PDA

View Full Version : Femela tetrazona



vally
27-02-2007, 19:06
Acum am ajuns acasa si am aprins becul. Atunci am vazut ca femela tremura. Am facut un filmulet, sper sa fie de folos. Apa o schimb saptamanal, de mancare le dau fulgi de 2 ori pe zi. Nu am facut teste pentru paramentrii apei.Temperetura este de 26 grade. Ceilalti pesti se cam "freaca de plante", vin in fuga si se ating de ele. Va rog sa imi spuneti ce ii pot face?
http://www.youtube.com/watch?v=841VQAf_FSc

vally
27-02-2007, 22:50
Help...chiar nu imi spune nimeni ce sa fac :cry: ? Inca mai face asa

ciclid
28-02-2007, 04:21
Salut Valy!E posibil sa ai un parazit.Pune sare grunjoasa o lingura rasa la 10 L. si shimba apa mai des.Sa nu dai prea multa mancare si su nu ai acv.supraaglomerat.Poti sa le mai dai pestilor si f.putina drojdie ;;bj

vally
28-02-2007, 09:02
Am 8 neoni mici, 3 tetrazona mai mari, 3 tetrazona pui, 1 cory mai mare , 1 cory mai mic, 1 ancistrus pui, si 2 pomaceea. Neoni o sa suporte sarea?
Acvariul are 33 l.

Betta_Boy
01-03-2007, 09:27
Nu cred ca e vorba de ceva parazit. Oricum tratamentul cu sare pica: Neonii si cory nu prea se inteleg cu sarea :D. Din cate am vazut eu se pare ca femela are o problema cu vezica, a luat aer. Tremura asa pentru ca incearca sa se mentina la diferite nivele ale apei... Daca nu ar tremura s-ar ridica la suprafata. (Asta se va intampla dupa ce va obosi). Ia-o in minciog si tine-o afara din apa cam 1 min. Las-o sa se zbada, cu cat se zbate mai mult cu atat mai bine pentru ca trebuie sa elimine aerul pe care l-a luat in vezica (stai linistit ca nu v-a pati nimic...). Dupa ce o pui inapoi in apa s-ar putea sa mai aiba umpic probleme, dar nu e nimic. Fa schimburi de apa zilnice, daca nu odata la 2 zile si incearca sa o ajuti sa se hraneasca (pune hrana cu mana langa ea). Tine-ne la curent cu ce se intampla.

PS: Sper ca nu am intervenit prea tarziu.... :cry:

vally
01-03-2007, 10:23
Multumesc pentru raspunsuri!
Ieri isi revenise, dar e bine ca mi-ati spus ce ii pot face(sa stiu ce ii fac data viitoare). Acum este bine, inoata la fel ca ceilalti, ii goneste din nou, mananca, deci cred ca si-a revenit.
Dar mai este cealalta problema, in care pestii se freaca de plante si decor.
Ce le pot face?

wolfi
01-03-2007, 10:37
Parerea mea e ca se trage de la suprapolure si ca ai putea sa pastrezi sau doar neonii + cory, dau doar sumatranii + cory (asta doar daca ai lungimea acvariului de min 50cm sa aiba loc sa alerge). Sau sa ingrijesti foarte foarte bine acvariul respectiv (de exemplu schimburi mici si dese de apa)

vally
01-03-2007, 12:39
Asa ma gandeam si eu ca este de la suprapopulare, dar pana se mai maresc am sa ii pastrez pe toti, si am sa schimb apa mai des. Iar daca tot mai fac asa, am sa dau neonii celor din piata. Sau as putea sa pun neonii impreuna cu betta, intr-un acvariu de 14 L?
Acvariul in care sunt tetrazonele are 50 cm lungime, deci cred ca o sa le fie bine.

vally
01-03-2007, 20:55
M-am razgandit. Cel mai bine este sa renunt la neoni, ca oricum cred ca se chinuie la o temperatura de 25-26 grade. Si asa nu mai am probleme(sper). Nu puteam sa ii pun cu betta pentru ca in acel acvariu este putin loc, iar filtru nu merge tot timpul, seara il opresc.

Solaris
03-03-2007, 10:24
nu e bine sa opresti filtrul noaptea. e necesar ca acesta sa functioneze non-stop. daca e vorba de zgomot te vei obisnui in cateva zile..

vally
03-03-2007, 11:35
Este acvariul mic(12-13 L), iar filtrul este un AquaEl mini plus, care cred este cam puternic pentru acvariu in care este un mascul de betta si un pomaceea. Din cate stiu lui betta nu ii trebuie deloc filtru.

Solaris
03-03-2007, 14:09
asa e, betta nu are nevoie de aerare suplimentara si nici de filtrare extrema dar in burete traiesc bacteriile denitrificatoare care nu rezista mult (2-3 ore) fara curent constant de apa.

sarbu ciprian
05-03-2007, 13:36
sal eu am un mascul de gupi care tremure dar sta numai la suprafata si are o pozitie aproape verticala nu ca ceilalti pesti orizintala si prea coboare in adancime mai mult de 7-8 cm .Am in acvariu 2 moli 1 xifoo 3 gupi si 2 sanitari un filtru exterior facut de mine cu ajutorul unui vibrator .imi puteti spune ce poit face ca sa isi revina masculut de gupi si de la ce are boala asta ce fel de boala este? va multumesc

sarbu ciprian
05-03-2007, 20:14
sal nu ma ajuta nimeni mi-am murit acel peste si inca un pui de gupi cum ii puteam trata ce au avut ce trebesa fac sa nu se inolnaveasca si alti pesti

praXis
08-03-2007, 20:05
E normal ca sumatranii sa steie cu capul in jos si sa tremure, asa "odihnindu-se", daca nu face asa ceva si sta cu capul in sus atuncea e problema (din cartea lui Kaszoni Zoltan)