PDA

View Full Version : femela gupy, umflata...



raduv
06-03-2007, 19:37
salutare, am intrat si aici la boli poate ma lamuriti (mai mult nici ca se poate)... Am de 3 spt acvariul (40L cu perechi de xifo, gupy, molly) plus 10 puiuti (2 spt) de care nu stiu ce soi sunt. Problema e ca femela gupy a murit. Se umflase destul de tare, fundul proeminent si rosu (ca o rana) dar nu era rana ca am observat in dinamica si a trecut din diferita stadii de proeminenta incolora pina la rosu aprins. Ei, am initiam am crezut ca e gestanta si vom avea puiuti. am tot izolat-o, si nimic. Ulterior am lasat-o libera, era destul de apatica, nu minca (ultimele 2 zile) le-am dat si ou pt care toata trupa subacvativa s-a bucurat, mai putin ea. apoi brusc si peste noapte a murit.
Nici un semn de boala la nici un alt peste, apa curata, puii cresc...
Ce a fost?
Povesteam cu discuss77 daca am urmarit scaunul: parea mai albicios, mai degraba mucos decat albicios in ultimele 2 zile.
Sa fac ceva preventiv sau o las pe seama "se mai intimpla"...

ciclid
07-03-2007, 22:59
Hi!Daca avea peste un an,a murit de batranete...Fie-i tarana usoara!

catalinsapasu
07-03-2007, 23:49
Daca facea ceva albicios sau mucos, era din cauza unei infectii intestinale. Se intampla din pacate destul de des. Si mie mi s-a intamplat la niste pesti, si la fel, mi-au murit. O sa inveti cu timpul cum sa iti feresti pestii de boli si o sa ai mai putine decese in acvariu, poate chiar deloc. Dar asta se invata cu perseverenta. Forumul o sa te ajute, dar nu se compara cu experienta proprie.

DJalexx
08-03-2007, 09:59
Din putinul ce stiu si din ceea ce am experimentat, a fost o infectie intestinala. O pata rosie ca si cum o angerare in intestin care se vede prin "solzi". RIGHT? .... chiar haideti sa va spun povestea acvariului meu.
Am luat un acvariu de 60 de litri Tetra. Apoi am mai luat si un fel de nisipi care se pune ca prim strat, apoi niste pietris pt. al doilea strat. In aceeasi zi (inainte de Craciunul 2006) am mai luat si o planta Vallisneria americana.
Ca pesti in ziua aia am luat un sanitar un mascul gupy si doua femele gupy. Acasa astepta un acvariu mare un caras cometa, care timp de doi ani a stat intrun boul ... :) de plastic :D . Asa .... am pus tot plante pesti etc... apoi am pus si carasul "Shumi" de la Sumacher. Era deja un membru al familiei. La inceput Shumi fugea cat il tinea inotatoarele intepenite de 2 ani. Apoi intro alta zi am cumparat 8 neoni. Atunci Shumi a inceput vanatul. Manca / pisca tot ce prindea. Pana cand m-am suparat dupa ce a mancat toti neoni, si mai vroia, l-am pus in din nou in camera de castitate. P.S. Cand am cumparat acvariul am luat si un carasel voalat cu negru alb si rosu. Apoi am mai cumparat 11 neoni, o femela de gupyy, doi scalari, doi xifo, ... la care am ramas cu caraselul cumparat la inceput ,

DJalexx
08-03-2007, 10:02
CONTINUARE!

ziceam: la care am ramas cu caraselul cumparat la inceput, doi scalari si 4 neoni, plus vesnicul sanitar. Un lucru grotesc, a putut sa moara si un melc din acela galben! Asadar as vrea sa stiu, am o inchisoare sau un acvariu?

P:S: Pe Shumi l-am dat la un magazin de pesti si mi-a dat 1 euro pe el.... spuneau ca cumpara scalari la 19 cent de euro! :shock: :shock: asadar dupa doi ani ... :shock: 1 euro. Mai degraba aruncam 6 crapi in cada si timp de 2 ani aveam ce manca peste!

Daniel
08-03-2007, 10:14
Carasi cu scalari??? Temperatura apei trebuie sa fie diferita...

raduv
15-03-2007, 13:32
ok
deci infectie intestinala. Cum evit asa ceva...? :cry:

viviparu'
15-03-2007, 19:33
Nu prea ai cum sa o eviti. Daca le-ai dat tubifex, asta ar fi o explicatie a unor probleme intestinale. Apropo: ce hrana le dai?

Daca le dai boabe de proasta calitate, gen Troco, ar fi putut sa faca o ocluzie intestinala, respectiv bobita de mancare nu a fost digerata. Ca masura preventiva pune boabele in apa cu 15 min inainte, sa apuce sa se inmoaie, si apoi da-le pestilor sa manance.

Cumpara, sa ai in casa, Sera BacktoTabs. Cand mai ai probleme cu pesti care se umfla incepe imediat si hraneste-i doar cu BacktoTabs, timp de 7-8 zile. Este cam singurul remediu pentru probleme intestinale cu adevarat eficient pe care-l cunosc eu.

raduv
17-03-2007, 19:52
salut, le dau fulgi (ma rog foite) de la tetramin. sint in cautare de ceva hrana vie, dar nu cu pre mare succes. Multumesc