PDA

View Full Version : Imi construiesc acvariu



Dan.C.
11-03-2007, 12:58
Va salut.
Situatia este in felul urmator:
Acvariul va fi destinat cresterii a 2 carasi si ceva plante(sau ce va ramane din ele) deci va avea undeva in jurul a 100 L. Pe langa acvariu imi voi realiza si suport pentru el si capac, toate din PAL.
De aici incep problemele. Nu stiu ce dimensiuni sa aiba. Ce prefera carasii? Forma cubica sau paralelipipedica? Are vreo importanta?
Ma gandisem la urmatoarele variante (aproximative):
- 50x50x50
- 60x40x50
- 70x40x40
Totodata trebuie sa tin cont si de faptul ca in capac vreau sa montez neoane. Vreau niste neoane accesibile ca pret si dupa care sa nu caut tot orasul.Presupun ca voi avea unul pentru plante si unul pentru pesti. Imi puteti spune cam ce s-ar potrivi tipului de acvariu pe care il doresc si ce lungime au astfel incat sa ma hotarasc si eu asupra lungimii acvariului.

Mi-am facut un calcul si cred ca mi-ar ajunge o placa de 2 m2 de Pal. Apropo, cam care sunt preturile si de unde il pot cumpara?
Acum ceva timp mi-am luat din CORA niste bucati mari de pal ramase de la birouri,dulapuri sau alte chestii, bucati care mai aveau cate o gaura sau o zgarietura pe alocuri, din care mi-am facut un birou si un stand TV. Toate m-au costat maxim 20 RON. Dar nu am mai vazut de atunci.

Atat deocamdata, astept raspunsurile voastre. Va voi tine la curent cu ceea ce hotarasc precum si cu poze de la realizarea lui. La realizarea acvariului nu ma pricep, asa ca daca se ofera cineva sa imi dea o mana de ajutor i-as fi recunoscator.

Burn_x1
11-03-2007, 14:01
RASPUND LA CE POT :
-70x40x40 zic ca e cel mai bine dar nu foarte (la cari trebuie peste 300L acvariie )
-aqua glo + sun glo (ambele de 25 w si 74,2 cm)

georgian
11-03-2007, 16:37
fa-l de 70*40*40. basesti usor neoane de 60/ 18 W, iti intra frumos si suportii cu electronica.

poti sa faci capacul tot din pal . daca gasesti pal de 14 sau 12 e super.

Dan.C.
11-03-2007, 17:33
Ok, cred ca la 70x40x40 voi ramane. Ce sticla sa folosesc si cam cat ma va costa?
Legat de iluminare , cum sa calculez de cate lumina am nevoie? In functie de volum sau de suprafata de apa? Si neoanele cam la cat ma vor ajunge?
Imi cer scuze ca va innebunesc cu preturile, dar la ce preturi sunt, trebuie sa imi fac temeinic calculele pentru a imi permite sa imi mai cumpar si carasii :grin:

johny_snele
11-03-2007, 18:05
Sticla poate sa fie de 6 mm.Acv o sa aiba un litraj de 112 L Brut.net depinde de ce vei pune in el?Cu sticla de 6 mm vei iesi mult mai ieftin.eu am aprox. aceleasi cote si rezista chiar si sticla de 5 mm.Pot spune ca nu are burta deloc.Silicon poti folosi Den Braven sau Bison(un tub este de ajuns)Ai grija cum puneti sticla si nu te zgarci la silicon sa nu ai bule.Bafta la lipit

Dan.C.
11-03-2007, 18:13
ok johny, mersi . poti sa apreciezi cam care va fi pretul dat pe sticla?

Legat de neoane am vazut ca sunt foarte populare si aquarele si tld830. Acum, care este pentru plante si care este pentru pesti?
Aceeasi intrebare si pentru aqua glo si sun glo.
Si cam care trebuie sa fie raportul neon pt. plante/neon pt. pesti ? 1-1 ?

johny_snele
11-03-2007, 18:29
sticla daca nu ma insel poate incepe de la 54 lei pe mp(6 mm).Tu ai in mare 1 mp calculat fara sa scad grosimile geamului.deci pana in 60 de lei sticla si 10-15 lei siliconu.Pregateste doar pentru acvariu 70 lei

Dan.C.
12-03-2007, 10:49
Cam ce filtru mi-ar trebui pentru acvariu? Deci, 100L si 2 (poate 3 la inceput cat sunt mici) carasi .
Nu imi permit unul extern deocamdata. As fi dispus sa dau pana in 100 RON pe unul intern foarte bun. Ce mi-ati recomanda?
Am vazut in Cora pantelimon, in hypermarket, nu in petshop un acvariu imens cu scalari care avea doar un filtru intern si apa era foarte curata, deci isi fac treaba si cele interne.

Sorin
12-03-2007, 11:33
Salut vecine... ar fi grozav daca ai lua un filtru intern cu 3 compartimente in care sa intre burete, vata de perlon si ceva ceramica. Oricum trebuie sa aiba minim 300l/h reali deci pe el sa scrie macar 400-500. Ceva de genul asta: http://www.resun-china.com/products/english/glq%20B-sh-200.htm

Dan.C.
12-03-2007, 11:47
da, vecine :grin: , arata interesant. ai idee pe unde se poate gasi la noi si cam cat e? stii vreun site romanes cu produse resun? eu stiu unul dar nu are resun.

Dan.C.
12-03-2007, 11:50
si inca ceva, fiind pentru 300 L, nu ar face valuri cam mari la mine in acvariu? stiu ca, carasilor nu le place agitatia.

Sorin
12-03-2007, 12:23
Cel pe care l-am dat de exemplu e pt acvarii sub 200l (in teorie - ar trebui sa recircule apa din acvariu de 3-4 ori pe ora). In practica - unul chinezesc o sa aiba un debit ceva mai mic decat scrie pe el, iar cand incepi sa indesi vata de perlon scade si mai mult. Apoi poti sa indrepti jetul de apa spre un perete al acvariului.
Oricum era doar un exemplu, ideea era sa nu fie chiar un filtru banal cu burete, intrucat carasii fac multa mizerie si o filtrare biologica buna (cu ceramica) te poate scapa de ceva necazuri.

Gabii
12-03-2007, 14:05
Nu imi permit unul extern deocamdata. As fi dispus sa dau pana in 100 RON pe unul intern foarte bun. Ce mi-ati recomanda?

Salut!

Eu folosesc CU SUCCES un filtru intern foarte puternic: Resun 2500 SP.
2500 - are 2 pastile filtrante.
Mai exista variante mai mici - Resun 1200 SP, cu o singura pastila, isi face treaba foarte foarte bine! 2500 l-am gasit in arad la un pet-shop cu 37 ron, dupa ce le-am luat pe toate care le aveau pe stoc (3 buc) am mai fost la inca un pet-shop de unde am mai luat 2 bucati la 43 ron! Da in mod cert, merita fiecare banut! 2500 cica are debit maxim 1400 l/ora. Singura chestie nasoala e ca e destul de voluminos!

Dan.C.
12-03-2007, 21:56
ai zis ca ai luat mai multe, cate tii intr-un acvariu? sau mai exact la cati zeci de litri ai un filtru?

Gabii
13-03-2007, 07:32
ai zis ca ai luat mai multe, cate tii intr-un acvariu? sau mai exact la cati zeci de litri ai un filtru?


:lol:

daca te uiti nitel la galeria de poze - vei vedea ca am mai multe acvarii ;)
Iar unu dintre ele chiar are nevoie de filtrare puternica, animalele alea de acolo mananca ca porcii/poarcele oricat le dai si fac o mizerie de nedescris.
;)
Gabii

Dan.C.
13-03-2007, 09:55
Am vazut, am ramas socat, am priceput. :grin:

Burn_x1
13-03-2007, 10:44
Cam ce filtru mi-ar trebui pentru acvariu? Deci, 100L si 2 (poate 3 la inceput cat sunt mici) carasi .

aqua clear filtru extern bun si ieftin

Sticla poate sa fie de 6 mm.Acv o sa aiba un litraj de 112 L Brut.
Eu personal am de 8...sa fiu mai sigur cu fund de 10
Cat despre silicon folosesc cu succes ce mi-au pus aia de la sticla

Uite o combinatie buna si economica de neoane 15 w
aquarelle
aqaglo
sunglo
si in spate flora glo

15*4=60w deci merge
dar dak vrei ceva mai puternic incearca
1 aquarelle ceva mai mare >20w
1 aquaglo 25 w
1 sunglo 25 w
Sa obtii raportul potrivit de 7w/l

Gabii
13-03-2007, 10:58
Eu personal am de 8...sa fiu mai sigur cu fund de 10


Va salut!

Repet ce am mai spus si in alta parte...
Mi se pare FOARTE INTERESANT, cum de cei aia care fac acvariile alea MARI de la Caymann - folosesc de ex pentru acvariu de 230 l - sticla de 8mm FARA NICI UN FEL DE INTARITURI.
Laturile NU au silicon intre ele! Practic ele dau impresia ca nici nu se ating :!: - lipirea facandu-se prin aplicarea pe INTERIOUL acvariului a unui strat SANATOS de silicon. Total altfel de cum facem noi acvariile prin aplicare silicon si apoi presare. La ei intai e apropierea/presarea laturilor pe uscat si APOI aplicarea siliconului!
Mai mult, fundul este SIMPLU..
Cireasa de pe tort: fundul sta in aer! Adica are o rama de plastic de jur imprejur, care tine 1 cm fundul pe margini... la instalarea acvariului pe masa practic singura zona de contact intre acvariu si masa - :!: e formata din rama aia de plastic. Fundul sta in aer si rezista! Repet - 230 de litri! Acvariul setat cu mana mea in urma cu 3 zile la un prieten acasa!
L-am umplut pana sus de tot, burta vizibila nu are.
Atata timp cat fundul unui acvariu sta pe o suprafata perfect plana, fara denivelari/inclinari iar suprafata de contact formata din TOATA suprafata fundului- nu vad rostul unui fund dublu sau al unui fund mai gros decat restul laturilor.

Dan.C in pozele alea se pt observa si filtrele interne SP 2500 de care am tot spus :blackeye

Dan.C.
13-03-2007, 11:05
" Uite o combinatie buna si economica de neoane 15 w
aquarelle
aqaglo
sunglo
si in spate flora glo "

Imi poti spune care sunt pentru plante si care pentru pesti?
Banuies ca flora glo e pt plante. Cum adica in spate? Nu cred ca vrei sa zici pe latura din spate a acvariului, nu?
In partea din spate a capacului? Asta inseamna ca trebuie sa am si plantele in spate?[/quote]

Gabii
13-03-2007, 12:48
in spate- banuiesc ca e vorba de pozitionarea pe capac... adica flora glo mai apropiat de latura spate, ca sa stimuleze cresterea plantelor pe fundal, iar aquarelle, aqua-glo mai apropiate de latura fata, pentru ca s alumineze pestii un pic din fata, sa iasa culoarea pestelui in evidenta, nu umpbra pestelui ;) .
Chestia cu neoane- "in spate si in fata" - am 5 neoane la un acvariu. Am programat sa mi se aprinda trei - alea cele mai apropiate de latura spate- de pe la 10 dimineata pana seara la 9 - si ca urmare pe latura spate, pe fundal mi-au explodat plantele. Celelate 2 le aprind eu cand vin seara acasa, pe la 17 -18.00 ca sa privesc pestii. Daca nu le aprind si pestii inoata aproape de latura fata, practic lumina vine din spatele lor spre mine si nu sunt scoase culorile in evidenta. Sper ca am explicat cat de cat.. :?

Al_koholic
13-03-2007, 14:18
[quote=Dan.C.]

Uite o combinatie buna si economica de neoane 15 w
aquarelle
aqaglo
sunglo
si in spate flora glo

l
dar ce zicide un aquaglo pe latura din fata urmat de trei floraglo? ;)

Dan.C.
13-03-2007, 21:14
Am fost azi in Obor in cautare de sticla. Am gasit de 6 la 40 ron si de 8 la 75 ron. M-a surprins oarecum diferenta. In plus taiau sticla manual.

Stiti pe altundeva sticla de 8 mai ieftina? Si unde sa o taie si pe calculator sau macar sa fiu sigur ca o taie bine si manual?

Sorin
13-03-2007, 22:21
Am luat pana acum de 2 ori sticla de 6mm de la obor si o taie ca naiba... O data mi-au taiat lateralele mici cu 6mm mai mari... nici nu mai mergeau asezate pe fundul acvariului. Si nici taiate, ca 6mm nu reusesti sa mai tai nici in ruptul capului. Apoi te trezesti ca iti adauga si 15% la pretul ala ca cica le mai ramane sticla...
Am luat o data de la http://www.cristalbrad.ro/sediu.html am comandat sticla de 10mm cu slefuirea canturilor, le-am zis canturi drepte si ei le-au facut rotunde, am pierdut 2 saptamani din cauza lor! Dar ies bine, daca aveti noroc ies bine din prima. Alta firma pe care o stiu e http://www.deltaglass.ro/contact.html dar pana acum nu am luat nimic de la ei.
Din cate am vazut toti o taie manual, dar dupa ce o slefuiesc la masina iese perfect. Evident te costa, si nu putin...

Dan.C.
13-03-2007, 22:50
Cum ai rezolvat-o pana la urma cu cei de la Obor?

georgian
13-03-2007, 23:19
cu aia din obor am avut si eu acu vre-o 3 ani probleme. am cerut sticla de 6 mi-a taiat-o, dar cind am ajuns acasa era de 5mm. m-am dus si mi-au spus ca are o toleranta, cind i-am amenintat cu protectia consumatorului mi-au dat banii inapoi. la glastech e patronu criminal, nu are chef de nimic. cei de la cristal brad mi-au placut cel mai mult au fost cei mai seriosi.

Sorin
13-03-2007, 23:30
Cum ai rezolvat-o pana la urma cu cei de la Obor?
n-am rezolvat-o, aveam pe acasa niste resturi de sticla 6mm si mi-am taiat singur lateralele.

Dan.C.
14-03-2007, 11:50
Am vorbit cu cei de la cristalbrad, au preturi mai bune, 36ron pentru sticla de 6 si 55 ron pentru cea de 8.

Cred ca voi folosi sticla de 8 pentru fundul acvariului si de 6 pentru restul laturilor.
Dimensiunile ar trebui sa fie cam asa, nu? (pentru acvariu de 70x40x40) :
-fund 70x40
-lateralele mari 70x39,2
-lateralele mici 69,4x38,8

Sorin
14-03-2007, 13:14
nu

- fund: 70x40
- lateralele mari: 70x40
- lateralele mici: 38,8x40

Desi eu am patit sa-mi vad lateralele mici cu 1mm mai mult astfel incat lateralele mari nu mai stateau cum trebuie pe fund. As zice in loc de 38,8 sa le faci 38,7 pentru siguranta.

Dan.C.
14-03-2007, 13:26
am priceput. Dar daca fac 38,7 si iese de 38,6 ? Nu e mai bine sa-i zic exact cat vreau si daca nu il fac de atat sa fie problema lor?
Oricum, ma voi duce cu ruleta sa le masor inainte sa le ridic.

Sorin
14-03-2007, 16:13
daca e mai mica nu-i chiar asa grav, zic eu...

razvan
14-03-2007, 16:19
;) pentru "siguranta proiectului" RENUNTATI la exprimarea in cm!!!!!!!!!!
de multe ori se creaza confuzii, si-i "pacat de vorba aia". daca la altele nu sintem "profesionisti" macar la cirpaceli sa incercam sa discutam ca si cum am fi ;)

Dan.C.
14-03-2007, 22:50
'Traiti domnu' carpaci sef ! :grin:

Mai vin si eu cu o intrebare. Cred ca maine ma duc sa dau comanda de geam. Vreau sa le zic sa imi slefuiasca geamul. Prin slefuire ma gandesc ca mai scade dimensiunea. Cam cat se pierde din geam? Si ce le cer, "slefuire cant drept"?

Daniel
15-03-2007, 01:44
Cere-i geamgiului sa slefuiasca doar putin cantul, doar ca sa nu taie. Siliconul prinde doar pe suprafete lucioase.

Deceneu
16-03-2007, 18:03
Cum adica prinde doar pe suprafete lucioase ? Adica un cant de geam slefuit nu se va lipi corect ?

wolfi
16-03-2007, 18:11
siliconul poate sa lipeasca si de exemplu decorul de polistiren expandat care nu e tocmai lucios :D; dar lipitura optima se face dupa cum se zice aici:


pai nici nu am facut slefuire.. doar am luat muchia, sa nu taie la degete.

chiar ar trebui sa scot in evidenta faptul ca .. ;)

NU SE SLEFUIESC CANTURILE!!!! se ia doar un (folosind limbajul prelucratorilor prin aschiere) sanfren...

acum despre slefuire, care rezulta in urma "ajustarilor" dimensionale, la firmele de renume ;) e chiar indicat sa "indicam" meseriasilor, faptul ca vrem un cant drept (dimensional) dar sa dea cu freza pe "degrosare" sa ramana suprafata cit mai rugoasa...

LE hm, undeva e un bai; n-am citit prea bine, dar am impresia ca citatul de mai sus contrazice chestia cu suprafetele lucioase... :?:

razvan
16-03-2007, 19:06
se cam bat cap in cap, e adevarat, insa sunt puncte de vedere rezultate in urma "experientei" de lucru...

nu stiu daca s-au facut teste privind varianta cea mai rezistenta, insa in "varianta mea", m-am bazat pe un "obicei" de la munca, atunci cind aveam de lipit cu cianocrilat, sau polimeri tip a+b, suprafete perfect plane si lucioase, cream rizuri cu pila sau un zgarieci, pentru a "mari suprafata de contact cu liantul".
nu stiu cit de ortodoxa era metoda, dar dadea rezultate.

citeam pe undeva ca siliconul pe care il folosim, are un coeficient de elasticitate de 400%. nu stiu cit e de important, insa, as considera mult mai important, coeficientul de aderenta.

Deceneu
18-03-2007, 01:35
Cand am lipit acvariul de 300L, unul din canturile "fundului" era taiat oblic si a trebuit sa slefuiesc la el vreo 2-3 ore pana sa il indrept cat de cat. Ca urmare suprafata nu mai era deloc luciosa si nu am avut probleme la lipire.

Oricum din prima experienta in lipirea unui acvariu, am constatat ca e mult mai lejer sa fie o distanta de 1-2 mm intre geamurile care se lipesc astfel incat siliconul sa poata patrunda cat mai bine si sa nu apara bule de aer. In plus, daca are elasticitate de 400% e mult mai bine sa ai 2mm de silicon in loc de 1 mm de silicon intre geamuri.

Eu pentru siguranta am urmat si observatia celui ce a povestit despre modul de lipire al acvariului Caymann si am turnat un strat generos de silicon pe interior la "intalnirea" lateralelor.
Pentru rezistenta unui acvariu mai ales la dimensiuni mai mari (in special la cele mai lungi) intaritoarele fac diferenta (pentru siguranta am pus o intaritoare H si 4 intaritoare la baza acvariului). Intaritoarele la baza acvariului cred ca pot inlocui cu succes "nevoia" unui fund mai gros sau a unui fund dublu.

Ah, era sa uit : NEAPARAT masoara dimensiunile geamurilor dupa taiere - orice greseli aparute o sa iti ingreuneze rau munca ( mai ales la lateralele mici si la fund).

razvan
18-03-2007, 08:10
Ah, era sa uit : NEAPARAT masoara dimensiunile geamurilor dupa taiere - orice greseli aparute o sa iti ingreuneze rau munca ( mai ales la lateralele mici si la fund).

... NEAPARAT ;) inainte de lipire , CHIAR daca ati masurat si paramasurat, faceti un "MONTAJ LA RECE"....

ca jigodie batrina ce sunt, stiu ce zic ;)

Dan.C.
18-03-2007, 15:22
www.egocompany.ro

La ei am gasit sticla la preturi foarte bune: sticla de 6 la 5,5euro si sticla de 8 la 8euro.
Alte preturi nu mai stiu pentru ca nu m-au interesat.
Nu stiu nimic legat de calitatea taieturii sau seriozitatea lor deoarece nu aveau sticla care ma interesa pe mine pe stoc, dar au zis ca trebuie sa primeasca. Am sa dau mai multe detalii cand voi cumpara sticla.

Dan.C.
29-03-2007, 09:26
Partea cu lipirea acvariului a cazut, deoarece ieri am achizitionat unul de 80x37x40 cu 6 ciclide nebune :grin:

lukeloo
29-03-2007, 13:43
Daca tot s-a vorbit de lipirea bucatilor de sticla vreau sa atrag atentia de faptul ca nu s-a vorbit de cel mai important lucru: suprafetele de contact trebuiesc sa fie degresate si ffff curate.
In rest, daca suprafata trebuie sa fie rugoasa sau lucioasa, nu cred ca are foarte mare importanta, desi cred ca o suprafata rugoasa e mai buna, prin simplul motiv ca e mai mare aria de contact. Apoi, daca geamul are mici imerfectiuni, chiar cant putin oblic, la fel e mai mare suprafata de contact si nu cred ca e vreo problema.
In schimb e f important ca siliconul sa fie f bine repartizat si sa acopere toate aceste imperfectiuni, fara sa lase goluri de aer si de asemeni sa nu existe distante mari intre suprafetele de contact (constatate la o montare prealabila la rece) care la lipire ar duce la o ingrosare in acel loc a stratului de silicon.

Solaris
29-03-2007, 15:21
dara de silicon cat trebuie sa acopere din grosimea cantului? am citit pe undeva ca 2/3. e corect?

razvan
29-03-2007, 16:07
pentru linistea si uscaciunea vecinilor de dedesubt, lasa 100% ;)

poate spunea ca 2/3 in momentul "asezarii" siliconului, care indubitabil, dupa punerea in opera a geamurilor se face 100%

Solaris
06-04-2007, 11:56
am asezat siliconul in dara groasa cam cat un pai de suc si care a acoperit canturile aproape complet. am pus fata deasupra (numai asta trebuia schimbata) si prin presare canturile s-au acoperit complet si siliconul a iesit de o parte si de alta. sticla e grea (8mm 100x40x50) asa ca siliconul intre canturi si sticla e in grosime de 0,5mm. sper sa fie destul atat si sa reziste la presiune. am sa-l las 2 saptamani la uscat.