Nu reactioneaza la nici un tratament obisnuit.________________

edyr
24-01-2010, 19:40
aveti grija ca nici eu nu mai am decat o femela

ovidiu85
24-01-2010, 19:59
aveti grija ca nici eu nu mai am decat o femela
Cu Nematolebias nu cred ca e problema. Am eu puisori de 2 saptamani si 3 zile + ca mai are Vio ceva icre din cate imi amintesc. ;new29

rick
25-01-2010, 14:28
Felicitari.Sa-ti traiasca.Poze ca sa te credem. :grin:

ovidiu85
25-01-2010, 14:40
Ma termina faza asta cu pozele... PDT_Armataz_01_35
Incerc azi sa fac rost de o camera sa ii pozez pe copii :roll:

CataOlo
25-01-2010, 15:12
... cand am vazut ca a cerut colegul nostru poze, am vrut sa ii raspund eu ca nu ai "pozar" ... dar am zis ca poate intre timp ai facut rost! :mrgreen:

RazvanIlie
26-01-2010, 02:25
ovidiu daca te incurajeaza cu ceva..sa stii ca si eu am pierdut exemplarele de bellotti :cry:
Asta este,n-am avut noroc punem punct si o luam de la capat ;)


P.S.
-camera foto am eu 8)
-am indentificat locul de unde as putea sa scot 1-2 pui de anubias(am promis)
- stau cam prost cu timpul,saptamana asta am 2 examene dar simt ca am nevoie de o pauza...lasa-mi nr tau de tel pe mess si te sun sa trec pe la tine :mrgreen:

ovidiu85
31-01-2010, 19:36
Povestea are un nou inceput :!:

Am dezinfectat acvariul impreuna cu tot ce era in el, am scos melcii pomacea - urmand sa-i inlocuiesc cu ceva neritine - si am schimbat apa.
Cand temperatura apei va fi corespunzatoare, voi muta puisorii de Nematolebias si Gardnerii din paharul berzelius.
Ca noutate am primit niste icrisoare de Bellotti care pocneau de coapte ce erau si la 2-3 minute de la introducerea in apa au si aparut gamaliile.

CataOlo
01-02-2010, 08:44
Bravo! Felicitari ! Vesti bune pe toata linia ... :mrgreen:

okipho
01-02-2010, 23:46
well-done!Acum incepi cu adevarat sa vezi ce sunt killie!

ovidiu85
05-02-2010, 22:53
Putin offtopic: Am fost cu Razvan[whitebetta] in vizita la Luis[ladf]. Foarte frumos, mai ales bateriile de killi. Chiar mi-a placut cum erau asezate bazinele, dimensiunile lor si normal ca si locuitorii. M-am indragostit de ramirezii [sper ca nu am gresit pluralul] bolivieni pe care ii are in dotare.

Despre animalele mele pot spune ca se dubleaza pe saptamana ce trece.

ovidiu85
17-02-2010, 20:41
M-am jucat si eu putin....
http://img59.imageshack.us/img59/7980/bfgfg.jpg

E lucrat :|- vectorial deci poate capata orice dimensiune :new50

L.E.
http://img706.imageshack.us/img706/6033/dsdsxt.jpg

RazvanIlie
17-02-2010, 20:56
te-am starnit?? :twisted:

ovidiu85
18-03-2010, 20:39
!!! ATENTIE !!!

Nu puneti icre de killi de specii diferite in acelasi timp la eclozat, in acelasi vas :blackeye ;new25 !!

Ca asa am facut eu: gardner, nematolebias si belotti si ia ghiciti cu ce am ramas.

[retorica]Cine ghiceste primeste pe viitor un trio de gardneri de la mine :twisted: :grin: ;new29 ;new39 =)) =)) =))

CataOlo
18-03-2010, 20:58
... haaabar n-am !

M-am apucat de cautat pentru cultura mea generala (multumesc, gardneri am momentan! :mrgreen: ) si ...

Gardneri - cumintei
Nematolebis - par a fi relativ ok, eventual candidati
Belotti - citez din memorie: "Masculii se mai bat intre ei; neagresivi fata de alte specii".

... deci momentan ... sunt in ceata :roll:

ovidiu85
18-03-2010, 21:34
Cata..lasa internetul, lasa potrivirile si asculta la nenea. Sunt niste hapcai si niste draci impelitati, batausi si posesivi.
Ca exemplu, am schimbat mopul si au inceput sa se bata ca nebunii si curios e ca cea ce cred eu ca is fetite erau cele mai rele.
Sunt exagerat de rai(deci imi plac maxim).
Pe private o sa-ti mai spun ce am patit cu ei ca daca povestesc aici imi iau babastoace pe spinare. ;new25

CataOlo
18-03-2010, 21:37
Gardnerii ??? Hai mai ca-s cumintei fata de lineatusii lui Bogdan ...

Puii mei, macar cresc impreuna, nu se hapalesc intre ei ! ;)

P.S.: Povestim maine pe mess daca reusesc ;)

ovidiu85
18-03-2010, 21:43
Intre ei doar se bat, pe restul ii maninca sau in cazul meu ia mancat :twisted:

neagoebt
18-03-2010, 21:45
Ia nu te lua tu de lineatusii mei :mrgreen: Ca sunt niste cumintei pana acum :lol: Nu mi-au mancat decat cativa guppy. ;new43

Asta e. Soarta

tudosie eugen
19-03-2010, 12:38
Care pe cine si care ramase ..... :roll:

CataOlo
19-03-2010, 13:23
... Din cate spune Ovidiu, Gardnerii sunt cei care au decimat restul competitiei.

@Juwel ...??? Confirmi ? Infirmi ? Primeste Ovidiu trio-ul de Gardneri ?

ovidiu85
19-03-2010, 13:50
Eugen citeste cu atentie postul meu. E simplu, nu ai cum sa nu intelegi. E un fel de : "Manastire intr-un picior ghici ciuperca ce-i?"

ovidiu85
09-08-2010, 20:34
Dupa mult timp, SALUTARE!

Am avut ceva problema cu tehnologia si cu timpul liber, dar am revenit.
Situatia e urmatoarea:
1. Gardneri o duc bine, dar ar as vrea sa renunt la ei incepand cu luna septembrie. I-am plasat fratelul meu o parte din icre si vad ca se descurca bine cu ei.
2. Nematolebias Medanos - am depistat icrele la timp si le-am pus la eclozat. Au iesit estimativ in jur de 100 puiuti, dar i-am perdut pe toti. Aici as dori sa notez ca daca nu puteti controla temperatura sa nu va apucati de ei. La mine au ajuns la 2 saptamani (temp. constanta de 28 grade), apoi au venit caldurile si cu toate ca i-am mutat intr-un acvariu mai mare nu am avut cum sa trec de 32 grade si au murit toti. Ma gandesc sa incerc la toamna cand va fi mai racoare, asta daca gasesc icre la un pret acceptabil.
La toamna doresc sa pornesc un proiect nou... Astept propuneri pt un bazin de 60l, plantat...

Succes si ne mai auzim!

CataOlo
10-08-2010, 00:14
... tradatorule! Renunti la gardneri ?! :nu

In alta ordine de idei... vorbim pe mess :D