PDA

View Full Version : Mortalitate



masterdark
17-03-2007, 17:36
De vreo luna au cam inceput sa moara mai ales gupy (femele,masculi) cam 1,2 pe saptamana! Saptamana asta a murit si un platy mai tanar! Am cam 12 buc. gupy si in ritmul asta mor toti! Nu am adus plante,pesti sau altceva in acvariu! Au spatiu,temperatura si hrana adecvata intr-un acvariu de 110l! Mai am 2sanitari,o pereche de xifori si 2 perechi de platy! Ceilalti pesti nu sunt deloc afectati! Cam cu 1,2 zile inaite sa moara devin putin apatici dar se hranesc,iar cand mor au ceva ca niste rani sangerande in interior! Altfel sunt jucausi si foarte normali!

wolfi
17-03-2007, 21:01
infectie abdominala? incearca niste sera bakto tabs

masterdark
17-03-2007, 21:48
NU! Mai degraba niste pete sangerii sub piele imediat cum mor!

andrei_fisher
18-03-2007, 18:59
HIDROPIZIA INFECTIOASA:boala are o forma acuta si una cronica.in primul caz,in diferitele organe ale pestelui apar edeme,care ,in cazul ochiului provoaca exoftalmie.pe piele se observapete sanguinolente.in forma cronica,aceste pete se transforma in ulcere adinci care patrund pana in musculatura,distrugfand indeosebi radiile inotatoarelor. astea cre ca sunt simptomele si denumirea bolii pe care o ai

masterdark
19-03-2007, 17:24
Cam asa! Cam nu prea exista tratament pentru asta,nu?

andrei_fisher
19-03-2007, 21:35
informatiile pe care ti le-am dat sunt dintr-o carte de acvaristica ceva mai veche(acolo intr-adevar scrie ca este fara tratament insa cum lumea evoluaeza cine stie..)

lupul-sur
20-03-2007, 11:28
Desi vei gasii tratamente minute si pentru boala asta in realitate nu are tratament. Boala este recunoscuta prea tarziu si.... dumnezeu sa ii ierte.

masterdark
21-03-2007, 17:55
Multumesc mult tuturor si...pacat de ei! Am sa-i separ pa cei ce par sanatosi,dezinfectez acvariul si-l refac! :roll: