PDA

View Full Version : Acvariu 100 L



indru
12-10-2009, 09:20
Salutare din nou,
cu putin timp in urma v-am solicitat sfaturile aici :
http://forum.acvarist.ro/viewtopic.php?t=24379
Dupa inceperea setup-ului de circa 2 sapt acvariul nostru se prezinta asa:
http://ebcsb.net/plimbarici/thumbnails.php?album=18.

Acum am aprinse deja doua neoane, in curand o sa urmeaza al treilea. Capacul este home made si inca nu este finisat, acesta a fost doar pentru ca trebuie ceva rapid iar timpul liber la mine nu prea este.

Plantele car ele am sunt descrise pe una din poze, pesti nu sunt decat 3 cory si o gramada de melcisori :).
Urmeaza sa mai iau neoni si scalari.

Sper sa primesc mai multe sugesti / critici decat in topicul de introducere :)

CataOlo
12-10-2009, 09:42
Ceau!

Uite de la mine sugestie: scoate pietrele dintre plante - o sa creasca planrtele mari si nu o sa mai vezi pietrele alea, si eventual o sa isi piarda si rolul de ascunzatori pentru pesti!

In rest ... lasa la ciclat! :) Bafta!

indru
12-10-2009, 09:55
Plantele din fata pietrelor sunt gazon, sau cel putin asa am inteles ...
Oricum o sa fie o redecorare ... nu stiu exact cand :P

veltzyy
12-10-2009, 10:00
Melcisori ai pomacea?:D eu mi-am luat 10 neonasi si imi cam pare rau(am cam suprapopulat acvariul:() Cati scalari vrei sa bagi?

indru
12-10-2009, 10:05
Melci sper sa fie si pomacea (sunt de la vio.guitar) cred ca erau prin plantele care le-am cumparat.
O sa am si de donat melcisori la cine o sa doreasca, dar momentan sunt foarte mici, o sa mai fac diseara fotografii.
Scalari o sa iau vreo 6 sau 8 pana se alege o pereche maxim doua si pe ceilalti o sa ii dau - mi se pare dificil spre imposibil sa nimeresti o pereche cand sunt mici :P.

Ceea ce mi se pare "dubios" este faptul ca cory cred ca au depus pe geam icre???? Este drept ca dupa ce i-am cumparat au stat la 20 grade vreo 3-4 zile... am fost plecat de vineri si aseara cand m-am intors am vazut "ceva alb" pe geam...

veltzyy
12-10-2009, 10:18
Nu ma stiu cu depuneriile la corry dar se poate daca ai pereche sa fii depus.Pereche la scalari de mici nu cred ca ai 1% sanse sa nimeresti. Eu am 7 scalari in 84l si tot sper sa se aleaga o pereche ca se cam bat de la o vreme. Succes cu acvariul si poate daca sunt pomacea si cresc imi dai si mie cativa:D

valisiano123
12-10-2009, 11:19
Salut. In primul rand vreau sa te sfatuiesc sa pui un background din folie, carton sau orice altceva de culoare albastru sau negru. Apa de ce nu o pui pana mai sus sa nu se vada spatiul acela gol pana la capac? Capacul din cate vad eu este facut din pal. Asta are mai multe dezavantaje. E greu, nu rezista mult la umezeala etc.
Pompa aia de pe stanga nu e cam mare pt acvariul tau? Cum zicea si CataOlo incearca sa scoti pietrele mai in evidenta . O sa fie mascate de plante.
Ca si asezare a plantelor fa o cercetare si incearca sa le asezi pe marimi de la mare la mic incepand din spate catre fata, pe laturi si in spate.
In rest... ce sa zic, acvariul capata forme frumoase pe parcurs. Ceva fertilizanti folosesti pt substrat sau apa?
Ca si pesti ... scalarii cu neonii nu se prea impaca decat daca ii bagi deodata, dar si asa s-ar putea sa ajunga hrana pt scalari.
In rest sper sa nu mi-o iei in nume de rau ce am mai scris pe aici. E parerea mea, eu asa as proceda.
In rest spor la treaba ;)

indru
12-10-2009, 12:00
Cred ca voi analizati din partea laterala si de aceea ziceti ca plantele ascund pietrele. Plantele sunt asezate in spate si in laterale cele care vor fi inalte iar in fata gazonul.
Ambele tale idei le aveam si noi: background-ul si nivelul apei. O sa mai cautam ceva pietre si dupa aceea o sa vedem exact cata apa mai este necesara.

In ceea ce priveste substratul daca te uiti atent in poza de ansamblu se vede substratul fertil sub pietris; in afara de cel substratul fertil (de la tetra doar din asta am gasit in Sibiu) nu am folosit altceva.

Despre pesti o sa mai vedem ce si cum; scalari sunt cei la care ne-am hotarat si poate si o pereche ancistrus - dar parca si as dori si ceva mic si culorat.

Diseara o sa fac si ceva teste de apa(JBL 5 in 1) stiu ca nu sunt de acuratete mare dar asta mi-am permis momentan. Joi am facut un test de ph si a iesit 7.

indru
13-10-2009, 08:21
Nu am mai facut poze pentru ca "icrele" au disparut - se pare ca au fost mancate. Revin insa cu "jurnalul":
28.08.09 - apa in acvariu
29.09.09 - 3 cory
31.09.09 - primul neon OSRAM FLUORA 18W / 77
08.10.09 - al doilea neon GLO FLORA 20 W
08.10.09 - Test PH - 7.0
12.10.09 - Test Apa JBL 5 in 1:
NO3 - 10
NO2 - 0.5
Kh - 3 spre 6 (mai aproape de 3)
PH - 6.8 spre 7.2 (se pare ca e destul de ok, la fel ca testul spefic de PH)
GH - 4 spre 7 (mai mult spre 4).

Sa refac testele peste 2 sapt?

@valisiano123 - capacul a fost facut din ce mi s-a parut mai la indemana (mdf nu am gasit, iar parchetul nu cred ca tine greutatea neoanelor si ce mai este pe acolo - poate ma insel); referitor la pompa din stanga este un Filtru TetraTecIn 1000 plus (ai link-ul cu specificatiile in primul post) asa am primit acvariul si nu ma derenjeaza - l-am pus pe minim 500 l / h.

vio.guitar
14-10-2009, 10:21
daca vrei pesti mai mici si mai vioi alege cateva tetrazone si eventual niste zebre, combinati cu corry pe care ii ai...
sau daca vrei vivipari sa-ti iei xypho (max o pereche), molly si guppy...
dar sfatul meu e sa nu-i combini (asta vizavi de discutia noasta)
ia in calcul si faptul ca viviparii ti se vor "impuia" in draci pe acolo.