PDA

View Full Version : Resun BL-1800F "Neverending story"



Pages : [1] 2

LauraP
07-10-2009, 17:30
Pana una-alta, se pare ca maine va sosi noul acvariu.
O surpriza placuta, exact la timp!
Deci, soseste monstruletul - 1800x480x720 , un Resun BL-1800F la care o sa-i scot capacul si partea de filtrare.
Deocamdata am, sau sunt in curs de achizitionat:
- 2 overflow JB300 - 240x180x195, sunt curioasa daca sunt suficiente
- 3 becuri HQI de 150w, balaste comandate, socluri si reflectoare - sa le cumpar
- 8 capete de T5 izolate, neoane si reflectoare - de achizitionat in viitorul apropiat
- 4 becuri cu 18 leduri de 1,2W si socluri pentru moonlight
- skimmer Aqua Medic Turboflotor 1000SL , mai am de gand sa mai iau si un post-skimmer tot Aqua Medic
- UV Boyu 18W
- incalzitoare - vreo 3 de diferite puteri, o sa aleg 2
- chilerul - Hailea HC-300A - poate anul viitor o sa fac cumva sa-l schimb cu unul mai mare
- o pompa EHEIM Compact 5000 - pentru retur
- pompe de valuri - pe drum Boyu WM-3 Wave Maker (Magnet Version) cu 4 pompe si controller - poate o sa mai comand inca un rand daca este nevoie, ca sa nu pun pompe unidirectionale, ci tot turbionare
- sare - am cam 30+kg
- coralit pentru substrat - s-a vorbit deja, desi m-a ingrijorat cantitatea (cel putin 2 saci de 20kg !!!)
Standul este de facut, este lucrarea sefului casei, iar despre sump - recunosc ca nu prea am decis nimic. Astept idei! :mrgreen:
Poate am uitat de ceva.......

danyalexa
07-10-2009, 18:57
waw ...ati jefuit vreo banca, ceva?

LauraP
07-10-2009, 20:44
waw ...ati jefuit vreo banca, ceva?
=)) =))
Visele se materializeaza daca tii cu dintii de ele...
De cate ori ma vede George, cred ca isi aduce aminte de acum doi ani de cand am inceput sa il bat la cap cu prostiile mele si sa adun chestii. Ce-i drept, de putin timp am inceput sa simt ca sunt pe aproape. Si mai este... :roll:
Urmeaza partea cea mai nasoala, in care depind de alti oameni. :blackeye Sa vezi acum diplomatie.

Hai marinari cu idei despre sump! Dimensiuni, compartimentare, exemple.

Nicolae Paun
07-10-2009, 21:22
Iti poti alege de mai jos:

http://www.melevsreef.com/allmysumps.html

LauraP
07-10-2009, 22:33
Nu. Nu asa. Pe astea le stiam si eu.
Ceva care sa functioneze deja, cu dimensionarea pompei de retur, refugiu, eventual si o parte de fraguri, unde sa pun skimmerul, sa pun iesirile din overflow sa aduca apa in acelasi compartiment sau nu, sa am la intrarea in sump o parte cu bucati mici de piatra cum am vazut la unele, unde sa las loc de alte device-uri si ce anume ar fi astea (pentru achizitii viitoare de echipamente), samd.

Juwel
08-10-2009, 02:23
Aloooo, Regiana Mama, nu crezi ca e cazul sa facem un split pentru un nou topic cu jurnalul la piscina aia de ii zici tu acvariu? :mrgreen:

Stiu ca la ora asta dormi, asa ca iau eu decizia pentru Dumneavoastra.

Deci, split!

LE

L-am facut sticky, deci vom fi cu ochii pe tine! Nu ne dezamagi, ca ma urc in masina si vin la Ploiesti. Si-ti cant imnul de la Lepsa live.

On Topic

Sper ca pui niste poze cu acvariul, dar in asa fel ca sa se vada proportiile. Eu il stiu pe ala "mic" de la Profipet.

LauraP
08-10-2009, 03:04
=)) =))
Credeam ca pot sa continui la Aquael. Era frumos, ca nu se prindea toata lumea cum stau atatia pesti si corali in 90l ... Vad ca nu ma ierti...

Nu dorm, sunt cu ochii pe pereti, ma tot foiesc, mai am o surpriza. De fapt cam doua. Sa iasa intai... (Asta e mai curand, peste o saptamana si un pic...). Azi e o zi lunga :twisted:

... Sa vezi ce-ti dau eu cantat...

Ceva poze o sa facem, cu copii din dotare si cu ceva beri pe langa, cand o veni monstruletul.
("Ala mic" este 1500x480x720 :mrgreen: . Mi-a placut si acela. )

Pana una-alta, ia spuneti-mi ce sa fac cu sumpul... Ma gandesc sa nu fie mai mare de 1000x350x400. Si masa nu mai inalta de 75cm, desi 100cm mi-ar fi placut, dar iar ar trebui sa ma urc pe scara.

Juwel
08-10-2009, 09:08
Mare sumpul, dar si acvariul e pe masura.... Nu stiu ce sa zic, cred ca ideea e ca un sump poti sa-l faci cat te tin puterile, dar sa ai grija la consumuri. Deja depasesti 1 tona de apa si la schimburi trebuie sa iei in calcul tot volumul.
Si deja trebuie a te gandesti la un sistem de mentenanta care sa implice schimburi mai rare, sau mai mici si mai dese.
Nu putem compara ce avem acum cu ce urmeaza sa faci. Sunt cu totul alte probleme, iar aparatura e un must have.
Mai vorbim....

BMFCaesar
08-10-2009, 09:53
Va fi un acvariu plictisitor cu pesti mici si urati, cum sunt toti pestii de apa sarata, de altfel.... Ca sa nu mai zic de "tufele" alea urat colorate. :mrgreen:

androklys
08-10-2009, 10:49
bravo bravo, (miscare feminista) tot femeile sunt in frunte.... (mama ce avertisment imi iau) :twisted:

:) dar nah acuma la tine sunt sigura ca nu o sa am de ce sa ma iau nu :D tu o sa-l faci perfect :D colorat frumos :D

Nicolae Paun
08-10-2009, 12:49
bravo bravo, (miscare feminista) tot femeile sunt in frunte.... (mama ce avertisment imi iau) :twisted:



Ai tu noroc ca imi esti simpatica si in multe cazuri sunteti in frunte.....ca altfel...

Flubber
08-10-2009, 14:09
Un singur cuvant : Succes !

LauraP
08-10-2009, 15:30
bravo bravo, (miscare feminista) tot femeile sunt in frunte.... (mama ce avertisment imi iau) :twisted:



Ai tu noroc ca imi esti simpatica si in multe cazuri sunteti in frunte.....ca altfel...

@bamse: :P
@androklys: lasa ca il rezolv eu cu niste zoasi albastrii, sa vad ce mai are de comentat...
@restul: multam mult, sunteti draguti, ca de obicei (desi Iogen n-a comentat :twisted: ). Mai este mult de munca pana sa ii dau drumul. Si mai am multe de hotarat.
Oricum, e sigur, azi soseste monstruletul!!!!

LauraP
08-10-2009, 18:01
Surpriza!
Ce se ascunde in prima cutie:
http://img115.imageshack.us/img115/5572/dsc1275.jpg
Capacul:
http://img136.imageshack.us/img136/3937/dsc1280.jpg
Doi curiosi:
http://img83.imageshack.us/img83/7162/dsc1293.jpg
Ma tot uit la capac, parca ar incapea MH daca nu pun apa pana sus.... Sa mai studiem.

fr0g
08-10-2009, 18:29
wau.
e secret la cat a ajuns investitia in el ?

mult succes.

LauraP
08-10-2009, 18:37
wau.
e secret la cat a ajuns investitia in el ?

mult succes.
Nu e secret, doar ca pentru sanatatea mea mintala - nu am tinut o socoteala...
Acvariul - ca piesa - a fost mai putin decat ma asteptam, datorita unui prieten care m-a ajutat enorm. :santa


Va fi un acvariu plictisitor cu pesti mici si urati, cum sunt toti pestii de apa sarata, de altfel.... Ca sa nu mai zic de "tufele" alea urat colorate. :mrgreen:
Auzi mai Cezar, sa ajungi si tu sa pui muraturi pe iarna si pormo sa dai cu gogos(ari)! :P

Juwel
08-10-2009, 20:58
Lasa-l pe Cezar ca s-a defectat spaland radacini de vita de vie cu peria de sarma.

Laura nu o sa raspunda la intrebarile de genul cat a costat. Stiu asta, si o zic eu ca sa n-o mai ocoleasca ea.

In primul rand majotitatea aparaturii este achizitionata in timp, una cate una, si pretul nu mai are relevanta pen' ca s-a schimbat in timp.

In al doilea rand, oricum este FOARTE scump. Nu ar avea relevanta costurile, ele se pota afla usor de pe piata. Problema este sa poti sa le suporti....

Un calcul simplu: la un 500 l de apa, ti-ar trebui in opinia mea minimum 100 kg piatra vie. Daca pui base rock (cu care eu nu sunt deacord) vreo 30 kg, tot raman 70 kg piatra vie.

70 kg LR x 18 euro/kg = 1260 euro = 5368 lei.

Iar daca vrei ca sa ai piatra acoperita de polipi sau ciuperci sau... e cam 150 de lei bucata de 1 -1,5 kg, ceea ce da vreo 35 euro pe bucata. De aici socoteste fiecare.

Ma rog, cine are sa-i traiasca cine nu sa nu ravneasca (glumesc).

Si acum sa urmarim ce mai face fata asta si cum o sa urce ea mastodontul pe scari =))


PS Deci ai reusit sa aduci acvariul ala de la naiba'n praznic si mie nu ai reusit sa-mi iei o punga de juma de kil de floss.... Pana mea, oi fi eu pretentios. :cry:

LauraP
08-10-2009, 21:04
Razi tu razi, dar stii ca eu si cu 2 bajeti am urcat "cada" pe terasa? ;)
Pentru ca azi (inca) este ziua mea... norocoasa, ma duc jos sa beau un pahar de sampanie si sa mananc un tort, asta asa ca sa te oftic....
Si la "injurii" iti raspund mai tarziu, ca iar cred ca stau pana dimineata...
Cu explicatii amanuntite...

PS: Pardon, nu l-am adus eu, l-au livrat niste baieti... Floss luam impreuna daca nu ajung eu acolo. E drum lung si greu...

Juwel
08-10-2009, 21:09
Injura-ma, ca asa sunteti toate.


La multi ani!!! si la multi bani!!! Sa traiesti si sa te bucuri cu cei de langa tine de toate realizarile!

Si da, ma oftic. Tu mi-ai schimbat traseul, ca sa manaci tort singura.

snakefishmike
08-10-2009, 21:14
Aloooo ! Regina Mama a Muraturilor (de iarna) , fa-ti de drum vre-o 60km ca sa-ti clatesti ochii si sa vezi cam ce s-ar potrivi in cada aia de muraturi ;) :lol:

androklys
08-10-2009, 21:22
LA MULTI ANNNNNIIIII... (scriu groaznic de greu cu noile unghii... ma chinui de 2 minute sa scriu mesajul asta... si inca ma chinui :)) oare de ce am scris asa mult? ca sa ma acomodez cred :))))))


LA MULTIIIIIIIIIIIIIIIII ANNNNNNNNNNNNNNNNIIIIIIIIIIIIIIIIIIII!!!

CataOlo
08-10-2009, 22:18
@LauraP - chit ca ai spus ca e ziua ta (norocoasa), eu urez La Multi Ani, si La Mai Multi Bani! Si felicitari pentru ... tot. Urmaresc de muuulta vreme (de cand am dat peste el) si topucul cu acvariul cel "mic" (care e mai mare decat al meu), si acum si asta ... nu pot sa iti spun decat ca te admir sincer, pentru TOT.

Juwel
08-10-2009, 22:34
Io'te ce-au sarit fetele!!!

PS Va zic eu: e ziua ei azi. Na, ca m-am razbunat pentru tortul ala... <:-P

CataOlo
08-10-2009, 22:37
@Juwel - cum sa nu sarim ??? Si asa nu suntem deca cateva pe aici, si daca nu ne sustinem una pe alta .... unde mai e coalitia feminina ??? :mrgreen:

@LauraP - http://www.youtube.com/watch?v=m44z-223UYE

LauraP
08-10-2009, 22:49
Aoleu, mai bine n-o scriam pe aia cu tortul.... Ca v-ati prins toti.
In sfarsit, ne-am delectat cu niste pastrav afumat pus in cetina de brad, salau la cuptor in sos de vin, ciuperci cu cascaval la cuptor, tort de ness si sampanie. (Sac Cristi.)
Si nu te injur, ca oricum nu suntem chiar asa, toate, ca altfel ai dormi pe pres de ceva timp, si n-ai fi singurul. :P
1. Cezare, freaca-le tata, ca sunt ale tale. Si ce-o iesi... mai vedem =)) . Mai bine faceai un acvariu cu radacini de dud, aditionai cu putina vodca/palinca si iesea ceva serios...
2. Referitor la achizitii, am un prieten care tot zicea: "ia lucruri cand le gasesti la oferta, ca atunci cand o sa ai nevoie de ele, dai si pe mama si pe tata". De cativa ani am aplicat si eu asta. Asa ca, intr-adevar o gramada de chestii din lista mea erau luate de demult. Skimmerul are un an si ceva de cand sta in cutie - nou-nout.
3. NU ESTE FOARTE SCUMP. Am cautat alternativele cele mai ieftine, sper sa nu se dovedeasca in timp ca mai bine investeam in ceva mai de calitate. Oricum bugetul nu a fost stabilit de la inceput.
4. Base rock + live rock. O sa mai cumpar ceva piatra vie, la inceput o sa fie destul de putina. Coralii o sa aduca majoritatea pietrelor vii. In timp.
5. Pe scari o sa am ajutoare de nadejde, baietii mei de pe acasa, ca au grija de "stolul" meu. Pentru ca stie Juwel ce stie, scarile mele sunt ambele in spirala, este crima sa cari sus ceva mai mare de 60x60x100cm... Dar o sa ne descurcam.


Aloooo ! Regina Mama a Muraturilor (de iarna) , fa-ti de drum vre-o 60km ca sa-ti clatesti ochii si sa vezi cam ce s-ar potrivi in cada aia de muraturi ;) :lol:
Mama, mama ce-mi faci tu mie... Si asa am de dat niste explicatii pentru niste bani dati pe corali... Dar poate ajung saptamana viitoare. E tarziu?


LA MULTI ANNNNNIIIII... (scriu groaznic de greu cu noile unghii... ma chinui de 2 minute sa scriu mesajul asta... si inca ma chinui :)) oare de ce am scris asa mult? ca sa ma acomodez cred :))))))

LA MULTIIIIIIIIIIIIIIIII ANNNNNNNNNNNNNNNNIIIIIIIIIIIIIIIIIIII!!!
:mrgreen: Si eu am avut activitati d'astea azi... Ca mai trebuie din cand in cand. Altfel ar zice unii ca nu suntem femei. :lol:

Sa fim sanatosi, ca restul vin la timpul lor!

Gata cu prosteala, sa revenim la oile noastre.
Ia ganditi-va si voi ce ar mai necesita un acvariu. Si inca n-am!

snakefishmike
08-10-2009, 23:02
Mama, mama ce-mi faci tu mie... Si asa am de dat niste explicatii pentru niste bani dati pe corali... Dar poate ajung saptamana viitoare. E tarziu ?
Posibil .
Sti ca sunt cam insensibil la pietre murate , da' ce a venit azi ... no coment . Si zboara rapid , ca deh e sezonul muraturilor .

LauraP
08-10-2009, 23:09
@Juwel - cum sa nu sarim ??? Si asa nu suntem deca cateva pe aici, si daca nu ne sustinem una pe alta .... unde mai e coalitia feminina ??? :mrgreen:

@LauraP - http://www.youtube.com/watch?v=m44z-223UYE
Pupici CataOlo, de ani buni nu mi-a mai cantat cineva....

mihaim
08-10-2009, 23:12
Pentru binele noii achizitii eu n-o sa-ti cant asa ca doar iti urez la multi ani! :)

CataOlo
08-10-2009, 23:22
:oops:

LauraP
08-10-2009, 23:27
Fetelor, unele sunt privighetoare, altele nu. Multumim ca exista play-backul :mrgreen:
Si acvariul are sticla destul de groasa...

BMFCaesar
09-10-2009, 11:43
Va fi un acvariu plictisitor cu pesti mici si urati, cum sunt toti pestii de apa sarata, de altfel.... Ca sa nu mai zic de "tufele" alea urat colorate. :mrgreen:
Auzi mai Cezar, sa ajungi si tu sa pui muraturi pe iarna si pormo sa dai cu gogos(ari)! :P

Lasa-l pe Cezar ca s-a defectat spaland radacini de vita de vie cu peria de sarma.



1. Cezare, freaca-le tata, ca sunt ale tale. Si ce-o iesi... mai vedem =)) . Mai bine faceai un acvariu cu radacini de dud, aditionai cu putina vodca/palinca si iesea ceva serios...

In primul rand new8, multa sanatate si bucurie, va pupacesc pe toti !
Ce sa fac Laura, in incercarea de a tine aproape si a cuprinde topicul la "View your posts" trebuia sa scriu ceva si cum toata lumea o "arde" in felicitari, vroiam sa stii ca sunt alaturi de tine si am facut-o in felul meu (tampitel :mrgreen: ).
Cu atat mai mult cu cat, cam o data cu tine mi-am vazut si eu visul cu ochii, de data asta deschisi... Stiu ce inseamna framantarea. (e aceeasi si la africani/plantate ca si la marine) ;)

Ce bine era daca aveam totul de-a gata... dar, cu pasiune inainte !

LauraP
09-10-2009, 12:19
Cezare, :partyman: impreuna. Ca si pe mine ma ia Juwel la misto cu privire la ce-si face omul cu mana lui...
Oricum, o sa vada ce minunatii ne ies!

ionutlatcan
10-10-2009, 09:42
si daca va mai uniti si fortele....sa vezi tu zoasii cum stau pe vita ca strugurii..... :lol:

Juwel
10-10-2009, 13:33
si daca va mai uniti si fortele....sa vezi tu zoasii cum stau pe vita ca strugurii..... :lol:

PDT_Armataz_01_37 =))

LauraP
10-10-2009, 16:17
Daaaaaaaaaaa?
Va radeti de noi?
Las ca vadeti voi maine.... Poze cu noutati :mrgreen: ...

androklys
10-10-2009, 21:10
are we there yet? today isn't as good as tomorrow? tomorrow tomorrow i love you tomorrow... hai cu pozele...

snakefishmike
10-10-2009, 21:12
Daaaaaaaaaaa?
Va radeti de noi?
Las ca vadeti voi maine.... Poze cu noutati :mrgreen: ...
Serios :mrgreen: ? N-ai curaj :P :twisted:

LauraP
10-10-2009, 23:08
Maine, maine!
Lumina s-a stins, trebuie si ei sa-si revina, nu ii pozez asa, nearanjati.
Curaj, ha? Biiine... Las ca ma fac eu mare si vedeti voi... ;new39 ... la skimmer!

Alt_Razvan
10-10-2009, 23:14
Mai mare decat Regina? Acum ce vrei? Sa ajungi Imparateasa? =)) =))

LauraP
10-10-2009, 23:25
Mai mare decat Regina? Acum ce vrei? Sa ajungi Imparateasa? =)) =))
Mai baieti, mai, voi radeti rau de mine....
Mai bine sa radeti "cu" mine...
Si chestia cu Regina e opera aceluia de mi-a zis ca fac fasoane cand l-am intrebat "de ce". Adminii astia iau niste decizii sa rada tot forumul de niste useri normali. Sa nu-mi dati vr-un avertisment, ca dispare asta cu Regina si abia m-am obisnuit. Acum imi si place. :mrgreen:
(Vezi ca n-am uitat cu DVDurile pt kinderi si data viitoare la intalnire sa veniti si voi. :P )

La subiect: noutati - zoasi, sarcophyton, caulastrea, heliopora.
Si, o surpriza...

Alt_Razvan
10-10-2009, 23:35
(Vezi ca n-am uitat cu DVDurile pt kinderi si data viitoare la intalnire sa veniti si voi. Razz )
2 x Rares in aceeasi vila... Tare sunt curios ce o sa iasa... :mrgreen:

snakefishmike
11-10-2009, 00:12
Dublu impact :lol:

ionutlatcan
11-10-2009, 12:54
hai cu pozele ca trece ziua...

LauraP
11-10-2009, 15:02
N-au iesit perisorii la Sarcphytoni... Nici la Heliopora...
Oricum:
Zoantusi
http://img410.imageshack.us/img410/1051/dsc1313.jpg
http://img7.imageshack.us/img7/7271/dsc1323u.jpg
Caulastrea
http://img38.imageshack.us/img38/1512/dsc1325.jpg
Sarcophiton mov
http://img14.imageshack.us/img14/1006/dsc1326h.jpg
Sarcophiton crem
http://img7.imageshack.us/img7/9454/dsc1329m.jpg
Heliopora
http://img410.imageshack.us/img410/2497/dsc1330.jpg

CataOlo
11-10-2009, 16:58
Aaasaaa ... Pune, Laura, poze! E superb "melcul" ala!

Cand "ma fac mare" ... ;)

Felicitari!

snakefishmike
11-10-2009, 17:09
Noroc ca nu-i melc ;) . E ditamai hermit crabul :lol:

CataOlo
11-10-2009, 19:01
@snakefishmike - no asta asa, ca sa "demonstrez" ce bine ma stiu la marine si la vietuitoare! :oops: Am editat postul celalalt, sa nu ma fac de cacao 100%

snakefishmike
11-10-2009, 19:25
Relax ca nimeni nu s-a nascut invatat si nimeni nu moare stiidu-le pe toate ;)

androklys
11-10-2009, 19:27
;new48 red red red red red

LauraP
12-10-2009, 10:48
Ca tot eram indoita ca am luat Caulastrea pentru ca nu arata cine stie ce ziua, i-am facut poza noaptea, prinzand-o cu tentaculele scoase :mrgreen: :
http://img190.imageshack.us/img190/2050/dsc1340j.jpg
Si o poza de aseara, a intregului acvariu (bineinteles ca nu am terminat de scos algele, nu am mutat incalzitorul...):
http://img132.imageshack.us/img132/5529/dsc1332.jpg
Pentru ca tot v-a placut hermitul si ca am zis mai demult ca nu vreau crabi in acvariul meu ...
http://img202.imageshack.us/img202/9535/dsc1007.jpg

CataOlo
12-10-2009, 11:05
No daca vedeam poza asta ... zau ca recunosteam ca e hermit, nu melc! ;)

Dar imi mentin parerea - superb!

cristisst
12-10-2009, 21:47
apropos de "muraturi": ai fost sa vezi muraturile de la aquatico bellucci? sa vezi acolo cazi nu sa zici ca ti-ai luat tu cada mare

Juwel
12-10-2009, 22:27
Nu-i asa? :roll:
Pai trebuia sa-si faca macar unul de 40 de "tone" ca ala de la Galati. Asa nici nu e cazul s-o bagam in seama cu panarama aia de 1,80 m lungime.

Pe bune Laura eu l-as trece la nano-reef.... =))

cristisst
12-10-2009, 22:46
juwel oricum e impresionant ce are laura. insa spuneam ca fapt divers ca a fost sapt. trecute in ploiesti si tipii tin rechini in semiremorci de tir. e chiar fantastic fata de cel de 40t de la galati cum spui tu care de altfel nu e in miscare ei au peste 100 de tone de apa cu niste animale chiar pretentioase as spune si nu numai un rechinas cum e la mag. din bucuresti ci vreo 12-13 din care unu are 1.8m.

LauraP
12-10-2009, 22:47
Treceti-ma la nano-reef sa vedeti batalie ce va dau!
Asa, da? Unu nu vine cu o schita de sump, cu o idee de pompe pentru flow, numai imi dati exemple de piscine....
Las' ca va prind eu...

Aaaaa, sa nu uit. Piatra aia cu zoasi verzi intens, se pare ca mai are si alt fel... Cred ca sunt mai sensibili, abia acum incep sa se deschida. In stanga si in dreapta, sunt mai mici, albastri-violeti cu marginea maro.
http://img159.imageshack.us/img159/8985/dsc1345.jpg
Na!

(N-am fost la circ, desi ar fi vrut Lipiciu', nu pot lasa pe Victor acasa si cu el nu pot merge...)

@cristisst: nu e impresionant, sunt doar nebuna dupa zoasi. Alge am garla, ceva nu e ok, dar nu am timp sa remediez la acvariul asta, sper sa nu ajung la aceeasi problema la cel mare.

cristisst
12-10-2009, 22:51
laura din pacate am fost prea ocupat zilele astea si nu am prea intrat pe net ca te invitam eu acolo (free) cu pici cu tot si tatic. sapt. viitoare sunt la targoviste daca te ajuta cu ceva.

oricum foarte tare balta ta. sa fie cat mai curata si sanatoasa.

snakefishmike
12-10-2009, 22:52
Dragul meu , aia nu-s acvaristi . Crede-ma ca aia nici macar oameni de circ nu pot fi num iti , ci doar simpli saltimbanci de bilci . Ti-o spune un fost om de circ ;) . Asa ca nu mai confunda acvaristica din pasiune , cu bilciurile ;) , ca animalele alea la anul nu vor mai fi din pacate .

LauraP
12-10-2009, 22:59
Saru'mana cristisst.
Daca ai drum prin Ploiesti, da-mi de stire sa te invit la un cico.
As fi mers jumatate de ora, maxim o ora sa vad si eu monstruletii...
Tot auzind masinuta cu reclama prin oras, m-a tot batut la cap asta mare, dar fara tati acasa e greu sa multumesti 2 copii... Cine stie, poate mai vin si alta data sau poate ii prindem in alt loc, ca de maine avem si tati...
Snake, asa o fi. Dar copii sunt tot copii, desi Rares stie ce-i aia un acvariu, un animal salbatic, unul la Gradina Zoologica si altul la circ, ii place sa-i vada pe toti... Si cred ca din pacate ai dreptate cu privire la durata de viata... Oricum putine sunt ocaziile cand vedem asa ceva. (Inafara de excursiile la Bucuresti :mrgreen: )

cristisst
12-10-2009, 22:59
nu te supara ca-ti spun dar eu ii stiu de vreo 3-4 ani si aceleasi animale sunt acolo de tot atata timp. cat despre acvaristica marina, ii intereseaza strict sa le ofere conditiile cele mai bune animalelor de acolo indiferent de costul echipamentelor. cat despre pierderi au avut de anul trecut pana acum doar 1 rechin leopard pierdut care se pare ca nu s-a adaptat. nu cred ca-si permit sa schimbe anual cate 10 rechini din cauza mortalitatii. de la inceputul verii au stat la delfinariu in cta. fara sa piarda vreun rechin. probabil ca echipamentele care le au in semiremorci si livestocul lor valoreaza cat cele doua magazine de la noi din bucuresti la un loc.
cat despre cat de oameni de circ sunt poate peste 200 de ani de facut circ in familia lor spune tot.

LauraP
12-10-2009, 23:01
Ma faci chiar curioasa....
O sa ma interesez de locatiile viitoare. Bineinteles o sa incerc sa vad si aparatura.

Nicolae Paun
12-10-2009, 23:09
Pai stai putin,unde-i bazinul mare?
Acus trecem la nano... :lol: :lol: :lol:

Frumosi zoasii, sa-ti traiasca..........

snakefishmike
12-10-2009, 23:11
Eh ! Cite dedesubturi nu cunosti ;) . Da' in fine ...
Scuze Laura de poluare :oops:

cristisst
12-10-2009, 23:14
da in fine snakefishmike(aoleu mai scurt nu gaseai si tu un nick)... nu are rost sa poluam topicul laurei cu bijuteria de 1.8m cu alte tampenii

LauraP
12-10-2009, 23:15
Pai stai putin,unde-i bazinul mare?
Acus trecem la nano... :lol: :lol: :lol:
Paaaaai, pe terasa, bineinteles! Am reusit sa car doar capacul :mrgreen:
Va dau eu nano.... A inceput Juwel si voi cantati ca el... (Mai baietii baietelii, cu parul numai inelii...)

LE: Mai baieti, pe mine ma intereseaza divaisurile la astia. Acolo vreau sa le vad "muschii". Si in topicu meu vad ca se tinde spre nano, asa ca e bine sa vorbim de cazi...

Nicolae Paun
12-10-2009, 23:20
Deci pana la urma ce sump ii faci?

snakefishmike
12-10-2009, 23:32
Laura nu le am cu desenul pe computer , asa ca ...
Insa , dupa parerea mea , un sump se construieste cel mai bine in functie de spatiul disponibil , de device-urile disponibile si de cele ce vor urma ;) . Si inca ceva . La nano-cada aia :lol: incearca sa renunti la over-flow si gindeste-te serios la gaurirea lui ;) .

Juwel
12-10-2009, 23:37
juwel oricum e impresionant ce are laura. insa spuneam ca fapt divers ca a fost sapt. trecute in ploiesti si tipii tin rechini in semiremorci de tir. e chiar fantastic fata de cel de 40t de la galati cum spui tu care de altfel nu e in miscare ei au peste 100 de tone de apa cu niste animale chiar pretentioase as spune si nu numai un rechinas cum e la mag. din bucuresti ci vreo 12-13 din care unu are 1.8m.

Eu am glumit crezand ca glumesti si tu. Dar tu esti chiar serios. Cum naiba sa faci chestiile alea in casa, noi vorbim de acvarii care se tin prin holuri sau sufragerii, nu in tiruri... :)
Eu sunt deacord ca e impresionant dar nu vad ce utilitate are pentru Laura acest exemplu.
Asta ar mai lipsi sa tinem rechini albi la bloc ;new46

@Mihai> N-are curaj.
@LAura> Daca ai rabdare pana la summit desenam unul impreuna.

LauraP
12-10-2009, 23:42
Mai, mai, cand ma impacasem cu ideea overflow-rilor...
De ce Mihai? Ce te ingrijoreaza? Am comandat doua...
Si iar ajung la vesnica dilema: cine mama naibii imi da mie gauri intr-un acvariu deja facut?
Sumpul este o nebuloasa... Disponibil ar fi 1200x400 - ca sa am loc si de altele. Skimmerul il stii - AquaMedic Turboflotor 1000Sl. Un filtru post skimmer mai am in plan, am ca pompa de retur un Eheim Compact 5000.
Incalzitoarele incap cumva, UV-ul o sa fie suspendat.
Nu stiu ce sa mai pun....

LE: Juwel - imi iau si TIR daca e nevoie... :bounce

Juwel
12-10-2009, 23:45
Deci nu ai rabdare.

Da-i viteza atunci... Vezi ca asta trebuie proiectat de la inceput asa cum trebuie, ca costa si el destul la volumul ala.

snakefishmike
12-10-2009, 23:47
Offff ! Cum ma pui tu la treaba :lol: si mai ca ma faci sa ma apuc de drumuri prin tara :lol: .
La chiller te-ai gindit ?

LauraP
12-10-2009, 23:50
Rabdarea nu ma caracterizeaza, intr-adevar, dar oricum nu am cum sa fac nimic pana nu rezolv cu standul, sa stiu cat spatiu am disponibil.
Ma gandesc la compartimente... Eventual la ce am sa pun in ele.
Divaisuri suspendate am sa tot adaug, cum discutaram intr-o noapte tarzie 3 bezmetici cu ochii lipiti... Dar poate sunt lucruri care mie imi scapa si sunt importante.
De asta apelez si la alte minti. Brainstormingul a fost intotdeauna o sursa excelenta de solutii. Si oricum desenam la greu la summit... Daca nu ne pierdem in alte tampenii.
Cur(a_joasa) stii ca sunt, dar imi place prea mult monstruletul asta si nu vreau sa mai astept un an sa iau altul in caz ca se intampla beleaua.

LauraP
12-10-2009, 23:55
Offff ! Cum ma pui tu la treaba :lol: si mai ca ma faci sa ma apuc de drumuri prin tara :lol: .
La chiller te-ai gindit ?
:bounce :bounce :bounce Serios? Nu iti bati joc de sufletul si nervii unei mamice, nu? Dar Ploiestiul e aproape, domnul meu ;;) Daca eram la Galati, as mai fi zis...
Cu chillerul o sa trebuiasca sa-mi iau altul, ca Hailea HC-300A nu face fata la 600L. Ori il dau si imi iau altul, caz in care desfiintez si asta de colt, ori il pastrez si mai iau unul. Ar fi super sa gasesc ceva mai mare si second!

snakefishmike
13-10-2009, 00:01
Am facut eu vre-odata misto de tine ? :shock:
Numai da-mi ceva timp liber din concediul tau prenatal :lol: si stam de vorba :lol:
Hai ca discutam pe tema asta ;)

LauraP
13-10-2009, 00:05
... Postnatal ! :lol:
Vorbim... :idea:

snakefishmike
13-10-2009, 00:39
Ma rog ... am confundat perioadele :lol: , da' e tot d-ala de "stai" acasa :lol:

ionutlatcan
13-10-2009, 08:39
da dar la prenatal stai pe terasa si bei capucino fara cofeina cat vrei.....la cel postnatal......iti faci cada marina.... :mrgreen:

mihaim
16-10-2009, 12:03
Tot am zis ca te potcovesc cu un filmulet si am uitat, ia de aici: http://vimeo.com/1255118 :)

LauraP
16-10-2009, 13:39
Tot am zis ca te potcovesc cu un filmulet si am uitat, ia de aici: http://vimeo.com/1255118 :)
... Tu esti om intreg la cap ?????
Mi-a venit sa fac asa : ;new48 ;new48 ;new48 .. m-am mai gandit nitel, am mai stat un pic si am facut tot asa ;new48 ;new48 .

Cred ca daca fac sistemul de lumini cu MH cum initial ma gandisem, o sa incerc la cateva luni de la start si SPS daca totul merge bine.
Pana atunci ... visam si ne uitam la filme....

Filmuletul este de vis... O sa caut mai multe detalii despre setup... Daca mai ai idei, baga!

mihaim
16-10-2009, 13:55
Daca insisti .... :)
O dedicatie mica din Vancouver ... Ce sa-i faci? ... imi place rozul :lol:

http://i37.tinypic.com/2qdxt1t.jpg

http://i36.tinypic.com/1zx19mo.jpg

http://i34.tinypic.com/2v0jq7l.jpg

LauraP
16-10-2009, 15:13
Daaaa?
Ia uite:
http://img517.imageshack.us/img517/8643/zoasiroz.png
Sper sa-ti placa... :mrgreen:

Juwel
16-10-2009, 15:18
Nu poti tu si gata. Nu? :mrgreen:

mihaim
16-10-2009, 15:35
;;) Foarte simpatici aia mici :)

LE: http://www.thereeftank.com/gallery/browseimages.php?do=browseimages&c=2

Cred ca ai vazut galeria asta .. sunt multe acvarii misto ce sa zic, tine doar de tine sa-l faci si mai frumos :).

Unele chestii le mai gasesti la mr. La Fishguy (http://www.youtube.com/profile?user=lafishguy&view=videos) eu zic ca merita sa dai un ochi pe aici .. poate la hardware e diferit fata de voi dar mai povesteste una alta despre corali si altele.

LauraP
16-10-2009, 16:15
Nu poti tu si gata. Nu? :mrgreen:
Nuuuuuuuu. :oops:
Dar atat!

CataOlo
16-10-2009, 20:34
Se abtine omu' ce se abtine ... da's uraaati rau de tot! :grin: ;)

LauraP
17-10-2009, 10:08
@clonitza: imi plac mult episoadele cu LA Fishguy... Nu le stiam. Mi-au mai dat niste idei... O sa incerc sa le vad pe toate. Multumesc mult!
(LE: Tocmai am vazut ca ai mai postat linkul cu LA Fishguy - undeva prin mai.. Abia acum am vazut despre ce este vorba. :thumbright )

@ CataOlo: Asta e. Eu si Cristi suntem recunoscuti in iubit uratenii :mrgreen:
Sa vezi nenea cu filmul (Greg Rothschild) cati Salariasi are. :alien - paranteza: Salarias-ii sunt niste pesti destul de uratei, seamana un pic cu un dragon datorita inotatoarei dorsale care se continua de-a lungul corpului, cu niste "antenute" pe cap, dar de o personalitate uimitoare.
Cel mai "urat" salarias (Salarias fasciatus) http://www.youtube.com/watch?v=ygkK1iCgJA4&feature=player_embedded#
Juwel are unul mai frumusel , cel albastru, Salarias ramosus "Starry Blenny/Snowflake Blenny: This Blenny's body is a mottled dark brown with white dots and its pectoral and tail fins are yellow".

LE: Am gasit un filmulet de-a dreptul uimitor despre Blennies: http://www.youtube.com/watch?v=ZalPU1R5uh0&feature=related

danyalexa
17-10-2009, 21:51
Laura, vezi ca azi erau niste zoantusi misto la reef, cu galben si mov, iar puii bateau spre un roz misto. poate iti iei o piatra, ca sunt super.

Juwel
18-10-2009, 03:05
@ CataOlo: Asta e. Eu si Cristi suntem recunoscuti in iubit uratenii :mrgreen:



Asta e. :thumbleft Cel mai simpatic locatar din casa e salariasul meu starry blenny this Moshu. S-a ingrasat ca un porc si doarme numai printre polipi. Ii prefera pe aia albastri de la tine.

CataOlo
18-10-2009, 10:24
:mrgreen: @LauraP - Oooofff ... de cae ori sa spun: "Cand ma fac mare ..."

LauraP
21-10-2009, 10:21
Laura, vezi ca azi erau niste zoantusi misto la reef, cu galben si mov, iar puii bateau spre un roz misto. poate iti iei o piatra, ca sunt super.
Multam mult danyalexa... Din pacate eu nu am cum sa ajung in Bucuresti asa usor... Sunt foarte, foarte ocupata pe acasa, un drum pana la Reef imi ocupa intreaga dimineata, poate chiar mai mult... Rares trebuie dus-luat de la gradi, asta micul are program special cu mancatul (inca!), asa ca tot ce pot face este sa ma rog de cate cineva sa-mi spuna cand mai vede ceva frumos, sa il sun pe George si sa-l bat la cap sa-mi faca poze, sa mi faca pachetel si sa-mi puna la curier... Este destul de complicat si sunt destui care ajung acolo si cumpara pe loc fraguri/colonii, fara complicatia de a le trimite mie...
Nu am ce zice, chiar au fost amabili de fiecare data, dar nu stiu cat mai tine asa.... Si chiar mi-e sa nu intind coarda, ca atunci cand voi avea chiar nevoie sa-mi spuna "pas".

Sa dau drumul la acvariul mare, atunci sa vezi joaca...
Pana atunci joc la liga mica - 90+60L.

(Am mai incercat sa achizitionez fraguri de la un nene care cred ca trimite si prin curier, dar nu ne-am potrivit... asa ca am lasat-o balta)

Update: am inceput amenajarea spatiului pentru monstrulet, deja ma simt depasita de situatie, si e abia ziua 3 (azi). Facand calcule cam de unde pana unde se intinde sticla si unde sa fie prizele, tabloul electric, Sefu' mi-a si "pus" cativa pesti in bazinul desenat pe perete. A suplimentat si cu corali. Acum locul e mazgalit cu creionul, pestii seamna mai mult cu gupi :lol: , arata haios rau... Vin si cu poze dupa-amiaza, acum sunt exilata in camera cu calculatorul, usa este sigilata, asa ca n-am cum sa descarc aparatul...


:mrgreen: @LauraP - Oooofff ... de cae ori sa spun: "Cand ma fac mare ..."
Las' ca vin toate.... Trebuie doar sa ai rabdare... (Cam nasol, recunosc. Si eu am aceeasi problema.)


Asta e. :thumbleft Cel mai simpatic locatar din casa e salariasul meu starry blenny this Moshu. S-a ingrasat ca un porc si doarme numai printre polipi. Ii prefera pe aia albastri de la tine.
Ma uit in fiecare zi (chiar de cateva ori) la filmul lui nenea Rothschild si sa stii ca o sa-mi iau si eu mai muti "urati" d-astia.
Abia astept sa am destul loc pentru ei...

LauraP
22-10-2009, 16:46
Azi a venit primul pachet dintr-o suita de 3 de la Fish-Street.
Overflow - 2 buc JB 300, mari de tot... Pe site scrie "Size 240mm x180 mm x195mm", de fapt este cam 240x220x220mm cand l-am masurat. Unul este crapat, Murphy nu doarme - bineinteles pe fata ca nu putea sa fie pe partea din spate, traiasca Posta si cine mi-a facut bucuria trantind coletul de l-a luat gaia...
Wave-maker Boyu WM-3 Wave Maker (Magnet Version) - are 4 pompe de 9cm diametru si tot cam asa lungime, de 28W bucata. Mi-am adus aminte ca discutam cu cineva si mi-a spus ca n-o sa faca fata doar un set, asa ca m-am gandit sa mai cumpar unul cat de curand. O sa le bag si in apa, dar cred ca 8 o sa ajunga. Plus iesirile de la retur...
A ajuns si un balast de 150W - este mititel, nu ma asteptam sa fie asa compact. Mai sunt de ajuns inca doua.
In sfarsit, in afara de overflowul crapat pe care vreau sa-l vad daca il pot repara fara sa se vada (sau comand inca unul), comanda asta a fost un succes.

Si cu amenajarea incepe sa se vada un real progres, peretii au inceput sa arate frumos, deocamdata doar dati cu glet.
Ca tot v-am promis poze...
Asa arata holul cam la inceput, cu dulapul demolat si inceput desfacutul la tevi:
http://img98.imageshack.us/img98/8053/dsc1381.jpg
Dulapul in drum spre fiare vechi:
http://img196.imageshack.us/img196/6816/dsc1384h.jpg
Deja peretii erau curatati de calciu, un zid scurtat, instalatiile electrice trase, domnu' inginer inspecteaza alimentarea pentru acvariu:
http://img63.imageshack.us/img63/43/dsc1390.jpg
Acvariul "virtual", un peste si ceva corali :mrgreen:
http://img10.imageshack.us/img10/4837/dsc1403a.jpg

Remus Spataru
22-10-2009, 21:21
Felicitari Laura pentru proiectul tau cu monstruletu.Abia astept sa il vad finalizat.Superb este si cel mic.Asa ceva imi doresc si eu. ;)

LauraP
27-10-2009, 14:53
Buuuun.
Mai este un pic si termina baietii cu peretii (ce fain suna...).

Am ajuns in etapa in care ma gandesc serios la masa acvariului, am discutat cu cel care va suda constructia si am stabilit (nu definitiv) ca rectangular de 40x60mm ar fi suficient. Fara diagonale, doar niste eclise in partea de sus pe laterale. In fata - doar la mijloc sprijin, iar in spate cum zice mesterul, nu am restrictii. Daca cineva are ceva de comentat, sa o faca acum, ca dupa ce o fac, nu mai am loc de intors. Si la propriu, si la figurat.
Am descoperit o problema cu becurile... Nu se potrivesc in soclul proiectorului de 500W de la Vito, orice as face. Becul are aprox. 136mm, pe cutie scrie clar 118mm. Nu am crezut ca este diferenta... In sfarsit, caut sa vad daca pot modifica corpul de 1000W sa ii tai brida metalica ce tine capetele ceramice si sa o scurtez. Si nu mai gasesc becurile pentru moonlight, 1,2W - 18 leduri, decat sa le comand pe Internet. Sa vedem daca modific proiectul.

Juwel
28-10-2009, 19:02
Abia astept sa vin sa il vad in situ ca sa ma apuc de critici :bounce :mrgreen:
Glumesc, stiu ca e de munca, dar gandeste-te ca asta e abia inceputul sau preludiul cum s-ar zice.... Partea dureroasa abia urmeaza.

Mult succes si putere de munca va doresc :)

Nicolae Paun
28-10-2009, 19:05
Abia astept sa-l vad. :lol: :lol:

LauraP
28-10-2009, 19:21
Durere zici?
De doua saptamani ma doare capul, si este doar inceputul... Abia acum dau de problemele reale.

Ma tot gandesc la doua lucruri: standul si sumpul...
Referitor la stand - unii zic 40x40mm, cel mai pesimist zice 40x60mm. Eu nu mai stiu ce sa zic. Aluminiu nu am pe nimeni sa sudeze, desi am gasit profile. Mi-e frica sa nu iasa o monstruozitate, dar nici sa se strambe n-ar fi bine.
Cu sumpul, mai am de studiat cu privire la delimitarile intre camere. Deocamdata am zis 120x35cm si h=40cm, cu 3 compartimente 40/60/20cm (tur-skimmer/refugiu/pompa retur).
In primul compartiment skimmerul, poate un filtru post skimmer, o pompa pentru restul device-urilor (carbolitreactor, zeolith-reactor, orice altceva ce nu-mi trebuie la inceput).
Refugiul, cu incalzitoarele, poate niste macroalge.
Pompa de retur in ultimul compartiment.
UV-ul si alte chestii cum ar fi corpurile de la Aqua-Medic (pentru carbolit-reactor, sulfur-reactor, etc) am de gand sa le pun cumva suspendat, nu pe marginea sumpului.
Problema apare la inaltimea bucatilor de sticla din interior, respectiv la nivelul apei in fiecare compartiment. Care duce la dimensionarea sticlei pentru sump. (Desi inclin sa cred ca de 8mm ar fi ok).

Si mai caut proiectoarele pentru adaptat becurilor mele :mrgreen:

(Incep sa ma gandesc ca termina baietii cu aranjatul peretilor si eu mai intarzii mult pana sa vad acvariul mergand...)

LE: Nicule, Ploiestiul e aproape.... Si Galatiul.. Totul e sa te pornesti. :mrgreen:

androklys
28-10-2009, 19:29
dar de ce vrei aluminiu? (estetica... femeile astea) fierul ce are? si-l aranjezi tu frumos...

si eu vreau sa-l vad... sa-i dai voie lui Bamse sa faca poze :)

LauraP
28-10-2009, 19:32
dar de ce vrei aluminiu? (estetica... femeile astea) fierul ce are? si-l aranjezi tu frumos...
E simplu: e mai usor (si e si mai frumos :mrgreen: )

si eu vreau sa-l vad... sa-i dai voie lui Bamse sa faca poze :)
Da' de ce? Ploiestiul e departe pentru tine?

androklys
28-10-2009, 20:58
de mine e departe si casa la ce program am... ca sa nu mai zis ca orice e departe de pat cand sunt acasa...

:cry:

Juwel
28-10-2009, 22:35
ca sa nu mai zis ca orice e departe de pat cand sunt acasa...



Hmmmm.... kinky :oops:

mihaim
28-10-2009, 22:38
Mi-e frica sa nu iasa o monstruozitate

Adica ca asta (http://reefkeeping.com/issues/2003-12/totm/)? :)

http://reefkeeping.com/issues/2003-12/totm/images/fulltankSM.jpg


de mine e departe si casa la ce program am... ca sa nu mai zis ca orice e departe de pat cand sunt acasa...

:cry:

De asta ce zici?

http://fs1.us.cyworld.com/data4/2006/09/29/160/1159554760545215_file.jpeg

androklys
28-10-2009, 22:39
not fair!!! am fost departe rau de gandul asta!!! la naiba... mi-ai luat-o inainte Juwel :twisted:

clonitza, ai fost mai amuzant la faza cu secunda 12!!! acum esti doar nesuferit!!! si rau!!! si sa stii ca pot sa visez asa ceva!!! vedeti ce multe fac in pat?

;new29

Juwel
28-10-2009, 23:27
;;) :oops: =))

LauraP
30-10-2009, 10:27
Mai copii mosului, eu n-am timp nici sa respir si voi discutati de recife de 620gal, chestii legate de pat (na ca am scos si eu o perla) si dulciuri??!!
Tocmai acum?????? Ca toate sunt tabu pentru mine....

Ia puneti voi mintea la contributie si iesiti la rampa cu idei.
@clonitza, androklys si Juwel: exista pe undeva un topic cu sumpuri, zicea bamse ca l-a vazut, dar nu il mai gaseste, am nevoie de ceva inspiratie...

Restul care cititi: dati si voi cu parerea, ca nu strica, luminile si sumpul. Custom-made, nu am 600e de dat pe lampi de firma.

Juwel
30-10-2009, 10:30
Te-am rugat sa ma suni ca am nevoie de o parere. Dupa aia iti dau link-ul cu sumpul... :mrgreen:

androklys
30-10-2009, 10:45
cred ca le stii pe astea dar le mai dau odata, si caut...

http://www.monsterfishkeepers.com/forums/showthread.php?t=45035

http://forum.acvarist.ro/viewtopic.php?t=18230&search_id=1588280607&start=15

http://www.livingreefs.com/roberts-upgrade-45-150-thread-t11403p10.html de la pagina 6 incolo incepe sumpul

http://www.3reef.com/forums/new-hobby/new-150gal-build-equipment-advice-68318.html

http://www.talkingreef.com/forums/new-saltwater/8331-my-sump-going-ok.html

http://www.3reef.com/forums/i-made/diy-sump-refugium-advice-measurement-help-38460.html - asta ar fi gata si functional

http://www.3reef.com/forums/i-made/diy-sump-need-advice-38714.html planuri ...

http://www.melevsreef.com/allmysumps.html asta e interesant - vezi si in josul paginii "everything you...."

http://www.reeflounge.com/showthread.php?t=22284 simplist

LauraP
30-10-2009, 10:56
Ai PM :))) (ca telefonul e scump, si ma tii mereu jumate de ora de vorba)

Juwel
30-10-2009, 20:43
Telefonu-i scump?
Bine atunci ia vezi ce zice omul asta. (http://www.trilulilu.ro/claudiu57/ba87bc3ddd520a)

:rock: :call

LauraP
02-11-2009, 10:57
Pentru ca vad ca multa lume care a trecut prin astfel de etape nu se inghesuie cu nici un fel de sfaturi, am decis ca o vreme sa nu mai postez nimic aici.
Cei care au contribuit cu idei, se stiu ei, oricum sunt la curent cu evolutia lucrarilor...

Juwel
03-11-2009, 06:54
Cred ca te grabesti cu concluziile.
Nimeni nu a trecut prin etapele pe care le parcurgi tu cu exceptia lui Andy. De aici si retinerea in a da sfaturi.
In al doilea rand esti cea mai experimentata dintre noi daca ne luam macar dupa vechimea in domeniu.
In al treilea rand toate device-urile pe care le prezinti tu sunt dintr-o categorie la care majoritatea nu am avut acces: acvariul urias, skimmere cat cada de la baie, sumpul imens, reactoare de calciu si altele pe care nici unul dintre noi nu le-a folosit iar eu recunosc ca nici macar principiile nu le stiu deoarece nu am sa folosesc niciodata asa ceva.
In al patrulea rand cred ca eu cel putin astept cu interes sa vad ce faci mai departe si cum vei rezolva diverse mici probleme cum ar fi:
1. unde si in ce vei prepara 500 l de apa sarata pentru prima umplere?
2. vei face schimburi de apa ca pana acum sau treci la aditia cu elementele consumabile? Daca vei face schimburi de apa, la ce solutie te-ai gandit? Daca nu vei face la ce solutie te-ai gandit?
3. Cate lampi UV vei folosi si de ce putere?
4. Ce sisteme de siguranta te-ai gandit sa abordezi in cazul unor accidente intre sump si acvariu? Pompe de rezerva, valve de preaplin?
5. In ce sistem vei face completarea cu apa dulce a apei evaporate. Eu ma gandeam ca daca vara, fara lampi MH se evapora 1 l/zi din cei 45 l ai ai mei inseamna ca la tine sunt 10-12 litri pe zi care ar trebui completati automat.
6. La proiectarea suportului ai vizualizat cum si pe unde va trece tevaraia si fitingaraia ca sa eviti interventii ulterioare avand in vedere masa ansamblului? Eu unul m-as gandi dar cred ca degeaba, nu sunt in stare sa vizualizez cate tevi sunt si pe unde trec ele. Dar macar ceva gauri in spatele acvariului pentru tevile de curgere din overflow si pentru cele de urcare a apei inapoi in acvariu tot as face. Sau as lasa o fanta continua ca sa pot pozitiona tevile cum doresc in viitor.
7. Greutatea ansamblului vs planseu.

Atat acum. Restul la Ploiesti.

LauraP
03-11-2009, 18:06
Cred ca te inseli... Mai sunt acvarii de peste 400L si cred ca posesorii au contribuit in mod direct, ca mine, la "fabricarea" lor.
Si nu numai referitor la acvarii mari. De exemplu, m-am lovit de fabricarea lampii. Becul de pe fish-street nu incape in proiectorul de 500W cu bec de 118mm. Cum au facut altii? Nimeni nu a incercat asta? Toata lumea si-a cumparat lampi de firma? Stiu cel putin 2 persoane care m-ar fi putut ajuta cu un sfat... Si ma citesc :mrgreen:
Numai la noi se intampla asa. Unii sa vorbeasca la pereti, sa trecem toti prin aceleasi chestii, sa gresim si pe urma tot sa tinem secret cate ceva...
Nu spune ca nu cunosti frustrarea generata de "secretismul" romanesc.
Pur si simplu este vorba despre un acvariu la care nu vreau sa omit ceva si sa ma trezesc ca nu mai pot repara dupa ce ii dau drumul...

mihaim
03-11-2009, 19:00
Aaa ... http://www.youtube.com/watch?v=F1Kd2a-wM4Y
Scuze pusesem link gresit.

Juwel
03-11-2009, 19:52
Cred ca te inseli... Mai sunt acvarii de peste 400L

Posibil, inseamna ca oamenii chiar au secrete. Ca nu e usor sa tii blat un acvariu de 400 l. ;;bj

andreic
03-11-2009, 20:33
Banuiesc ca voi vorbiti de marine. La mine este prima oara cand ma uit in topicul asta. Personal evit aceastra sectiune deoarece nu ma pricep deloc aici.

Juwel
04-11-2009, 02:02
Normal ca de marine. Numai ca Laura zice ca ar mai fi printre noi cu bazine de peste 400 (deduc ca marine) numai ca eu nu cunosc nimic prin zona decat pe Andy cu mosnstrul lui de cateva tone.
Asa ca daca sunt ii asteptam cu sfaturi.

Rattle
04-11-2009, 11:20
Stiu cel putin 2 persoane care m-ar fi putut ajuta cu un sfat... Si ma citesc :mrgreen:

Daca eu sunt una din acele persoane la care te referi ;) , sa stii ca nu te pot ajuta cu sfaturi pana nu vad clar despre ce e vorba ... macar poze. Cat despre lampa mea, am cumparat-o second hand asa cum era, adica spotul, balastul si igniterul, aici n-am facut inventii :mrgreen: . In general echipamentele esentiale evit sa le bricolez, numai sisteme de prindere si incastrare etc...

Nicolae Paun
04-11-2009, 17:18
L-am gasit,sper sa-ti fie de ajutor.

http://reefcentral.com/forums/showthread.php?t=1703998

Rattle
04-11-2009, 19:21
Apropo, am fost azi pe la Mr. Bricolage, am vazut soclu R7S de ceramica cu tija metalica, costa 21 lei.

In ceea ce priveste sump-ul, al meu e minimal :mrgreen: , dar uitandu-ma la link-ul lui Nicu, mi-am amintit ca in filmuletele puse de el in alt topic aici era unul cu verificarea nivelului din sump in cazul in care se opreste curentul (mama lor de electricieni, mie mi s-a intamplat chiar azi :evil: ). Ma miram de ce e asa inalt fata de peretii de compartimentare. Ideea era ca turul de la pompa, care intra in bazin, va actiona in acel moment invers, ca sifon, si toata apa din bazin pana la nivelul turului se va scurge inapoi in sump, sau peste :mrgreen: in cazul in care nu mai incape apa...

Apropo, la al meu sunt linistit, toata apa e in acelasi bazin ;) .

LauraP
04-11-2009, 19:37
... incepe lumea sa se dezmorteasca ...
Nu Cornele, nu la tine ma refeream.
Vad ca s-a simtit si Andrei, numai cine trebuia nu s-a simtit...........
In sfarsit, nu mai comentez, consider, ca si pana acum, ca forumul asta este ca sa invatam toti, si nu se cade ca pentru cativa secretosi sa treaca si altii prin probleme de care ne lovim. (Juwel mi-a "bagat mintile in cap" cu stilul lui realist caracteristic, probabil ca am fost si cam cu fundul in sus acum cateva zile.)\

Am facut becul sa incapa in corpul de 500W - exact solutia data si de Dorin - :salut Dorin, te asteptam si pe tine in sectiunea dedicata muraturilor - si anume sa sparg cat mai cu grija o parte din soclul ceramic. Nu am distrus capetele, ci doar am largit locul cat sa incapa becul, ajungand la un spatiu in plus de exact cei 18mm care imi mai trebuiau.
Numai bine, ca am programat in WE o vizionare a unei lampi gata facuta, sa vedem daca mai e nevoie de complicatii.

@Rattle: norocosule! Sper sa nu am probleme.... Altfel zugravesc si la parter! :mrgreen:
@bamse2008: m-am uitat fugitiv - e mina de aur linkul acela ;new18

LauraP
06-11-2009, 18:06
Dupa indelungi tratative, i-am convins pe mesteri sa bage viteza, asa ca duminica va fi gata lucrarea cu peretii. Luni incepe actiunea cu parchetul, sper eu - concomitent cu lucrul la masa acvariului.

Stateam si ma gandeam la lista lui Juwel.
1. "unde si in ce vei prepara 500 l de apa sarata pentru prima umplere"
Cu apa sarata am 2 variante (la care m-am gandit eu): cum se umple butoiul de 60l, ii pun sare si il las pana a doua zi la vanturat, il pun in acvariu - si tot asa. Sau: umplu acvariul, adaug sarea si bag toate pompele sa amestece. Urmeaza intrebarea fireasca: cum si cand adaug substratul? Ca in prima faza vreau sa ii dau drumul fara sump, doar display-ul... E rau?
2. "vei face schimburi de apa ca pana acum sau treci la aditia cu elementele consumabile? Daca vei face schimburi de apa, la ce solutie te-ai gandit? Daca nu vei face la ce solutie te-ai gandit?"
Schimburi de apa ca si pana acum. Maxim 60l pe saptamana. Cu un butoias de 60l scot, cu altul bag, eventual in acelasi timp... Ca sa nu ma spetesc cu caratul a 60l prin casa, am de gand sa fac niste placi cu rotile pe care sa pun recipientele.
3. "Cate lampi UV vei folosi si de ce putere?"
Una. Deocamdata ce am, 18W, desi tare ma tenteaza sa fac un schimb cu ceva mai mare, sau sa cumpar si sa-l vand pe al meu, am si un bec nou-nout pentru asta.
4. "Ce sisteme de siguranta te-ai gandit sa abordezi in cazul unor accidente intre sump si acvariu? Pompe de rezerva, valve de preaplin?"
Eeee, aici inca e in studiu. Te astept sa discutam la o masa rotunda, cu "pompierul sef".
5. "In ce sistem vei face completarea cu apa dulce a apei evaporate. Eu ma gandeam ca daca vara, fara lampi MH se evapora 1 l/zi din cei 45 l ai ai mei inseamna ca la tine sunt 10-12 litri pe zi care ar trebui completati automat. "
Inca nu stiu ce sa zic, la mine in cel de 90L tot cam asa, 1l/zi. Vedem si rezolvam. In prima faza cred ca nu automat. Mai am niste spatiu jos, asa ca nu ar fi prea greu sa adaug un sistem automat.
6. "La proiectarea suportului ai vizualizat cum si pe unde va trece tevaraia si fitingaraia ca sa eviti interventii ulterioare avand in vedere masa ansamblului? Eu unul m-as gandi dar cred ca degeaba, nu sunt in stare sa vizualizez cate tevi sunt si pe unde trec ele. Dar macar ceva gauri in spatele acvariului pentru tevile de curgere din overflow si pentru cele de urcare a apei inapoi in acvariu tot as face. Sau as lasa o fanta continua ca sa pot pozitiona tevile cum doresc in viitor."
M-am gandit. Spatele va fi din ceva subtire, care se preteaza la gauri din interior. Asta ar fi solutia sa nu iasa lumina de la refugiu prin spate.
Acum stau si ma gandesc inca o data, daca nu fac de la inceput mantocaraia cu tevile prin spatele acvariului - cand voi incerca sa conectez sumpul va fi un circ... Sau nu? Oricum, acvariul nu va fi prea aproape de perete datorita overflowurilor si a tevilor.
7. "Greutatea ansamblului vs planseu"
La asta am studiat planurile casei. Am o grinda jos, dupa discutii de tot felul am ajuns la concluzia ca e OK.

Si cred ca mai sunt 1000 de chestii la care nu m-am gandit...

pufiman
06-11-2009, 18:10
La varianta 1 am o solutie mai simpla: direct in acvariu.

yonutzzz_92
06-11-2009, 18:33
mai bine amesteci apa in acvariu ;)

zombie_ro
06-11-2009, 18:43
La varianta 1 am o solutie mai simpla: direct in acvariu.

@LauraP: exact cum spunea si colegul ...amesteca sarea cu apa direct in acvariu ...vezi si filmuletul http://www.youtube.com/watch?v=zID7cfbeTTM&feature=PlayList&p=DC43FC984B6CC7A3&playnext=1&playnext_from=PL&index=11 (spre sfarsitul filmuletului) ;)

androklys
06-11-2009, 21:24
la partea cu scosul de ce atata agitatie? eu am sistemul cu "furtun extensibil" :lol:

adica bag furtunul in acvariu si cealalta gura la Wecinu Costica...se amorseaza cu o pompita si voila... ce atata carat? (acasa furtunul are 5 m iar la SPA are 13 m)

cat despre umplere, cred deja ca te-ai gandit la pompa in butoi nu? ca sa nu stai sa faci lacarie.

- bine asta e ultima problema, dar nah... macar mai scapi de una din griji, nu ai picatura de apa prin casa...

LauraP
06-11-2009, 21:46
Vorba lui androklys - ultima dintre probleme cu schimbatul apei si cu amestecatul sarii.... Sa vedem restul. Cu tevaraia. Robineti, chestii demontabile, unde gasesc, etc.
Mi-a mai dat Dorin niste idei, cu componente ce se folosesc la piscine, o sa ma mai uit si pelal articolele de gradinarit, sa vedem.
Oricum, maine e zi de distractie, mergem la offroad! :bounce (alta pasiune de-a familiei)

dorin_st
07-11-2009, 10:35
Sunt avantaje si dezavantaje, trebuie sa te gandesti daca o sa mai vrei sa muti ceva. Poti face cu fittinguri pvc rapide care se gasesc in comert, din acelea care strang furtunul cu piulitza lor, ori poti merge pe fittinguri PVC + teava+adeziv PVC, insa asa totul ramane fix. Eu unul as recomanda sa mai pui cate un robilet si la tur si la retur, sa poti opri cand vrei tu circuitul apei. In ambele cazuri problemele sunt cum vei conecta "turul" la pompa pe care o vei folosi si cum vei conecta fittingurile la overflow-urile care le ai.

completarea apei evaporate o poti face in sump cu un controller de nivel cu 2 senzori + electrovalva. Varianta din comert, scumpa, sau varianta Hong Kong care probabil te duce la 100 dolari.

Spor la offroad :)

LauraP
07-11-2009, 19:10
Da, dupa "prieteneasca" de azi de la offroad, nici unul din echipaje din casa n-au ajuns pe podium, dar microbul a intrat si mai tare :mrgreen:
Marti se termina lucrarile cu amenajarea, mai avem sa decidem cum punem standul, peste parchet sau lasam o gaura. Inca ma mai gandesc la niste picioare reglabile pentru ca totul sa stea perfect drept...

Am planuit si excursia dupa substrat, acum ma gandesc daca nu e mai bine sa aleg ceva mai fin 1-2mm, nu 3-5mm. Si sa ma uit si daca pot lua ceva sa construiesc niste turnuri din piatra.

Dorin, sa vedem ce aleg, deocamdata caut... Bineinteles ca robineti o sa fie cativa, il mai astept si pe Juwel sa-si dea cu parerea, o sa va intreb si pe voi, poate aduceti imbunatatiri.

Am vazut astazi un acvariu, superb. Avea niste zoasi mortali, pe langa alte minunatii. Am mai invatat unele chestii...

cristisst
10-11-2009, 15:48
laura, la tevaraie as merge pe pvc-u. e fix si e ceva mai profi si mai sigur. la piscine tot pvc-u se foloseste. e un pvc rezistent la presiune mare. ideea e cum faci tu overflowul? prin box sau gauresti?

LauraP
11-11-2009, 16:55
Cristi, am cumparat 2 overflowuri de acestea: http://www.fish-street.com/aquarium_overflow_box_jb300?category_id=67
Sa vad daca imi ajung (producatorul nu da pe nicaieri un debit, m-am gandit la 2, mai bine mai mult decat mai putin)
Cu tevile, la PVC m-am hotarat, zilele astea vin cu o schita a sistemului...

Update: AM TERMINAT CU CAMERAAAAAA !!!!
Totul e aranjat, mai trebuie facute conexiunile electrice la tabloul general si montat tabloul cu sigurante pe partea ce va deservi acvariul.
Urmeaza in cel mai scurt timp masa (sper zilele astea, desi masinile se strica in :twisted: si telefonul suna in disperare "la sectie").
Vreau sa ma duc sa iau si sticla pentru sump....

Vin cu schite - cat de curand.
Si cu poze!

danyalexa
11-11-2009, 21:22
Laura, sfatul meu e sa dai gauri.Nu te juca cu overflow-uri.Eu am 1 de la tunze, si nu am avut nici macar o problema cu el,dar nu stiu alea din china cat de bune sunt.In plus, nu arata asa bine in acvariu.

LauraP
11-11-2009, 22:20
Hm. Te cred, dar nu risc sa sparg spatele acvariului.
Am vrut initial sa fac un acvariu custom, dar pretul mare al sticlei de 15 si mai ales finisarea (mai mult decat pretul geamurilor), m-au dus la solutia unui acvariu "de-a gata". Lipirea, iar era o problema.... Iesea din discutie unul facut de vr-un "preparator" cu vechime.

Mi-a propus cineva sa dam gauri, dar mi se pare prea riscant.
Sa vedem cum lucreaza overflowurile. Nu tot ce este chinezesc trebuie sa fie prost. Om trai si om vedea. Deocamdata alta solutie nu prea am :cry: Am pornit pe drumul asta, trebuie sa continui...
(Si mie mi s-a parut JB300 cam mare cand l-am primit, desi mai bine mai mare decat mai mic. In cel mai rau caz iau JB200 si pe astea mai mari le dau...)

pufiman
11-11-2009, 22:41
Eu sincer prefer overflow in locul gaurilor. Chiar mi se pare ca arata mai bine .

danyalexa
11-11-2009, 23:13
Am o intrebare.In overflow, pe unde intra apa?pe dungile alea verticale?atat?

Remus Spataru
12-11-2009, 00:00
Laura eu folosesc overflow, acelasi ca al tau numai ca este 150 si pot spune ca face fata cu brio,are un debit mult mai mare de 1000 litri\h deoarece pompa din sump de 1000 litri nu face fata avalansei care vine din acvariu.Am montat un robinet pe tur si il tin deschis pe jumatate ca pompa sa poata duce apa inapoi in acvariu .Mie peesonal mi se pare un overflow bun, nu face zgomot, nu deranjeaza cu numic.Parerea mea este ca poti folosi doar 1 overflow fara probleme.Cel de 150 este garantat de producator la acvarii pana la 300 litri.Cel de 300 sigur te poti duce cu el pana la 500-600 litri(pompa de recirculare sa ai ;) )

ionutlatcan
12-11-2009, 00:08
are o pompa......

LauraP
12-11-2009, 10:02
Am o intrebare.In overflow, pe unde intra apa?pe dungile alea verticale?atat?
Da. Doar pe acolo... De ce? Spune la ce te-ai gandit... Te rog!

@pufiman: este fix o chestiune de gust. Daca totul merge bine, bineinteles. Mai am o idee ca sa nu se vada prea tare overflowurile, sa pun (doar) pe partea din fata colant ca pe spatele acvariului. Dar nu mai vad ce se intampla inauntru....

@remusica: 150?? Un link, ceva? Eric stiu ca are doar 200 sau 300. Cel mai bine vin sa-l vad.

@ionutlatcan: :P ... si s-ar putea sa o schimb cu una si mai mare! Sa vedem cand dau drumul. :salut
Hai cu borcanul de muraturi!

Juwel
12-11-2009, 12:25
Am o intrebare.In overflow, pe unde intra apa?pe dungile alea verticale?atat?
Da. Doar pe acolo... De ce? Spune la ce te-ai gandit... Te rog!



Intra pe fantele verticale care au si rol de filtrare mecanica (alge, mortaciuni etc) pentru a nu se infunda overflow-ul. Baza acelor fante va da nivelul apei in acvariu.
In caz de accident - se infunda fantele, flow prea mare, apa urca pana la buza superioara a cupei (care si ea este sub nivelul marginii superioare a sticlei acvariului) de unde va asigura continuitatea curgerii prin overflow - in cazuri accidentale, pentru a nu ajunge apa pe covor.
Infundarea unui overflow este din punctul meu de vedere mai putin probabila decat infundarea unui orificiu de 1 " sau 1,5 " dotat si el cu gratar pentru filtrare practicat in sticla acvariului.
Deci din acest punct de vedere decizia gauririi unui acvariu deja lipit nu-si are rostul.
Zgmot: in ambele cazuri se aude fleoscaind apa care curge in sump.

Deci Laura, go on!

dorin_st
12-11-2009, 13:19
Am si eu niste nelamuriri ca tot se discuta despre overflow. In cazul in care se opreste curentul, overflow-ul pentru retur ( bazin -> sump ) nu se dezamorseaza? Eu cred ca da, iar cand revine curentul, pompa care asigura urcarea apei din sump in bazin ramane pe uscat si se distruge.

Juwel
12-11-2009, 13:33
Am si eu niste nelamuriri ca tot se discuta despre overflow. In cazul in care se opreste curentul, overflow-ul pentru retur ( bazin -> sump ) nu se dezamorseaza? Eu cred ca da,

Gresit. Nu se dezamorseaza practic niciodata. Din cand in cand trebuie "aerisit".


iar cand revine curentul, pompa care asigura urcarea apei din sump in bazin ramane pe uscat si se distruge.

Nici asta nu e adevarat. Exista sisteme de siguranta (electrovalve cu plutitor) care opresc pompa cand nivelul apei se modifica periculos.
In plus, sunt pompe (eu am asa ceva) care sunt protejate la supraincalzire (deci se opresc automat cand raman pe uscat).

Daca citesti topicurile noastre vei gasi multe explicatii la intrebarile tale.

LauraP
12-11-2009, 13:39
Dorin, eu stiu ca depinde de overflow. Daca nu este proiectat cum trebuie - se intampla ce zici tu...
(Eu nu m-am gandit la pompa, ci la faptul ca acvariul da pe afara! Am citit o gramada de reviewuri de la cei care folosesc overflowuri - mai ales in State - si foarte putine probleme, fata de cat ma asteptam eu.)

@Juwel: Zgomot? Asta e. O sa se auda cat stam sa-l privim - ziua, si oaspetii care vor dormi acolo (noaptea) ! :)))
Multam mult de explicatii!

LE: EXEMPLU DE CORECTITUDINE: Ca de obicei cand imi ajunge coletul din HK, ii scriu domnului Wong ca totul e OK, toate chestiile au ajuns, samd.
Dupa cum scriam si aici, un pic suparata, unul din overflowurile din subiect, a ajuns cam jumulit. Si anume crapat.
Intr-o doara i-am scris lui Eric faptul ca toate pachetele au ajuns, dar ca cel mare cu plastice a ajuns deteriorat.
M-a rugat sa-i trimit poze, ca sa ma despagubeasca pt stricaciuni, asigurandu-ma ca de acum incolo o sa aiba grija mai mare la impachetarea acestui fel de produse.
Cu toata nebunia din ultimele saptamani, n-am apucat sa raspund, deci n-a vazut cum arata divaisul.
Tocmai mi-am verificat contul - si SURPRIZA - bani in cont mai multi decat stiam. Omul mi-a dat banii inapoi pe overflow, cerandu-si scuze pentru neplacerea creeata, rugandu-ma sa-i trimit totusi poze sa vada ce parte este mai vulnerabila...
Asta da chestie...
Eric, thank you and keep up the good work!

danyalexa
12-11-2009, 15:32
Laura, mie din poza, mi s-a parut, ca daca acele fante se blocheaza, apa va urca peste buza de pexi.Si tot din poza, mi se pare ca buza de plexi, e cam la nivelul geamului de sticla.In plus, nu toata mizeria din acvariu ajunge pana la suprafata apei sa fie preluata de fantele overflow-ului.De aceea, cel de la Tunze pe care-la ma eu, mai are si un sifon, care ajunge destul de 'adanc' in acvariu.

Juwel
12-11-2009, 18:35
Tunzele tau e un model mai deosebit, nu cred ca am mai vazut asa ceva la alte firme. In general overflow-ul trage de la suprafata, al tau trage si din masa apei ceea ce mie mi se pare super.
Dar ia vezi matale cat costa al tau si cat costa un JB.... :shock:

LauraP
12-11-2009, 19:49
Mda. Asa da! Overflowul de la Tunze e destept...
Acum nu am bani de asa ceva (JBul este cam la 1/4 din smecheria asta). Sa pornesc sistemul si o sa fie destule de imbunatatit pe parcurs.
Am impachetat overflowurile si celelalte lucruri ca sa eliberez camera copilului, asa ca nu ma pot uita acum la marginea fetei cu dinti. Maine fac si o poza ca sa vedem.

Interesant pus problema. Daca este asa cum spui tu, m-am gandit si la o solutie: sa decupez pana unde se termina dintii, sa iasa ca un pieptene
:thumbleft Multam Danyalexa! Un aspect pe care nu-l prevazusem. De asta astept de la voi sa ma ajutati!

Acum ca tot analizam cum scot apa din acvariu, am mai gasit o neconcordanta. Daca tai fata overflowului, probabilitatea ca un peste sa ajunga inauntru - creste. Corect?
Unde gasesc un gratar, ceva cam ca un paharel din acela in care se vand plantele de la Tropica sa pun in camera din spate, pana sa ajunga pe teava catre sump?

Remus Spataru
12-11-2009, 21:14
Buna Laura.Se pare ca nu m-am uitat bine la modelul de overflow pe care il ai tu.Modelul meu este acesta http://homepets.ro/blau-aquaristic-blau-aquaristic-over-flow-1500-p-5601.html

danyalexa
12-11-2009, 23:26
http://www.fish-street.com/aquarium_overflow_box_jb300?category_id=0&search_string=overflow&search_category_id=0

din cate vad eu in poza, buza de sus a overflow-ului este la acelasi nivel cu locul unde se sprijina pe marginea acvariului.Nu trebuie sa cumperi tunze, doar vezi daca se poate modifica overflow-ul actual.Poate merge sa dai o gaura in 'fund' 18; si ii pui o prelungire, sau o sita.

Juwel
12-11-2009, 23:37
Pana sa ajunga sa se infunde fantele alea trece multa vreme.... Si sunt convins ca nimeni dintre noi nu ar ajunge la stadiul ala, se pot curata la cateva saptamanai.
Nu cred ca e ok cu orificiul. La al tau e altceva. Daca ar fi asa cum zici - desi eu ma indoiesc, in poza nu e concludent, consider ca mai degraba se poate face o decupare astfel incat buza de sus a overflow-ului sa coboare cu 1 cm sa zicem, ceea ce e prea de ajuns.

pufiman
12-11-2009, 23:38
Eu zic sa nu te apuci sa-l ciopartesti pana nu vezi cum merge. Pe urma poate o sa-ti para rau.

Juwel
13-11-2009, 00:01
Eu zic sa nu te apuci sa-l ciopartesti pana nu vezi cum merge. Pe urma poate o sa-ti para rau.

Singurul sfat intelept pana acum.

Adevarul e ca ne-am dat cu parerea dar de vazut nu l-am vazut.... Asa ca problema poate nici nu exista.

didip
13-11-2009, 05:06
Este adevarat ca marginea superioara a overflow-ului este la acelasi nivel cu marginea pe care sprijina pe acvariu. Asta inseamna ca daca apa ajunge la nivelul superior al overflow-ului , in acelasi timp ajunge si in camera. Acelasi model de overflow am si eu (JB 200). Este ok. O singura problema am intampinat . Marginea inferioara a gratarului este prea aproape de marginea cu care sprijina pe sticla. Eu am dat doua randuri de gauri mai jos, ca sa pot sa scad nivelul apei in bazin. In cazul in care din diverse motive nivelul apei in bazin creste, abia atunci ajunge la partea cu fantele de scurgere. In rest overflow-ul mi se pare ca functioneaza ok.

LauraP
13-11-2009, 12:25
Buna Laura.Se pare ca nu m-am uitat bine la modelul de overflow pe care il ai tu.Modelul meu este acesta http://homepets.ro/blau-aquaristic-blau-aquaristic-over-flow-1500-p-5601.html
Remusica, atat ai dat tu pe overflow????

A apucat didip sa raspunda, intr-adevar marginea ar veni exact la buza sticlei, deci ar incepe sa curga in casa in acelasi timp:
http://img22.imageshack.us/img22/1720/dsc1625.jpg
Am masurat partea cu dintii:
http://img509.imageshack.us/img509/3319/dsc1634.jpg
Deci pot taia 2cm pana la dinti, care au 3,5cm.
Deocamdata nu fac nimic, dar cred ca asta va fi solutia. Sa vedem daca ajunge doar atat sau necesita si alte gauri cum a zis didip.

Altceva: Ma tot uit ca iesirea din overflow este pe 32.
Nu este prea putin? ... Poate imi bat prea mult capul cu astea...

Poze cu locatia. Deja au inceput sa apara lucruri inapoi, cunoasteti situatia, cand ai un locsor liber, tinzi sa il umpli la loc:
http://img22.imageshack.us/img22/7176/dsc1611g.jpg
Mai este de lucru nitel la partea electrica, de pus o grila de aerisire si niste colturi la plinta (nu aveau in momentul acela)

Sunt la ultimele detalii la proiectul mesei, desi nu cred ca pana luni sa se miste ceva... :grr

didip
13-11-2009, 12:54
Evacuarea este de 36 (cel putin la JB200)

LauraP
13-11-2009, 13:06
Interiorul are fix 32mm diametru (am si masurat):
http://img687.imageshack.us/img687/5163/dsc1630q.jpg
Problema este ca inauntru, pe unde trece apa, are 22mm!

Remus Spataru
13-11-2009, 21:03
ooooo super camera arata super acum,se pare ca este gata sa gazduiasca monstruletu ;)

Remusica, atat ai dat tu pe overflow????


da dar nu imi pare rau de banii dati face treaba excelenta

LauraP
13-11-2009, 23:00
@remusica: Vad ca nici pe tine nu prea te caracterizeaza rabdarea...
(De la fishstreet era cel putin la 1/2)

Am aflat si eu abia azi, ca am gresit nitel... Al meu sotior a terminat pe locul 3 la noroiala... :mrgreen: Acum il astept sa imi intoarca "favoarea", sa puna umarul si la pasiunea mea.

OK. Am (inca) 2 dileme:
- substratul: spuneam ca am gasit, convenabil, spartura de coral. Problema ar fi ca nu exista decat 2 dimensiuni: 1-2mm si 3-5mm. Taman extremele decat mi-as fi dorit... Chiar nu stiu ce sa aleg... Tind spre 1-2mm. Astept sugestii, dar argumentate.
- Am gasit pentru scurgere - overflow->sump , doua variante de tevi. Impropriu spus la amandoua, ca nu sunt tevi.
Una ar fi ceva dintr-un silicon transparent, destul de flexibila, mi-e ca se indoaie si se gatuie usor.
Alta ar fi cu "furtun de absorbtie" ceva tot transparent (verde), armat in spirala.
Ambele sunt de cam 32mm diametru, nu va ganditi la furtun de gradina la varianta 2, desi seamana.
Nu as merge pe ceva opac, as vrea sa vad ce se intampla pe acolo.

Flubber
14-11-2009, 02:46
Nu ma pricep foarte bine la partea de tevaraie, dar vezi poate te ajuta ceva de pe AICI (http://www.aquaspotworld.com/product/6/22url). Livreaza si in Romania. :cheers

didip
14-11-2009, 04:07
Furtun de absorbtie (verde transparent) folosesc eu la overflow. Mi se pare bun, vizibilitate buna, asigura debitul de apa fara probleme.

yonutzzz_92
14-11-2009, 08:25
Laura ca substrat foloseste-l pe cel cu granulatiea medie 2-3 (cu cel de 1-2 posibil sa ai probleme ...)

pufiman
14-11-2009, 08:28
- substratul: spuneam ca am gasit, convenabil, spartura de coral. Problema ar fi ca nu exista decat 2 dimensiuni: 1-2mm si 3-5mm. Taman extremele decat mi-as fi dorit... Chiar nu stiu ce sa aleg... Tind spre 1-2mm. Astept sugestii, dar argumentate.

Nisipul de 1-2 are suprafata biolgica dubla fata de celalalt. Acesta este nisipul potrivit pt DSB (sau mai fin).
Poate dureaza un pic mai mult pana se aseaza, si daca nu ai pompe indreptate in jos, o sa fie ok.

Juwel
14-11-2009, 10:27
Nu inteleg: eu cand am luat de la GG avea 3 dimensiuni de spartura, una din ele exact intre cele doua (adica coarse).
Stii ca cel mai de top la ora actuala este aragonitul nu spartura clasica de coral (cu toate ca si acest substrat contine si spartura).

Un exemplu:

Red Sea Reef Base
· Contains Aragonite – the most dissolvable form of calcium Carbonate

· Natural Porous structure provides maximum surface area for biological filtration

· Smooth “sphere” shape prevents damage to the burrowing invertebrates or jawfish

· Free from harmful impurities including nitrates and phosphates.

· Pre-washed so only minimal rinsing is required prior to use.

Reef Base consists of naturally occurring reef sand spheres mixed with aragonite coral chip. The spheres are highly porous calcareous shells of simple protozoa (foraminifers) and bring many benefits to all marine aquariums.

Reef Base substrate contains natural aragonite (the most dissolvable from of calcium carbonate) that maintains natural levels of pH with its high buffering capacity. Furthermore the porosity of the spheres provides an excellent media for both aerobic (nitrifying) and anaerobic (denitrifying) biological filtration.

Each bag of pre-washed, impurity-free Reef Base will provide the right quantity of substrate for a 2”(5cm) layer in a 10-gallon(40 liter) aquarium. This is an ideal substrate for all fish and invertebrate tanks

LauraP
14-11-2009, 11:43
Mai baieti, mai, am gasit o oferta buna....
De la GG pot lua oricand merg in Bucuresti (si sa aiba, bineinteles), dar nu la pretul asta :mrgreen:
La cantitatea de care am eu nevoie credeti-ma ca se simte diferenta de pret.
Deci? 1-2 sau 3-5?
(Poate ajung acolo si nu-mi place ca nu e destul de alb, sa vezi ;new25 ce-mi iau...)

yonutzzz_92
14-11-2009, 12:53
oferta este: 20kg la 120lei :?:
poti merge pe ce varianta vrei, faza la 1-2mm e ca daca sunt curantii prea puternici nisipul va ajunge pe pietre(ori adunat intr-un singur loc), sau poti merge pe 3-5mm ca oricum substratul se macina in timp

pufiman
14-11-2009, 16:02
Poate se macina, dar in cativa ani :)

LauraP
14-11-2009, 17:16
oferta este: 20kg la 120lei :?:

Aproape. De ce?

Juwel: m-ai omorat... Unde ai gasit tu Red Sea "Reef Base"?
Hai, nu tin cu dintii de chestia asta cu oferta, mai bine iau mai scump, dar ce trebuie (2-3mm), dar nici sa dau mai mult de 220ron pe 30kg.

yonutzzz_92
14-11-2009, 17:44
am gasit acum 3 zile o oferta pe un site dar nu mai stiu care :oops: si credeam ca te referi la substratul ala ;)

LauraP
15-11-2009, 20:08
Nimic nou, maine incepem cu studiatul diferitelor profile de Al pentru capac si poate sa achizitionam rectangularul pentru masa.

Juwel
17-11-2009, 00:26
Juwel: m-ai omorat... Unde ai gasit tu Red Sea "Reef Base"?





Un exemplu:



Ti-am scris ca sa vezi calitatile aragonitului. Nu am zis ca am gasit. Dar te asigur ca daca vreau, gasesc.

LauraP
17-11-2009, 10:17
:P

Am gasit o solutie pentru confectionarea capacului: Al pentru termopane si pentru pereti cortina, deja sistemul de ridicare este "la recuperare", mai am de mers la niste cumparaturi.
(In curand incep sa vand "din casa"... :mrgreen: )

mihaim
23-11-2009, 12:49
Aloha :) .. vroiam sa te inveselesc putin .. ia de aici: http://www.advancedaquarist.com/2006/4/lines_album/BigSkimmer.JPG sunt curios daca vine si pe alte culori :lol:

Juwel
24-11-2009, 11:04
Cum mai inainteaza the monster? Sau stagneaza pana vine mesteru'?

LauraP
25-11-2009, 12:46
@clonitza: ca de obicei, ma surprinzi cu linkurile... Daca are pe albastru, comand :mrgreen:
@Juwel: unele chestii care se intampla ma pun in situatia de a astepta... Nu stiu pana cand. Din pacate. Oricum, dupa indelungi tratative, destul de voalate, am ajuns in urmatoarea faza:
http://img509.imageshack.us/img509/311/dsc1666.jpg
Am decis cum vor sta overflowurile:
http://img517.imageshack.us/img517/6692/dsc1664.jpg
Zilele astea o sa se lucreze la cadru... Nu am nici o idee cand va fi gata.

Bonus: a inceput sa se prefigureze mica ferma de zoantusi
http://img209.imageshack.us/img209/3835/dsc1646.jpg

STARPOWER
25-11-2009, 15:22
Superbi zoanthusi :heart:

CataOlo
25-11-2009, 15:35
Mumosi foc!

La mai multi sanatosi si voiosi! ;)

Bafta cu "monstruletul"! Citesc din umbra, dar cu zoantusii astia ... nu m-am abtinut, ca merita!

LauraP
25-11-2009, 19:28
Multumesc de aprecieri, e frumos cand vezi ca mai citeste lumea...

Hei, uite ce se intampla cand nu mai ai sperante:
http://img682.imageshack.us/img682/6848/dsc1680.jpg
si al doilea cadru:
http://img515.imageshack.us/img515/7848/dsc1679.jpg
(Scuzati ciorobelele...)

Maine sper ca "mesterul" sa polizeze sudurile, sa mai verificam din nou daca ambele sunt plane, sa mai sudeze pe interioare, apoi inaltimile si piulitele pentru picioare.
Mai trebuie sudate si profilele pentru sistemul de glisare al instalatiei de iluminat...
Nu stiu daca mai are timp si de vopsit.
Oricum, se misca fantastic de repede.

MULTUMESC ADI !!!

Juwel
26-11-2009, 04:05
Cum s-ar zice esti pe treaba, asta e bine. Dar mai ai ceva pana la prima sare.
Vorbim sambata cand ajung la Ploiesti, poate iti fac si niste poze mai acatarii sa vada lumea zoasii aia in toata splendoarea lor.
Spor la treaba in continuare!

BMFCaesar
26-11-2009, 14:23
Frumoasa ferma !
Daca vrei poza frumoasa cu zoantusi, dupa ce e gata mosntrul, sa-l lasi pe ala micu sa se balaceasca printre ei, eventual sa mai si sareze apa un pic. =))
Dar sa nu fie Cristi in zona ca e pofticios si se baga si el de ramai fara apa in bazin. :mrgreen:
=))

LauraP
28-11-2009, 11:36
Cezare, m-ai facut sa rad rau de tot!
Oricum, pentru comparatie, o sa facem o sesiune foto cu piticii in noua cada :mrgreen:

Update: cadrul este gata. Adica sudat si polizat. Mai sunt de pus picioarele si de vopsit. Am uitat: si sudate barile pentru sistemul de ridicare al luminilor.
http://img502.imageshack.us/img502/2957/dsc1685.jpg

ionutlatcan
06-12-2009, 11:42
noutati ceva???

LauraP
07-12-2009, 17:05
Mda... Merge incet, dar merge.
Revin cu poze in cel mai scurt timp.

Juwel
08-12-2009, 10:23
Mie mi-ar place sa fiu acolo si sa filmez cand o sa le urcati la etaj....

ionutlatcan
08-12-2009, 10:38
nu ai putea filma in timp ce pui umarul..... :mrgreen:

Juwel
08-12-2009, 10:39
Nu.

LauraP
17-12-2009, 17:30
Bun.
PAL-ul este la taiat de ieri, sper maine sa fie acasa.
Cadrul a fost sudat din nou in unele parti, sefului i s-a parut ca nu e conform :mrgreen: , aluminiul pentru capac este la taiat, si asta sper sa fie acasa maine.
Geamurile pentru sump au fost taiate, acuma sunt la slefuit.
In seara asta urcam cadrul in casa. Nu stiu daca incepem si sa-l vopsim tot in seara asta, ca in atelier nu merge.
Una peste alta, saptamana viitoare sper sa urcam acvariul in casa si poate ajung sa ii pun si apa.
Tineti-mi pumnii!!!!!!

androklys
17-12-2009, 18:22
;;mml strans strans :)

CataOlo
17-12-2009, 19:30
si io si io tin pumnii !

LauraP
17-12-2009, 20:03
Pupici, sunt tare bucuroasa, toata casa miroase a vopsea...
Cadrul e aiciiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii !!! A inceput migaleala.
Poze pun maine ca acum trebuie sa aprovizionez meseriasii.

CataOlo
17-12-2009, 20:10
He he ! De-abia astept pozele! :bounce

LauraP
18-12-2009, 18:18
OK. Pozele promise.
Cadrul proaspat carat in casa:
http://img704.imageshack.us/img704/3210/dsc1878p.jpg
Vopsirea (prima mana de grund):
http://img263.imageshack.us/img263/142/dsc1882o.jpg
http://img263.imageshack.us/img263/5778/dsc1886i.jpg
Astea au fost aseara, de dimineata a fost dat primul strat de vopsea, iar in seara asta va mai primi si pe al doilea.
Asa arata acum, inainte de stratul final:
http://img405.imageshack.us/img405/6974/dsc1891.jpg

Pareri? :mrgreen:

CataOlo
18-12-2009, 18:49
De Craciun faci muraturi ? A se citi ... MURATURI la scara industriala :mrgreen:

Sincera sa fiu nu ma gandeam ca o sa va miscati asa de repede! Felicitari! Sper sa vina Mosu' si sa gaseasca "monstrul" in casa, la ciclat!

LauraP
18-12-2009, 18:56
De Craciun faci muraturi ? A se citi ... MURATURI la scara industriala :mrgreen:

Sincera sa fiu nu ma gandeam ca o sa va miscati asa de repede! Felicitari! Sper sa vina Mosu' si sa gaseasca "monstrul" in casa, la ciclat!
=)) =)) =))
Sincer? Nici eu nu visam... Dar cred ca Andrei vrea sa termine cat mai repede :mrgreen:
A venit si PAL-ul, cara baietii de zor in casa...
Sper ca week-endul asta sa stau cu ochii pe osmozor, pentru ca maine am planuit sa caram monstruletul in casa. Cred ca la prima ora confectionam aparatorile pentru colturi, apoi mergem dupa baietii cu muschii.
Poze nu cred ca o sa am prilejul, ca trebuie sa pun si eu umarul.

Decamio
18-12-2009, 19:02
WOW, arata foarte bine pana acum! :thumbleft
Suportul arata foarte bine cu rosu.
Sper sa iti iasa exact asa cum iti doresti! :santa
Iar despre poze...gasesti tu 5 minute!!! 8)

CataOlo
18-12-2009, 19:08
Reamintire (chit ca Queen Mom nu are cum sa uite) - pe 8 OCTOMBRIE 2009 a ajuns acvariul in casa !!! Nu am gasit nici un emoticon sa spuna "Jos Palaria, Laura!", asa ca am tastat :oops:

Juwel
18-12-2009, 19:11
Merge uzina vad. Saracu' Andrei...

Oricum cred ca e un utilaj unic cu motoarele alea si asa mai departe.

Sa ma suni cand urcati acvariul ca sa va dau indemnuri proletare.

LauraP
18-12-2009, 19:30
Treaba a stagnat o buna perioada.
Chiar ma uit pe bonurile de materiale si vad ca fiarele si electrozi, discuri abrazive, etc au fost cumparate pe 24nov!!!!!!
Pe 8oct a venit acvariul - care si acum sta pe terasa, pana acum a vazut si zapada, nu numai apa (ce-i drept, de ploaie) ;new21
Merg jos ca se lucreaza la capac...

Maine cu indemnurile proletare, s-ar putea sa nu fie dimineata - seful are treaba :evil:
Va tin la 220.

Nicolae Paun
18-12-2009, 19:32
Abia astept sa-l vad cu apa, felicitari.........

BMFCaesar
20-12-2009, 19:00
Deci...., ceva noutati ?
Eu am mai pus ceva poze (in topicul meu, sper sa-ti placa), tu nu mai bagi nic? :shock:

Macar cate un "degetel" de ceva..., sigur mai ai tu ceva ascuns prin maneca si nu vrei sa ne arati. ;)

LauraP
20-12-2009, 23:06
Cezare, esti criminal...
Am facut cateva poze in seara asta, le pun maine.
Cadrul e vopsit, ne uitam cum o sa arate imbracat in PAL, capacul a capatat forma, mai negociez la continut...
Sper ca maine sa asamblam sistemul de ridicare si cat mai curand sa aducem in casa acvariul ca sa putem determina prinderile la capac. Altfel nu avem cum avansa.

BMFCaesar
21-12-2009, 19:35
Fara cadre sau capace, vietatile....
Ce coralasi, zoantusi, ciupercute si nu numai ai mai strans? :lol:

CataOlo
21-12-2009, 22:36
Hai Laura cu pozele alea! Mi s-au lungit urechile de cand le astept! Si, bineinteles, MOR de curiozitate! Lauda-te! :mrgreen:

LauraP
22-12-2009, 18:02
Scuze de intarziere, ieri nici nu am deschis calculatorul, am facut-o lata, iar am "patit" o criza de bila... In sfarsit, azi sunt OK, altfel iar ajungeam la prietenii alb-rosii...
Pozele promise, va anunt ca sunt de alaltaieri:
Cam asa va arata:
http://img51.imageshack.us/img51/1436/dsc1906.jpg
Lucrul la capac - doar rama:
http://img96.imageshack.us/img96/9266/dsc1895.jpg
Detalii :mrgreen: :
http://img686.imageshack.us/img686/9188/dsc1898y.jpg
Lucrarile au stagnat deoarece suntem ocupati cu alde porcului: carnati, sunci, jumari, caltabosi, etc.
Poate in seara asta sa aducem acvariul sus... Vin niste prieteni la un gratar si sper sa ne ajute.

CataOlo
22-12-2009, 18:23
Au au ... iti recomand (impotriva crizelor de bila) cura de vreo ... parca 10 zile de ridichi negre cu miere. Gust oribil, miros ... idem, DAR asa s-a pus mama pe picioare!

In alta ordine de idei ... Frumos inainteaza munca cu acvariul! Sa te mai lauzi mai des! (adica sa mearga treaba repede-repede! :mrgreen: )

marian4232
24-12-2009, 18:56
Arata promitator.
Sunt tare curios sa vad cum arata, cand va fi gata.

Spor.

LauraP
27-12-2009, 13:15
Am pus acvariul pe stand, Andrei a montat usile, sistemul de ridicare, a fixat capacul, totul e minunat.
(Un chin cu urcatul pe scara in spirala, dar totul s-a sfarsit cu bine).
Mai este nitel... :mrgreen:

Juwel
27-12-2009, 19:24
Bravo, ai reusit.
Ai o influenta malefica asupra barbatilor daca au urcat monstruozitatile alea pe scari. Le-ai facut ceva vraji de au acceptat???
=)) =)) =)) =)) =)) =))

Felicitari inca o data! Tie dar mai ales lor....

LauraP
27-12-2009, 20:13
Bre, nu mi-am batut joc de baietii mei. Am adus echipa specializata. Cu 50ron si 6 pahare de vin au carat un pat de la apartament incoace, au urcat acvariul si au coborat un monstru de calorifer de fonta. Plin pe plin.
Sefu doar a pus mana un pic. Eu am fost cu supervizatul - seful sefului =))

Acum montam in capac luminile, de fapt Andrei, ca eu tin de maimu', iar sefu' se ocupa de firele ramase in aer pentru cuplarea la instalatia electrica.

Inca nu pot sa pun apa in el pentru ca nu poate fi pus in pozitia finala si mai ales ca ... n-am cumparat colant =)). Sa mor de nervi cand mi-am dat seama. Sa vad daca gasesc maine.

CataOlo
28-12-2009, 09:51
Uf ! No ca tebuia sa faci lista ... Laura, nu-i asa ca pui autocolant de-ala cu plante in spate ? :blackeye Eventual o padure tropicala, sau savana :rolleyes:

Fara gluma, hai du-te, cumpara autocolantul, pune pe pozitie acvariul si da-i cu poze! Ard de curiozitate! new10

LauraP
28-12-2009, 17:33
Cu plante, ca am corali in el... Trebuie sa aiba si un pic de verde, nu?
Sau cu cactusi... Na ca d'asta nu mai gasesc... Si nu are de 60cm lat... :blackeye :blackeye

CataOlo
28-12-2009, 19:00
Las' ca te descurci tu! ;)

LauraP
30-12-2009, 20:08
La indemnul sefului :mrgreen: , ca vrea sa vada impactul asupra populatiei, poze:
O parte dintr-o Skoda (Octavia 1 TDI :mrgreen: ) plus un motor de la o usa glisanta - ridicarea capacului cu lumini, un reductor care zacea prin pod langa alte gunoaie:
http://img510.imageshack.us/img510/3563/dsc2019.jpg
Ridicarea:
http://img204.imageshack.us/img204/4035/dsc2052.jpghttp://img685.imageshack.us/img685/4197/dsc2051.jpghttp://img685.imageshack.us/img685/3629/dsc2050.jpghttp://img686.imageshack.us/img686/8761/dsc2049m.jpghttp://img9.imageshack.us/img9/9250/dsc2048.jpg
Echiparea capacului (inceputul):
http://img130.imageshack.us/img130/1737/dsc2096.jpghttp://img684.imageshack.us/img684/2596/dsc2099.jpg

Asa arata acum cateva zile, dar ramasesem restanta cu pozele...
Am mai avansat nitel :mrgreen:

razvan2008
30-12-2009, 21:04
Uite ca am avut timp azi, si m-am pus pe citeala. Super acvariul pe care vrei sa il faci, mai trece oleaca pana sa fie plin cred, dar deabia astept sa il vad ! Si sper sa il pot vedea live in curand !!!

Felicitari Laura, tie si tuturor celor care te-au ajutat in acest proces !

CataOlo
31-12-2009, 10:46
Uooo ... sistem hidraulic! Cred ca vreti sa ii "firati" lui Razvan titlul de rege al carpacelilor! :mrgreen:

Juwel
08-01-2010, 01:58
Tu esti LauraP sau Silent Bob?

La telefon nu raspunzi, aici nu mai scrii, nu inteleg....

LauraP
08-01-2010, 12:11
Sorry cu telefonul.... Se mai intampla sa-l uit prin casa.... la cat (nu) suna in ultimul timp, nici n-as mai avea nevoie de el.

Cu acvariul - avansam. N-am mai spus nimic pentru ca nu e prea multa lume pe care sa intereseze subiectul... (judecand dupa "nr de citeli" si nenumaratele posturi de pe 31dec :-P Salutare CataOlo! Mai esti pe receptie?)
Chiar am avut o gramada de treaba si am intrat doar fugitiv sa vad ce s-a mai scris.
...Acum nu face osmozorul apa cat ar trebui de repede ;)

CataOlo
08-01-2010, 12:21
Prezent! ;)

Urmaresc, tin pumnii ... tu ce crezi ?! Daca nu ma manifest, este pentru ca nu prea am ce sa spun mai mult decat am spus. Plus ca la marine ... sunt pluta! :mrgreen:

zombie_ro
08-01-2010, 12:28
Laura....Laura ..... daca ai putea sa vezi tu cine sta si citeste povestea "Reef Monter"-ului tau ... nu cred ca ai mai zice ca

ca nu e prea multa lume pe care sa intereseze subiectul... :lol: :lol: ;)
Urmaresc zilnic daca a mai aparut vreo noutate ;) ... numai ca si eu astept sa vad apa, nisipul,pietrele in ea :grin: ca mai toti de altfel ;)
Bafta in continuare!!!

CataOlo
08-01-2010, 12:32
Laura, scuze, dar pentru un topic in care nu a aparut inca apa, 6100 si ceva de vizualizari mi se pare foarte mult! Deci sustinatorii mi se par prezenti ... sa vezi ce nebunie o fi cand incepi sa bagi apa si vietatile! ;)

mihaim
08-01-2010, 12:46
Ah si eu care ma gandeam ca inca curatati la el dupa ce l-ati umplut de revelion cu sangria :lol: ...

pufiman
08-01-2010, 13:05
Laura si eu sunt abonat la topicul tau, asa ca baga mare :)
Vrem poze!

Angelina
08-01-2010, 13:21
De citit citim multi , insa nu toti ne pricepem la marine asa ca mai subtirel cu scrisul ... :mrgreen: Insa suntem impresionati de proiect si asteptam toti , cu nerabdare , sa avem ce admira si in interiorul acvariului :bounce

LauraP
08-01-2010, 20:44
Copii, ma bucur mult ca nu vorbesc la pereti....
Acum SPAL NISIP SI PUN APA !!!!!!
Maine poze, ca am facut o gramada, si in seara asta voi fi rupta dupa 50-60kg de nisip si vreo 100l apa. Vreau sa dau drumul iar la osmozor dar n-am in ce mai pune apa.
Asa ca.... pe maine! ;new29

Juwel
08-01-2010, 20:49
Maman, nu ne lasa!!!! :grr :prayer: :cry:

CataOlo
08-01-2010, 20:55
... astept cu nerabdare pozele! ;)

LauraP
08-01-2010, 22:58
Yupiiiiiii, avem (nitica) apa!
Maine cand oi reusi sa ma ridic din pat sa va pun poze.
Multe!

Noapte buna, vise placute...

LauraP
09-01-2010, 20:35
OK. Stiu ca nu e dimineata, dar am "scutire"...
Poze...
Munca la capac:
http://img94.imageshack.us/img94/586/dsc2105.jpg
Probe:
http://img94.imageshack.us/img94/8856/dsc2117i.jpg
Noroc ca Dl Inginer e mic ( :mrgreen: ):
http://img442.imageshack.us/img442/5702/dsc2147.jpg
Cu grija mare la geamul de la capac:
http://img686.imageshack.us/img686/1083/dsc2151z.jpg
Se inchide, se deschide:
http://img704.imageshack.us/img704/7431/dsc2156o.jpg
Ultime detalii (avem si colant :lol: ):
http://img704.imageshack.us/img704/4995/dsc2166.jpg
Avem si lumina ("note the MH :alien "):
http://img686.imageshack.us/img686/4133/dsc2169a.jpg
Interiorul capacului:
http://img297.imageshack.us/img297/2488/dsc2171.jpg
Cei doi nebuni si un acvariu mare:
http://img442.imageshack.us/img442/225/dsc2193.jpg
Cu capacul ridicat si cu polistirenul inauntru (2x0,5cm - pentru Razvan), overflowuri,
mai sunt niste fire de legat, dar putin de lucru si se poate face in pozitia finala:
http://img704.imageshack.us/img704/6889/dsc2194.jpg
Capacul:
http://img442.imageshack.us/img442/4662/dsc2198.jpg
APAAAA:
http://img442.imageshack.us/img442/6056/dsc2207q.jpg

Acum sa vad critici si comentarii... :mrgreen:

CataOlo
09-01-2010, 20:38
... speachless ...

LauraP
09-01-2010, 20:39
... Ma gandeam ca esti pe faza..... 3 minute..... e ceva :blackeye

CataOlo
09-01-2010, 20:40
;)

Cum am vazut mailul ... click!

STARPOWER
09-01-2010, 21:20
... speachless ... me too :shock: .

;) Felicitari !!!!! Succes in continuare si ........ astept Live Stock'ul :bounce

Juwel
10-01-2010, 00:14
Eu tin sa il felicit pe Andrei pentru ceea ce a reusit sa faca la 20 si un pic de ani si 50 de kile. :mrgreen:
Stiu multi "meseriasi" calificati care nu o sa faca asa ceva in veci.
Am impresia ca sudura si montajul unei confectii metalice de acest gen nu a invatat-o noaptea facand clubbing.
Bravo inca o data!!!!

Flubber
10-01-2010, 04:26
:shock: LUX !!!

zombie_ro
10-01-2010, 09:37
FELICITARI Laura!!! Superb .... tine-o tot asa! ;)

P.S. Sistemul de ridicare a capacului are si telecomanda?? :lol: :lol:

LauraP
10-01-2010, 11:22
Zombie_ro: nu inca! :mrgreen:

Acvariul se tot umple.... Am pus si 2 din cele 4 pompe de valuri BOYU WM-3 Wave Maker si bat de la un capat la altul al acvariului, asa ca s-ar putea inca un set sa fie prea mult.
Azi sper sa lipesc si sumpul (daca ma lasa Maimu') si maine sa-l si "cablam" in sistem.
Am de gand sa mai comand o data overflowul pentru ca cel lipit arata odios (cum zice Copilul-scotch :mrgreen: ).
In rest, inca tot nu-mi vine sa cred ca am pus apa... :bounce

Radek
10-01-2010, 11:29
Desi urmaream topicul pana acuma nu m-am exprimat .

Vreau sa te felicit pentru ambitia de a demara un astfel de proiect , iar dupa cum arata partea hardware , ingenios capacul , felicitari , va fi un real succes .

Bravo si bafta in continuare .

pufiman
10-01-2010, 11:31
Felicitari Laura!
Apa ce o pui este deja sarata?

LauraP
10-01-2010, 12:32
Multumesc Radek. Stiu ca sunt mai multi ca tine, dupa numarul de vizitari. Abia acum mi-am dat seama de asta. :oops:

Vreau sa vada si altii ca iese frumos si facut de mana omului, nu numai cu chestii "de firma". Oricine are bani poate sa arunce intr-un bazin mare pesti si corali/plante si sa agate de tavan o lampa, dar sa nu se (pre)ocupe in continuare de sistem.

Oricum, din poze nu prea se vad detalii. Acestea uimesc. Andrei s-a intrecut pe sine, cum spunea si Cristi, este uimitor cum un tanar poate sa faca asemenea lucruri. Daca ar fi mai multi ca el in "generatia usb"...

Pufiman: apa este deja amestecata cu sare cand o torn. Daca nu puneam nisipul poate as fi pus apa si amestecam sarea in acvariu. Asa nu prea merge.

Am de gand sa pun in curand niste piatra vie si niste base rock, am de la Nicu niste bacterii cu care o sa ajut startul (multumesc inca o data Nicu ;new49 ).

BMFCaesar
10-01-2010, 14:38
Acum sa vad critici si comentarii... :mrgreen:
UAU :shock:
Spor la treaba si Bafta!

Rattle
11-01-2010, 10:38
Super instalatia, imi place!

In ceea ce priveste telecomanda, iti recomand un magazin (http://stores.ebay.com/e-MadeinCHN_Remotes-Receivers-with-Relays_W0QQ_fsubZ2QQ_sidZ166232869QQ_trksidZp4634Q 2ec0Q2em322). Modelul cu 12 canale toggle e destul de ieftin, si poti automatiza totul. :mrgreen:. Bineinteles sunt si modele cu mai putine canale...

grabber
22-01-2010, 18:44
Laura, asteptam vesti de la tine si fotografii daca se poate.
Te rog....

didip
30-01-2010, 08:52
Laura nu mai spui nimic, nu ne mai arati cum evolueaza bazinul?

LauraP
01-02-2010, 10:13
Da, scuze, am avut o mie si una de probleme si inafara de asta va aratam un bazin cu niste base rock... Neinteresant.
In sfarsit, week-end-ul asta bazinul a implinit 3 saptamani si mergea conform planului cand am observat ca in bazinul mic lucrurile incepeau sa mearga prost. Asa ca .... am inceput sa mut din corali, mai intai zoantusii care dadeau sa "plece".
Am bagat si un hermit si un melc, asa ca ieri am facut upgrade!
Am mutat TOT din acvariul Aquael, a mai ramas unul de 60L, cel cu ciuperci...
Nu puteti sa va inchipuiti chinuiala, cand cu Maimutica, cand cu mainile in apa, alergand dupa pesti... Iar "Baba-la-uluci" (Bicolor Blenny) nu s-a dezmintit ca fiind cel mai tampit peste pe care l-am vazut, s-a ascuns intr-o piatra si eu o ridicam chiar apucand-o de intrarea lui - bineinteles cautandu-l.
Dupa ce ne-am resemnat ca a sarit pe undeva prin spatele biroului - a aparut tacticos....
Pietrele nu sunt asezate inca, mai am numai bucati mici in Rekord, asa ca sunt la fix pentru a petici constructia.
Nu am reusit sa mut ariciul, si pentru asta merge incalzitorul si o pompa, si am descoperit ca acel crab nemernic inca mai este (si traieste!) la mine in acvariu, a crescut si se pare ca se ascunde in nisip... Bine ca nu l-am mutat cu vreo piatra :))

Invataminte de pana acum:
- incercand sa montam soclurile pt neoane, dupa ce Andrei a frezat gauri in aluminiu, am spart 2 incercand sa le montam in garaj, unde era foarte frig. Deci, cumparati si de rezerva si aveti grija cu plasticele la frig!
- Am pus in fata MH acel geam pentru ca apa sa nu stropeasca geamul original si pentru a avea un ecran care se curata usor, in loc sa frec de sare fiecare geam, neon,etc. Prost! Geamul obisnuit crapa la temperaura respectiva. Dupa aprox 40 minute de functionare s-a auzit un zgomot groaznic de am zis ca s-a spart acvariul si o bucata pana in fata primului corp de MH s-a spart.

In rest, o sa lucrez la asezarea pietrelor si o sa fac poze mai pe seara, ca inca am program scurt la lumini.

Juwel
01-02-2010, 11:44
Bine ai revenit doamna.

CataOlo
01-02-2010, 13:50
De-abia astept pozele! :mrgreen:

mihaim
01-02-2010, 15:26
Un acvariu mai micut, daca nu l-ai vazut, pe post de sursa de inspiratie:

http://www.marineaquarium.nl/images/Robert/sRT48.JPG

http://www.marineaquarium.nl/juni-2008.php

Succes Laura la sah cu pietrele :)

Juwel
01-02-2010, 16:16
Eu cand vad acvariile astea ma ingrozesc.
Daca iau si numar numai coralii si polipii si toate coloratele alea de pe acolo si fac o aproximare de pret pentru RO, imi schimb masina cu banii aia.

Asta nu inseamna ca nu se poate. Cine are, poate.

Ana are mere? Laura?

mihaim
01-02-2010, 16:20
Unu azi unu maine si se strang, cand ajungi ca tipul din poza o sa ai si tu atatia :lol:

Juwel
01-02-2010, 16:27
Unu azi unu maine si se strang, cand ajungi ca tipul din poza o sa ai si tu atatia :lol:

Adica senil?

Fa-ti tu acvariu de ala si asteapta pana la pensie. :lol:

Ti-am zis ca cu banii aia imi schimb masina (in leasing). Am aceeasi masina. Dixit.

Sa fac leasing la corali, mai bine ma tund chel.

LauraP
02-02-2010, 09:22
Mmmmm, cred ca ti-ar sts bine chel.... :blackeye . Desi intr-adevar cred ca ti-ai schimba masina cu banii aia.

Asa e, acvariul e super frumos, o sa il studiez. Nu stiam de site-ul acela, multam.

Cu coralii tari inca nu am incercat, mai am de asteptat nitel (sa adun cunostinte si inca si altceva...). Nu ma cheama Ana si matusa mea nu e milionara :-P. N-am nici macar mere.... Si nu. Nu pot.
Daaaaar, o sa incercam sa crestem! Din fraguri mici-mici facem copacei! :mrgreen: Sa vedeti.

Ce am observat de cand am mutat chestiile in cel mare:
- in primul rand - moonlightul din becuri cu leduri albastre este fenomenal. Asa culori (fluorescenta coralilor) nu am vazut niciodata! Ciupercile si zoasii se vad bine ...
- unii polipi o duc excelent! evident, altii - prost...
- cel mai fericit coral e Hammerul, s-a umflat cum nu l-am vazut niciodata.
- pestii sunt asa "rari" :shock: . 6 Green Chromis, 1 Clownfish, 1 Hepatus si un Bicolor Bleny abia se vad. Inca se mai ascund. Mai mult se vad crabii... Am si 2 creveti, nu-s de gasit...
- Clar mai am nevoie de melci si niste sandsifting stars... Si repede! Astept propuneri.

Abia astept sa mut si ce e in ultimul acvariu si sa aranjez pietrele.

marius_20
16-02-2010, 21:24
Salut baieti si buna fetelor. Nu am mai intrat de ceva timp pe forum, dar am revenit si ma bucur sa va revad. Am vizitat fiecare sectiune si m-am oprit la marine. Momentan nu mai am nici un acvariu activ, dar dupa ce am vazut marinele voastre, cred ca m-a prins si pe mine boala aceasta. Acvariile voastre sunt superbe.
Laura, am citit cap-coada topicul acesta si abia astept noutati despre acvariu, cat si poze. Felicitari pentru ce ati reusit pana acum si apreciez eforturile depuse.

ps: Ma apuc de studiat, analizat, facut liste si poate peste ceva timp o sa fiu si eu marinar :grin:, dar pana atunci sunt cu ochii pe voi, am de unde invata. Multumesc

BMFCaesar
22-02-2010, 12:31
Laura, inca nu ai bagat balenele ? :lol:
Ce se mai aude pe la tine ?


PS
Ai vazut ce biotop "smecher" mi-am tras?
Te rog frumos sa nu fii la fel de darnica cum a fost si Juwel, care pentru incurajare mi-a tras vreo doua din alea mai catolice decat papa :blackeye ;;)

LauraP
04-03-2010, 10:06
Ok. N-am mai dat de cam mult timp pe aici (motivele sunt multe... si intemeiate zic eu...), asa ca se impune un update.

Bazinul o duce binisor, in urma unui eveniment neplacut a trebuit sa mut in cateva ore in el - totul din celelalte 2 acvarii, desi nu era pregatit.
In urma acestei mutari precipitate am pierdut hepatusul (Lucian sesizase de acum cateva luni ca ceva nu e in regula..). Este al doilea Tang pe care il pierd.... Am gasit crevetele de la Nicu (un Peppermint Shrimp - Lysmata wurdemanni), vad ca in acvariul asta mai iese sa-l vad, mai des ca in Aquaelul 90, dar s-a ascuns celalalt (un Scarlet Skunk Cleaner Shrimp - Lysmata amboinensis).

Poate nu ma credeti, dar nu am facut nici o poza pana acum, din cauza ca inca totul este "aruncat" in el, fragurile sunt in fata, nu am aranjat pietrele astfel incat sa lipesc buchetelele de zoasi.
De cateva zile am (re)inceput puzzle-ul de piatra vie, incepe sa aduca cu acvariul ce l-am visat.

Deci, pana acum am mers pe filtrare naturala, mai concret nu am avut sumpul introdus in circuit. Pompele Boyu sunt tari! Nu ma asteptam sa fie atata agitatie in apa. Abia astept sa vad si returul din sump (Eheimul Compact 5000) si sa ma decid ce pompe mai comand.
Andrei este iar sef de lucrare (mi-a zis ca asta este proiectul ce are nume de cod "Neverending story" =)) ) lipeste tevile si in curand dam drumul si la skimmer.
Sambata am musafiri, asa ca trebuie totul sa arate bine. Pietrele aranjate, totul la locul lor.

Pana una-alta sper sa mai achizitionez ceva pentru "echipa de curatenie" si poate niste floricele de la Dl Blackzoas. :P
La pesti nu ma mai gandesc pentru ca nu gasesc pe la noi ceea ce vreau si nici nu mai am bani (mere mai am... pana marti). Deocamdata asa ramane. Vedem ce se vinde din multitudinea de chestii ce au ramas si investim iar...

BMFCaesar
04-03-2010, 10:57
Si cand ziceai ca pui poze? :lol:

LauraP
04-03-2010, 11:09
Hai ca poate fac si mai pe seara... Desi pozele frumoase vor fi dupa week-end-ul asta...