PDA

View Full Version : Acvariul la geam



HadesStar
30-01-2006, 15:17
intrucat am auzit (ma rog citit) foarte pareri contra am eu una pro.
Acvariul meu este in dreptul geamului si bate lumina naturala pe el.
pentru a elimina lumina de prisos am pus in spate un decor din comert (folie de aia stiti voi) am ales unul mai intunecat (mult verde) efectul a fost foarte bun in zilele cu soare avand o lumina foarte placuta in acvariu, iarr algele au intarziat sa aparea (ma rog nu ca le asteptam in mod deosebit). de aceea nu recomand dar nici nu as fii asa de radical in legatura cu acvariu in fata geamului. cu un filtru de lumina decent se poate obtine si lumina 9scutesc neonu de chinuri inutile) si nici nu am alge

bogdan
30-01-2006, 20:06
acvariul meu este plasat fix sub geam si pana acum nu am avut deloc probleme cu algele.Dar trebue sa se tina cont ca lumina naturala nu are aici o putere f mare deonull fiind principala sursa de lumina.Cred ca putina lumina naturala nu prezinta o problema ba chiar un beneficiu.Daca acvariul este pus in plina lumina naturala atunci algele vor aparea mai devreme sau mai tarziu.
Aizis ca ai acvariul in dreptul geamului! daca lumina naturala care se abate asupra lui este puternica pastreaza autocolantul acela in fundal daca este slaba cred ca poti sa il si iei de acolo pt ca plantelor le va place putina lumina naturala{sunt sigur de asta}.Bineinteles daca iti place aspectul acvariului cu acel autocolant il poti pastra desi mie m-i se pare putin cam fals.MY opinion.Asa ca faci cum vrei !
BYE

HadesStar
30-01-2006, 20:53
nu ai inteles ... coloritul nu vine de la "peisaj"...ma rog de la el vine da nu cum crezi tu...ma refeream la lumina care vine direct pe acvariu si trece prin posteru ala
fiind mai multe culori cu predominanta rosu si verde apa capata un colorit special. de luat ala de pe fundal e exclus avand cateva ore pe zi lumina puternica directa

Johnny
30-01-2006, 21:02
Fie ca o credeti sau nu , intr-un acvariu pus in lumina soarelui algele vor aparea cu siguranta.Neonul nu se poate odihni decat 12 ore noaptea , celelalte 12 trebuie sa functioneze.Daca pui un autocolant e altceva, dar daca bate soarele direct nu vad cum ar putea sa nu apara.Cam atat ,eu m-am lamurit pe pielea mea ,nici eu nu credeam la inceput.