PDA

View Full Version : acvariul carantina



clodul
18-03-2007, 09:43
Va rog cit mai multe detalii despre acvariul carantina/
1. litraj
2. timp de tinere al pestilor
3. plante
4 etc/ ce date imi mai puteti da
multumesc
ceau

razvan
18-03-2007, 09:51
1- proportional cu marimea pestilor ce vor poposi in el...
2- pina se fac bine, sau.... ;new43
3- nu-s au rostul, daca bagi "doctorii" se duc pe apa simbetii.
4- "ete cetera" / filtrare, aerare, incalzire, fara substrat

cu placere, ol ză best ...

clodul
18-03-2007, 10:08
astazi am pierdut ceva flestisori ..totul era bine aseara si astazi dim in 3 ore 4 pesti/aveam probleme cu apa dar nu credeam ca o sa degenereze asa!!!!!

clodul
18-03-2007, 12:40
am realizat un agvariu carantina , dar ce fac cu acvariul mare ca l-am golit si nu cred ca o sa reusesc sa-l mai reinvii asa usor,are 70 l de apa fara substrat cam citi pesti intra acolo?O sa bag doar moly/gupy /platy si xifo ..si xentuze si sanitari moentan toti sunt la carantina sia chemat un cunoscut sa imi zica ce au de mor pe capete<pt. cei din timisoara pe tipul ala din piata <sorin >sta in lipovei>
1. cum dezinfectez acvariul vechi??

razvan
18-03-2007, 20:32
caaaalm, caaaalm, respira adinc, concentreaza-te si mai scrie o data... dar mai lent-rar, si mai inteligibil,,,
reciteste-ti postul anterior si mai pune-l o data, dar cit poti tu de corect, de data asta...
in cazul in care postul anterior, ti se pare ca ar fi limita maxima de corectitudine si inteligibilitate de care esti in stare, imi cer scuze, dar tot te rog sa incerci sa ne faci sa intelegem cam ce vrei sa spui.

clodul
18-03-2007, 20:52
Urasc logorea,vorbesc putin si imi pare rau nu am vrut sa deranjez pe nimeni cu povesti ci am incercat si eu dupa puterile mele sa fiu succint si spartan, doar sa punctez ceea ce doreamsa aflu , este posibil sa nu o fi facut in cel mai bun mod .
Vreau sa-mi fac un acvariu carantina in care daca cumpar 1-2-3 sau mai multi pesti sa ii izolez pina sunt sigur ca nu au nici o boala si nu stiu care este perioada de incubatie a bolilor de peste si nici daca exista doar pesti purtatori ai bolii.
Banuesc ca unii dintre voi au un asemenea acvariu asa ca am intrebat.
Daca ai un asemenea acvariu te rog sa imi dai un raspuns cit mai exact si fara suparare a face remarci despre un nou venit de pe unde sunt eu se numeste - - - - - - - - - sper ca m-ai inteles mai ales ca daca am postat pe forum am facut-o ca nu stiam nu ca ma unflam eu ce interesant sunt. Sper sa ne cunoastem mai bine si sa nu fi suparat de cele scrise de mine si daca sunt greseli sper sa ma intelegeti.
Iti multumesc anticipat si tie si celorlalti pentru intelegere
Ceau

razvan
18-03-2007, 21:32
nu-i nici un bai daca o mai iei pe imas, uneori, numa sa nu te duci prea departe ;)
spartana a fost prima intrebare, spartan a fost raspunsul.

pentru 1-2-3 pestisori nou luati, 70 l as putea spune ca sunt "prea multi"
daca ai observat, unii de aici au ACVARII de 35 l :) asa ca tu te situezi intr-o extrema fericita.
perioadele de incubatie ale bolilor... hmm ar fi superb sa avem p forum pe cineva "tare" la problema asta. in consecinta o perioada de 3 saptamani "la bulau" este o perioada decenta si relativ sigura.

fiind recipientul "steril" (fara plante-substrat) si avind in vedere ca in el vor sta vivipari, preventiv poti da o tenta de salinitate, apei. multe boli mai putin "pericuoase" si ciuperci, sunt eliminate usor de salinitate.