PDA

View Full Version : GSA si GDA pe geam



klayus
14-11-2009, 20:51
am dat drumul la noul setup de aproximativ 6 saptamani. initial a inceput sa apara pe geam niste GDA cred care acuma s-a cam albit si sta sa moara. mai apare pe ici pe colo dar in principiu e ok. in schimb, e o zona pe geamul din fata, unde a aparut o pata mare de ceea ce eu cred ca este GSA. nu pot sa o razui cu razuitoarea de cauciuc, cu lama nu am incercat. nu vrea deloc sa moara sau sa treaca.
acvariu 100L, lumina 2 x 24w t5 865 philips, 1 aquarelle si un jewell colour t5 24w. aquarellul e de ceva timp si trebuie inlocuit, dar ma indoiesc ca el este cauza, filtrare cu un fluval 304, fertilizare cu pps-pro(in fiecare dimineata) si plantamin( o data pe saptamana la schimbarea de apa), CO2 din bomba cu un difuzor diy foarte eficient si foarte mic, schimb de apa de 25% o data pe sapt, substrat fertilizat cu sera floredepot humus si humus plus plus roca vulcanica, inaltime substrat 8 cm.
plantat mediu spre mult, cabomba, heteranthera, anubias, Hygrophila polysperma, niste glossostigma, niste pogostemon, HC, un echinodorus vezuvius(nu o duce grozav), un nymphea lotus, si ar mai fi, dar nu-mi prea vine acuma :D. plantele o duc foarte bine cu exceptia anubiasului care e si el acoperit cu o alga neagra.
pesti am 1 scalar, 3 ramirezi, 4 SAE, un cory panda(am sa iau mai multi), niste creveti red cherry, si niste vivipari care se pregatesc sa plece(au fost pusi pentru ciclare).
parametrii apei sunt: NO3 25ppm, NO2 0, GH 16(locuiesc in CTA), KH 20(locuiesc in CTA), pH 7.2(mai jos nu prea pot sa-l duc ca ar fi prea mult CO2 in apa testat dupa reactiile pestilor nu dupa formula de calcul).
lumina de la 10 pana la 22 cu 3 ore pauza la pranz.
sper ca nu am omis vreun detaliu.
alga este asta si imi strica toata bucuria de a privi acvariul, http://i37.tinypic.com/1264c2u.jpg
teste de PO4 nu am si nici posibilitatea sa le achizitionez nu am momentan.

jax
17-11-2009, 17:46
din experienta mea, GDA apare la valori ridicate ale nitratilor cu valori scazute la fosfati (am concluzionat si eu ca Redfield avea dreptate). de mentionat faptul ca am patit acest lucru in timpul fertilizarii cu PPS-PRO (ceea ce probabil faci si tu). Valoarea nitratilor era mereu peste 30ppm si fosfatii pareau a nu ajunge (tindeau spre zero).
Daca ai si GSA atunci vine ca o confirmare a celor de mai sus, mai mult, GSA spune ca ai co2 scazut si nivelul de po4 e de mult timp scazut.

Eu am remediat cu schimb mai mare de apa (30% saptaminal) si adaugare suplimentara de solutie de fosfati (cam 0,1 - 0,2ppm / zi). Nu am curatat sticla, neritinele au avut grija de asta. Dupa citeva saptamini am reluat fertilizarea cu PPS-PRO la nivelul considerat "normal" si GDA a reaparut (nu si GSA pentru ca acum tin fosfatii undeva la 1ppm).

Humbert
17-11-2009, 17:55
nu e asa grav, asta inseamna ca nu ai alte alge in acvariu, este?

avantajul la alga asta e ca apare mai mult pe geam si se poate curata mecanic - cu ceva gen lama de ras sau curatator pt acvaristica cu lama.

in rest, remediul s-a spus mai sus. fie adaugi PO4 fie hranesti pestii mai mult (treptat) fie hranesti pestii cu hrana congelata - hrana e o sursa de fosfati.

klayus
18-11-2009, 10:31
acvariul asta este la al 3 -lea setup, la celelalte 2 nu am avut nici gda nici gsa, singurul lucru nou adaugat ar fi floredeptoul de la sera. am sa incerc cu hrana congelata, momentan l-am indepartat manual, am bagat filtrul UV pe returul filtrului(care s-a si infundat in aceeasi noapte :D), sper sa fii omorat mai multe.

mersi mult de informatii.