PDA

View Full Version : boala ciudata la beta



marcussmario
11-03-2007, 09:03
am avut 6 beta in acvariu au inceput sa moara pe rand.boala se caracterizeaza prin lipirea aripioarelor de corp, anemie, hidropizie uneori paralizie partiala a corpului.culmea este ca moare cate unul(boala parca ar migra de la un individ la altul,toti se comporta mormal pana intr-o zi in care la unul se observa semnele).stie cineva cum se cheama agentul patogen?si cumse trateaza?m-ar interesa care e denumirea pt ca nu am mai intalnit aceasta boala

Gabii
12-03-2007, 13:45
Nu stiu cum se cheama.. si eu am avut decese cauzate de aceasta boala.
intai o femela de beta.. peste cateva zile alta femela de beta, apoi femeleel de guppy pe rand. am reusit sa salvez restul guppyoaicelor + o femela tratand pestii in alt acvariu de carantina cu furazolidon pastile sfaramate si diluate in apa, cam o pastila la 20 de litri de apa. Cred ca e vorba d eo boala intestinala.

marcussmario
12-03-2007, 23:53
am vorbit cu un medic veterinar care cunoaste bine bolile pestilor .si-a dat doctoratul pe tema asta..si el mi-a recomandat antibiotice maine merg cu un exemplar bolnav la el si o sa imi spuna ce are..si am sa va transmit si voua

wolfi
16-03-2007, 16:55
acum imi face si mie un guram figuri asemanatoare, si studiind problema am gasit ca lumea zice asa:

Does the fish appear sluggish, hiding, not eating or may have swollen body or red spots, red streaks or bleeding on body area? - Yes: fish has an internal bacterial infection. Treat with antibiotic for gram-negative bacteria
Does the fish have swollen gills, or fins that are clamped, torn, or frayed? - Yes: fish has an external bacterial infection. Treat with a broad-spectrum antibiotic

adica:

Daca pestele e lenes, se ascunde, nu mananca, are corpul umflat si/sau pete rosii -> infectie bacteriana interna, tratament cu antibiotic gram-negativ
Daca pestele are branhiile imflamate, aripioarele lipite sau rupte ->infectie bacteriana exetrna, tratament cu antibiotic cu spectru general

Burn_x1
16-03-2007, 21:09
La primele semne mareste temperatura si du-te la pet-shop si cere niste substante pentru dezinfectare....este o masura care de multe ori te poate salva

marcussmario
16-03-2007, 22:32
da asa este la boala din acvariul meu medicul recomanda bai cu antibiotice(scurta durata) si o dezinfectie totala a acvariului.am dus un beta la doctor si el in cateva zile imi va da un diagnostic exact pe baza necropsiei si al analizelor de laborator. multumesc mult pentru sfaturi.