PDA

View Full Version : Varietate de guppy



Norberto93s
30-09-2009, 22:04
Imi puteti spune va rog ce fel de guppy este acesta?
http://i36.tinypic.com/1rt112.jpg
mie rusine dar mi-a aparut din incrucisarea mamei cu un baietel de-al ei. :oops: :oops:

mihai2002
01-10-2009, 09:33
ala tinde spe wild type asa se intimpla dupa citeva generatii de incrucisari la gramada guppy tinde spre forma salbateca

Norberto93s
01-10-2009, 15:37
Interesant :lol:

Tatanka
01-10-2009, 20:06
Ca sa fie si mai interesant, de ce nu pui poza cu mama si alti guppy?
@ mihai2002- nu se ajunge la asa ceva, indiferent cat i-ai lasa de capul lor. Teoretic asa e, dar la guppy e un caz oarecum particular. Numai sub presiunea competitiei intraspecifice si a pradatorilor guppy se pot slefui cat de cat inapoi spre ceva similar cu acel wildtype- adica nu la noi in bazine, ci inapoi in balta.
Ex: endlerul e un fost guppy care si-a marit, intensificat si metalizat petele de culoare pentru a fi mai vizibili (de catre femele) in apele verzi in care traiesc (cam ca neonii in "apele negre"). Castiga cei mai puternic colorati. La guppy- cate habitate, atatea modele, dar apele sunt mai limpezi si, pe langa culori, masculii folosesc si alte metode pentru a concura.
Cred ca linia lui Norberto e mixata bine cu ceva sange de "feeder-guppy"- adica un wildtype fara pedigree :lol: .

Norberto93s
01-10-2009, 20:45
voi incerca sa fac niste poze cu parintii.

Norberto93s
01-10-2009, 22:09
http://i34.tinypic.com/1yqtz4.jpg
http://i34.tinypic.com/v75t9t.jpg

poze cu parintii- nu sunt prea reusite dar asta e. descendentii sunt la fel ca parintii si cativa "salbatici"

Tatanka
02-10-2009, 02:43
:!: Masculul este SUPERB!
E posibil ca mama sa fi fost vreodata in contact cu alti masculi, chiar si acum cateva luni? Stii ca poti avea cateva nasteri la femelele de vivipari dupa o singura insamantare. Puisorul ala e un salbatic clar ca aspect, doar genele lui contin ascunse si alte informatii.
Poate ne lamureste Silvester ;) !

mihai2002
02-10-2009, 10:01
la noi in romanica fiind f putine linii stabile majoritatea pestilor de la pet -shop in hibrizi doar varietatile care detin super gene reusesc sa transmita genele mai departe
silvester zice ceva de aceste gene in experiment vipar:http://forum.acvarist.ro/viewtopic.php?t=7956&start=90
deci daca e cam cum deduc io tot la tipul salbatec se ajunge
ce pot eu sa zic ca la mine doar 5% din masculi si 20% din femele ajung sa se reproduca altfel ........... iese inbirligatura
Tatanka iti propun un experiment ia un acvariu ia 3 femele diferite si 3 masculi diferiti si lasa-i sa se reproduca cum vor iei , in 1 an apar deja pestici asemanatori cu cel din primul post (asta presupunind ca macar 10% din pui supravetuiesc de la fiecare fatare)

Norberto93s
02-10-2009, 19:02
@Tatanka "mama" guppy a avut contact cu alti masculi acum cateva luni dar am ales 5 femele pe care le-am tinut intr-un acvariu de 15 litri timp de 3 luni pentru repaus ( printe care si "mama") apoi am introdus masculul pentru a le fecunda pe toate 5. apoi puii rezultati din fatarea mamei guppy le-am adapostit intr-un acvariu de 20 litri in camera mea. acum puii au 7 luni. ;)

Tatanka
03-10-2009, 18:58
Mihai, ma indoiesc ca vor ajunge ca pestele lui Norberto. Experimentul cu 10 pesti din 3-4 surse diferite l-am facut acum multi ani- nici vorba sa apara ceva macar similar. Nici o selectie, sute de pesti... fara presiunea factorilor care apar intr-un habitat salbatic nu vor ajunge nicicand asa.
Toata chestia a durat vreo 3 ani. Inca erau variatii serioase de modele si culori, nici macar nu obtinusem o uniformizare, daramite un fenotip de wild.
Experimentul a fost initiat exact in ideea de a vedea ce rezulta- mare lucru nu, in afara de pesti draguti si sanatosi. Colony-breeding.

Norberto, 3 luni sunt nimic... Inseamna ca taticul ala era ceva gen wildtype, printr-unul din bazinele prin care a trecut anterior gupita-mama. Nu stiu cat e la guppy, dar la Gambusia affinis exista o relatare despre... 11 nasteri dupa un scurt sejur cu un singur mascul :shock: ! In orice caz, nu cred ca se curata dupa doar 3 luni.

Norberto93s
03-10-2009, 19:19
Dupa parerea mea s-a curatit deoarece nu a fatat timp de 2 luni. Acum nu stiu ce sa zic, poate a facut o pauza. Si am mai observat un lucru- aceeasi femela si acelasi mascul au scos niste pui care acum au 2 luni si deja incep sa le apara punctulete colorate ca si la cel de sus.

Tatanka
03-10-2009, 19:50
In conditii nu prea bune, femelele pot intarzia cu nasterea- pastreaza sperma stocata pana la vremuri mai bune; indoiala ta e deci justificata.
Oricum, faini pesti! Merita urmariti.

Norberto93s
03-10-2009, 19:59
la asemenea masculi este interesant faptul ca fasia alba de la inotatoarea codala odata este alba o data este neagra ( parca ar fi cameleon)

kriss
04-10-2009, 10:17
sunt foarte frumosi! din pacate nu ma prea pricep la genetica, dar colegii au dreptate ca o gupita poate sa nu mai fete un timp daca nu sunt conditiile prielnice.

Norberto93s
04-10-2009, 14:12
Eu m-am straduit sa le asigur conditii bune: acvariu 15litri destul de bine plantat cu un bec economizor de 20 W. Mancare de 2 ori pe zi - daphnia congelata si fulgi iar cate o data si daphnia vie. Temperatura apei 24-25 grade.Dupa ce am introdus masculul ( 2 zile au stat impreuna) dupa aproximativ 1 luna toate au fatat.