PDA

View Full Version : SAE sau Solutii?



lonewolf
12-11-2009, 18:01
La un acvariu de 60 de litrii ce ziceti merg unu doi SAE? Stiu ca ajung pana la 14 cm marime deci pe termen lung nu ar fi o rezolvare dar asa provizoriu ar merge? Sau mai bine combatere cu ce este in comert(solutii).

ssilviuu
12-11-2009, 18:08
Depinde si de cati si ce fel de pesti mai ai in acvariu.Dar cred ca mai indicat ar fi sa spui si cu ce fel de alga ai probleme.De asemenea,ar fi foarte folositoare pentru cei care au mai multa experienta si te-ar putea ajuta si alte detalii privind acvariul(lumina,filtrare,fertilizare etc) .

husky17
12-11-2009, 18:51
Solutiile nu sunt o solutie :grin:, intotdeauna am preferat variantele naturale.
Dar in loc de SAE te poti orienta spre otocinclus, sunt ceva mai mici, in plus, poate e doar parerea mea dar SAE se puturosesc cu varsta.
Mai sunt ca variante si neritinele care sunt harnicute.

a.aurel
12-11-2009, 19:08
Nu te astepta ca SAE sa faca minuni, iar solutiile impotriva algelor nici atat

catalin cirstea
12-11-2009, 21:31
asa cum a spus silviu,da detalii despre alga care te supara sau cel mai bine da o cautare si acolo ai atit poze care te vor ajuta sa identifici ce fel de alga este cit si metode mult mai bune de combatere a acestora natural fara sa bagi tot felul de solutii care te vor dezamagi intr-un final,spor la documentare ;)

lonewolf
12-11-2009, 23:22
E bba.gata m-am lamurit multumesc pentru sfaturi.se poate inchide