PDA

View Full Version : Aplocheilichthys normani



pestoci
09-10-2009, 22:12
Eu am cativa... cateva lampioane cum le zic eu, in engleza termenul popular este de norman's lampeyes. I-am vazut acum cativa ani in Anglia intr-un bazin si de atunci am tot vrut si eu. Acum am 8, dintre care cativa sunt productie proprie. Nu sunt anuali, adica traiesc mai mult, sunt originari din nordul Africii, se inmultesc usor, si sunt pesti de card. Nu prea suna a killies :-) Si totusi, desi a fost un proces destul de lent, s-a convenit ca sunt totusi killies. Unii le mai zic si acum "gupii speciei killies". Mie imi sunt dragi, si mi-ar fi si mai dragi daca nu ar avea ierarhie in grup (pot fi destul de rai intre ei), si daca ar fi mai putin acrobati (e un chin sa umblu in acvariu, nu scot niciodata capacul fara sa fi scos 40% din apa prin metode absconse, si si asa sunt foarte atenta, ca mi-a ajuns cat am alergat dupa ei prin camera pana m-am invatat...).

Aici sunt ai mei:
http://farm4.static.flickr.com/3028/3113800218_d0ff4375ce.jpg
http://farm4.static.flickr.com/3116/3113805184_b511ba59fc.jpg

CataOlo
09-10-2009, 22:16
Acum traduc un articol despre killi, si sa stii ca sunt si killi care traiesc bine-merci in banc! Din contra, daca nu sunt mai multi, nu se inmultesc! ;)

pestoci
09-10-2009, 22:17
A nu, nu am zis ca in mod special faptul ca traiesc in grup ii face diferiti... ma refeream la combinatia de proprietati :-) Ca sunt niste killies mai neconventionali. Dar sunt totusi niste killies.

CataOlo
09-10-2009, 22:36
Aaaa... scuza-ma! :oops: La restul conditiilor nu ma exprim, ca la ora asta orice informatie intra printr-o uerche si iese pe amandoua ;)

Juwel
10-10-2009, 03:32
Frumosi si... luminosi! Sa-ti traiasca!
:)

okipho
11-10-2009, 23:42
Lamp eyes au un farmec aparte.Pestoci,tu te afli intr-o tara unde exista niste crescatori specializati in Killie si lamp eyes (Alf&Anita Swenson)
Nu vrei sa facem un schimb de icre intre "lampioane"?Eu am pierdut normani acum 2 ani si tot incerc sa fac rost de ei.Iti pot trimite oua de Poropanchax macrophtalus in schimb,ar sta super bine impreuna cu ai tai.PeYouTube este un filmuletz cu Normani ,un acvariu pe care vreau sa mi-l fac si eu....

edyr
12-10-2009, 08:31
ca tot veni vorba de alf@anita eu mi-as face un acvariu ca al baiatului lor cu Channa gachua...

pestoci
12-10-2009, 12:06
Juwel :-) Merci. Sunt traznet cu ochii aia... mai ales cand sunt mici pitici, abia vezi viermisorul de pestisor dar ii sclipeste albastrul de la ochi de numa'...

okipho: In ce oras sunt oamenii astia? Ti-as trimite icre, dar ar trebui sa ii suprind depunand pentru ca daca gasesc icre prin acvariu presupun ca sunt de cory pygmaeus (desi cele de lampioane sunt mai mari si mai transparente...). De cateva ori am colectat cateva icre, si de cateva ori pitici din filtru. Icrele sunt foarte rezistente, prima data nu aveam acvariu-maternitate, si am tinut icra (una :-) ) intr-un capac de margarina la geam in frig, si la vreo saptamana dupa ce mi-am pierdut rabdarea (deci vreo doua saptamani cu totul) m-am pomenit cu mic pitic in loc de icra. Inculpatul a crescut apoi intr-o maternitate de plastic in acvariul parintilor lui. Dar daca intr-o buna zi recuperez mai multe si sunt sigura ca sunt ale lor, iti trimit...
Si eu ii am in unele filmulete, de exemplu se vad aici: http://www.youtube.com/watch?v=OZyi-k0waTA (da, am unul cu "buba", asa l-am cumparat, de fapt nu era chiar asa de stramb, s-a inrautatit cu timpul. Oricum ce ma bucura e ca nu il bat tovarasii lui deci totul e ok).

okipho
13-10-2009, 01:35
pt pestoci si pt cei ce cred ca au gardneri acasa...[/b]

okipho
25-12-2009, 22:33
Pestoci,nu fac margelute normanii/Acum e perioada lor normala de depunere si la orice schimb de apa,mai fac cite un sirag de margele in mopuri lasate pe fundul acvariului,trebuie colectate la fiecare doua zile si tinute separat 16 zile.