PDA

View Full Version : sunt noua



AINOHA
20-03-2007, 12:51
Salut, am primit 2 pesti, nu stiu ce sunt si nici cum se ingrijesc, va rog sfaturi.Unul este alb cu o pataportocalie pe cap si doua in patiea cozii de vreo 5-6 cm si cu burta mare si rotunda, celelalt est portocaliu tot cam aceeasi dimensiune dar mai lunguiet si are obrajii umflati ca doua baloane cu apa. Cum pot sa trimit si poze?

Burn_x1
20-03-2007, 13:17
Cum pot sa trimit si poze?
6q.net sau http://imageshack.us/

kriss
20-03-2007, 13:32
ala alb cu pata portocalie pe cap aproape sigur este caras. celalalt nu stiu.

Dudi
20-03-2007, 14:21
si celalalt este tot caras...poze aici cu tipul de caras
http://z.about.com/d/freshaquarium/1/0/E/d/octace02.jpg

loredana
20-03-2007, 16:35
wow.....nu stiam k exista asa ceva :shock: .mai multe detadii dudi?:D
AINOHA ce acv ai?da detalii k sa stie lumea ce sa-ti zica.

AINOHA
20-03-2007, 17:31
Multumesc pentru raspunsuri. Cel cu obrajii umflati este ca cel din poza pe care o pune Dudi dar este portocaliu. Acum imi puteti spune ceva despre sex?Ma refer al pestilor.As cumpara perechile

Dudi
20-03-2007, 17:49
Sunt mai multe culori :grin: ...despre sexul la carasi nu prea stiu sa iti spun...aici las pe altcineva ;)

AINOHA
20-03-2007, 18:05
multumesc pentru raspuns,exista un chat aici? ne-ar fi mai usor sa comunicam, habar nu am ce acvariu este, 30x20x20 cm cred, nu stiu nimic despre pesti, anul trecut am mai primit o broasca testoasa de rau, cu ea m-am descurcat pana acum, ii dau sa manance niste creveti micuti iar la pesti le dau ceva ca niste fulgi de diferite culori,le dau sa manance o data pe zi, cel burtos mananca mai putin cel bucalat este foarte harnic

Dudi
20-03-2007, 18:08
tocmai a bagat adminul un chat pe site. U folosesti internet explorer?

AINOHA
20-03-2007, 18:10
da

Dudi
20-03-2007, 18:22
wow.....nu stiam k exista asa ceva Shocked .mai multe detadii dudi?:D
AINOHA ce acv ai?da detalii k sa stie lumea ce sa-ti zica.
Mai multe detalii nu prea stiu nici eu...stiu ca sunt foarte sensibili...adik trebuie sa ai grija ce pui in acvariu si cand ii iei cu minciocul sa nu le spargi pungutele alea...in rest nu ma prea pricep cu ei...mai caut si va spun
AINOHA am intrat pe tine pe mess...nu ai?

loredana
20-03-2007, 18:24
pey acv tau e mult prea mic pt carasi.un caras are nevoie de 50 l ,asa k....... .filtru ,plante ce ai?

AINOHA
20-03-2007, 18:26
coreo il am pe yahoo, nu prea ma pricep, de 2 ore incerc sa bag pozele pestilor si nu reusesc, incerc sa imi pun adresa in profile

Dudi
20-03-2007, 18:28
daca nu reusesti aici baga-le pe www.photobucket.com

AINOHA
20-03-2007, 18:32
apropo si eu sunt brasoveanca

Dudi
20-03-2007, 18:39
Mishto....totusi sa dai mai multe detalii despre acvariul tau. Vezi ca am intrat pe tine...pe YM..da accept. Daca nu shti intra pe dudiboy_me

AINOHA
20-03-2007, 18:44
dudi, nu reusesc nici aici,imi intra antivirusul si imi mananca creierii

Dudi
20-03-2007, 18:47
Pai...intra pe Yahoo Messenger dupa cum spuneam si mi le trimiti mie si le pun eu la galerie.
http://www.goldfish.gr/images/gf_types/goldfish_bubble.jpg

marcoutza
23-03-2007, 16:30
In legatuta cu ai tai carshi...
cel cu pata roshie pe cap , este caras red cup si celalat buble eyes...
Intradevar pungile alea de aer sunt foarte ushor de spart... La mine o femela a ramas fara o punga dupa o 'harjoneala" cu baietzii :)... La unii pesti pungile se refac (cum a fost la mine , de exemplu, dar nu a mai crescut atat de mare cum cealalta punga), la altii nu.. iar unii chiar pot sa moara.

AINOHA
24-03-2007, 02:56
va multumesc tuturor pentru sfaturi. In urma criticilor primite la alt subiect de pe acest forum am incercat sa imbunatatesc conditiile pestilor dar nu am reusit prea mult: acum acvariul este de 35l, am pus incalzitor, am un flitru magic jet filtru de 5W si am mai cumparat o planta dar cum aici se numesc altfel nu stiu ce este,are frunze ca de salcie dar mai scurtute de culoare verde iar spre varf sun un pic maronii.Din pacate sau din fericire am mai primit doi pesti unul alb si unul negru,sunt de forma ovala si cu boticul un pic in sus, m-am tot uitat pe aicea la poze dar nu am vazut asa ceva, cred ca sunt de apa calda, pot tine carasii in apa mai calda, la cate grade?

manu
29-03-2007, 12:21
pai, in general, carasilor le place apa rece
ar fi bine sa-i tii la 18-20 grade!

oricum, decat temperaturi de peste 22 grade mai bine sub 16!

marcoutza
29-03-2007, 16:34
carashii sunt pesti de apa rece, rezista la temperaturi de pana la 10-11grade, dar asta nu inseamna ca ii potzi tzine ca pe niste crapi koi...
Dupa mine, temperatura optima pt carashi este de la 21la 24 grade..de ce?.. pt ca si carashii care exista pe piatza nu mai sunt carashii de altadata :)
De obicei carashii care au un corp mai scurt, cum ar fi oranda, prefera o apa mai calda.. pt ei 22 grade este putin.. Pt cei care au corpuri alungite , cum este cometa de ex, temperatura optima ar fi si 22 de grade...
Pe perioada tratamentelor de obicei se recomanda cresterea temperaturii in bazin... carashii rezista si la 29 de grade.

manu
30-03-2007, 09:37
intradevar, sunt si specii de caras care au nevoie de apa mai "calduta"
dar carasul ramane un peste de apa rece si se simte mai bine la temperaturi de sub 22 grade C
peste aceasta temp. marea majoritate a carasilor sufera, fiindca mucusul protector va fi afectat

marcoutza
30-03-2007, 10:54
manu.. sa inzteleg ca tu cresti carashi?
ce-ai mai facut cu Hypogymnogobius xanthozona...?

manu
30-03-2007, 12:48
manu.. sa inzteleg ca tu cresti carashi?
ce-ai mai facut cu Hypogymnogobius xanthozona...?
1.da ;)
2.dupa ce mi-a murit prima albinuta Hypogymnogobius le-am dus inapoi la magazin pe celelalte 3 si le-am schimbat cu un pleco!
noroc ca aveau internet in magazin, i-am aratat patronului cateva pagini despre albinute si binenteles i-am spus sa nu mai vanda pesti carnivori de apa sarata pe post de mancatori de alge de apa dulce :mrgreen:
sper ca a inteles desi parea a fi............ :alien