PDA

View Full Version : Problema mare cu un Caras



DeathAce
21-11-2009, 17:21
Specie: Caras Auriu (Comun)
Acvariu 100L x4 carasi
Temperatura acvariu : 13-15 Grade Celsius (Tinuti pe hol)
Filtru intern.
Mancare: Granule Odata la 2 zile.
Schimb de apa 10%-20% la 8-9zile.

Situatie: De vreo saptamana am observat ca unul dintre ei avea o bubita pe cap, acum este o bubita mult mai mare.
Nu stiu ce sa fac sper ca ma poate indruma cineva.

http://img695.imageshack.us/g/84627992.jpg/

bigdaddy
21-11-2009, 17:34
Cred ca aici gasesti raspunsul:
http://forum.acvarist.ro/viewtopic.php?t=23052

DeathAce
21-11-2009, 18:30
Momentan il am in carantina... sa vedem cum avanseaza
EDIT::

Pestele mananca.....inoata pe acolo nu pare deloc bolnav.
Dar are o fata de parca ar fi primit un pumn in bot....e asa stramba :?

Angelina
21-11-2009, 19:09
Intra pe JBL hospital si vezi cu ce seamana , sunt poze acolo cu boli ... din ce mi s-a zis mie pare a fi o infectie bacteriana. Sau da-i un pm lui fishdisease , roaga-l sa te ajute daca are timp si vrea .
Data viitoare nu mai astepta sa vezi cum avanseaza sau sa se rezolve de la sine ... un peste tratat din prima are mult mai multe sanse sa se vindece .

DeathAce
21-11-2009, 22:53
Multumesc pentru ajutor,

Catalin41DTS
22-11-2009, 08:50
Eu zic sa mai cresti temperatura apei in acvariul acela. Carasii or fi ei de apa rece, dar nici chiar asa. Viziteaza alte topicuri sa vezi care este temperatura optima de crestere a carasilor, iar de mancare ....ce sa mai zic, ti-e greu sa le dai da manance de doua ori pe zi ?

catalin cirstea
22-11-2009, 11:22
daca nu-i cu suparare ma bag si eu cu niscaiva sfaturi,pot sa zic din experienta ca temperatura este totusi cam scazuta ,incearca treptat s-o mentii cam la 22,ai in primul rand probleme cu filtrarea biologica,in cazul petei de pe cap ,este o infectie bacteriana grava care chiar daca nu pare sa avanseze rapid mananca in profunzime,asa ca bietul carasel va arata in curand ca si cand cineva a muscat din el si va muri in chinuri groaznice.
ca prima solutie ar fi baktopur,daca nu a avansat prea mult,fa-i bai separat cate 30 min cu doza maxima admisa dupa care il introduci la loc in comunitar(de 2 ori pe zi),unde apropos trebuie sa faci shimburri dese de apa,adica 5%pe zi,nu in ultimul rand hraneste pestisorii de doua ori pe zi pt ca sunt carasei si astia mananca asa ca incearca sa maresti si portia nitel pt. ca presupun ca daca e rara e si putina(fara suparare,doar presupun),si ar fi bine sa si diversifici putin alimentatia astfel vei creste aportul de vitamine de care au mare nevoie si implicit imunitatea contra infectiilor si bolilor cauzate de proasta calitate a apei.

dupa ditamai postul care oricum nu e suficient pot sa mentionez ca vei reusi sa salvezi pestisorul daca intervii rapid....si daca ai vreo galeata doua de noroc,sa de doamne sa scape new15 new15

aryna
24-11-2009, 20:39
dupa parerea mea este o infectie bacteriana. Tratamentul cel mai eficient este cu bactopur direct ( sau furanol de la jbl, este aceeasi substanta activa) o pastila la 50l de apa. Este un antibiotic f puternic cu spectru larg, care actioneaza impotriva multor bacterii. Trebuie ca apa sa fie foarte curata si filtrata in acvariu cu carasi, iar substratul trebuie ingrijit corespunzator. Carasii sunt pesti care cauta mancarea "scormonind" substratul. Daca acesta este murdar carasii se infecteaza imediat cu bacterii.

DeathAce
27-11-2009, 11:59
Dupa o saptamana in carantina vad ca nu mai are DELOC pata pe frunte. Temperatura a fost mai ridicata, si apa schimbata la 2 zile 25-30%. + Mancare diversificata.
-----------
Multumesc la toti pentru ajutor, 8)

Before si After
http://img231.imageshack.us/img231/2839/20621504.jpg

http://img694.imageshack.us/img694/877/97501942.jpg[/list]

Angelina
27-11-2009, 13:11
Uau , se pare ca schimburile dese de apa pot avea si efecte miraculoase ! :mrgreen: A contribuit si hrana diversificata probabil . Ma bucur mult ca si-a revenit caraselul , sa fie cat mai sanatos ... si poate le faci o bucurie schimbandu-le mai des apa de acum inainte :grin:

DeathAce
27-11-2009, 16:07
Apa purificata, e sanatoasa....oricum a mancat foarte multe plante :)) ca eu i-am pus si plante in acvariu....

catalin cirstea
27-11-2009, 19:02
ma bucur sa aud ca totul s-a sfarsit cu bine,ai grija de ei in continuare sa nu mai ajungi in situatii de genul asta,numai bine iti doresc,tie si pestisorului :lol: