PDA

View Full Version : Filtru aqua clear



Burn_x1
04-03-2007, 12:03
http://img.shopping.com/cctool/PrdImg/images/pr/177X150/00/01/c4/55/c6/29644230.JPGhttp://thumbs.ebaystatic.com/pict/77477440974040_1.jpghttp://www.petstore.com/mdstore/IMD/150/HG10595.jpg

Am un astfel de filtru, car imi tot face zgomot. Initial am crezut ca pana nu-l umplu complet acvariul o sa tot scoata sunete. Acum l-am umplut, dar degeaba, tot scoate un fel de zgomot ca si cum ar fi captat undeva aer. Am tot cautat locul acela, dar nu l-am gasit. Daca a mai avut cineva asa ceva, poate sa-mi zica si mie daca este normal sau a ramas undeva aer?
Multumesc

LupeLupino
05-03-2007, 17:07
Am si eu un astfel de filtru (al meu este pentru acvarii pana la 115 L) si nu am avut probleme cu el.

Verifica daca mai este aer in capatul de sus al tevii prin care trage apa (daca diferenta de nivel a apei din acvariu fata de cea din filtru este mare se poate intampla asta). Daca da, da filtrul pe maxim pana elimina tot aerul, dupa care poti regla debitul cum vrei.

Pe de alta parte, cand l-ai pus in functiune, ai amorsat intai filtrul (ai pus apa in el? Daca nu, si de aici pot apare probleme. Filtrul nu trebuie sa functioneze fara apa!!!

Esti sigur ca zgomotul e de la aer si nu de la vibratii? Mie imi facea un mic zgomot de la vibratii si am pus o bucatica de panza (bumbac gen tricou) intre motoras si corpul filtrului, si o alta in locul unde se sprijina corpul filtrului de acvariu.

Gabii
07-03-2007, 10:22
Va salut!

Aseara am luat si eu primul meu fltru de genul asta...
intrebare:
1 - Ce naiba sunt bilutele alea albe?? alea sfaramicioase??
2 - Cat de multumiti sunteti d echiezaria asta? De-ocamdata in afara de faptul ca face zgomot mai mare decat cele interne, si in afara de faptul ca exsita riscul destul de mare sa imi traga puii pe admisie- eu zic ca e ok...

Gabi

LupeLupino
07-03-2007, 11:07
Daca tu ai luat o chinezarie eu ma abtin de la comentarii ...
Oricum, Hagen nu cred ca se poate numi chinezarie. ;)

Cat despre
bilutele alea albe?? alea sfaramicioase?? , nu stiu ce ai tu. Eu am ca materiale filtrante doar: burete poros, cilindri ceramici si un saculet cu carbune activ.

Burn_x1
07-03-2007, 11:17
Nu am reusit sa scot zgomotul, banuiesc ca asa face el.
Eu sunt multumit de filtrarea acestora.

Gabii
08-03-2007, 10:52
Daca tu ai luat o chinezarie eu ma abtin de la comentarii ...
Oricum, Hagen nu cred ca se poate numi chinezarie.


;)
lupino, am spus "chinezarie" intentionat, am incercat sa lansez o provocare la discutii despre eficienta lui... nicidecum sa arunc cu noroi in firma!
Intr-adevar e facut de Hagen. Asta pentru ca e mult plastic acolo, plasticaraie...
Intr-adevar are trei medii filtrante... si din cate pricep chestiile alea albe ar trebui sa fie ceramica.
DAR - Suprafata mediilor filtrante la un loc nu e atat de mare cat JUMATATE din suprafata unui resun 2500 sp de exemplu... E adevarat, ca resun-ul iti ocupa spatiu in interior, da ca si pret e mult mai ieftin - si face treaba buna...

Ieri la 24 de ore dupa ce l-am instalat in noul acvariu de pui, am avut inspiratia sa ma uit in filtru.. 8 pui de black molly se fataiau pe sub burete :shock: . Inca 2 pui de xifo erau deja pe lumea ailalta.. plus 2 puiuti de ciclide africane :evil: . Am scos stutul ala din acvariu si l-am invelit in tifon ca sa nu mai intre puii in filtru.

Doresc sa discutam pe tema asta, iar din discutiile cu voi sa trag concluzia daca se merita sa iau aqua-clear in detrimentul alto filtre interne , adica sa dau de doua ori pretul pe care l-as da pe filtre interne... asa ca invit pe cei care mai folosesc tipul asta de filtru sa isi spuna parerea.
Problema mea e ca trebuie sa imi mai fac 6 acvari de 55 -65 l/buc luna asta si nu stiu ce sistem de filtrare ar fi cel mai avantajos ca si raport eficienta / pret.

Gabi

razvan
08-03-2007, 11:22
.... daca ar putea fi FACUT un filtru pe acelas principiu, insa cu "modificari" in functie de necesitati a suprafetei de filtrare.. ar fi si mai bine.. ;)

faptul ca ai invelit acel stutz, in tifon, "e bine" ;) si mai bine ar fi fost, daca il inveleai in niste plasa din plastic, de genul "spalatoarelor de vase, ca un cartof". tifonul e "biodegradabil" plasticul nu...

e de discutat o gramada, aici ..

LupeLupino
08-03-2007, 14:06
Iata ca poate fi facut!!! ;)

http://www.testoase.com/viewtopic.php?t=91

BogdanHojbota
26-03-2007, 00:59
cam cat ar fi asa un filtru..de exemplu pt un acvariu de 50 de litri...e scump?

Johnny
26-03-2007, 03:19
Nu stiu daca se fac pentru acvarii asa mici dar unul pt acvarii de 100 L este in jur de 60 ron

Gabii
26-03-2007, 08:25
Aqua - clear 20 e pentru acvarii micute, costa destul de mult, la Arad e 54 Ron.
Dar am observat ca isi face treaba MULT MAI BINE decat filtrele interne..