PDA

View Full Version : Discus mort.



sorel
30-01-2006, 22:29
Astazi mi-a murit un discus PDT_013 . A inceput sa se invarta de bezmetic in acvariu ieri si astazi a murit. Am cerut sfatul unuia dintre cei mai cunoscuti crescatori de discus de pe la noi, si am aflat ca avea Myxobolus cerebralis (boala vartejului) , o boala fara leac, provocata de un protozor ce se dezvolta in TUBIFEX. Eu nu le dau tubii pestilor mei pentru ca mi-au mai omorat un mascul de betta la care tineam mult, dar se pare ca le-a dat tubii cel de la care am luat discusii.
SA NU VA MAI AUD CA VORBITI DESPRE TUBII.
IAR CELOR CARE MAI VORBESC DESPRE CALITATILE NUTRITIVE ALE TUBIILOR LE UREZ SA PATEASCA CE AM PATIT EU. PDT_Armataz_01_40

razvan
31-01-2006, 08:46
nu-i bine sa "vrei" raul altuia .. :(
totusi destul de multi folosesc "acel vierme" ;) ca hrana pentru pestii lor. DAR nu in exclusivitate..

cred ca va dati seama ca urmeaza o "lectie" de "cum fac eu" ;)
SUNT NISTE SFATURI DIN EXPERIENTA PROPRIE, si care nu va "obliga" sa le urmati. poate doar sa incercati varianta.

intr-o "galetusa de 5 l de ketchup, am tinut tubi, mai bine de2 luni.
am folosit 2 variante :
- apa multa, schimbata de2 ori pe zi, dar si cu un vibtator (cit mai mic posibil) pus sa bolboroseasca.
- apa aputina (cam un deget), tot cu schimbare de 2 ori pe zi..si normal, fara vibrator. in cazul asta, schimbarea apei consta in "purjarea" apei de la robinet, cu crearea unui virtej in galeata, care sa duca la "spargerea" ghemului de tubi, lasat 5-10 mi sa se formeze ghemul la loc, dupa care eliminarea "excesului de apa",pina la limita dorita.

pina in prezent NU AM AVUT PROBLEME .
ESTE O EXPERIENTA, NU O CERTITUDINE.

sorel
31-01-2006, 13:22
Bineinteles ca nu doresc raul nimanui, era doar o metafora prin care doream sa-mi exprim durerea. Este al doilea peste la care tin mult, care imi moare din pricina tubiilor.
La primul, a fost gresala mea, pentru ca nu am stiut ca trebuie sa spal temeinic tubii.
La al doilea insa, cred ca mi-a servit-o tipul de la pet-shop-ul de unde am luat discusul, pentru ca eu nu am mai avut curaj sa dau tubii pestilor. Iar articolul pe care l-am citit despre boala cu pricina face referire directa la tubii.
:evil:

bogdan
31-01-2006, 14:30
Am patit-o si eu cu un discus la fel ca tine.Desii pestii mei nu am mancat niciodata tubi discusul avea cred aceeasi boala de care vorbeai tu.A inceput sa se invarta in acvariu si se intunecase{acvea o culoare inchisa} A doua zii l-am gasit mort

discus77
31-01-2006, 17:08
imi pare rau pentru discusul lui Sorel.vreau sa zic ca si eu le dau tubi la ai mei si la aia mici si la aia mari.Pana acuma n-am avut probleme.Eu pun tubi intr-un lighian curge apa rece pe el,lighianul are o gaura pe unde apa se scurge si tin asa tubi pana este frumos rosu,pana iese namolul din el.Dupa aceea tau tubi cu o lama dupa care il spal intr-o sita cu apa calda dupa care le dau la aia mici.Pentru cei mari tot asa doar ca nu le tau.Le place mult pestilor si cei mici se dezvolta foarte frumos.Asa fac eu.SPER SA NU AJUNG SA SE INBOLNAVEASCA.

sorel
31-01-2006, 22:45
Cineva de pe alt forum , crescator serios de discusi dealtfel, m-a compatimit, si apoi m-a incurajat spunandu-mi ca atunci cand voi avea cateva sute de discusi , asa cum are el, nu voi mai suferi in astfel de situatii. Drept este , dar mai este mult pana departe. ;)

vyrussu
12-03-2006, 08:38
Asta mi se pare o afirmatie cel putin curioasa, vrea sa spuna respectivul crescator, ca lui, daca ii moare un peste nu-i pasa ca mai are inca 300 ? Hmmm :cry: , mie cel putin mi-ar parea f rau daca mi-ar muri un peste, chiar daca as avea 1000 bucati. Moartea tot timpul intristeaza, nu vad cum poate ramane nepasator

sorel
12-03-2006, 09:17
A vrut sa ma incurajeze putin, cred.

sorel
12-03-2006, 09:21
Cert lucru este ca mi-a murit si al 2-lea exemplar luat de la acelasi pet-shop. Este clar ca i-a avut pe toti contaminati.
Bine macar ca cei pe care ii aveam eu deja nu au numic. Sunt bine merci si mananca si se ciupesc ce bot unul pe altul tot timpul, deci sunt in forma. :P

vyrussu
12-03-2006, 19:43
Numai sa nu se ciupeasca prea tare :P . E bine ca macar ai ramas cu ai tai. Bafta in continuare.

sorel
13-03-2006, 19:33
Pentru discusi, ciupitul de bot este un ritual, nu o bataie efectiv. Practic, cei mai mari, cu personalitate incearca prin aceste atacuri formale sa-si impuna autoritatea in fata celor mai mici. Singurul " batut " de catre toata lumea este chiar cel mai mic , " prostul clanului " cum spun unii.
Nu apar insa raniti fizic, ci doar psihic, sau in orgoliul propriu, daca vreti. ;)