PDA

View Full Version : Boli transmise de plante



Hypnus_dek
21-03-2007, 21:27
Salut !

M-am gandit sa deschid un topic in care sa postam bolile care pot fi transmise de catre / prin intermediul plante(lor) (si nu numai deoarece majoritatea bolilor transmise cu ajutorul plantelor pot fi la fel de bine transmise si prin intermediul substratului, instalatiilor si ornamentelor din acvariu).

Desi am cautat destul de mult pe web nu am gasit nici unde o lista cu bolile trasmisibile cu ajutorul plantelor sau a altor obiecte din acvariu.

Propun sa facem aici o lista cu aceste boli, ideea este sa fiti sigur ca bolile postate pot fi transmisibile prin intermediul plantelor sau prin intermediul substratului, instalatiilor sau ornamentelor.

Va rog daca puteti sa contribuiti la aceasta lista sa o faceti deoarece consider ca va fi de folos pentru prevenirea bolilor si posibil pentru determinarea provenientei unei bolii prezente in acvariu.

Sorin
22-03-2007, 00:39
Se pot transmite tot felul de boli, parazitii ar fi cei mai periculosi (ich de exemplu). In mod normal pestele ar trebui sa fie rezistent la bolile cauzate de ciuperci si bacterii, dar si acestea pot constitui un pericol chiar in conditiile unui acvariu sanatos.
Mai sunt fel de fel de viermi (care se prind de branhii, care se prind de inotatoare, viermi intestinali) si virusi, dar sunt destul de rari.
Apoi nu sunt numai boli, pot fi tot felul de "balarii" de exemplu planariile sau hidrele.