PDA

View Full Version : Betta cu un ochi umflat rau



BaHnOo
12-03-2007, 13:31
Am luat ieri de la un petshop un betta, si de abia cand am ajuns acasa, am observat ca are un ochi umflat rau, si unul normal. Ce are si daca stiti cum se poate trata. Multumesc anticipat.

Gabii
12-03-2007, 13:42
in primul rand trebe sa-l tii in carantina.
Din cate stiu io se numeste exoftalmie (am modificat )...
La mine un singur peste a scapat -- da la el a fost vorba d eviolenta fizica, mai precis un crap koy a supt ochiul unui caras, da nu de tot... si l-am scos, l-am tinut separat, ochiul s-a invinetit, apoi s-a inverzit, apoi s-a inrosit si dupa 10 zile i-a trecut complet, da nu si-l mai misca in orbita, semn ca e chior. in rest la alti pesti (Xifo) desi am avut impresia ca s-au vindecat dupa ce se dezumfla ochiul cu pricina, mureau in 2 -3 zile..
Da si tu un search, ca s-a mai discutat.

marcussmario
12-03-2007, 23:59
hidropizia este "zbarlirea sozilor" iar exoftalmia "iesirea din orbite a ochilor".e bine de stiut.:))dar sa nu aveti de a face cu nici un fel de boala care sa prezinte simptomele de mai sus

tm13nan
11-04-2007, 10:02
@BaHnOo : Am vazut si eu , tarziu, acest topic. Ce s-a intamplat intre timp cu el? Sa stii ca exact aceeasi problema a avut-o si un mascul de Betta de-al meu, i s-a umflat rau de tot ochiul, si m-am ingrijorat f tare,pt ca era frumos si nu vroiam sa-l pierd. Si am reusit sa-l salvez !! spre bucuria mea. I-am facut tratament cu BAKTOPUR pastile, si cu putina sare. Intr-o saptamana i-a trecut si imediat dupa convalescenta a inceput sa se dezvolte ca apucat, si acum e mare si frumos, dornic de imperechere...
Sper ca i-a trecut si alui tau, raspunde ce s-a intamplat.